GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   θολούρα στο τζαμάκι λαδιών (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45076)

jarhead 15-12-2013 03:04

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από stelth1 ( 982818)
Δηλαδη οταν την πλενουμε η περναμε μεσα απο νερα θα γεμιζει το καρτερ?Κανε μια ΜΕΓΑΛΗ βολτα μετα
τσεκαρισε το φιλτρο αερα εαν εχει λαδια απο απο τις αναθυμιασεις του καρτερ ,εαν εχει ....υπαρχει προβλημα....
Αλλαξε ΕΠΕΙΓΟΝΤΩΣ τα λαδια κ μην ξαναβαλεις castrol ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ!
Βαλε το σωστο ιξωδες :ye02:

Αν το Ο-RING ειναι ελαττωματικο υποθετω πως ναι:Απορία:ετσι δεν ειναι? Και ενημερωσε τον φιλο μας για το σωστο ιξωδες, μπορει να μην γνωριζει.Εγω το γυρισα στο 10-60 παντως.

stelth1 16-12-2013 18:39

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jarhead ( 982862)
Αν το Ο-RING ειναι ελαττωματικο υποθετω πως ναι:Απορία:ετσι δεν ειναι? Και ενημερωσε τον φιλο μας για το σωστο ιξωδες, μπορει να μην γνωριζει.Εγω το γυρισα στο 10-60 παντως.

Σωστα !10w-60 full synthetic κ ποια μαρκα βαζεις?

zabounis 17-12-2013 03:06

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Λοιπόν, ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου. Δεν βγήκα εθνική αλλά πήγα μια ψηλο μεγάλη βόλτα την Κυριακή στο Διόνυσο και το ζέστανα καλά.
Όταν γύρισα είχε σχεδόν καθαρίσει όλο το τζαμάκι. Μόνο στο κέντρο είχε μέινει μια μικρή στρογγυλή στάμπα.
Σήμερα όμως που το ξανακοίταξα μόλις γύρισα απο τη δουλειά, ξανά ασπρίλα.

Άνοιξα τάπα, και είδα ότι πάνω της ήταν κολημμένα λάδια σα γλίτσα - άσπρουδερά.
Τι στο δίαολο μου βαλανε οι αλήτες. Το τελευταίο σέρβις έγινε στη Motion N' Style Μεσογείων.
Έχω 800 χλμ πριν την κανονική αλλαγή.

Είναι μοντέλο, 2011.
Τι λάδια προτείνετε? Ο Κώστας ο μηχανικός στη Motion N' Style που τον είχα ρωτήσει μου είπε ότι είναι χειρότερο να μπουν 10w50 και δεν προτείνουν ημισυνθετικά λάδια.

Παρακαλω διαφωτίστε με.

panagiotis.farmer 17-12-2013 08:34

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Αλλαξε ΑΜΕΣΑ τα λαδια εχεις παρει υγρασια και φιλτρο λαδιου μαζι.
ΔΕΝ υπαρχει θεμα μπουκωματος
Και το Oring της ταπας
ΔΕΝ υπαρχει θεμα με τα λαδια που σου εβαλαν.

Και καλο ειναι να κανεις 2 αλλαγες μια να καθαρισει ο κινητηρας
και μια κανονικη.

johntsip 17-12-2013 10:01

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Τα ασπρουδερα που γράφεις .....εγώ θα το πω σαν γάλα είναι σίγουρο σημάδι ότι για κάποιο λόγο ΕΧΕΙΣ πάρει νερό μέσα.....κάνε σίγουρα κάνα 2 αλλαγές λαδιού και βέβαια πρέπει να βρεις την αιτία

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk now Free

stelth1 17-12-2013 11:36

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zabounis ( 983444)
Λοιπόν, ακολούθησα τη συμβουλή του φίλου. Δεν βγήκα εθνική αλλά πήγα μια ψηλο μεγάλη βόλτα την Κυριακή στο Διόνυσο και το ζέστανα καλά.
Όταν γύρισα είχε σχεδόν καθαρίσει όλο το τζαμάκι. Μόνο στο κέντρο είχε μέινει μια μικρή στρογγυλή στάμπα.
Σήμερα όμως που το ξανακοίταξα μόλις γύρισα απο τη δουλειά, ξανά ασπρίλα.

Άνοιξα τάπα, και είδα ότι πάνω της ήταν κολημμένα λάδια σα γλίτσα - άσπρουδερά.
Τι στο δίαολο μου βαλανε οι αλήτες. Το τελευταίο σέρβις έγινε στη Motion N' Style Μεσογείων.
Έχω 800 χλμ πριν την κανονική αλλαγή.

Είναι μοντέλο, 2011.
Τι λάδια προτείνετε? Ο Κώστας ο μηχανικός στη Motion N' Style που τον είχα ρωτήσει μου είπε ότι είναι χειρότερο να μπουν 10w50 και δεν προτείνουν ημισυνθετικά λάδια.

Παρακαλω διαφωτίστε με.

Τι λαδια σου εχει βαλει συνθετικα η απλα?Τα castrol εχουν κανει ανακληση σε μια παρτιδα.Για τον κινητηρα σου η μαμα λεει 10w η 15w-50 νομιζω,προσωπικα μετα απο πολυ ψαξιμο βαζω αμερικανικα λαδια bell-ray k amsoil.Kοιταξε το φιλτρο αερα!!!!

zabounis 17-12-2013 12:30

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Βάζουν ορυκτέλαιο castrol 10w40 , ένα κόκκινο στο χρώμα.
Σε συζήτηση που είχα κάνει το καλοκαίρι, που του ανέφερα ότι μου τσιμπάει περίπου 300ml λάδι, και αν μπορούμε να βάλουμε πιο χοντρό 15w50, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά χειρότερα θα καίει. Δεν θυμάμαι τα επιχειρήματα (αν και μου φάνηκαν παράλογα) και επέλεξα να βάλω πάλι το ίδιο 10w40.

Φίλε stelth1 εννοείς ημι-συνθετικά αυτά για δίκύλινδρους κινητήρες? (τύπου Motul 5100?)

panagiotis.farmer 17-12-2013 14:09

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΑΔΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ

stelth1 17-12-2013 16:51

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zabounis ( 983500)
Βάζουν ορυκτέλαιο castrol 10w40 , ένα κόκκινο στο χρώμα.
Σε συζήτηση που είχα κάνει το καλοκαίρι, που του ανέφερα ότι μου τσιμπάει περίπου 300ml λάδι, και αν μπορούμε να βάλουμε πιο χοντρό 15w50, μου είπε ότι δεν υπάρχει πρόβλημα αλλά χειρότερα θα καίει. Δεν θυμάμαι τα επιχειρήματα (αν και μου φάνηκαν παράλογα) και επέλεξα να βάλω πάλι το ίδιο 10w40.

Φίλε stelth1 εννοείς ημι-συνθετικά αυτά για δίκύλινδρους κινητήρες? (τύπου Motul 5100?)

Aν δεν κανω λαθος η μαμα προτεινει ημι-συνθετικα λαδια για τον κινητηρα σου. Νομιζω οτι σου καιει αρκετα,βαλε 15w-50 ημισυνθετικο κ δες το,εαν συνεχισει να βγαζει θολουρα τοτε κατι παιζει με τον κινητηρα.

Al Bandy 17-12-2013 17:12

Απάντηση: θολούρα στο τζαμάκι λαδιών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zabounis ( 983444)
Άνοιξα τάπα, και είδα ότι πάνω της ήταν κολημμένα λάδια σα γλίτσα - άσπρουδερά.

Ασπρουδερή γλίτσα σημαίνει νερό στα λάδια. Τέλος! Τίποτα άλλο, ούτε με τα συνθετικά έχει να κάνει ούτε με τα ξεσυνθετικά.

Νερό σημαίνει και το ξέρουν και οι πέτρες. Άλλαξε λάδια επειγόντως τώρα! Όχι τώρα, χτες!









ΥΓ1: Γνώμη μου (και σχεδόν όλων τών μηχανικών): όχι συνθετικά λάδια στα BMW.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:55.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!