GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Χωμάτινες εξορμήσεις (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=82)
-   -   Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=681)

emix 28-01-2009 10:29

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 7968)
Το βάζω χώμα και του αλάζω τα φώτα. Εχω σπίτι σε κυκλαδίτικο νησί και σε κάθε πήγαινε έλα συμπληρώνω γύρω στα 30 χιλιόμετρα χωματοδρόμων από χέρι.

Όταν είναι βρεμένα και λασπωμένα η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη γιατί το GS 1200 πάει σα το γουρουνάκι στη γλίτσα. Επίσης, η μαμά αναρτηση βροντάει άσχημα. Θεωρώ αναγκαία τη χρήση σωστών αμορτισέρ ελατηρίων μπρος πίσω για χρήση στο χώμα.

Θα ήμουν διατεθειμένος πάντως, αν μαζευτεί η σωστή παρέα να βάλω χωμάτινα λάστοιχα και κάγκελα και να μπούμε στο βουνό από τη Λαμία και να βγούμε στο Μέτσοβο.

Τρελλαίνομαι για χωμάτινα ταξίδια.

Γιατι οχι; Μπορουμε να το κανονισουμε καποια στιγμη.

wet & dirty 28-01-2009 12:48

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
μπορώ να πω οτι ειμαι λιγο λάτρης τον off καταστάσεων.αλλα ειναι ενα θέμα για πολλές ώρες κουβέντας!!!για εμένα το enduro ειναι ελευθερία
θέλω να φεύγω απο την αθήνα και να χάνομαι μεσα σε πικνά δάση και αγρια ποτάμια!!οχι για να δω τις χωμάτινες αποδόσεις μου σαν οδηγός,αλλα για την ηρεμία και την γαλήνη που σου δινει η αγρια φύση!!
δεν μπορώ να βάζω πρόγραμμα σε μία εκδρομή στο βουνό όταν δεν ξέρω τη θα συναντήσω.....΄(δυστηχός δεν μπορώ να μπαίνω σε πρόγραμμα)
όσο για το σχολείο που έχω περάσει ειναι με τον Τζίμη Πρέτζα (μιλάμε για πολλά χρόνια πριν)όταν είχα τα κατσικάκια μου!!!αγαπημένος μου προοριμός ειναι τα βουνά της Πινδου - οροσειρά Αγράφων,την διαδρομη αυτή όποιος δεν την έχει κανει να βάλει προγραμμα να την κάνει!!:D:D

αυτα τα λίγα όλα τα άλλα σε κανένα καφε που θα έχουμε ώρα να το αναλυσουμε καλήτερα!!!;)

emix 28-01-2009 12:54

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty ( 8007)
μπορώ να πω οτι ειμαι λιγο λάτρης τον off καταστάσεων.αλλα ειναι ενα θέμα για πολλές ώρες κουβέντας!!!για εμένα το enduro ειναι ελευθερία
θέλω να φεύγω απο την αθήνα και να χάνομαι μεσα σε πικνά δάση και αγρια ποτάμια!!οχι για να δω τις χωμάτινες αποδόσεις μου σαν οδηγός,αλλα για την ηρεμία και την γαλήνη που σου δινει η αγρια φύση!!
δεν μπορώ να βάζω πρόγραμμα σε μία εκδρομή στο βουνό όταν δεν ξέρω τη θα συναντήσω.....΄(δυστηχός δεν μπορώ να μπαίνω σε πρόγραμμα)
όσο για το σχολείο που έχω περάσει ειναι με τον Τζίμη Πρέτζα (μιλάμε για πολλά χρόνια πριν)όταν είχα τα κατσικάκια μου!!!αγαπημένος μου προοριμός ειναι τα βουνά της Πινδου - οροσειρά Αγράφων,την διαδρομη αυτή όποιος δεν την έχει κανει να βάλει προγραμμα να την κάνει!!:D:D

αυτα τα λίγα όλα τα άλλα σε κανένα καφε που θα έχουμε ώρα να το αναλυσουμε καλήτερα!!!;)

Θα συμφωνησω μαζι σου.
Ο κυριος λογος που μου αρεσει το travel enduro ειναι γιατι μου αρεσει το βουνο. Ετυχε να συνδυαζεται με την μηχανη.
Η οδηγηση στο χωμα ομως σε βοηθαει να γινεις καλυτερος οδηγος και στην ασφαλτο γιατι σε μαθαινει να ελεγχεις καλυτερα την μηχανη. Εγω τουλαχιστον το εχω νιωσει πολυ.
Προγραμμα βαζω,δυστυχως ή ευτυχως, στις διαδρομες μου, γιατι δεν εχω πολυ χρονο να χαθω και να μεινω πανω στο βουνο και ο,τι ωρα κατεβω.
Λογω οικογενειακων υποχρεωσεων πρεπει η περιπετεια να εχει ημερομηνια και ωρα ληξης!

wet & dirty 28-01-2009 13:02

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από emix ( 8011)
Θα συμφωνησω μαζι σου.
Ο κυριος λογος που μου αρεσει το travel enduro ειναι γιατι μου αρεσει το βουνο. Ετυχε να συνδυαζεται με την μηχανη.
Η οδηγηση στο χωμα ομως σε βοηθαει να γινεις καλυτερος οδηγος και στην ασφαλτο γιατι σε μαθαινει να ελεγχεις καλυτερα την μηχανη. Εγω τουλαχιστον το εχω νιωσει πολυ.
Προγραμμα βαζω,δυστυχως ή ευτυχως, στις διαδρομες μου, γιατι δεν εχω πολυ χρονο να χαθω και να μεινω πανω στο βουνο και ο,τι ωρα κατεβω.
Λογω οικογενειακων υποχρεωσεων πρεπει η περιπετεια να εχει ημερομηνια και ωρα ληξης!


έχεις δίκιο φίλε για το πρόγραμμα γιατι η οικογένεια πάνω απο όλα!!!!αλλα δεν έχει τον ρομαντισμό του και το χάσιμο στο βουνό???(το έχω πάθει αρκετές φορες):p:p:pκαι ένας λόγος που δεν έχω πάρει ακομα gps είναι αυτός:D:D:D

emix 28-01-2009 13:10

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty ( 8012)
έχεις δίκιο φίλε για το πρόγραμμα γιατι η οικογένεια πάνω απο όλα!!!!αλλα δεν έχει τον ρομαντισμό του και το χάσιμο στο βουνό???(το έχω πάθει αρκετές φορες):p:p:pκαι ένας λόγος που δεν έχω πάρει ακομα gps είναι αυτός:D:D:D

Εχεις δικιο. Και γω εχω χαθει μερικες (λιγες ομως) φορες, πανω στο βουνο. Απλα το χασιμο μου δεν πρεπει να ειναι τετοιο που να μην μου επιτρεπει να κατεβω καποια στιγμη.
Και το gps σε βοηθαει να ξερεις οταν χαθεις απο που να γυρισεις στον πολιτισμο. Δεν σου απαγορευει να χαθεις.
;)

spiros 28-01-2009 13:28

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Δηλώνω και εγώ λάτρεις των off road διαδρομών και γενικά της περιπλανήσεις στην φύση, είτε με την μηχανή είτε με το ποδήλατο παλιότερα.
Το βουνό είναι απόδραση, και σε συνδυασμό με την μηχανή...... :Γελάω:

batman 06-07-2009 00:45

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
προσωπικά,σε κάθε ταξίδι σχεδόν με μοτό,λίγο η πολύ ταξιδιωτικό εντούρο το συναντώ η το επιδιώκω.με το θηρίο δεν έχω κάνει πολύ λάσπη και χιόνι και κροκάλα(προς το παρόν)....;)

Mits70 06-07-2009 16:17

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Και εμένα μου αρέσει πάρα πολύ αλλά δεν έχω παρέα.Αποτέλεσμα αυτής της τρέλας ήταν να πηγαίνω μόνος μου μέχρι που έπαθα ζημιά και δεν είχα κάποιον να με βοηθήσει.Από τότε σταμάτησα και τώρα ψάχνω κανένα ξερό για να μπορώ να το σπάσω χωρίς να πληρώνω μια περιουσία.
Όσο για εμπειρία εχω κάνει το πρώτο μαθημα του Σπανού το Σεπτέμβρη θα κάνω και το δεύτερο και έχω πάει και 2-3 βόλτες μαζί με τον Νίκο.
Ελπίζω ο Danaos και οι αλλοι οι οποίοι έχουν περισσότεροι εμπειρία να κανονίζουν βολτούλες με λογικό βαθμό δυσκολίας ώστε και την βόλτα μας να κάνουμε και προβλήματα να μην εχουμε.

yannis 06-07-2009 17:12

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από wet & dirty ( 8007)
μπορώ να πω οτι ειμαι λιγο λάτρης τον off καταστάσεων.αλλα ειναι ενα θέμα για πολλές ώρες κουβέντας!!!για εμένα το enduro ειναι ελευθερία
θέλω να φεύγω απο την αθήνα και να χάνομαι μεσα σε πικνά δάση και αγρια ποτάμια!!οχι για να δω τις χωμάτινες αποδόσεις μου σαν οδηγός,αλλα για την ηρεμία και την γαλήνη που σου δινει η αγρια φύση!!
δεν μπορώ να βάζω πρόγραμμα σε μία εκδρομή στο βουνό όταν δεν ξέρω τη θα συναντήσω.....;)

Τι άλλο να πω μετά από αυτό?!!?!?!?!?! :sm8:

doukas tasos 08-07-2009 10:29

Απάντηση: Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo ( 7968)
Το βάζω χώμα και του αλάζω τα φώτα. Εχω σπίτι σε κυκλαδίτικο νησί και σε κάθε πήγαινε έλα συμπληρώνω γύρω στα 30 χιλιόμετρα χωματοδρόμων από χέρι.

Όταν είναι βρεμένα και λασπωμένα η κατάσταση είναι πολύ επικίνδυνη γιατί το GS 1200 πάει σα το γουρουνάκι στη γλίτσα. Επίσης, η μαμά αναρτηση βροντάει άσχημα. Θεωρώ αναγκαία τη χρήση σωστών αμορτισέρ ελατηρίων μπρος πίσω για χρήση στο χώμα.

Θα ήμουν διατεθειμένος πάντως, αν μαζευτεί η σωστή παρέα να βάλω χωμάτινα λάστοιχα και κάγκελα και να μπούμε στο βουνό από τη Λαμία και να βγούμε στο Μέτσοβο.

Τρελλαίνομαι για χωμάτινα ταξίδια.

:sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8::sm8:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:27.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!