GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα - DIY (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=124)
-   -   F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=18046)

yns 01-03-2011 12:31

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απορίες. Γι'αυτό έβαλα και το "disclaimer" στο πρώτο post.. ;).
Λίγες απαντήσεις. Τα grips είναι πολύ σφικτά πάνω στις αντιστάσεις. Χθες που τα δούλεψα για κάνα μισάωρο με τη θέρμανση στη 2η σκάλα δεν παρατήρησα φαινόμενα περιστροφής. Ήθελα να αποφύγω λακ, χρώμα σε σπρέι κτλ λόγω του ότι δεν ξέρω τις επιπτώσεις του πάνω σε αυτού του τύπου τις αντιστάσεις. Αν δω πως πάει να ξεχειλώσει το πολύ πολύ κάνω το κόλπο των εντουράδων με το συρματάκι (που το τυλίγουν στο grip). Βασικά η Ariete τα πουλάει για αντικατάσταση των θερμαινόμενων της BMW (link). Αν υπήρχαν ατυχήματα κτλ θα τα είχε αποσύρει. Αυτά που έβαλα εγώ έχουν εσωτερική διάμετρο 24mm. Τα άλλα που έχουν που οπτικά είναι ίδια με του 1200 και 800 έχουν διάμετρο 26mm (για αυτό δυσκολεύτηκα να τα περάσω και αναγκάστηκα να λειάνω λίγο από την εξωτερική πλευρά το σκαλοπάτι που έχει το πλαστικό). Θα κάνω update το παρόν thread με τυχόν παρατηρήσεις. Στα διεθνή fora πάντως αυτόν τον τρόπο περιγράφουν για την αντικατάσταση των grips με aftermarket. Όσο για την θέρμανση, γράφω πως δεν παρατήρησα σημαντικές αλλαγές, στο ADVrider έγραφαν πως τους φαινόταν ότι καθυστερούσε περισσότερο να κρυώσει λόγω διαφορετικού υλικού, τι να πω, θα δείξει όταν τα χρησιμοποιήσω λίγο.
Αυτά.
:)

yns 01-03-2011 12:37

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Και να προσθέσω πως στα περισσότερα νέα GS που έχω δει, τα grips γίνονται έτσι μετά από 7-8000 χλμ. Και να πεις, οδηγάω με γάντια χειμώνα καλοκαίρι. Μάλλον είναι το υλικό που είναι περισσότερο σαν λάστιχο παρά σαν πλαστικό, δεν ξέρω αν δίνω σωστά την ιδέα..

Neo 01-03-2011 14:23

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 328314)
Και να προσθέσω πως στα περισσότερα νέα GS που έχω δει, τα grips γίνονται έτσι μετά από 7-8000 χλμ. Και να πεις, οδηγάω με γάντια χειμώνα καλοκαίρι. Μάλλον είναι το υλικό που είναι περισσότερο σαν λάστιχο παρά σαν πλαστικό, δεν ξέρω αν δίνω σωστά την ιδέα..


Στο δικό μου 800gs (αγορά Μάϊος 10') έχω 8.500χλμ και τα grips φαίνονται καινούρια. Οδηγώ επίσης με γάντια χειμώνα - καλοκαίρι.

Όπως και να έχει μπράβο για την προσπάθεια, πιστεύω το αποτέλεσμα να σε αποζημίωσε.

BOXER 01-03-2011 15:16

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Πολυ καλη δουλεια φιλε με πολλες φωτογραφιες :)!
Παει και αυτο το θεματακι μια και καλη ;)!

Με τα δικα μου εχω κανει απο τοτε που τα αλλαξα πανω απο 30.000χλμ και δεν εχουν περιστραφει καθολου.
Τωρα οσο αφορα την θερμανση και εχοντας περασει και χειμωνα με αυτα σας λεω οτι υπαρχει αισθητη διαφορα στην θερμοκρασια.
Οταν δηλαδη σε καλα κρυα τα αναψω, η πρωτη σκαλα ειναι σχεδον ανυπαρκτη, αργεις πολυ να δεις διαφορα στο χερι/γαντι. θελει την δευτερη σκαλα οπωσδηποτε.

Eftixis 01-03-2011 15:23

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Γιάννη
Kαθότι χειρούργος οφθαλμίατρος καταλαβαίνω και την χρήση του νυστεριού.
Πολύ κατατοπιστικός μιας και τα δικά μου έχουν τα χάλια τους και θέλουνε αλλαγή θα σε φωνάξω.
Κάποιος μου έχει πει ότι αντί σάλιου χρησιμοποίησε αέρα για μεγαλύτερη ευκολία
όπως και να έχει ήρθες την κατάλληλη στιγμή με την παρουσίαση αυτή. ευχαριστούμε.:):):)

Neo 01-03-2011 15:46

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Eftixis ( 328406)
Γιάννη

Κάποιος μου έχει πει ότι αντί σάλιου χρησιμοποίησε αέρα για μεγαλύτερη ευκολία


Με σάλιο και υπομονή το grip δεν αργεί να μπεί. :sm7:

mrdaellis 01-03-2011 16:33

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 328314)
Και να προσθέσω πως στα περισσότερα νέα GS που έχω δει, τα grips γίνονται έτσι μετά από 7-8000 χλμ. Και να πεις, οδηγάω με γάντια χειμώνα καλοκαίρι. Μάλλον είναι το υλικό που είναι περισσότερο σαν λάστιχο παρά σαν πλαστικό, δεν ξέρω αν δίνω σωστά την ιδέα..

χρησιμοποιει ενα (πρασινο) υλικο φιλικο προς το περιβαλον ισχυριζεται η BMW και γι αυτο το λογω λιωνουν ετσι ευκολα! θα υπαρξει αντικατασταση μαλλον γιατι εχουν λαλησει με τις εγγυησεις!!!:hmmm: εγω τα εχω αλλαξει μια φορα στην εγγυηση στα 7 χιλ χλμ. τωρα ειμαι στις 15.000 και σε κανα 5 μηνο τελειωνει η εγγυηση!! θα επειχηρησω για δευτερη αλλαγη και οτι γινει!:cool:

Markas 01-03-2011 17:22

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Και τα δικά μου grips είναι χάλια πια, δεν έχουν καθόλου σχέδιο πάνω τους...
Μπράβο Γιάννη για τη παρουσίαση, πολύ κατατοπιστική!

yns 01-03-2011 18:03

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Διόρθωση!!!

Απόσπασμα:

Η Ariete λέει να μην χρησιμοποιηθεί σαπούνι, λάδι ή βενζίνη αλλά μόνο νερό ή λάδι.
Ήθελα να γράψω νερό ή οινόπνευμα. Αν θέλει ας το διορθώσει κάποιος moderator.

Gemat 01-03-2011 20:58

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 328304)
Ευχαριστώ για τα σχόλια και τις απορίες. Γι'αυτό έβαλα και το "disclaimer" στο πρώτο post.. ;).
Λίγες απαντήσεις. Τα grips είναι πολύ σφικτά πάνω στις αντιστάσεις. Χθες που τα δούλεψα για κάνα μισάωρο με τη θέρμανση στη 2η σκάλα δεν παρατήρησα φαινόμενα περιστροφής. Ήθελα να αποφύγω λακ, χρώμα σε σπρέι κτλ λόγω του ότι δεν ξέρω τις επιπτώσεις του πάνω σε αυτού του τύπου τις αντιστάσεις. Αν δω πως πάει να ξεχειλώσει το πολύ πολύ κάνω το κόλπο των εντουράδων με το συρματάκι (που το τυλίγουν στο grip). Βασικά η Ariete τα πουλάει για αντικατάσταση των θερμαινόμενων της BMW (link). Αν υπήρχαν ατυχήματα κτλ θα τα είχε αποσύρει. Αυτά που έβαλα εγώ έχουν εσωτερική διάμετρο 24mm. Τα άλλα που έχουν που οπτικά είναι ίδια με του 1200 και 800 έχουν διάμετρο 26mm (για αυτό δυσκολεύτηκα να τα περάσω και αναγκάστηκα να λειάνω λίγο από την εξωτερική πλευρά το σκαλοπάτι που έχει το πλαστικό). Θα κάνω update το παρόν thread με τυχόν παρατηρήσεις. Στα διεθνή fora πάντως αυτόν τον τρόπο περιγράφουν για την αντικατάσταση των grips με aftermarket. Όσο για την θέρμανση, γράφω πως δεν παρατήρησα σημαντικές αλλαγές, στο ADVrider έγραφαν πως τους φαινόταν ότι καθυστερούσε περισσότερο να κρυώσει λόγω διαφορετικού υλικού, τι να πω, θα δείξει όταν τα χρησιμοποιήσω λίγο.
Αυτά.
:)

εγω παντως τα προτιμω κολλημενα.... Ειναι πολλη η ιπποδυναμη της μηχανης για να κρατιεσε πανω της με χερουλια που απλα σφηνωσαν! Αντε να ηταν κανενα παπακι να πω ενταξει... αλλα σε μηχανη ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:49.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!