GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Απαραίτητα έγγραφα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Φορολογική Δήλωση της Μηχανής (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=19354)

Jefe 11-04-2011 13:54

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 357700)
Παπί... από τα πρώτα!! Τα γαλάζια... :D:p:o




:sm7::sm7::sm7:




Jefe

napgeo 11-04-2011 14:24

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Δεν χρειάζεται να την δηλώσεις. Σε υποβολή με Η/Λ μορφή δεν την δέχεται το σύστημα. Όπως και τα επαγγελματικά αυτ/τα. Άρα δεν υποχρεούσαι.....

siraxanz 11-04-2011 14:26

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Syvaris, σε εμένα μεχρι κ την περσινή δηλωση, η μηχανή δεν δηλωνετο συμφωνα με τον λογιστή.
Ανεξάρτητα κυβικών,
τώρα προβληματίστηκα!

mpralos 11-04-2011 14:33

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Ωχχχχχ τώρα μπερδεύτηκα και εγώ:(:(:(

klagenfurt 11-04-2011 17:40

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
μπαχαλο...:sm7:

MARK 11-04-2011 17:45

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από syan ( 357155)
Δεν χρειάζεται να την δηλώνεις...Στην ηλεκτρονική μορφή δήλωσης (on line) δεν σου επιτρέπει κάν την δήλωσή της). Εκτός αν θέλεις προεραιτικά να την πουλήσεις και να δικαιολογήσεις το ποσόν για αγορά άλλου οχήματος (τεκμήριο αγοράς).!

:sm8:

mpralos 11-04-2011 20:43

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Ξέρει κάποιος υπεύθυνα τι παίζεται;;;:Απορία:

grey 11-04-2011 22:20

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Ρώτησα τον λογιστή μου και μου είπε οτι δεν υπήρχε κουτάκι στις προηγούμενες δηλώσεις για μοτοσικλετα:cool::cool::cool:

georgios 12-04-2011 00:05

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Αυτό θα πει, σπύραμε πανικό. Αυτό βέβαια δεν οφείλεται στο δικό μου μπλεγμένο περιστατικό (αγορά απο γερμανία, απουσία απόδειξης αγορας κλπ) αλλά γιατί και εγώ, ρώτησα 2-3 λογιστες και αλλος είπε "ετσι" άλλος είπε γιουβέτσι.
Το συμπέραμα που έβγαλα, όσον αφορά τη στάση των λογιστών:
Αυτοί που λένε, βαλτο, είναι αυτοί που έχουν τη λογική του δήλωσέ το να είσαι σίγουρος. Αυτοί που λένε δεν χρειάζεται είναι γιατί "μάλλον" δεν χρειάζεται.
Η αλήθεια είναι πως στην ηλεκτρονική δήλωση ΔΕΝ με αφήνει να γράψω την αλήθεια. Ότι δηλαδή την πήρα το 2007 και ότι τους τελευταίους 12 μήνες. Επίσης ΟΥΤΕ την αξία της μηχανής μου αφήνει να περάσω. Βγάζει αυτόματα την αντικειμενική αξία. Επίσης στην επεξήγηση του πεδίου, εκεί που ΗΔΗ υπάρχει το αυτοκίνητο, αναφέρει ΔΗΛΩΣΤΕ Ή ΔΙΑΓΡΑΨΤΕ Ε.Ι.Χ και Μ.Χ αυτοκίνητα. Πουθενά η λέξη μηχανή...
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή. Τη Τετάρτη θα διαβάσω το βιβλιαρακι της εφορίας. Αλλά προς το παρόν, έτσι όπως το έψαξα, κατέληξα πως ΔΕΝ χρειάζεται...

Jefe 12-04-2011 00:09

Απάντηση: Φορολογική Δήλωση της Μηχανής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από georgios ( 358420)
Θεωρώ πως η μηχανή ΔΕΝ θεωρείται είδος πολυτελείας όπως το αυτοκίνητο/σκαφος/πισίνα. Είναι σαν μια ακριβή συσκευή, σαν μια τηλεόραση που κάνει 1000, 2000, 4000, 8000, 18000 ευρώ. Το δηλώνεις; Αν πάρεις το ΣΕΤ κουζίνα, ψυγείο, φουρνος, πλυντήριο απο τη MIELE και δώσεις κανενα 15000 το δηλώνεις; όχι, ε, ούτε και τη μηχανή.




:Απορία: :Απορία: :Απορία:




Jefe


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 05:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!