GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=37)
-   -   αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43694)

vaggosgs1150 08-10-2013 10:24

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Απ’οσο ξέρω δεν υπάρχει συγκεκριμένη λίστα προϊόντων στο τελωνείο για πράγματα που έρχονται από Αμερική.
Πληρώνεις ότι θέλει ο τελωνιακός.

Αν υπάρχει κάποιος τελωνιακός στο forum ή κάποιος φίλος ας ρωτήσει να μας πει.
Έτσι την πάτησε ένας φίλος που έφερε κινητό από Αμερική. ΠΡΟΣΟΧΗ.

xntinou 08-10-2013 10:36

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Αξία προϊόντος πάνω από 150-160 ευρώ από Αμέρικα επιβαρύνεται ανεξαιρέτως.

Το άλλο που με είχε προβληματίσει, είναι ότι σε ερώτηση πολύ φίλου στη μαντάμ που αγγελιαφόρισε τηλεφωνικώς το νταβατζιλίκι για το πως καθορίζεται το ποσό της επιβάρυνσης .. αυτή τα μάσαγε δίνοντας την εντύπωση ότι δεν υπάρχει κάτι καθορισμένο ..

Η μόνη λύση είναι να δεχθεί ο Αμερικάνος να γράψει gift, δεν ξέρω όμως τις τελευταίες τάσεις γιατί μία φορά την έφαγα στον κ... και από τότε δεν .. :)

Albatros 08-10-2013 11:43

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Προσοχή στο νέο σύστημα του EBAY το GLOBAL SHIPPING προσοχή εαν ο πωλητής το αναφέρει είναι ο πιό σύντομος και ασφαλής τρόπος να παραλάβεις το αντικείμενο , ΑΛΛΑ προπληρώνεις υποχρεωτικά και τους φόρους τελωνείου που σου βγάζουν εκείνη τη στιγμή ηλεκτρονικά.
Προσωπικά για μικρού μεγέθους και αξίας αντικείμενα δεν το συνιστώ γιατί μπορεί με USPS να μη πληρώσεις παρά μόνο 3 €.
:cool:

kf4 08-10-2013 12:21

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Καλημέρα σε όλους.
Επειδή και εγώ ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό έχω καταλήξει να ψωνίσω από Ευρώπη. Ξέρει κανένας από που μπορώ να βρω καλές τιμές για το gt air εκτός από τα γνωστά fcmoto και helmet city; Έχω ήδη αγοράσει 2 κράνη nolan παλαιότερα από fc moto και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Albatros 09-10-2013 12:25

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Για κοίτα και εδώ...
Shoei helmets, HJC Helmets, Arai Helmets, Sidi Boots - Lids Direct
:)

Thodoras 10-10-2013 08:51

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kf4 ( 955873)
Καλημέρα σε όλους.
Επειδή και εγώ ψάχνομαι τον τελευταίο καιρό έχω καταλήξει να ψωνίσω από Ευρώπη. Ξέρει κανένας από που μπορώ να βρω καλές τιμές για το gt air εκτός από τα γνωστά fcmoto και helmet city; Έχω ήδη αγοράσει 2 κράνη nolan παλαιότερα από fc moto και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Το shoei gt air σε λευκο με 400 ευρω...
Το πηρα πριν 5 μηνες απο την αποθηκη στην Ηλιουπολη. Βy far η πιο χαμηλη τιμη απο ολα τα ευρωπαικα κ αμερικανικα σαιτ....Κ μενουν και τα λεφτα στην Ελλαδα... Τσεκαρε το:
Αξεσουάρ Μοτοσυκλέτας - Motorparts

forester 10-10-2013 08:57

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Thodoras ( 956771)
Το shoei gt air σε λευκο με 400 ευρω...
Το πηρα πριν 5 μηνες απο την αποθηκη στην Ηλιουπολη. Βy far η πιο χαμηλη τιμη απο ολα τα ευρωπαικα κ αμερικανικα σαιτ....Κ μενουν και τα λεφτα στην Ελλαδα... Τσεκαρε το:
Αξεσουάρ Μοτοσυκλέτας - Motorparts

Πραγματι χαμηλη τιμη. Εγω το βρισκω 420€ στην ελλαδα.
Απο θεμα εγγυησης σε καλυπτει η αντιπροσωπεια, ή ο εμπορος;
Στο κουτι υπαρχει οτι δινει κι ο αντιπροσωπος; Ζελατινα με πινλοκ και αντιθαμβωτικη, υποσιαγωνο κλπ...;

Thodoras 10-10-2013 09:25

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από forester ( 956772)
Πραγματι χαμηλη τιμη. Εγω το βρισκω 420€ στην ελλαδα.
Απο θεμα εγγυησης σε καλυπτει η αντιπροσωπεια, ή ο εμπορος;
Στο κουτι υπαρχει οτι δινει κι ο αντιπροσωπος; Ζελατινα με πινλοκ και αντιθαμβωτικη, υποσιαγωνο κλπ...;

Ο τυπος αγοραζει απευθειας απο τον τζωρτζοπουλο (τον επισημο εισαγωγεα της shoei στην ελλαδα). Ειναι λοιπον σαν να αγοραζεις απο την αντιπροσωπεια. Υποθετω πως λογω χοντρικης κ λογω του οτι δεν εχει εξοδα λειτουργιας οπως καποιο νορμαλ μαγαζι με ενοικια κτλ, μπορει κ κανει φοβερες τιμες. Το κουτι λοιπον μεσα εχει οτι εχει κ του αντιπροσωπου (Τζορτζοπουλος). Μαλιστα μου εχει τυχει να με στειλει σε αλλο καταστημα (αντιπροσωπου alpinestars) για να δοκιμασω νουμερο (γιατι δεν τα εχει ολα τα νουμερα αλλα του το ζητας κ στο φερνει σε μια μερα) κ οταν ειπα στου αντιπροσωπου να μου κανει καλυερη τιμη για να το παρω απο αυτον επι τοπου κ να γλιτωσω τα πηγαινε ελα, μου αρνηθηκε κ μου ειπε να το παρω απο την αποθηκη που τους εχει πελατες καλους...

squad 10-10-2013 09:32

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 955701)
δεν έχει ακόμα κυκλοφορησει......

απο μπετον ειναι φτιαγμενο το κρανος και δεν κυκλοφορει στην ευρωπη??:p:p

AKIS_21 10-10-2013 10:37

Απάντηση: αγορά κράνους απο Αμερική!.......φόρος?
 
Γνώμη μου ειναι οτι όσα και να γλιτώσεις το να μην έχεις εγγύηση ειναι σοβαρό θέμα ,
Ειδικά για κράνος νεο που δε εχει πουλήσει αρκετά


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:32.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!