GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Νέα μοντέλα BMW (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=18889)

Fuji 28-03-2011 19:25

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Παιδιά, συγνώμμη, αλλά αν αυτό μείνει εκεί κάτω, δε θα είναι ψυγείο, αλλά ποδιά προστασίας κινητήρα ...

GeorgeP 28-03-2011 20:54

Απάντηση: Νέο BMW R 1200 GS Adventure με υγρόψυξη!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 346065)
Ποιο επίσημη παρουσίαση δεν γίνεται ! Ευχαριστούμε Γιάννη για την απαλλαγή από τον εφιάλτη του (υποτιθέμενου) F1200GS …:D:D:D:D:D:D---:p:p:p

Μποξερ υδρόψυκτος !!! Συμπαγής και μικρών διαστάσεων ! Πρέπει να έχουν μειώσει διαδρομή και αυξήσει διάμετρο γιατί μου φαίνεται λίγο στενότερος.

Από εμφάνιση δεν μου αρέσει , αν και πάνω στην μηχανή σε τελική μορφή ίσως δείχνει διαφορετικά.

Οι ψήκτρες είναι καθαρά για λόγους εμφάνισης και όχι λειτουργικούς ,δεν παίζει μηχανολογικά ψύξη μισού κυλίνδρου με νερό και μισού με αέρα.Η σχεδίαση των ψευδοψυκτρων σε υδροψυκτα μοτέρ είναι διαδεδομένη σε πολλές μότο που παίζει ρόλο η εμφάνιση όπως σε καστομ-τσοπερ και κλασικά, όπως και η σχεδίαση ψευδοκαρμπιλατερ σε <<ψεκαστά>>. ;);) :)


Ανεμενε και μην βιαζεσαι Θοδωρα!!!!!! ;):D
Μη ξεχνας οτι το 800αρακι ειναι εν σειρα, υδροψυκτο και ονομαζεται........ GS.

O Γιαννης (Παναγιωτιδης) καλα εκανε και ενημερωσε αλλα.......προσεξε τις φωτογραφιες που δημοσιευει το περιοδικο, με το οποιο παρεπιπτοντως μεγαλωσα (στην Ελληνικη του Εκδοση την δεκαετια του '80). Συνδυασε το παραπανω με την φωτογραφια του NLS πιο κατω και θα δεις οτι ειναι υποθεσεις και φωτοσοπιες!
Διοτι, δεν ειναι δυνατον μια εταιρεια να δινει στην δημοσιοτητα στοιχεια του κινητηρα που δεν εχει ακομα βγει στην παραγωγη!! Δεν το εχει κανει ΠΟΤΕ και κανεις. Ποσο μαλλον η BMW που για το 800αρακι περιμεναμε μεχρι τελευταια στιγμη (6 μηνες πριν το πρωτο μηχανακι βγει απο τις γραμμες παραγωγης) για να δουμε επισημες φωτογραφιες και επισημες αναλυσεις για τον κινητηρα του και τα τεχνικα του χαρακτηριστικα!!!
Μεχρι τοτε ειχαμε μονον υποθεσεις αλλα με......επισημε ενημερωση απο την BMW!!!!

Αν τελος παρατηρησεις την φωτο του NLS θα διαπιστωσεις οτι το ψυγειο ειναι χαμηλα πισω απο τον εμπρος τροχο!!! Αυτο απο μονο του στελνει περιπατο το Gelände Strassen (GS), κοινως ''παντος εδαφους''!!
Το ψυγειο πρέπει να ανεβει ψηλα, αλαλ εκει βρισκεται το telelever, μπορει να παει και στο πλαι αλαλ δυσκολο το βλεπω!!

Γιαυτο θεωρω οτι το Motorrad εκφραζει ποθους χωρις τεκμηριωμενα στοιχεια!!!
Σαν κι εμας τους Βαραντεριδηδες που εδω και 5 χρονια περιμενουμε νεο Βαραντερο και οχι μονον Βαραντερο δεν θα δουμε αλλα κατι τελειως διαφορετικο απο Βαραντερο!!!

Ειδωμεν, γερμανοι ειναι αυτοι κατι θα σκεφτουν.......αν πραγματικα εχουν σχεδια για υδροψυκτο μποξερ!!

TEOSS 29-03-2011 03:03

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Οι φώτο του κινητήρα είναι πραγματικές ενώ η εικόνα της μότο είναι μια σχεδιαστική προσπάθεια να αποδοθεί η όψη του (θολού) μοντέλου που φωτογραφήθηκε στην Ισπανία, καμία σχέση με τελική εργοστασιακή σχεδίαση. Το ψυγείο που φαίνεται είναι το ψυγείο λαδιού του υπάρχοντος R1200R που έχει <<μεταφερθεί>> (!!!!)
http://www.gsforum.gr/%CE%9D%CE%AD%C...-charity-6667/
Εξάλλου είναι εμφανές ότι στον κινητήρα δεν υπάρχει τζάμι λαδιού κάτω αριστερά όπως στον κινητήρα της φωτοσοπιας που έχει σαν βάση τον γνωστό αερόψυκτο-.;)...:cool::cool::cool:

….GS λέγεται και το G 650 …πρώην F και είναι υδρόψυκτο και μονοκύλινδρο ….
:sm7::sm7::sm7::sm7:


Ελληνικό motorrad ! τι μου θύμισες!!! Με αυτό και με το motorsport του Δημήτρη Παπανδρέου μεγάλωσα…(και το ένθετο 2τροχοι στους 4τροχους που και που) …..fan του <<fast >> Freddie και της Honda…!!!:):):)
Freddie Spencer - Wikipedia, the free encyclopedia

tery 29-03-2011 11:52

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Είναι λίγο στενότερο η μου φαίνεται;;;;:confused:

ΙoannisPanagiotidis 29-03-2011 12:31

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
παιδες οντως για να ξεκαθαρισουμε α παραπανω ...οπως ειπε και ο φιλοι teoss και emix....ολες οι φωτογραφιες απ ολοκληρη GS σε οποιοδηποτε περιοδικο ...ειναι ολες φωτοσοπιες!!!!!!...οι μονες φωτογραφιες που αναφερεται οτι ειναι 100% αληθινες ειναι οι τελευταιες απ το γυμνο μπλοκ που απλα μας παραπεμπτει στα σιγουρα οτι θα ειναι εν μερη και υδροψυκτο!


...ολα τα αλλα περι πολυδισκου συμπλεκτη , αλλαγης μεριας αξονα, κοινο δοχειο κιβωτιου μαζι με κινητηρα, παραπανω αλογα κτλ ....ειναι απλες αναφορες και ισως ειναι παπας!


...μου φαινεται παντως παραξενο που κανεις δεν παραξενεύεται με τη καταργηση του ξερου μονου δισκου!.... αυτο ειναι μειονεκτημα ή προς το καλυτερο?

Jefe 29-03-2011 12:43

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000201F9.gif




Jefe

windman1200 29-03-2011 12:50

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

...μου φαινεται παντως παραξενο που κανεις δεν παραξενεύεται με τη καταργηση του ξερου μονου δισκου!.... αυτο ειναι μειονεκτημα ή προς το καλυτερο?


Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!! Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε.. http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000203FC.gif

bakgs 29-03-2011 12:59

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από windman1200 ( 347272)

Προς το χειρότερο..! Τα λάδια που θα επιλέγουμε για τον κινητήρα θα πρέπει να είναι άμεσα συμβατά με τους δίσκους του συμπλέκτη!! Εμένα αυτό δεν μου αρέσει καθόλου. Άσε που η πρόσβαση στον συμπλέκτη θα σημαίνει λύσιμο κινητήρα...

Varadero θα γίνουμε.. http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000203FC.gif


Εγώ λέω καλύτερο.
Άσε που δεν θα βρωμάει και ο δίσκος:p

NLS 29-03-2011 13:08

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Όλα φυσικά είναι photoshop εκτός ίσως οι φωτό του μπλοκ.
Πάντως ο άξονας θα αλλάξει μεριά θυμηθείτε το.

Όσο αφορά την αλλαγή του συμπλέκτη (αν γίνει)... εμένα ποτέ δεν με ενόχλησε το τωρινό κιβώτιο. Οι γκρίνιες ήταν από κάποιους που δεν κατάλαβαν τι πήραν και γιατί ή για κανέναν varaderisti να θέλει να έχει κάτι να λέει. Αν γίνει η αλλαγή ελπίζω να γίνει "αναίμακτα" για το χαρακτήρα της μοτό. Δυστυχώς κάθε έτος που περνάει η υπόλοιπη αγορά ωθεί αυτή την κατηγορία να μικρύνει το off μέρος της. Στην ΠΡΑΞΗ και ΡΕΑΛΙΣΤΙΚΑ αυτό επηρεάζει λιγότερους από όσους θέλουν να λένε. Όμως τους λίγους που τους επηρεάζει πραγματικά... έπρεπε να τους δώσουν διέξοδο.

Τελικά αν το GS γίνει CS (ή δεν ξέρω τι), κάτι πρέπει να πάρει τη θέση του GS.
Πάντως αδιαφορώ να έχω αντίπαλο το TDM (πάτησα ένα πάλι σήμερα μέχρι που τον άφησα να περάσει - άσχετο) ή το multistrada 1200 (που είναι αυτό που θα ήθελε να είναι το TDM, αλλά άλλη κατηγορία από το GS).

terrygs 29-03-2011 13:15

Απάντηση: Υγρόψυκτο BMW GS 1200 - Τελευταία νέα
 
Αν οι Γερμανοί ήθελαν να διαρεύσει, γιατί έβγαλαν μόνο το μπλοκ;;;;:confused:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:37.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!