GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα - DIY (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=124)
-   -   F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=18046)

yns 02-03-2011 02:34

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 328646)
εγω παντως τα προτιμω κολλημενα.... Ειναι πολλη η ιπποδυναμη της μηχανης για να κρατιεσε πανω της με χερουλια που απλα σφηνωσαν! Αντε να ηταν κανενα παπακι να πω ενταξει... αλλα σε μηχανη ....ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΤΑΚΗ!

Όλα τα χερούλια σε όλες τις μηχανές έτσι μπαίνουν, άντε κάποιοι βάζουν λίγη λακ ή σπρέι για να γλυστρίσει ευκολότερα και να κολλήσει καλύτερα μετά, στο ADVrider τόσο για το 800 όσο για το 1150/1200 όπως και ο Boxer στον οδηγό του όπως και στο"αδερφάκι" ιταλικό φόρoυμ "quellidellelica" λένe για νερό/σάλιο και η ίδια η κατασκευάστρια Ariete λέει νερό ή οινόπνευμα. Δεν πρόκειται ξαφνικά να αρχίσουν να περιστρέφονται μόνα τους, αν (ή όταν, όπως θες) αρχίσουν κάποτε να χαλαρώνουν τότε με 26 ευρώ τα ξαναλλάζω.. ;). Και στο κάτω κάτω όπως έγραψα και στην αρχή, αυτό έκανα στο μηχανάκι μου, δεν προτείνω σε κανένα να το κάνει όπως και δεν προτείνω σε κανένα να πάρει τα βουνά όταν δημοσιεύω κάτι στις χωμάτινες βόλτες. (αν και αυτό νομίζω πως το έχω κάνει...).
Φιλικά πάντα.. :)

ΥΓ. Έπρεπε να δεις στο intruder όταν ήμουν τζόβανο τα μεταλλικά grips με τα τσιμουχάκια, που στηρίζονταν σε 3 μικρές αλλενόβιδες περιμετρικά και που ξεβίδωναν συνέχεια.. (στο τσεπάκι του μπουφάν κράταγα πάντα ένα 4αράκι άλλεν) :D Εκεί ήταν όντως μεγάλη βλακεία! :D:D

paolo.b 06-03-2011 21:56

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Και γω έχω αλλάξει εδώ και καιρό τα εργοστασιακά με aftermarket της Progrip.Αν θυμάμαι καλά δεν ήθελαν να μου τα αλλάξουν στην εγγύηση γιατί ήταν λέει αναλώσιμα..Δεν έχουν παρουσιάσει κανένα απολύτως πρόβλημα στην πρόσφυση, απλά το μόνο κακό είναι ότι η πρώτη σκάλα, όπως είπε και ένας φίλος πριν, είναι ανύπαρκτη.. Για να νιώσεις ζεστασιά πρέπει να βάλεις την 2η σκάλα, και αυτή για να πιάσει θερμοκρασία θέλει παραπάνω ώρα. Έτσι στις κοντινές αποστάσεις μέσα στην πόλη το σύστημα υστερεί λίγο..Ίσως φταίνε τα συγκεκριμένα grip που έβαλα, είναι λίγο πιο χοντρά. Φίλε Γιάννη αυτά που έβαλες δουλεύουν καλύτερα?

yns 06-03-2011 23:08

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paolo.b ( 331883)
Φίλε Γιάννη αυτά που έβαλες δουλεύουν καλύτερα?

Αν και τα χιλιόμετρα που έχω κάνει δεν είναι πολλά, θα επιβεβαιώσω πως θέλει τη 2η σκάλα για να ζεσταθούν τα δακτυλάκια μου (πάντα με τα γάντια μιλάμε).

Την Τετάρτη σε περιμένω στον καφέ-μπύρα για να γνωριστούμε και να τα δεις και από κοντά. :)

J-P-HELLAS 06-03-2011 23:39

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
να ρωτησω και εγω, για 1200 gs ειναι τα ιδια??
και αν ναι, το μηκος ειναι 125mm, ή 115mm??
και η εσωτερικη διαμετρος ποση πρεπει να ειναι η σωστη)με θερμαινομενα και ποση χωρις θερμαινομενα??

yns 06-03-2011 23:58

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Δεν κατέχω να σου πω συνονόματε για το 1200. Στο δικό μου πήρα το ρίσκο να μην κάνουν βάζοντας αυτά που είναι για το 1100/1150 και (όπως είδες) έπρεπε να κόψω λίγο πλαστικό για να μπουν, αλλιώς δεν χώραγαν να περάσουν. Στο εμπόριο για το 1200 υπάρχουν τα άλλα που έχουν το σχέδιο των εργοστασιακών. Το μήκος θέλει προσοχή (αν δεις εγώ το τσεκάρω στην αρχή) γιατί αν είναι οριακά μπορεί να κολλήσει το γκάζι και τότε ασ'τα να πάνε. Αν δεις στο 1ο post υπάρχει το link για το τι έκανε ο Boxer στο 1200 του. Απλά αν δεν πιάνουν γενικά τα χέρια σου μην το δοκιμάσεις καθότι το ενδεχόμενο να κόψεις αντίσταση είναι μεγάλο.

leandros 07-03-2011 23:32

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
τα Ariette είχα βάλει κι εγώ στο προηγούμενο GS μου, μια χαρά είναι.
όπου να ναι θα αλλάξω κι εγώ με εγγύηση τα δικά μου.

Η αντιπροσωπεία δικαιολογεί μία μόνο αλλαγή στα grips.

μακάρι να βγουν ανθεκτικότερα. παίζουν κάποια aftermarket ολόιδια σε λουκ με τα μαμά

Arkas 08-03-2011 15:55

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Πολύ καλή δουλειά!

Μπράβο Γιάννη!

saitman 08-03-2011 21:19

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
ευγε Γιαννακη παιδι μου καλα το πηγες!!

yns 12-04-2012 00:47

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Update μετά από ένα χρόνο και 14.000 χλμ, πολλά από τα οποία αρκετά ζόρικα για τα grips: Μια χαρά είναι, ελάχιστη φθορά και ανύπαρκτη περιστροφή. :)
Η 1η σκάλα δεν ζεσταίνει πολύ, απλά κρατάει τη θερμοκρασία, θέλει την 2η για να καταλάβεις ζέστη. Ίσως αν έβαζα αυτά με το original σχήμα που μου φαίνονται λεπτότερα να μην ήταν έτσι αλλά τι το θες.. στην Κρήτη ζω! :)

mAthosalas 12-04-2012 08:04

Απάντηση: F800GS: Αντικατάσταση θερμαινόμενων grips
 
Φιλε Γιαννη με γειες τα καινουρια ακουμπηστηρια:lo19: ....Ωραια δουλεια και πραγματι τής Ariete ειναι ο,τι καλυτερο και καμμια σχεση με τα μαμα σε αντοχη!!! τα ειχα βαλει παλι σε R1200GS(καπου υπαρχει και σχετικο thread).
Μια δυο συμβουλες μονο,αν θελεις...
Στην αποκολληση των μαμα grip χρησιμοποιεις το κοπιδι "αναποδα" δηλαδη με τη μυτη προς τα εξω ωστε ανασηκωνοντας το grip να φευγει απο μονο του χωρις κανενα κινδυνο φθορας της θερμαινομενης αντιστασης...και το F800GS εχει καλες αντιστασεις...που να δεις στο 1200GS που εχει μονο συρματακια εκει να δεις ρισκο...
Στην τοποθετηση των νεων grip η καλυτερη λυση για να γλυστραει ειναι η...Λάκ μαλλιων!Ναι...εχεις το πλεονεκτημα οτι θα τοποθετηθει απροβληματιστα και εχεις και το συν οτι η λακ μολις στεγνωσει κολλαει πανω στην αντισταση...Οπότε την επομενη φορα δοκιμασε το...
Για μενα καλο ειναι στις ακρες εξωτερικα(που ακουμπα το grip στο αντιβαρο και οχι ακρομπαρο οπως εγραψες...)να ανασηκωσεις ελαφρως και να βαλεις λιγη κολλα...θα σε γλυτωσει απο το αγχος περιστροφης των grip γυρω απο το σωληνα...Προσεξε το αυτο διοτι θα περιστρεφεται λιγο λιγο και υπαρχει πιθανος κινδυνος να σου τραβηξει και σπασει τα καλωδιακια της αντιστασης (τα δυο που εδειξες στα θερμαινομενα εσωτερικα του τιμονιου)...

Αυτα απο μενα και μπραβο για την ωραια δουλεια σου και το κατατοπιστικο ποστ που μοιραστηκες...:re25:

Ερωτηση:Καφεδακι δεν ειδα στο ποστ...ξεροσφύρι την εβγαλες;:ha15:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:49.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!