GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εκδρομές εντός Ελλάδος (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43876)

Ακιs 18-10-2013 19:53

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ARGI ( 960982)


Ακη λίγα από εμένα !
Πρώτον πριν φτάσεις Καρπενήσι, οποσδήποτε στάση Παναγιά των Προυσσών .... Αναψε και ένα κεράκι και για εμάς...:th11:
(Εάν το ήξερα θα κανόνιζα αλλιώς αυτό το τριήμερο!!!:(:(:()

Πριν φτάσεις Καρπενήσι, λίγα χλμ πριν έχει ένα σαλούν τύπου Runch Σοφικού, ότι πρέπει για καφέ..... (όνομα δεν θυμάμε, γκουκλάρισε το)

Μέτσοβο, δεν τρώμε ποτέ πλατεία....Είναι πανάκριβα ! Μόνο μέσα στα στενάκια ! Να αγοράσεις καπνιστό τυράκι και εξαιρετικό κρασί ΚΤΗΜΑ ΑΒΕΡΩΦ.

Τώρα Δεσκάτη θα σου έλεγα να κάνεις μια μικρή παράκαμψη και να περάσεις από το Μοναστήρι του Αγ. Νικάνορος! Εξαιρετικό με καταπληκτική θέα. (Δες το ταξίδι μου στην Δυτ. Μακεδονία).

Στάση στην Τύρναβο μόνο για να αγοράσεις κρασί ! Εχει ένα γλυκό κόκκινο της Ενωσης, ΚΟΛΑΣΗ.....
Μεταξύ Δεσκάτης προς Ελλασόνα, προσοχή στα στροφιλίκια!!
Εχει πολλές νταλίκες.

Στάση στην επιστροφή Καμμένα Βούρλα για γλυκό & μπεζέδες & καφέ με το ζεύγο Argi!!!!! (Mην σε πίσει/πιέσει να πιείτε τσίπουρα.... Θα φύγετε την επομένη!!!!!!!!:D:D:D)

Καλά να περάσεις φιλαράκι......
Θα ήθελα να είμασταν παρέα στην όμορφη οικογενειακή βόλτα σου!
Φτου! Next time...

:ye33::ye33::ye33::ye33:

Αν ηξερα οτι δεν θα κατεβαινες στο μεγαλο χωριο,θα κανονιζα περασμα απο τρικαλα-καρδιτσα για τα περαιτερω.....;)
Ευχαριστω για τις πληροφοριες Αργυρακο!!!:)
Next time παρεουλα....;)

spyrakos35 19-10-2013 07:15

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
καλημέρες

σχετικά με την ανάβασή σου προς το καρπενήσι, υπάρχει και άλλη επιλογή, πιο σφικτή, πιο δύσκολη..... αν σε ενδιαφέρει να την δεις..... spyrakos35's σιδεροκωλη ΙΙΙ - στερεά ελλάδα παρτ του......
και η δική σου αλλά και η παραπάνω είναι σούπερ....

σε ότι αφορά σε τυχόν βόλτες στα πέριξ και στο φαι στο καρπενήσι, να σου προτείνω αν σε ενδιαφέρει.....

τέλος, σχετικά με την επιστροφή σου, θα σου πρότεινα να το κόψεις απο γρεβενά προς δομοκό.... άλλη φάση.... :ye33:

Kalen 19-10-2013 10:19

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Αν κανεις τελικα την παρακμψη που προτεινε ο Argi για Ζαβορδα (Αγ Νικανορος) τοτε

συνεχιζεις απο εκει για Αιανη , σταση στο μουσειο οπωσδηποτε

συνεχιζεις παραλιακα (σχεδον) την τεχνητη λιμνη πολυφυτου

φτανεις στον δρομο Κοζανη Ελλασονα και αν θελεις σταματας στην Νεραιδα για φαγητο η καφε

αν σε περνει ο χρονος πας και ενα βελβεντο για σπεσιαλ τουλουμπακια

:)

edit: ξεχασα τον χαρτη

Ακιs 19-10-2013 10:49

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 ( 961296)
καλημέρες

σχετικά με την ανάβασή σου προς το καρπενήσι, υπάρχει και άλλη επιλογή, πιο σφικτή, πιο δύσκολη..... αν σε ενδιαφέρει να την δεις..... spyrakos35's σιδεροκωλη ΙΙΙ - στερεά ελλάδα παρτ του......
και η δική σου αλλά και η παραπάνω είναι σούπερ....

σε ότι αφορά σε τυχόν βόλτες στα πέριξ και στο φαι στο καρπενήσι, να σου προτείνω αν σε ενδιαφέρει.....

τέλος, σχετικά με την επιστροφή σου, θα σου πρότεινα να το κόψεις απο γρεβενά προς δομοκό.... άλλη φάση.... :ye33:

Η δικη σου ειναι πιστακι....:D
Διπλος,τριβαλιτσος....χλωμο το βλεπω...:o

Πληροφοριες για Καρπενησι εννοειται οτι ειναι ευπροσδεκτες...αυτο ειναι και το ζητουμενο!;)

Οσο για τον Δομοκο,τον εχω ηδη μεσα,αλλα οχι απο Καλαμπακα-Τρικαλα-Καρδιτσα γιατι τα εχουμε παει....να δουμε και το αλλο κομματι απο Δεσκατη-Ελασσονα-Τυρναβο-Φαρσαλα [να φαμε και χαλβα];)

:th11:

Ακιs 19-10-2013 10:53

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 961343)
Αν κανεις τελικα την παρακμψη που προτεινε ο Argi για Ζαβορδα (Αγ Νικανορος) τοτε

συνεχιζεις απο εκει για Αιανη , σταση στο μουσειο οπωσδηποτε

συνεχιζεις παραλιακα (σχεδον) την τεχνητη λιμνη πολυφυτου

φτανεις στον δρομο Κοζανη Ελλασονα και αν θελεις σταματας στην Νεραιδα για φαγητο η καφε

αν σε περνει ο χρονος πας και ενα βελβεντο για σπεσιαλ τουλουμπακια

:)

edit: ξεχασα τον χαρτη

Με τα Μοναστηρια εχουμε μια αδυναμια....ο Αrgi το ξερει.
Εαν με παρει ο χρονος.....θα το δουμε στην πορεια!!;)

:th11: Νικο!!:)

ARGI 19-10-2013 10:56

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 961343)
Αν κανεις τελικα την παρακμψη που προτεινε ο Argi για Ζαβορδα (Αγ Νικανορος) τοτε

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 961343)


συνεχιζεις απο εκει για Αιανη , σταση στο μουσειο οπωσδηποτε

συνεχιζεις παραλιακα (σχεδον) την τεχνητη λιμνη πολυφυτου

φτανεις στον δρομο Κοζανη Ελλασονα και αν θελεις σταματας στην Νεραιδα για φαγητο η καφε

αν σε περνει ο χρονος πας και ενα βελβεντο για σπεσιαλ τουλουμπακια

:)




Aκη, εάν φτάσεις τόσο ψηλά, οποσδήποτε στην Νεράιδα !
Μαγαζί με θέα άπαιχτη όλη την λίμνη και την περιοχή...

http://1.bp.blogspot.com/-YvDxTQGpaB...%25CE%2591.jpg
Η Νεράιδα, βρίσκετε σε αυτόν τον λόφο και βλέπεις
αυτά που φαίνονται στην φώτο!!!:eek::eek:
:ye36::ye36::ye36:

Ακιs 19-10-2013 20:38

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ARGI ( 961359)
Aκη, εάν φτάσεις τόσο ψηλά, οποσδήποτε στην Νεράιδα !


Μαγαζί με θέα άπαιχτη όλη την λίμνη και την περιοχή...



http://1.bp.blogspot.com/-YvDxTQGpaB...%25CE%2591.jpg
Η Νεράιδα, βρίσκετε σε αυτόν τον λόφο και βλέπεις
αυτά που φαίνονται στην φώτο!!!:eek::eek:
:ye36::ye36::ye36:

:eek::eek::eek::eek:

Αργυρακο μην μου κανεις τετοια......γιατι θα κανουμε καμμια βδομαδα να γυρισουμε πισω....:D:D

spyrakos35 19-10-2013 23:46

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 961354)
Πληροφοριες για Καρπενησι εννοειται οτι ειναι ευπροσδεκτες...αυτο ειναι και το ζητουμενο!;)

το λεπόν...
α. στην μονή προυσσου θα πέσετε πάνω θέλετε δεν θέλετε οποτε και αφιερώστε λίγο χρόνο....

β. από αθήνα, θα φύγετε προφανώς το σάββατο πρωί οπότε και το μεσημέρι θα είστε στο καρπενήσι....
για μαμ να πάτε είτε στον "παράδεισο" (είναι στον δρόμο από προυσσό προς καρπενήσι και στην διασταυρωση για μικρό και μεγάλο χωριό)
μην πάτε στον γαύρο να φάτε γιατί είναι αλμυρούτσικα.... ωστόσο αν πάτε να φάτε εκεί μπορείτε είτε στην "ταβέρνα του ψαρά" ή στο "πέταλο" ή στο "χαγιάτι".... το πιο φτηνό έχω την εντύπωση οτι είναι το πρώτο....
αν τώρα για κάποιο λόγο είναι να φάτε μέσα στο καρπενήσι, βρείτε το "πανόραμα" και θα είστε μία χαρά (και φτηνά - για καρπενήσι)

γ. καφεδάκι μπορείτε να πιείτε
- στο saloon που ανέφεραν πιο πάνω
- κορυσχάδες
- μεγάλο χωριό

δ. μοτοβόλτα
αν και δεν νομίζω να έχετε χρόνο, πάρε μία διαδρομή και ότι μπορείτε/προλάβετε κάνετε
http://goo.gl/maps/63wRE
κατ ουσία πρόκειται για δύο κύκλους ενωμένους, κάντε όποιον νομίζετε....

ε. περί διαμονής
προσωπική πείρα δεν έχω (έχω σπίτι εκεί).... οικονομικά πάντως και καλά είναι στον "Μορφέα" στο Καρπενήσι....
αν ωστόσο θες, στείλε μου πμ, αν μπορώ να μάθω και να σου πω

φιλούμπες

υγ.... από γρεβενά προς καλαμπάκα είναι πολύ πιο ωραία διαδρομή από τον γύρο που θες να κάνεις (άποψή μου βέβαια)

mpampis 21-10-2013 12:27

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
τι ομορφα μερη-διαδρομη.
Ποσο ομορφη χωρα εχουμε.
Ακη καλη και ασφαλη διαδρομη να εχετε,να προσεχετε και καλη επιστροφη.
Ως μελοντικος γονεας αρχιζω να σε νιωθω....
Στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη μοιαζει δυσκολο να κανω κατι τετοιο με μοτοσυκλετα...

Ακιs 21-10-2013 13:14

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 ( 961598)
το λεπόν...
α. στην μονή προυσσου θα πέσετε πάνω θέλετε δεν θέλετε οποτε και αφιερώστε λίγο χρόνο....

β. από αθήνα, θα φύγετε προφανώς το σάββατο πρωί οπότε και το μεσημέρι θα είστε στο καρπενήσι....
για μαμ να πάτε είτε στον "παράδεισο" (είναι στον δρόμο από προυσσό προς καρπενήσι και στην διασταυρωση για μικρό και μεγάλο χωριό)
μην πάτε στον γαύρο να φάτε γιατί είναι αλμυρούτσικα.... ωστόσο αν πάτε να φάτε εκεί μπορείτε είτε στην "ταβέρνα του ψαρά" ή στο "πέταλο" ή στο "χαγιάτι".... το πιο φτηνό έχω την εντύπωση οτι είναι το πρώτο....
αν τώρα για κάποιο λόγο είναι να φάτε μέσα στο καρπενήσι, βρείτε το "πανόραμα" και θα είστε μία χαρά (και φτηνά - για καρπενήσι)

γ. καφεδάκι μπορείτε να πιείτε
- στο saloon που ανέφεραν πιο πάνω
- κορυσχάδες
- μεγάλο χωριό

δ. μοτοβόλτα
αν και δεν νομίζω να έχετε χρόνο, πάρε μία διαδρομή και ότι μπορείτε/προλάβετε κάνετε
http://goo.gl/maps/63wRE
κατ ουσία πρόκειται για δύο κύκλους ενωμένους, κάντε όποιον νομίζετε....

ε. περί διαμονής
προσωπική πείρα δεν έχω (έχω σπίτι εκεί).... οικονομικά πάντως και καλά είναι στον "Μορφέα" στο Καρπενήσι....
αν ωστόσο θες, στείλε μου πμ, αν μπορώ να μάθω και να σου πω

φιλούμπες

υγ.... από γρεβενά προς καλαμπάκα είναι πολύ πιο ωραία διαδρομή από τον γύρο που θες να κάνεις (άποψή μου βέβαια)

Eυχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου.;)
Μοτοβολτα στα περιξ του Καρπενησιου,δεν νομιζω να την προλαβουμε....αλλωστε θα κανουμε τον Προυσσο,που ειναι και το ζητουμενο!
Τωρα για το κατεβα,μια πλακα με την νεραιδα την παθαμε...οποτε μας βλεπω ολη μερα στον δρομο!!!:D
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis ( 962205)
τι ομορφα μερη-διαδρομη.
Ποσο ομορφη χωρα εχουμε.
Ακη καλη και ασφαλη διαδρομη να εχετε,να προσεχετε και καλη επιστροφη.
Ως μελοντικος γονεας αρχιζω να σε νιωθω....
Στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη μοιαζει δυσκολο να κανω κατι τετοιο με μοτοσυκλετα...

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες φιλε Μπαμπη.
Με το καλο να γινεις μπαμπας σου ευχομαι,και οι βολτες θα ερθουν με την σειρα τους κι αυτες...:)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:49.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!