GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   GS Forum - Road & Enduro Training (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=72)
-   -   GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39727)

LakisGS 03-06-2013 20:21

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από giamil ( 904383)


Λέω κι εγώ... Ο Rossi στα Μέγαρα..??? Κοιτάω καλύτερα και κατάλαβα. Ποιος Rossi ρε?? Εγώ είμαι!!! :p:D:D:D

Μπράβο ρε John καλλιτέχνη!! :ye02:

steliosx 03-06-2013 21:16

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Τώρα που τα έχουμε ακόμα στο μυαλό μας να γράψω κάτι χρήσιμο που αφορά την προετοιμασία της μηχανής. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ;)

Πρώτα απ’ όλα, πρέπει να ρυθμίσουμε το στατικό και το δυναμικό sag της μοτοσικλέτας. Δηλαδή το βύθισμα της πίσω ανάρτησης μόνο με το βάρος της μοτοσικλέτας (στατικό sag), καθώς και με το βάρος μοτοσικλέτας και αναβάτη (δυναμικό sag).

Το Στατικό SAG πρέπει να είναι το 1/10 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου (περιγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε μηχανής)
Το Δυναμικό SAG πρέπει να είναι το 1/3 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου

Αυτά ρυθμίζονται από την προφόρτιση του ελατηρίου, εφόσον δεν μπορείς να επιτύχεις τις παραπάνω τιμές, όπως να έχεις καλό στατικο SAG αλλά το δυναμικό SAG υπερβαίνει το 1/3 της διαδρομής, τότε ή θέλεις αλλαγη ελατηρίων με λίγο πιο σκληρά, ή.... να κάνεις δίαιτα!!:p

staga1200 03-06-2013 21:26

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Ελα χτύπησε το κουδούνι ......
Ολοι μέσα για μάθημα .....
Ολα τα καλά παιδιά μαζεμένα ....


giamil 03-06-2013 22:05

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 904818)
Λέω κι εγώ... Ο Rossi στα Μέγαρα..??? Κοιτάω καλύτερα και κατάλαβα. Ποιος Rossi ρε?? Εγώ είμαι!!! :p:D:D:D

Μπράβο ρε John καλλιτέχνη!! :ye02:


Για παρτη σου Vale...εεεε Λακη!
:ye33:

:re27:

LakisGS 03-06-2013 23:22

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από giamil ( 904878)
Για παρτη σου Vale...εεεε Λακη!
:ye33:

:re27:


:lo19::lo19: :th11: :re27:

f1shf1nder33 04-06-2013 10:28

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από giamil ( 904694)
το πιο σημαντικο που πρεπει να μας μεινει σε ολους απ το μαθημα ειναι ο κυριος Ενστικτος οπως ελεγε ο κ.Χουντρας!

Γι αυτο κ καθ ολη την διαρκεια δεν εσβησε το 0.4 κ 0.1 απ τον πινακα που ειναι τα κλασματα δευτερολεπτου που χρειαζεται ενας μεσος ανθρωπος για να σκεφτει (οχι να εκτλεσει) μια αντιδραση (0.4) κ την απολυτη αντιδραση ενος οδηγου GP πχ που ειναι στο (0.1)!!!

Απ το 0.4 ομως μεχρι να πραξει την αντιδραση ο ανθρωπος θελει συνολικα ενα+ ολοκληρο δευτερολεπτο....

1 δευτερολεπτο με 60 χλμ/ωρα ειναι 20 μετρα αποσταση απ οτι ειπε!

αρα βλεπεις τον ταριφα να βγαινει απ το στοπ κ για 1 δευτερολεπτο (η 20 μετρα) δεν κανεις τιποτα!

περα απ αυτα το σημαντικοτερο οπως το εξελαβα εγω απ το μαθημα ειναι να εκπαιδευσουμε τον κυριο Ενστικτο ωστε να εχει την σωστη αντιδραση στην στραβη!

οσο αναφορα την στροφη συμφωνα με το σχεδιαγραμμα του απο πανω εχουμε κ λεμε απο αριστερα προς τα δεξια...

ΚΓ=κρατημα γραμμης? (αν θυμαμαι καλα)
Πρωτη κοκκινη γραμμη=Αρχη φρενων με ενδιαμεσα κατεβασματα ταχυτητων μεχρι να εχεις την ταχυτητα εισοδου στο κιβωτιο για την εκαστοτε στροφη!
Δευτερη κοκ. γραμμη=τελος φρενων

αμεσως μετα γυρνας ωμους κεφαλι προς την στροφη κ βγαζεις το κεφαλι σου εξω απ τον καθρεφτη σου...

αφου εχεις παρει θεση εχεις..

Γα=Γυροσκοπικο αρχη
Γτ=Γυροσκοπικο τελος
Gπ=Γκαζι προοδευτικο
Για=Γυροσκοπικο ισωματος αρχη (για να ισωσεις την μηχανη για την εξοδο απ την στροφη)
Gε=Γκαζι επιταχυνσης
και τελος

Γιτ=Γυροσκοπικο ισωματος τελος


ΑΥΤΑ ΕΝ ΟΛΙΓΗΣ!
για να μην τα λεμε λαθος κ σ αυτους που δεν ειχαν ευκαιρια να κανουν το μαθημα!

:ye33:





Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από anegis ( 904712)
ΚΓ = Κλείσιμο Γκαζιου...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από steliosx ( 904851)
Τώρα που τα έχουμε ακόμα στο μυαλό μας να γράψω κάτι χρήσιμο που αφορά την προετοιμασία της μηχανής. ΡΥΘΜΙΣΗ ΑΝΑΡΤΗΣΕΩΝ ;)

Πρώτα απ’ όλα, πρέπει να ρυθμίσουμε το στατικό και το δυναμικό sag της μοτοσικλέτας. Δηλαδή το βύθισμα της πίσω ανάρτησης μόνο με το βάρος της μοτοσικλέτας (στατικό sag), καθώς και με το βάρος μοτοσικλέτας και αναβάτη (δυναμικό sag).

Το Στατικό SAG πρέπει να είναι το 1/10 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου (περιγράφεται στα τεχνικά χαρακτηριστικά της κάθε μηχανής)
Το Δυναμικό SAG πρέπει να είναι το 1/3 της συνολικής διαδρομής του ελατηρίου

Αυτά ρυθμίζονται από την προφόρτιση του ελατηρίου, εφόσον δεν μπορείς να επιτύχεις τις παραπάνω τιμές, όπως να έχεις καλό στατικο SAG αλλά το δυναμικό SAG υπερβαίνει το 1/3 της διαδρομής, τότε ή θέλεις αλλαγη ελατηρίων με λίγο πιο σκληρά, ή.... να κάνεις δίαιτα!!:p

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 904705)
κατα την ταπεινη μου αποψη............καλο θα ηταν να ξεχασετε τα σχεδια και να βρειτε διαδρομες, να εφαρμοσετε 2-3 πραγματα που μαθατε στο μαθημα

μην σπατε τα καφαλια σας με την θεωρια.......;)

:ye02::ye02::ye02::ye36::ye36::ye36:

Μοναδική εμπειρία,πολλά μπράβο σε αυτούς που έτρεξαν για να διοργανωθεί αυτό το μάθημα και μας έδωσαν την ευκαιρία να περάσουμε μια όμορφη μέρα πάνω στις μηχανές μας μαθαίνοντας πολλά πράγματα και φεύγοντας απο εκεί να είμαστε ικανοποιημένοι και καλύτεροι οδηγοί.Σύντομα και το level 2!!!!!

phoenix 04-06-2013 11:13

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 904818)
Λέω κι εγώ... Ο Rossi στα Μέγαρα..??? Κοιτάω καλύτερα και κατάλαβα. Ποιος Rossi ρε?? Εγώ είμαι!!! :p:D:D:D

Μπράβο ρε John καλλιτέχνη!! :ye02:

παντως πισω ειναι ο kapirossi:ye33:

billy the kid 04-06-2013 11:15

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Φανταστική εμπειρία!! Κατάλαβα πόσο λάθος οδηγούσα μέχρι τώρα...ένα μεγάλο μπράβο σε όσους τρέξανε για την διοργάνωση, στους εκπαιδευτές μας για την μεταδοτικότητά τους και στους υπόλοιπους συμφορουμίτες για τον ''επαγγελματισμό'' τους μέσα στην πίστα.:ye30:
Υ.Γ Αυτό το χαζό χαμόγελο δε λέει να φύγει από τα χείλη μου απο την Κυριακή....:D

LakisGS 04-06-2013 11:20

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 905145)
παντως πισω ειναι ο kapirossi:ye33:

Την δική σου "ανάσα" ένιωθα ρε πουλί?? :p:D:D:D

staga1200 04-06-2013 12:27

Απάντηση: GS Forum Road Training - Κυριακή 2 Ιουνίου 2013 - Πίστα Μεγάρων !!!
 
Συνεχίζουμε ...
Παρακολουθούμε τις σωστές γραμμές του εκπαιδευτή μπροστά μας !!!



Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!