GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εκδρομές εντός Ελλάδος (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43876)

Ακιs 16-10-2013 00:29

Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Ανηκουμε στην κατηγορια των ''εγκλωβισμενων γονεων'',οπως πολυ ευστοχα καποιος χαρακτηρισε τις κατηγοριες των μελων του Gs Forum...
Για να απεγκλωβιστουμε λοιπον,σκεφτομαστε ενα mini-trip εντος των συνορων βεβαια,για το δελεαστικοτατο τριημερακι που ερχεται,θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος...

Ο σχεδιασμος μου ειναι ο εξης και πανω σε αυτο ζητω την βοηθεια και την γνωση οποιων εχουν γυρισει αυτα τα μερη.

Day 1:https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...t=h&mra=ls&z=9

Day 2:https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...=h&mra=ls&z=10

Day 3: https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...a=ls&via=1&z=9

Οι διανυκτερευσεις μας θα ειναι στο Καρπενησι και στα Γιαννενα,με τις οποιες εχω ασχοληθει ''ελαφρως'' και κατι εχω βρει.Εαν καποιος εχει να προτεινει κατι αξιολογο και δοκιμασμενο,θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!

Τωρα,οποιεσδηποτε πληροφοριες για σημεια ενδιαφεροντος που δεν πρεπει να χασουμε,φαγητο στον δρομο μας,ενναλακτικες διαδρομες,ακομα και τροποποιηση της δικης μας για κατι καλυτερο,θα ηταν εξαιρετικα χρησιμες.

Ειναι περιττο να πω βεβαια,οτι εαν θελει καποιος να ακολουθησει ειναι ευπροσδεκτος,αρκει να ειναι υπομονετικος.Ο ρυθμος θα ειναι ''οικογενειακος'':D,με αρκετες στασεις,φωτογραφιες,φαγητο,καφε κτλ.

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων...;)

SenseiG 16-10-2013 07:41

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Με το καλο Ακη καλα να περασετε !!:ye33:

GO. 16-10-2013 12:36

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 959447)
Ανηκουμε στην κατηγορια των ''εγκλωβισμενων γονεων'',οπως πολυ ευστοχα καποιος χαρακτηρισε τις κατηγοριες των μελων του Gs Forum...
Για να απεγκλωβιστουμε λοιπον,σκεφτομαστε ενα mini-trip εντος των συνορων βεβαια,για το δελεαστικοτατο τριημερακι που ερχεται,θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος...

Ο σχεδιασμος μου ειναι ο εξης και πανω σε αυτο ζητω την βοηθεια και την γνωση οποιων εχουν γυρισει αυτα τα μερη.

Day 1:https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...t=h&mra=ls&z=9

Day 2:https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...=h&mra=ls&z=10

Day 3: https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...a=ls&via=1&z=9

Οι διανυκτερευσεις μας θα ειναι στο Καρπενησι και στα Γιαννενα,με τις οποιες εχω ασχοληθει ''ελαφρως'' και κατι εχω βρει.Εαν καποιος εχει να προτεινει κατι αξιολογο και δοκιμασμενο,θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!

Τωρα,οποιεσδηποτε πληροφοριες για σημεια ενδιαφεροντος που δεν πρεπει να χασουμε,φαγητο στον δρομο μας,ενναλακτικες διαδρομες,ακομα και τροποποιηση της δικης μας για κατι καλυτερο,θα ηταν εξαιρετικα χρησιμες.

Ειναι περιττο να πω βεβαια,οτι εαν θελει καποιος να ακολουθησει ειναι ευπροσδεκτος,αρκει να ειναι υπομονετικος.Ο ρυθμος θα ειναι ''οικογενειακος'':D,με αρκετες στασεις,φωτογραφιες,φαγητο,καφε κτλ.

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων...;)

Φιλε μου καλε,καλε μου φιλε!!!:cool2:Εχω τις ενστασεις μου για Day 2...
δεν υπαρχει λογος να βγεις απ τα βουνα να πας Κομποτι να βγεις Αρτα,για να ξαναμπεις στα βουνα...Θα πατησεις κατευθειαν απο Καρπενησι,Βουργαρελι,Αγναντα,Ιωαννινα!Θα κανεις ακριβως την ιδια διαδρομη,χωρις την περριτη παρακαμψη,Κομποτι-Αρτα...Θα περασεις απο λιμνη κρεμαστων που ειναι σκετη μαγεια,θα περασεις ακριβως εξωαπο το χωριο μου Αστροχωρι,επισης απιστευτη διαδρομη μεσα στο ελατο,θα φτασεις Βουργαρελι,Αγναντα,Ιωαννινα!Ειδικα μετα το βουργαρελι εχει αρκετες ταμπελες!Μιας κ τα αυτα τα μερη τα εχουμε γυρισει ουκ λιγους φορες,κ ειναι κ τα μερη μου,εχεις διαλεξει μια απο τις πιο ομορφες διαδρομες που εχω παει,αν και υπαρχουν αλλες τοσες,αλλα δεν σου τις λεω,γιατι βαριεμαι!!:u58:Οσον αφορα την day 3,εχω κ εκει τους ενδοιασμους σου,αλλα θα σου δωσω οδηγιες πλοηγησης απο κοντα,αν κ εφοσον καβαλησω το BMW,καπου κοντα και γυρω-γυρω να με βλεπεις!!:ha15:
Χιονατη δεν εχει..Βγαλτο απ το μυαλο σου!!!!:u04:
EDIT:Ξενοδοχειο στο Καρπενησι Hotel Elvetia / Karpenisi
Καρακεντρο,υσηχο,πεντακαθαρο,φθηνο,με πρωινο,κ την μηχανουλα σου απ εξω!
Στα Γιαννενα δυστηχως δεν ξερω καποιον να ξερει...!!!!!!!:cr13:

lepanto 16-10-2013 12:42

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Ακη το τριήμερο θα είμαι Γιάννενα για παραγωγή τσίπουρου ,αν τυχόν έρθεις προς εκεί τηλέφωνο ,μεγάλη και καλη παρεα απο εδώ μέσα θα ειναι εκεί γιαααα μονταρε το :ye33:

MARK 16-10-2013 12:44

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Καλή βόλτα
;)

Kalen 16-10-2013 12:56

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 959447)
Ανηκουμε στην κατηγορια των ''εγκλωβισμενων γονεων'',οπως πολυ ευστοχα καποιος χαρακτηρισε τις κατηγοριες των μελων του Gs Forum...
Για να απεγκλωβιστουμε λοιπον,σκεφτομαστε ενα mini-trip εντος των συνορων βεβαια,για το δελεαστικοτατο τριημερακι που ερχεται,θεου θελοντος και καιρου επιτρεποντος...

Ο σχεδιασμος μου ειναι ο εξης και πανω σε αυτο ζητω την βοηθεια και την γνωση οποιων εχουν γυρισει αυτα τα μερη.

Day 1:https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...t=h&mra=ls&z=9

Day 2:https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...=h&mra=ls&z=10

Day 3: https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...a=ls&via=1&z=9

Οι διανυκτερευσεις μας θα ειναι στο Καρπενησι και στα Γιαννενα,με τις οποιες εχω ασχοληθει ''ελαφρως'' και κατι εχω βρει.Εαν καποιος εχει να προτεινει κατι αξιολογο και δοκιμασμενο,θα το εκτιμουσα ιδιαιτερα!

Τωρα,οποιεσδηποτε πληροφοριες για σημεια ενδιαφεροντος που δεν πρεπει να χασουμε,φαγητο στον δρομο μας,ενναλακτικες διαδρομες,ακομα και τροποποιηση της δικης μας για κατι καλυτερο,θα ηταν εξαιρετικα χρησιμες.

Ειναι περιττο να πω βεβαια,οτι εαν θελει καποιος να ακολουθησει ειναι ευπροσδεκτος,αρκει να ειναι υπομονετικος.Ο ρυθμος θα ειναι ''οικογενειακος'':D,με αρκετες στασεις,φωτογραφιες,φαγητο,καφε κτλ.

Ευχαριστω ολους εκ των προτερων...;)


Στην επιστροφη σου αν δεν εχεις κατι να κανεις απο Ελασσονα-Λαρισα ειναι πολυ ποιο ευκολο και γρηγορο να παρεις το δρομο Καλαμπακα(θα δεις και τα μετεωρα) -Τρικαλα -Καρδιτσα - Λαμια :)

Astakos82 16-10-2013 13:03

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Σε ενα τετοιο τουρ μας εχεις στην απεξω.... :u55:

Καλα να περασετε γατΑκη πολυ ωραια μεροι διαλεξατε :ye02:

jtnakos 16-10-2013 13:07

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Εγω σε περιμενω Απο Γρεβενα που θα μεταβεις Ελασσονα να σε τσακωσω καπου στο ενδιαμεσο και να κερασω καφεδακι.....ΝΤΑΞΕΙ??????:u55::u55:

Το τηλ ειναι στο προφιλ

Ακιs 16-10-2013 13:13

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από SenseiG ( 959475)
Με το καλο Ακη καλα να περασετε !!:ye33:

:th11: Φιλαρακι!!!:)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GO. ( 959643)
Φιλε μου καλε,καλε μου φιλε!!!:cool2:Εχω τις ενστασεις μου για Day 2...
δεν υπαρχει λογος να βγεις απ τα βουνα να πας Κομποτι να βγεις Αρτα,για να ξαναμπεις στα βουνα...Θα πατησεις κατευθειαν απο Καρπενησι,Βουργαρελι,Αγναντα,Ιωαννινα!Θα κανεις ακριβως την ιδια διαδρομη,χωρις την περριτη παρακαμψη,Κομποτι-Αρτα...Θα περασεις απο λιμνη κρεμαστων που ειναι σκετη μαγεια,θα περασεις ακριβως εξωαπο το χωριο μου Αστροχωρι,επισης απιστευτη διαδρομη μεσα στο ελατο,θα φτασεις Βουργαρελι,Αγναντα,Ιωαννινα!Ειδικα μετα το βουργαρελι εχει αρκετες ταμπελες!Μιας κ τα αυτα τα μερη τα εχουμε γυρισει ουκ λιγους φορες,κ ειναι κ τα μερη μου,εχεις διαλεξει μια απο τις πιο ομορφες διαδρομες που εχω παει,αν και υπαρχουν αλλες τοσες,αλλα δεν σου τις λεω,γιατι βαριεμαι!!:u58:Οσον αφορα την day 3,εχω κ εκει τους ενδοιασμους σου,αλλα θα σου δωσω οδηγιες πλοηγησης απο κοντα,αν κ εφοσον καβαλησω το BMW,καπου κοντα και γυρω-γυρω να με βλεπεις!!:ha15:
Χιονατη δεν εχει..Βγαλτο απ το μυαλο σου!!!!:u04:
EDIT:Ξενοδοχειο στο Καρπενησι Hotel Elvetia / Karpenisi
Καρακεντρο,υσηχο,πεντακαθαρο,φθηνο,με πρωινο,κ την μηχανουλα σου απ εξω!
Στα Γιαννενα δυστηχως δεν ξερω καποιον να ξερει...!!!!!!!:cr13:

Για το καρπενησι-γιαννενα σα να εχεις δικιο.....varadero καβαλας,κατι παραπανω ξερεις..:p
Την χιονατη θα την καβαλησω....θες δε θες!!!!:D
Το Gs ειναι της κυρας....απο κει θα παρεις αδεια!!!:p
Στα Γιαννενα ημουν σιγουρος οτι δεν ηξερες κανεναν!!!!:p

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 959651)
Ακη το τριήμερο θα είμαι Γιάννενα για παραγωγή τσίπουρου ,αν τυχόν έρθεις προς εκεί τηλέφωνο ,μεγάλη και καλη παρεα απο εδώ μέσα θα ειναι εκεί γιαααα μονταρε το :ye33:

Να περιμενεις τηλεφωνο....;)


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MARK ( 959654)
Καλή βόλτα



;)

Ευχαριστουμε Τζωννυ!!!;)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 959669)
Στην επιστροφη σου αν δεν εχεις κατι να κανεις απο Ελασσονα-Λαρισα ειναι πολυ ποιο ευκολο και γρηγορο να παρεις το δρομο Καλαμπακα(θα δεις και τα μετεωρα) -Τρικαλα -Καρδιτσα - Λαμια :)

Νικο,σιγουρα ειναι πιο γρηγορα,αλλα αφενος τα εχουμε γυρισει τα μερη αυτα,αφετερου δεν βιαζομαστε....;)
:th11:
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Astakos82 ( 959676)
Σε ενα τετοιο τουρ μας εχεις στην απεξω.... :u55:

Καλα να περασετε γατΑκη πολυ ωραια μεροι διαλεξατε :ye02:

Γραφω οτι οποιος θελει να ακολουθησει,ειναι ευπροσδεκτος αλλα με ''οικογενειακο'' ρυθμο.
Παντρευτηκες???:p:D

:th11:

Ακιs 16-10-2013 13:17

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jtnakos ( 959679)
Εγω σε περιμενω Απο Γρεβενα που θα μεταβεις Ελασσονα να σε τσακωσω καπου στο ενδιαμεσο και να κερασω καφεδακι.....ΝΤΑΞΕΙ??????:u55::u55:

Το τηλ ειναι στο προφιλ

Να φορας στολη ζητα,να σε καταλαβω....:p:D

:di30::ye02:

Kalen 16-10-2013 13:20

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 959686)
,,δεν βιαζομαστε....


Το καλυτερο!! Καλα να περασετε :ye02:

ARGI 16-10-2013 13:26

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Τι,,,,, δεν θα σε έχω το τριήμερο στο Μεγάλο Χωριό!!!!
Γιατι μΟΥ το κάνεις αυτό..???:confused:
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020461.gifhttp://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020461.gifhttp://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020461.gif

Με ποιόν θα φάω χοχλιούς τώρα!!!!
:eek::eek::eek::D:D:D

ΚΑΛΑ, να περάσετε ζεύγος....
Θα σε κάλεσω όταν και εγώ επιστρέφω από Αθήνα,.
μήπως βρεθούμε πουθενά στην Εθνική!!!
(π.χ για καφεδάκο & γλυκάκι στα Καμμένα Βούρλα...)
:ye33::ye33::ye33:

Ακιs 16-10-2013 18:34

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ARGI ( 959694)
Τι,,,,, δεν θα σε έχω το τριήμερο στο Μεγάλο Χωριό!!!!

Γιατι μΟΥ το κάνεις αυτό..???:confused:
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020461.gifhttp://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020461.gifhttp://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/00020461.gif

Με ποιόν θα φάω χοχλιούς τώρα!!!!
:eek::eek::eek::D:D:D

ΚΑΛΑ, να περάσετε ζεύγος....
Θα σε κάλεσω όταν και εγώ επιστρέφω από Αθήνα,.
μήπως βρεθούμε πουθενά στην Εθνική!!!
(π.χ για καφεδάκο & γλυκάκι στα Καμμένα Βούρλα...)

:ye33::ye33::ye33:

Αλλη φορα να ανακοινωνεις νωριτερα τα ''κατεβασματα'' σου......:p:D


[το γλυκακι το βλεπω ζεστο στην εθνικη.....;)]

Ακιs 17-10-2013 01:31

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Κανεις αλλος δεν εχει καμμια πληροφορια να δωσει??:(
Εδω υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ''φαει'' αυτα τα βουνα με το κουταλι....:)

[δεν ειναι πολιτικο το θεμα.......πληροφοριες ζηταω...:p]

Astakos82 17-10-2013 01:50

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 959686)


Γραφω οτι οποιος θελει να ακολουθησει,ειναι ευπροσδεκτος αλλα με ''οικογενειακο'' ρυθμο.
Παντρευτηκες???:p:D

:th11:

Οταν λεω στην απεξω εννοω το Βολο!!! οσο για το αλο εχω μελλων ακομα... :ye33:

AKIS_21 17-10-2013 14:39

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Πέρασε και απο κατάρα εχει μπάρα και λέει οτι ειναι κλειστός ,μην μαςας,τον πέρασα πριν κανά μήνα και ειναι απόλαυση να οδηγας σε ένα δρόμο πίστα μόνος σου ,και απο περτουλι καστανιάς αν έχεις όρεξη για ερημιά και μπόλικη βενζίνη ειναι όμορφα

Ακιs 17-10-2013 18:35

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 ( 960409)
Πέρασε και απο κατάρα εχει μπάρα και λέει οτι ειναι κλειστός ,μην μαςας,τον πέρασα πριν κανά μήνα και ειναι απόλαυση να οδηγας σε ένα δρόμο πίστα μόνος σου ,και απο περτουλι καστανιάς αν έχεις όρεξη για ερημιά και μπόλικη βενζίνη ειναι όμορφα


:th11::th11:

GO. 18-10-2013 08:37

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από AKIS_21 ( 960409)
Πέρασε και απο κατάρα εχει μπάρα και λέει οτι ειναι κλειστός ,μην μαςας,τον πέρασα πριν κανά μήνα και ειναι απόλαυση να οδηγας σε ένα δρόμο πίστα μόνος σου ,και απο περτουλι καστανιάς αν έχεις όρεξη για ερημιά και μπόλικη βενζίνη ειναι όμορφα

Kαλη διαδρομη δεν λεω,το κακο ειναι επειδη ειναι χρονια ''ακατοικητος'',εχει παντου πετρες σαν βραχους και λακουβες σαν κρατηρες!Δεν θεωρω οτι ευχαριστιεσαι οδηγηση...!Ασε που υπαρχουν εκει προς τα πανω πολυ πιο ομορφες,στριφτερες με καλο οδοστρωμα διαδρομες,για ολα τα γουστα,και τις ορεξεις!:ye33:

AKIS_21 18-10-2013 15:04

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GO. ( 960823)
Kαλη διαδρομη δεν λεω,το κακο ειναι επειδη ειναι χρονια ''ακατοικητος'',εχει παντου πετρες σαν βραχους και λακουβες σαν κρατηρες!Δεν θεωρω οτι ευχαριστιεσαι οδηγηση...!Ασε που υπαρχουν εκει προς τα πανω πολυ πιο ομορφες,στριφτερες με καλο οδοστρωμα διαδρομες,για ολα τα γουστα,και τις ορεξεις!:ye33:

Το μονο που συνάντησα ειναι νάρκες αγελάδων απλα σπάνια βρέθηκα να οδηγώ μόνος μου για τόσα χιλιόμετρα

ARGI 18-10-2013 15:10

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 960183)
Κανεις αλλος δεν εχει καμμια πληροφορια να δωσει??:(
Εδω υπαρχουν ανθρωποι που εχουν ''φαει'' αυτα τα βουνα με το κουταλι....:)

[δεν ειναι πολιτικο το θεμα.......πληροφοριες ζηταω...:p]


Ακη λίγα από εμένα !
Πρώτον πριν φτάσεις Καρπενήσι, οποσδήποτε στάση Παναγιά των Προυσσών .... Αναψε και ένα κεράκι και για εμάς...:th11:
(Εάν το ήξερα θα κανόνιζα αλλιώς αυτό το τριήμερο!!!:(:(:()

Πριν φτάσεις Καρπενήσι, λίγα χλμ πριν έχει ένα σαλούν τύπου Runch Σοφικού, ότι πρέπει για καφέ..... (όνομα δεν θυμάμε, γκουκλάρισε το)

Μέτσοβο, δεν τρώμε ποτέ πλατεία....Είναι πανάκριβα ! Μόνο μέσα στα στενάκια ! Να αγοράσεις καπνιστό τυράκι και εξαιρετικό κρασί ΚΤΗΜΑ ΑΒΕΡΩΦ.

Τώρα Δεσκάτη θα σου έλεγα να κάνεις μια μικρή παράκαμψη και να περάσεις από το Μοναστήρι του Αγ. Νικάνορος! Εξαιρετικό με καταπληκτική θέα. (Δες το ταξίδι μου στην Δυτ. Μακεδονία).

Στάση στην Τύρναβο μόνο για να αγοράσεις κρασί ! Εχει ένα γλυκό κόκκινο της Ενωσης, ΚΟΛΑΣΗ.....
Μεταξύ Δεσκάτης προς Ελλασόνα, προσοχή στα στροφιλίκια!!
Εχει πολλές νταλίκες.

Στάση στην επιστροφή Καμμένα Βούρλα για γλυκό & μπεζέδες & καφέ με το ζεύγο Argi!!!!! (Mην σε πίσει/πιέσει να πιείτε τσίπουρα.... Θα φύγετε την επομένη!!!!!!!!:D:D:D)

Καλά να περάσεις φιλαράκι......
Θα ήθελα να είμασταν παρέα στην όμορφη οικογενειακή βόλτα σου!
Φτου! Next time...
:ye33::ye33::ye33::ye33:

Ακιs 18-10-2013 19:53

Απάντηση: Πληροφοριες...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ARGI ( 960982)


Ακη λίγα από εμένα !
Πρώτον πριν φτάσεις Καρπενήσι, οποσδήποτε στάση Παναγιά των Προυσσών .... Αναψε και ένα κεράκι και για εμάς...:th11:
(Εάν το ήξερα θα κανόνιζα αλλιώς αυτό το τριήμερο!!!:(:(:()

Πριν φτάσεις Καρπενήσι, λίγα χλμ πριν έχει ένα σαλούν τύπου Runch Σοφικού, ότι πρέπει για καφέ..... (όνομα δεν θυμάμε, γκουκλάρισε το)

Μέτσοβο, δεν τρώμε ποτέ πλατεία....Είναι πανάκριβα ! Μόνο μέσα στα στενάκια ! Να αγοράσεις καπνιστό τυράκι και εξαιρετικό κρασί ΚΤΗΜΑ ΑΒΕΡΩΦ.

Τώρα Δεσκάτη θα σου έλεγα να κάνεις μια μικρή παράκαμψη και να περάσεις από το Μοναστήρι του Αγ. Νικάνορος! Εξαιρετικό με καταπληκτική θέα. (Δες το ταξίδι μου στην Δυτ. Μακεδονία).

Στάση στην Τύρναβο μόνο για να αγοράσεις κρασί ! Εχει ένα γλυκό κόκκινο της Ενωσης, ΚΟΛΑΣΗ.....
Μεταξύ Δεσκάτης προς Ελλασόνα, προσοχή στα στροφιλίκια!!
Εχει πολλές νταλίκες.

Στάση στην επιστροφή Καμμένα Βούρλα για γλυκό & μπεζέδες & καφέ με το ζεύγο Argi!!!!! (Mην σε πίσει/πιέσει να πιείτε τσίπουρα.... Θα φύγετε την επομένη!!!!!!!!:D:D:D)

Καλά να περάσεις φιλαράκι......
Θα ήθελα να είμασταν παρέα στην όμορφη οικογενειακή βόλτα σου!
Φτου! Next time...

:ye33::ye33::ye33::ye33:

Αν ηξερα οτι δεν θα κατεβαινες στο μεγαλο χωριο,θα κανονιζα περασμα απο τρικαλα-καρδιτσα για τα περαιτερω.....;)
Ευχαριστω για τις πληροφοριες Αργυρακο!!!:)
Next time παρεουλα....;)

spyrakos35 19-10-2013 07:15

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
καλημέρες

σχετικά με την ανάβασή σου προς το καρπενήσι, υπάρχει και άλλη επιλογή, πιο σφικτή, πιο δύσκολη..... αν σε ενδιαφέρει να την δεις..... spyrakos35's σιδεροκωλη ΙΙΙ - στερεά ελλάδα παρτ του......
και η δική σου αλλά και η παραπάνω είναι σούπερ....

σε ότι αφορά σε τυχόν βόλτες στα πέριξ και στο φαι στο καρπενήσι, να σου προτείνω αν σε ενδιαφέρει.....

τέλος, σχετικά με την επιστροφή σου, θα σου πρότεινα να το κόψεις απο γρεβενά προς δομοκό.... άλλη φάση.... :ye33:

Kalen 19-10-2013 10:19

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Αν κανεις τελικα την παρακμψη που προτεινε ο Argi για Ζαβορδα (Αγ Νικανορος) τοτε

συνεχιζεις απο εκει για Αιανη , σταση στο μουσειο οπωσδηποτε

συνεχιζεις παραλιακα (σχεδον) την τεχνητη λιμνη πολυφυτου

φτανεις στον δρομο Κοζανη Ελλασονα και αν θελεις σταματας στην Νεραιδα για φαγητο η καφε

αν σε περνει ο χρονος πας και ενα βελβεντο για σπεσιαλ τουλουμπακια

:)

edit: ξεχασα τον χαρτη

Ακιs 19-10-2013 10:49

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 ( 961296)
καλημέρες

σχετικά με την ανάβασή σου προς το καρπενήσι, υπάρχει και άλλη επιλογή, πιο σφικτή, πιο δύσκολη..... αν σε ενδιαφέρει να την δεις..... spyrakos35's σιδεροκωλη ΙΙΙ - στερεά ελλάδα παρτ του......
και η δική σου αλλά και η παραπάνω είναι σούπερ....

σε ότι αφορά σε τυχόν βόλτες στα πέριξ και στο φαι στο καρπενήσι, να σου προτείνω αν σε ενδιαφέρει.....

τέλος, σχετικά με την επιστροφή σου, θα σου πρότεινα να το κόψεις απο γρεβενά προς δομοκό.... άλλη φάση.... :ye33:

Η δικη σου ειναι πιστακι....:D
Διπλος,τριβαλιτσος....χλωμο το βλεπω...:o

Πληροφοριες για Καρπενησι εννοειται οτι ειναι ευπροσδεκτες...αυτο ειναι και το ζητουμενο!;)

Οσο για τον Δομοκο,τον εχω ηδη μεσα,αλλα οχι απο Καλαμπακα-Τρικαλα-Καρδιτσα γιατι τα εχουμε παει....να δουμε και το αλλο κομματι απο Δεσκατη-Ελασσονα-Τυρναβο-Φαρσαλα [να φαμε και χαλβα];)

:th11:

Ακιs 19-10-2013 10:53

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 961343)
Αν κανεις τελικα την παρακμψη που προτεινε ο Argi για Ζαβορδα (Αγ Νικανορος) τοτε

συνεχιζεις απο εκει για Αιανη , σταση στο μουσειο οπωσδηποτε

συνεχιζεις παραλιακα (σχεδον) την τεχνητη λιμνη πολυφυτου

φτανεις στον δρομο Κοζανη Ελλασονα και αν θελεις σταματας στην Νεραιδα για φαγητο η καφε

αν σε περνει ο χρονος πας και ενα βελβεντο για σπεσιαλ τουλουμπακια

:)

edit: ξεχασα τον χαρτη

Με τα Μοναστηρια εχουμε μια αδυναμια....ο Αrgi το ξερει.
Εαν με παρει ο χρονος.....θα το δουμε στην πορεια!!;)

:th11: Νικο!!:)

ARGI 19-10-2013 10:56

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 961343)
Αν κανεις τελικα την παρακμψη που προτεινε ο Argi για Ζαβορδα (Αγ Νικανορος) τοτε

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kalen ( 961343)


συνεχιζεις απο εκει για Αιανη , σταση στο μουσειο οπωσδηποτε

συνεχιζεις παραλιακα (σχεδον) την τεχνητη λιμνη πολυφυτου

φτανεις στον δρομο Κοζανη Ελλασονα και αν θελεις σταματας στην Νεραιδα για φαγητο η καφε

αν σε περνει ο χρονος πας και ενα βελβεντο για σπεσιαλ τουλουμπακια

:)




Aκη, εάν φτάσεις τόσο ψηλά, οποσδήποτε στην Νεράιδα !
Μαγαζί με θέα άπαιχτη όλη την λίμνη και την περιοχή...

http://1.bp.blogspot.com/-YvDxTQGpaB...%25CE%2591.jpg
Η Νεράιδα, βρίσκετε σε αυτόν τον λόφο και βλέπεις
αυτά που φαίνονται στην φώτο!!!:eek::eek:
:ye36::ye36::ye36:

Ακιs 19-10-2013 20:38

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ARGI ( 961359)
Aκη, εάν φτάσεις τόσο ψηλά, οποσδήποτε στην Νεράιδα !


Μαγαζί με θέα άπαιχτη όλη την λίμνη και την περιοχή...



http://1.bp.blogspot.com/-YvDxTQGpaB...%25CE%2591.jpg
Η Νεράιδα, βρίσκετε σε αυτόν τον λόφο και βλέπεις
αυτά που φαίνονται στην φώτο!!!:eek::eek:
:ye36::ye36::ye36:

:eek::eek::eek::eek:

Αργυρακο μην μου κανεις τετοια......γιατι θα κανουμε καμμια βδομαδα να γυρισουμε πισω....:D:D

spyrakos35 19-10-2013 23:46

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Ακιs ( 961354)
Πληροφοριες για Καρπενησι εννοειται οτι ειναι ευπροσδεκτες...αυτο ειναι και το ζητουμενο!;)

το λεπόν...
α. στην μονή προυσσου θα πέσετε πάνω θέλετε δεν θέλετε οποτε και αφιερώστε λίγο χρόνο....

β. από αθήνα, θα φύγετε προφανώς το σάββατο πρωί οπότε και το μεσημέρι θα είστε στο καρπενήσι....
για μαμ να πάτε είτε στον "παράδεισο" (είναι στον δρόμο από προυσσό προς καρπενήσι και στην διασταυρωση για μικρό και μεγάλο χωριό)
μην πάτε στον γαύρο να φάτε γιατί είναι αλμυρούτσικα.... ωστόσο αν πάτε να φάτε εκεί μπορείτε είτε στην "ταβέρνα του ψαρά" ή στο "πέταλο" ή στο "χαγιάτι".... το πιο φτηνό έχω την εντύπωση οτι είναι το πρώτο....
αν τώρα για κάποιο λόγο είναι να φάτε μέσα στο καρπενήσι, βρείτε το "πανόραμα" και θα είστε μία χαρά (και φτηνά - για καρπενήσι)

γ. καφεδάκι μπορείτε να πιείτε
- στο saloon που ανέφεραν πιο πάνω
- κορυσχάδες
- μεγάλο χωριό

δ. μοτοβόλτα
αν και δεν νομίζω να έχετε χρόνο, πάρε μία διαδρομή και ότι μπορείτε/προλάβετε κάνετε
http://goo.gl/maps/63wRE
κατ ουσία πρόκειται για δύο κύκλους ενωμένους, κάντε όποιον νομίζετε....

ε. περί διαμονής
προσωπική πείρα δεν έχω (έχω σπίτι εκεί).... οικονομικά πάντως και καλά είναι στον "Μορφέα" στο Καρπενήσι....
αν ωστόσο θες, στείλε μου πμ, αν μπορώ να μάθω και να σου πω

φιλούμπες

υγ.... από γρεβενά προς καλαμπάκα είναι πολύ πιο ωραία διαδρομή από τον γύρο που θες να κάνεις (άποψή μου βέβαια)

mpampis 21-10-2013 12:27

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
τι ομορφα μερη-διαδρομη.
Ποσο ομορφη χωρα εχουμε.
Ακη καλη και ασφαλη διαδρομη να εχετε,να προσεχετε και καλη επιστροφη.
Ως μελοντικος γονεας αρχιζω να σε νιωθω....
Στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη μοιαζει δυσκολο να κανω κατι τετοιο με μοτοσυκλετα...

Ακιs 21-10-2013 13:14

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από spyrakos35 ( 961598)
το λεπόν...
α. στην μονή προυσσου θα πέσετε πάνω θέλετε δεν θέλετε οποτε και αφιερώστε λίγο χρόνο....

β. από αθήνα, θα φύγετε προφανώς το σάββατο πρωί οπότε και το μεσημέρι θα είστε στο καρπενήσι....
για μαμ να πάτε είτε στον "παράδεισο" (είναι στον δρόμο από προυσσό προς καρπενήσι και στην διασταυρωση για μικρό και μεγάλο χωριό)
μην πάτε στον γαύρο να φάτε γιατί είναι αλμυρούτσικα.... ωστόσο αν πάτε να φάτε εκεί μπορείτε είτε στην "ταβέρνα του ψαρά" ή στο "πέταλο" ή στο "χαγιάτι".... το πιο φτηνό έχω την εντύπωση οτι είναι το πρώτο....
αν τώρα για κάποιο λόγο είναι να φάτε μέσα στο καρπενήσι, βρείτε το "πανόραμα" και θα είστε μία χαρά (και φτηνά - για καρπενήσι)

γ. καφεδάκι μπορείτε να πιείτε
- στο saloon που ανέφεραν πιο πάνω
- κορυσχάδες
- μεγάλο χωριό

δ. μοτοβόλτα
αν και δεν νομίζω να έχετε χρόνο, πάρε μία διαδρομή και ότι μπορείτε/προλάβετε κάνετε
http://goo.gl/maps/63wRE
κατ ουσία πρόκειται για δύο κύκλους ενωμένους, κάντε όποιον νομίζετε....

ε. περί διαμονής
προσωπική πείρα δεν έχω (έχω σπίτι εκεί).... οικονομικά πάντως και καλά είναι στον "Μορφέα" στο Καρπενήσι....
αν ωστόσο θες, στείλε μου πμ, αν μπορώ να μάθω και να σου πω

φιλούμπες

υγ.... από γρεβενά προς καλαμπάκα είναι πολύ πιο ωραία διαδρομή από τον γύρο που θες να κάνεις (άποψή μου βέβαια)

Eυχαριστω για τις πολυτιμες πληροφοριες σου.;)
Μοτοβολτα στα περιξ του Καρπενησιου,δεν νομιζω να την προλαβουμε....αλλωστε θα κανουμε τον Προυσσο,που ειναι και το ζητουμενο!
Τωρα για το κατεβα,μια πλακα με την νεραιδα την παθαμε...οποτε μας βλεπω ολη μερα στον δρομο!!!:D
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mpampis ( 962205)
τι ομορφα μερη-διαδρομη.
Ποσο ομορφη χωρα εχουμε.
Ακη καλη και ασφαλη διαδρομη να εχετε,να προσεχετε και καλη επιστροφη.
Ως μελοντικος γονεας αρχιζω να σε νιωθω....
Στο μυαλο μου αυτη τη στιγμη μοιαζει δυσκολο να κανω κατι τετοιο με μοτοσυκλετα...

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες φιλε Μπαμπη.
Με το καλο να γινεις μπαμπας σου ευχομαι,και οι βολτες θα ερθουν με την σειρα τους κι αυτες...:)

Hekima 21-10-2013 15:21

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Με το καλό Άκη να πάτε και να γυρίσετε να περάσετε όμορφα να το απολαύσετε και να ξεκουραστείτε :):)

theoadon 21-10-2013 16:31

Απάντηση: Διστομο-Καρπενησι-Αγναντα-Γιαννενα-Ελασσονα-Τυρναβ
 
Ρε συ όταν επισκέφτεσαι αυτά τα μέρη θα πρέπει να υπολογίσεις και επιπλέον να στάσεις για να κατέβεις και να.... ασπαστείς τα ιερά εκείνα χώματα!!!!!
:re26:


Πέρα από τη πλάκα, το Καρπενήσι δεν μου λέει κάτι για να μείνεις σε ένα άχαρο ξενοδοχείο. Με τα ίδια λεφτά αλλά και λιγότερα μένεις σε πανέμορφους ξενώνες τόσο στο Μεγάλο όσο και στο Μικρό Χωριό.
:ye33:
Για φαγητό μια και θα είναι Σάββατο οι επιλογές είναι δύο . Κλαυσίον το "Στέκι" απέναντι από την εκκλησία, και το κοινοτικό στη ρεματιά στο Αγ. Αθανάσιο στην είσοδο από το Μ.Χωριό. Αν θέλεις πέστροφα, στο Χαγιάτι στο Γαύρο αλλα οι τιμές τσιμπάνε λίγο.

Καφέ στο καινούριο ράντσο, και γλυκό στο Βούτυρο στην κυρά-Λένη στην πλατεία του χωριού.

Το κινητό μου το έχεις , θα είμαι ΣΚ, με το μωρό και τη γυναίκα πάνω, πάρε με τηλέφωνο. :hi14:

Ακιs 23-10-2013 10:39

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 962272)
Με το καλό Άκη να πάτε και να γυρίσετε να περάσετε όμορφα να το απολαύσετε και να ξεκουραστείτε :):)

Σοφακι ευχαριστουμε πολυ!!:)
Κι εσεις να περασετε ομορφα και να εχετε ασφαλη χιλιομετρα!!:)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από theoadon ( 962320)
Ρε συ όταν επισκέφτεσαι αυτά τα μέρη θα πρέπει να υπολογίσεις και επιπλέον να στάσεις για να κατέβεις και να.... ασπαστείς τα ιερά εκείνα χώματα!!!!!
:re26:


Πέρα από τη πλάκα, το Καρπενήσι δεν μου λέει κάτι για να μείνεις σε ένα άχαρο ξενοδοχείο. Με τα ίδια λεφτά αλλά και λιγότερα μένεις σε πανέμορφους ξενώνες τόσο στο Μεγάλο όσο και στο Μικρό Χωριό.
:ye33:
Για φαγητό μια και θα είναι Σάββατο οι επιλογές είναι δύο . Κλαυσίον το "Στέκι" απέναντι από την εκκλησία, και το κοινοτικό στη ρεματιά στο Αγ. Αθανάσιο στην είσοδο από το Μ.Χωριό. Αν θέλεις πέστροφα, στο Χαγιάτι στο Γαύρο αλλα οι τιμές τσιμπάνε λίγο.

Καφέ στο καινούριο ράντσο, και γλυκό στο Βούτυρο στην κυρά-Λένη στην πλατεία του χωριού.

Το κινητό μου το έχεις , θα είμαι ΣΚ, με το μωρό και τη γυναίκα πάνω, πάρε με τηλέφωνο. :hi14:

Αντουαν,ευχαριστω για τις πληροφοριες!!!;)
Εαν με παρει ο χρονος,θα βρεθουμε σιγουρα.
[Αν θυμαμαι καλα,στην Δομνιστα δεν εισαι??:o]




Αφου λοιπον βρεθηκε και εκλεκτη παρεουλα για να συνταξιδεψουμε μεχρι το Καρπενησι,αλλαζουμε λιγο τα δεδομενα της διαδρομης.
Μιας και ο 2ος κυριος της παρεας,ανακατευεται αρκετα με τα χωματα :D,προσθεσαμε και ενα χωματινο κομματι που εκανε ο Strats με τον Dent πριν απο λιγες μερες,και χαρακτηριστηκε ως αρκετα βατο.Ετσι η διαδρομη μας για την πρωτη μερα ειναι η εξης:

https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...%CE%B9&t=h&z=9

H δευτερη μερα,την οποια συνεχιζουμε μονοι μας καθοτι η παρεα συνεχιζει για αλλο προορισμο,διαμορφωνεται ως εξης μετα και απο καποιες υποδειξεις του κυριου απο τα Γιαννενα με το λευκο varadero [GO].:)

https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...=h&mra=pr&z=12

H τριτη και τελευταια μερα μας θα ειναι λιγο πιο μονοτονη,καθοτι θα πρεπει να επιστρεψουμε σχετικα νωρις λογω παιδιου.Θα ακολουθησουμε την κλασσικη διαδρομη απο καλαμπακα,τρικαλα,καρδιτσα κτλ.
Δυστυχως δεν προλαβαινουμε να παμε στην Νεραιδα,που απ'οτι ειδαμε και απο τις φωτο ειναι εκπληκτικο μερος,αλλα σιγουρα θα ειναι στα waypoints της επομενης εξορμησης μας.:)

https://maps.google.gr/maps?saddr=%C...t=h&mra=ls&z=8

Καλο τριημερο σε ολους και καλα χιλιομετρα σε οσους ταξιδεψουν!!!:)

Gasgs 23-10-2013 11:15

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Έκανες πολύ καλή επιλογή τελικά. Έπαιξε ρόλο και η εκλεκτή παρέα βέβαια που άλλαξε τα δεδομένα.
Καλά να περάσετε λοιπόν και να το ευχαριστηθήτε όσο μπορείτε περισσότερο !!!:ye02:

lepanto 23-10-2013 11:21

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Είσαι αλήτης :yz:yzΝεύρα

ARGI 23-10-2013 11:22

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Οκ baby !
Καλά εξηγήθηκες....
Τα λέμε κάπου στην μέση στην επιστροφή μας !
(Λουκουμάδες & καφεδάκο στα Καμμένα ....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:)
Καλά να περάσετε, όμορφα και συνετά,
και μην φάτε πολύ.... Οδηγείτε!!!!!!!:D:D:D
:re25::re25::re25:

siraxanz 23-10-2013 14:26

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Ακη ακόμα δεν επέστρεψες??? φωτό?:p:D:) ;)

Ακιs 26-10-2013 14:16

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Καλησπέρα από γοργό ποταμό μετά από πολυ χώμα...http://img.tapatalk.com/d/13/10/26/3apa4e2u.jpg

Ακιs 26-10-2013 14:18

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
Και μικρή πτωση...http://img.tapatalk.com/d/13/10/26/qujevajy.jpg

gsmaniac 26-10-2013 14:27

Απάντηση: Αθηνα-Καρπενησι-Γιαννενα...απ'τα βουνα!!!
 
http://img.tapatalk.com/d/13/10/26/y9aduvym.jpg

Μαχημι...

Στάλθηκε από Λελοφον


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:08.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!