GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Για την τιμή του τούβλου (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45124)

xntinou 16-12-2013 14:32

Για την τιμή του τούβλου
 
Καθώς κατακάθονται οι στροβιλίζουσες σκέψεις στο μυαλό, τα ζητήματα που έχουν κοινωνικό περιεχόμενο συνήθως παραμένουν ατόφια και αναπάντητα σε μια γωνιά, περιμένοντας την επόμενη αφορμή που θα τα ανασύρει στην επιφάνεια.
Η αιτία του νήματος είναι ο προβληματισμός πάνω στο θέμα της ιδιοκατοίκησης και η εντόπια τάση / ροπή / συνήθεια / χαρακτηριστικό της uber alles εξασφάλισής της.

Η αφορμή είναι ένα στοιχείο από το νήμα http://www.gsforum.gr/f48/h-%CE%B5%C...5%CE%B9-45105/, το οποίο είχα διαβάσει πριν την ανάρτησή του στο forum.

Οι δύσκολες καταστάσεις (βλέπε κρίση) στέλνουν το κοινωνικό σύνολο μπροστά στον καθρέπτη για να αναγνωρίσει κατ'αρχάς τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του.

Ένα απ'αυτά είναι η προσπάθεια εξασφάλισης ενός τούβλου (κεραμίδι το λένε συνήθως :) )για τα γεράματα, για να μείνει κάτι στα παιδιά και/ή άλλες πολλές αιτιολογήσεις μιας στάσης ζωής.
Μιας στάσης που απαιτεί κόπο, μόχθο και ανάλωση του πιο δυναμικού μέρους της ζωής του ανθρώπου και η οποία είχε θέσει τον πήχη μιας θεμελιώδους επιτυχίας.
Υπερβολή; Για άλλους ναι, για άλλους όχι.

Δεδομένων των ευρωπαϊκών τάσεων στο θέμα ιδιοκατοίκηση αλλά και της αλλαγής του στάτους στην ελληνική κοινωνία λόγω κρίσης, αναρωτιέμαι αν οι οικονομικές συνθήκες καταφέρουν να αγγίξουν / διαφοροποιήσουν το ''ισχύον κοινωνικό πρωτόκολλο''.

Είναι διαφορετικό να πράττεις κατ'ανάγκη, από τη συνειδητή επιλογή.

Η παρούσα άποψη δεν δικαιολογεί όλα αυτά που γίνονται (για οποιοδήποτε λόγο και με οποιαδήποτε κίνητρα) στην ελληνική κοινωνία εν μέσω κρίσης (μέτρα, ημίμετρα και χαράτσια), αλλά εξετάζει μήπως μια τέτοια κατάσταση είναι ικανή να σκηνοθετήσει μία διαφορετική τροπή εξέλιξης (πάντα προς το θετικό) ενός κοινωνικού συνόλου :)

Υ.Γ
1.Ως θετικό της εξέλιξης δεν συνίσταται για όλους η αναθεώρηση του ζητήματος ιδιοκατοίκηση.
2.Χριστούγεννα έρχονται, τι σας λέω τώρα ..

ortho 16-12-2013 16:18

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Θα έλεγα ότι το "κεραμίδι" για τον Ελληνα είναι ότι οι καταθέσεις και το αυτοκίνητο για το Γερμανό, διαφορετικές νοοτροπίες.

Το κακό με τα κεραμίδια παράγινε λόγω της ασύδοτης πρακτικής των τραπεζών. Κάτι τέτοιο πάει να γίνει και στη Γερμανία τώρα.

Δεν είναι κακό να έχεις μια περιουσία, άσχημο είναι να μην την εκμεταλλεύεσαι. Βέβαια εδώ με το ληστρικό κράτος ούτε ξέρει κανείς τι να κάνει!

Vag 16-12-2013 16:59

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Οι έλληνες παίζουν με λειτουργικό "ότι κάνεις μόνος σου", γιαυτό και ξέρουν ότι χωρίς δική σου στέγη και λεφτά στην μπάντα πέθανες στα δύσκολα. Και η συγκέντρωση όλων στην Αθήνα βοήθησε, με την εξαθλίωση των όρων διαβίωσης και η απουσία οργανωμένου αστικού ιστού (δημόσιες συγκοινωνίες, υποδομές κλπ κλπ) και ο χρόνιος πληθωρισμός.

Κερασάκι σε όλα αυτά όμως ήρθε και έκατσε η φούσκα των ακινήτων που εμφανίστηκε εδώ όπως σε όλες τις κοινωνίες με πλαστά διογκούμενη οικονομία και θετικούς δείκτες. Αλλά σε μέτρο αντίστοιχο της Ελληνικής υπερβολής, βλέπε 440.000 ευρώ για 4άρι στη Νέα Σμύρνη, με το 5ο δωμάτιο παράνομο ημιυπαίθριο.

Μα ποιος είναι ο άνθρωπος που θα βγάλει πλεόνασμα 440.000 δουλεύοντας -σε ένα εύλογο χρονικό διάστημα- και θα το ρίξει όλο σε ένα κολόσπιτο στην Νέα Σμύρνη;

Η τούμπα πλευρά της υπόθεσης; Τα ενοίκια ως δείκτης ενίσχυσης της φούσκας. Όταν δηλαδή ήθελες με παρούσα την γενιά -τότε- των 700 ευρώ 500 ευρώ νοίκι για δυάρι, δεν οδηγούσες τον κόσμο στην αγορά ακινήτου;

Ε, νάτα τώρα. Ο φόρος στο ταβάνι και όλα τα λεφτά δεμένα στα τσιμέντα.

yannis 16-12-2013 17:03

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Θα μπορούσαμε να δούμε ως θετική εξέλιξη την αλλαγή νοοτροπίας.
Όταν δεν έχεις δικό σου σπίτι, σιγά σιγά δεν έχεις και συναισθηματικά βαρίδια με "ρίζες" κλπ. Έτσι οι επιλογές σου είναι πιο αντικειμενικές και πιο απαιτητικές. Δεν κάνεις υποχωρήσεις στο όνομα "σπιτάκι μου - φτωχοκαλυβάκι μου" και γενικά δεν δεσμεύεις αποθέματα που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν σε δύσκολες στιγμές.
Ένα παράδειγμα:
Όταν ήρθε από το χωριό ο πατέρας μου, έμενε στην Αγιά Σοφιά στον Πειραιά, επειδή ήταν κοντά στη δουλειά του. Κάποια στιγμή έφτασε η ώρα για οικογένεια. Στην εποχή του, συνηθέστερος τρόπος το προξενιό. Ε, λοιπόν η επιλογή του στηρίχθηκε κατά κύριο λόγο στην περιοχή που η υποψήφια νύφη διέθετε ακίνητο. Να μην μακρηγορώ, η ζωή του περιορίστηκε και ταυτόγχρονα αναλώθηκε στα τούβλα... τα οποία γκρέμισε ο σεισμός του '99 και εγώ σαν γνήσιο τέκνο του, ξανάχτισα!!!!
Φυσικά "ουδέν κακό αμιγές καλού", όμως...

xntinou 16-12-2013 17:05

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Σαφώς και δεν γίνεται εξιδανίκευση καθετί ευρωπαϊκού, κάλλιστα στη θέση του σπιτιού θα μπορούσε να είναι το ακριβό αυτοκίνητο ας πούμε.
Εξετάζεται το σπίτι γιατί απαιτεί πάρα πολλές θυσίες (μιλάω για ένα μέσο όρο και τη μέχρι πρότινος μεσαία τάξη) οι οποίες αναγκαστικά απορροφούν χρήματα και ενέργεια από άλλους τομείς. :)

ortho 16-12-2013 17:10

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Ο Γιάννης απαντά πιό πάνω με την νοοτροπία του ναυτικού, όπου γη πατρίς.
Στην Ελλάδα υπάρχει η νοοτροπία της "ρίζας" που δεν είναι απαραίτητα κακή. Οσο για τις φούσκες την είπα τη γνώμη μου.

yannis 16-12-2013 18:12

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983269)
Ο Γιάννης απαντά πιό πάνω με την νοοτροπία του ναυτικού, όπου γη πατρίς.
Στην Ελλάδα υπάρχει η νοοτροπία της "ρίζας" που δεν είναι απαραίτητα κακή. Οσο για τις φούσκες την είπα τη γνώμη μου.

Αντιθέτως!!!!
Η προσωπική μου άποψη είναι αυτή και μάλιστα εκ πείρας (όπου πείρα, η εμπειρία που έγινε μάθημα). Οι ναυτικοί τα λεφτά τους (δεν ξέφυγα από τον κανόνα) τα κάνουν τούβλα, γιατί συνήθως δεν ξέρουν τι άλλο. Δεν είναι κακό, για τους ναυτικούς... οι ναυτικοί πια είναι λίγοι και δεν μετράνε στις στατιστικές!!!!
Η "ρίζα" όμως είναι, κατά την γνώμη μου, το ερώτημα. Ο φίλος που άνοιξε το θέμα, μένει στην ορθολογικότερη διαχείριση των πόρων, όμως εγώ το πάω λίγο πιο πέρα και θεωρώ πως ο απογαλακτισμός είναι αναγκαίος. Άλλωστε είναι γνωστό τοις πάσι, πως ο Έλληνας είναι "μαμάκιας"!!!!!

xntinou 16-12-2013 19:14

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 983261)
Θα μπορούσαμε να δούμε ως θετική εξέλιξη την αλλαγή νοοτροπίας.
Όταν δεν έχεις δικό σου σπίτι, σιγά σιγά δεν έχεις και συναισθηματικά βαρίδια με "ρίζες" κλπ. Έτσι οι επιλογές σου είναι πιο αντικειμενικές και πιο απαιτητικές. Δεν κάνεις υποχωρήσεις στο όνομα "σπιτάκι μου - φτωχοκαλυβάκι μου" και γενικά δεν δεσμεύεις αποθέματα που θα μπορούσαν να σε βοηθήσουν σε δύσκολες στιγμές.
Ένα παράδειγμα:
Όταν ήρθε από το χωριό ο πατέρας μου, έμενε στην Αγιά Σοφιά στον Πειραιά, επειδή ήταν κοντά στη δουλειά του. Κάποια στιγμή έφτασε η ώρα για οικογένεια. Στην εποχή του, συνηθέστερος τρόπος το προξενιό. Ε, λοιπόν η επιλογή του στηρίχθηκε κατά κύριο λόγο στην περιοχή που η υποψήφια νύφη διέθετε ακίνητο. Να μην μακρηγορώ, η ζωή του περιορίστηκε και ταυτόγχρονα αναλώθηκε στα τούβλα... τα οποία γκρέμισε ο σεισμός του '99 και εγώ σαν γνήσιο τέκνο του, ξανάχτισα!!!!
Φυσικά "ουδέν κακό αμιγές καλού", όμως...

Μένω σ'αυτό με τα bold που είναι και η κύρια ιδέα. Προσωπικά πιστεύω ότι οι 'ρίζες' είναι αυτές που κρατούν τον άνθρωπο πίσω και δεν μπορεί να διοχετεύσει όλο του το δυναμικό σε πράγματα που είναι ικανά να του δώσουν το κάτι παραπάνω ως οντότητα.
Σμίλευση των ιδιαίτερων ικανοτήτων και ταλέντων αλλά και πνευματική καλλιέργεια και μόρφωση.
Αυτό το εξτραδάκι, ας το πούμε έτσι, στην καλύτερη και πιο δημιουργική ηλικία του ανθρώπου, ίσως μπορούσε να το προσφέρει η διαφορά μιας μεγάλης δόσης δανείου με ένα ενοίκιο.
Ίσως λέω ..

ortho 16-12-2013 22:10

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Αν ρίζες είναι μόνο ένα σπίτι ίσως έχεις δίκιο φίλε μου. Αλλά ρίζες είναι κάτι πολύ περισσότερο, είναι η κληρονομιά πάνω στην οποία "χτίζεις", κάθε άλλο από το να σε κρατούν στάσιμο. Είναι φυσικά επιλογή του καθενός πως θα αξιοποιήσει το δυναμικό του, οι ρίζες μπορούν να είναι η τροχοπέδη μπορούν όμως να είναι κι η μαγιά.

xntinou 17-12-2013 00:19

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
:ye02: Στο σπίτι αναφερόμουν ortho και στη δυσκολία 'αλλαγής πλεύσης' σε περίπτωση που κάποια σταθερά του ανθρώπου μεταβληθεί.

Αν εννοείς τις σχέσεις με την οικογένεια, έστω και με μία πιο ευρύτερη έννοια, τότε νομίζω ότι εκεί είναι αρκετά πιο σύνθετα τα πράγματα.

Μπορεί να είναι και λίγο 'πιο έξω' από αυτό που αγγίζει το νήμα :)

Vag 17-12-2013 12:38

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Ρίζες είναι εκεί που έχεις αναμνήσεις, παιδικούς φίλους, γειτονιά. Όσοι έχουν γνωρίσει παιδιά που τα σέρνανε από την μια γωνιά της γης στην επόμενη ξέρουν τι προβλήματα έχουν τραβήξει. Δεν είναι το μπετό. Ούτε τα λεφτά. Πάρε το παιδί σου και πες του ότι δεν θα ξαναδεί τους φίλους του και κόψε αντιδράσεις.

yannis 17-12-2013 13:35

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Η γυναίκα μου γεννήθηκε και μεγάλωσε στο Αγρίνιο. Ζει στον Πειραιά από το 1982. Όταν την ρώτησα "τι έχει τραβήξει, που δεν ζει στην γειτονιά που μεγάλωσε" με κοίταζε σαν UFO...

xntinou 17-12-2013 13:54

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Vag ( 983506)
Ρίζες είναι εκεί που έχεις αναμνήσεις, παιδικούς φίλους, γειτονιά. Όσοι έχουν γνωρίσει παιδιά που τα σέρνανε από την μια γωνιά της γης στην επόμενη ξέρουν τι προβλήματα έχουν τραβήξει. Δεν είναι το μπετό. Ούτε τα λεφτά. Πάρε το παιδί σου και πες του ότι δεν θα ξαναδεί τους φίλους του και κόψε αντιδράσεις.

Ρίζες είναι αυτό που ορίζεις.
Μεταφορικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλιώς.

Τα προβλήματα είναι συνήθως στο μυαλό του ανθρώπου σε αυτό που αναφέρεις. Έχω γνωρίσει άνθρωπο που είναι από μικρός στη γύρα δίχως καν ένα σημείο αναφοράς, ακέραιος συναισθηματικά και υπερπλήρης ψυχικά.

Αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη στο θέμα και η δική του για τη ζωή.

Το αναφέρω όχι για να παροτρύνω να γίνουμε όλοι ταξιδιάρες ψυχές μ'έναν αθίγγανο τρόπο ζωής, αλλά για να πω ότι υπό το δικό μου πρίσμα πολλές φορές ο ίδιος ο άνθρωπος θέτει τα όρια του και ακόμα πιο συχνά βάζει τα κάγκελα της δικής του φυλακής. :)

yannis 17-12-2013 14:06

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Πολύ σωστά!!!
Τώρα, αυτό που λέει ο Γιάννης (ortho) για την αναγκαιότητα ή όχι της ρίζας... είναι ένα καλό θέμα προς συζήτηση!!!

ortho 17-12-2013 14:45

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xntinou ( 983540)
Ρίζες είναι αυτό που ορίζεις.
Μεταφορικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και αλλιώς.

Τα προβλήματα είναι συνήθως στο μυαλό του ανθρώπου σε αυτό που αναφέρεις. Έχω γνωρίσει άνθρωπο που είναι από μικρός στη γύρα δίχως καν ένα σημείο αναφοράς, ακέραιος συναισθηματικά και υπερπλήρης ψυχικά.

Αυτό βέβαια είναι η δική μου άποψη στο θέμα και η δική του για τη ζωή.

Το αναφέρω όχι για να παροτρύνω να γίνουμε όλοι ταξιδιάρες ψυχές μ'έναν αθίγγανο τρόπο ζωής, αλλά για να πω ότι υπό το δικό μου πρίσμα πολλές φορές ο ίδιος ο άνθρωπος θέτει τα όρια του και ακόμα πιο συχνά βάζει τα κάγκελα της δικής του φυλακής. :)


Πολύ σωστά!:ye02:

Με τη ρίζα, κληρονομιά, για μένα τουλάχιστον εννοούνται οι "εικόνες" της πορείας μου προς την ενηλικίωση την πνευματική και τη διαπαιδαγώγησή μου.Είναι πολλά περισσότερα από τους πατρικούς τέσσερις τοίχους ( μπετά ). Δεν νομίζω ότι είμαι τυπική περίπτωση, δεκατρία χρόνια στο εξωτερικό σε δύο χώρες και τώρα ετοιμάζομαι πάλι να αλλάξω- γεωγραφικό διαμέρισμα αυτή τη φορά.

Θα σας πω τη δική μου πρόσφατη ιστορία, το 2006 αποφάσισα να αγοράσω ένα διαμέρισμα για να το κάνω ιατρείο, φυσικά με δάνειο. Το σκεπτικό ήταν ότι ήθελα να φτιάξω ένα χώρο λειτουργικό κι ευχάριστο για μένα και τους ασθενείς μου. Ας αφήσουμε τη σημερινή κατάσταση κατά μέρος κι ας πούμε ότι όλα είναι όπως ήταν ακόμη το 2008. Σκεφτόμουν ότι αυτό ήταν μιά μορφή επένδυσης, μιάς και το επάγγελμα μου συνδέεται με χώρο κι εγκαταστάσεις. Ετσι λοιπόν είπα ότι φτάνοντας στη σύνταξη, αν είχα παιδί θα χρησιμοποιούταν ως μαγιά για αυτό, να σπουδάσει, να φτιάξει κάτι άλλο..... αν δεν είχα θα το πούλαγα ώστε να τα φάω με τη γυναίκα μου.

Αυτή τη στιγμή που σκέφτομαι ότι μπορεί να μετοικήσω, είναι σίγουρα ένα πρόβλημα του τι θα το κάνω, αλλά δεν είναι τροχοπέδη. Θα πάω εκεί που προστάζει η λογική μου, ανεξάρτητα από τα "τούβλα". :)





xntinou 18-12-2013 02:24

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Σωστό, οι ρίζες που αναφέρεις μάλλον δεν έχουν κοινό σημείο με την έννοια που πιθανόν χρησιμοποιήθηκε παραπάνω.
Φαντάζομαι με τη μορφή αγκύλωσης θα το ανέφερε και ο yannis, τουλάχιστον έτσι το εξέλαβα και συμφώνησα.

Όπως και το προσωπικό παράδειγμα που παραθέτεις εμπλέκοντας την επαγγελματική βελτίωση, είναι διαφορετικό από την επικρατούσα νοοτροπία. :)

Carduelis 19-12-2013 10:52

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
To σπίτι για τον Έλληνα έχει ιδιαίτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς την σύγχρονη ιστορία μας. Συνεχείς πόλεμοι, εμφύλιος και καπάκι η οικονομικη δυσχέρεια που οδήγησε πριν 60-70 χρόνια πολλούς στη μετανάστευση και τον μισό πληθυσμό να στριμώχνεται στην Αθήνα.
Το κράτος πάντα αδύναμο ή ανίκανο οχι μόνο να φροντίσει το "σήμερα", αλλά και το "αύριο" του πολίτη.
Φυσιολογικά λοιπόν στράφηκε στο "δικό του κεραμίδι" σαν εξασφάλιση για τον εαυτο του στα γεράματα ή επιπλέον εισόδημα για να ενισχύσει τη σύνταξη ή απλά "μαγιά" για τα παιδιά του. Κι αυτά με τη σειρά τους συνέχιζαν από εκεί που βρήκαν (αν μπορούσαν) γιατί εκεί είχαν βρει μια αρχή και ήταν οικονομικότερο το "χτίσιμο". Εξάλλου η αγωνία για να βρούν δουλειά οι παπούδες και οι γονείς μας οδήγησε σε ερήμωση και μαρασμό την ελληνική επαρχία.
Στο εξωτερικό που οι πολίτες απολαμβάνουν κράτος με συνέχεια, οργάνωση και προγραμματισμό συμβαίνει το αντίθετο: Ο μισθός είναι αρκετός για μια καλή ζωή και ένα αξιοπρεπές ενοικιαζόμενο, οπότε δεν έχουν λόγο να ρίξουν λεφτά στην ιδιοκατοίκηση. Τα κάνουν αυτοκίνητο, διακοπές και οτι περισεύει μετοχές χωρίς ρίσκο. Οταν έρθει η ώρα της σύνταξης (ακριβώς επειδή οι δικές τους συντάξεις και αποταμιεύσεις είναι σίγουρες) πολλοί σκέπτονται πλέον την αγορά φθηνής κατοικίας στις χώρες του νότου.
Καμμιά σχέση λοιπόν με την έννοια "ρίζες", γειτονιά, καταγωγή κλπ. Απλή επιβίωση είναι, ο καθένας "μεταναστεύει" και επενδύει εκεί που μπορεί να τα βγάλει πέρα και να κάνει μια καλύτερη ζωή. Το έκαναν οι γονείς μας μετακινούμενοι στην Αθήνα και κάνοντας τις οικονομίες τους τούβλα, πιθανόν θα το κάνουνε και τα παιδιά μας πηγαίνοντας εκεί που υπάρχουν δουλειές (επαρχία ή εξωτερικό) και φτιάχνοντας τις δικές τους ρίζες.
Το κράτος σήμερα αντί να σεβαστεί τον μόχθο των γονιών μας και τον δικό μας βρίσκει την εύκολη λύση και φορολογεί ληστρικά τα "τούβλα". Οτι χάνει έτσι το μελλοντικό κεφάλαιο και κέρδος που είναι όσοι από τη νέα γενιά έχουν επενδύσει σε γνώσεις και ικανότητες δεν το απασχολεί δυστυχώς....
ΥΓ: @ xntinou: μπράβο για την ιδέα σου φίλε, ωραίο θέμα αν και... σε λάθος ενότητα και μη μοτοσυκλετιστικό!! :p

xntinou 19-12-2013 12:10

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 984194)
To σπίτι για τον Έλληνα έχει ιδιαίτερη σημασία αν αναλογιστεί κανείς την σύγχρονη ιστορία μας... ....
ΥΓ: @ xntinou: μπράβο για την ιδέα σου φίλε, ωραίο θέμα αν και... σε λάθος ενότητα και μη μοτοσυκλετιστικό!! :p

Προσπάθησα να το απαγκιστρώσω από πολιτικές προεκτάσεις στο intro και στην πορεία ίσως εμπλέξω τα οφέλη της acrapovic στο 1200 .. :D:p

Στη μίνι ιστορική αναδρομή που συνθέτει τους λόγους παγίωσης αυτής της τάσης συμφωνώ, είναι δεδομένα αναμφισβήτητα και σε μεγάλο βαθμό αντικειμενικά.

Δεν ξέρω όμως στην κοινωνική, πολιτική, οικονομική, ψυχολογική (ή ψυχική) σκοπιά ενός θέματος, ποιά προηγείται όλων .. ποια είναι το εφαλτήριο για να ξεδιπλωθούν και οι υπόλοιπες!

Και εάν ο άνθρωπος διαμορφώνει τις συνθήκες ή αν οι συνθήκες οδηγούν τον άνθρωπο ..


Carduelis 19-12-2013 14:24

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xntinou ( 984218)
Προσπάθησα να το απαγκιστρώσω από πολιτικές προεκτάσεις στο intro και στην πορεία ίσως εμπλέξω τα οφέλη της acrapovic στο 1200 .. :D:p

Στη μίνι ιστορική αναδρομή που συνθέτει τους λόγους παγίωσης αυτής της τάσης συμφωνώ, είναι δεδομένα αναμφισβήτητα και σε μεγάλο βαθμό αντικειμενικά.

Δεν ξέρω όμως στην κοινωνική, πολιτική, οικονομική, ψυχολογική (ή ψυχική) σκοπιά ενός θέματος, ποιά προηγείται όλων .. ποια είναι το εφαλτήριο για να ξεδιπλωθούν και οι υπόλοιπες!

Και εάν ο άνθρωπος διαμορφώνει τις συνθήκες ή αν οι συνθήκες οδηγούν τον άνθρωπο ..

Για τα πάντα στη ζωή οι συνθήκες αρχικά οδηγούν τον άνθρωπο σε αντίστοιχη προσαρμογή αλλά επειδή το παίζει ο καπετάν-Gαμάω στη συνέχεια προσπαθεί να φτιάξει αυτός τις συνθήκες με τέτοιο τρόπο που να τον βολεύουν καλύτερα (λέγε με πολιτική) και φυσικά να βγάλει και το κατιτί του από πάνω (λέγε με οικονομία) ώστε να βάλει και καμμιά Akrapovits στο 1200.
Κι επίσης επειδή είναι αυτός που είναι πρέπει νάχει πάντα κι έναν ηθικό λόγο, μια σπουδαία ιδέα μια κοσμοθεωρία τέλος πάντων να χρεώνει τις μαμακίες του κι άμα του παλιώσει φτιάχνει μια πιο καινούργια για να ωφεληθεί ακόμα περισσότερο και για χατήρι της κάνει ακόμα περισσότερες μαμακίες κοκ
Eκεί είναι που μπλέκεται το παιχνίδι και γινόμαστε αχταρμάς και είναι ν απορείς αν ήταν για καλό που κατεβήκαμε από τα δέντρα! :p

GeorgeP 19-12-2013 14:39

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απιθανο θεμα.........πραγματικο στολιδι στο φορουμ.....

Θελω να πω πραγματα αλαλ με καλυψατε ολοι........τελειως μιλαμε.......

:ye36::ye02:

yannis 19-12-2013 16:51

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis;984241
[FONT=Comic Sans MS
...
Eκεί είναι που μπλέκεται το παιχνίδι και γινόμαστε αχταρμάς και είναι ν απορείς αν ήταν για καλό που κατεβήκαμε από τα δέντρα! :p
[/FONT]

:D
Εκεί είναι που μόνιμα διαφωνούμε!!!!
"Κατεβήκαμε" από τα δέντρα ή μας κατέβασε το software (DNA)????
Οπότε ανάλογες και οι τάσεις.
Τελικά με ότι καταπιαστούμε, καταλήγουμε να αναρωτιόμαστε για το νόημα της ζωής!!!!
Πολιτικό το θέμα... αλλά και μοτοσυκλετιστικό, αν σκεφτούμε πως αντίστοιχοι προβληματισμοί είναι απαραίτητο να έχουν ξεκαθαρισθεί πριν την αγορά μιας μοτο!!!
Για ποιόν λόγο την θέλεις;; Που έχεις σκοπό να πας και με ποιόν τρόπο;; κλπ κλπ

xntinou 20-12-2013 12:04

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 984241)
Για τα πάντα στη ζωή οι συνθήκες αρχικά οδηγούν τον άνθρωπο σε αντίστοιχη προσαρμογή αλλά επειδή το παίζει ο καπετάν-Gαμάω στη συνέχεια προσπαθεί να φτιάξει αυτός τις συνθήκες με τέτοιο τρόπο που να τον βολεύουν καλύτερα (λέγε με πολιτική) και φυσικά να βγάλει και το κατιτί του από πάνω (λέγε με οικονομία) ώστε να βάλει και καμμιά Akrapovits στο 1200.
Κι επίσης επειδή είναι αυτός που είναι πρέπει νάχει πάντα κι έναν ηθικό λόγο, μια σπουδαία ιδέα μια κοσμοθεωρία τέλος πάντων να χρεώνει τις μαμακίες του κι άμα του παλιώσει φτιάχνει μια πιο καινούργια για να ωφεληθεί ακόμα περισσότερο και για χατήρι της κάνει ακόμα περισσότερες μαμακίες κοκ
Eκεί είναι που μπλέκεται το παιχνίδι και γινόμαστε αχταρμάς και είναι ν απορείς αν ήταν για καλό που κατεβήκαμε από τα δέντρα! :p



Για τις συνθήκες @carduelis νομίζω ότι έχω λίγο διαφορετική άποψη ..

Γενικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος καθορίζει τις συνθήκες της ζωής του, καλούμενος από νεαρός με σειρά αποφάσεων να επιλέγει το κάθετί.
Ακόμα και αντιμέτωπος με καταστάσεις εξαιρετικά δύσκολες, αν ξετυλίξει το νήμα προς τα πίσω βρίσκεται μπροστά σε αποφάσεις τις οποίες έχει πάρει ο ίδιος.
Στην Ελλάδα, όπως προανέφερες, λόγω κάποιων ιδιαίτερων συνθηκών διαμορφώθηκε μία ανασφαλής συμπεριφορά που επιτάσσει την εξασφάλιση στέγης.

Οι ιδιαίτερες συνθήκες όμως ήταν κάποτε, αλλά η ανασφάλεια μεταδόθηκε και ρίζωσε. Κινούμενοι από ανασφάλεια για το μέλλον, όλα μας φαίνονται ένας αδυσώπητος καθημερινός αγώνας χωρίς δυνατότητα διαφυγής, στο όνομα του οποίου μπορούμε να διαπράξουμε και κάθε λογής παρανομίες (λαμογιές, λαδώματα κλπ.)
Και το εκπληκτικό είναι ότι (αναφέρομαι για τις τάσεις αλλά και τα γεγονότα προ κρίσης όπου ο Έλληνας δεν ήταν κάτω από πίεση) δεν αναλαμβάνει την ευθύνη των επιλογών του!
Μας έχει περάσει και αυτό, γιατί 'δεν μας είπαν' από νωρίς ότι άρχουμε της ζωής μας.

Ή μήπως κάτι πρέπει να σκεφτούμε και ν'αλλάξουμε ( απ'αυτά που μας είπαν και μας πέρασαν) εμείς οι ίδιοι;

Για τα δέντρα τώρα.. ψηλά η μπάλα :D :D

xntinou 20-12-2013 12:13

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 984293)
:D
Εκεί είναι που μόνιμα διαφωνούμε!!!!
"Κατεβήκαμε" από τα δέντρα ή μας κατέβασε το software (DNA)????
Οπότε ανάλογες και οι τάσεις.
Τελικά με ότι καταπιαστούμε, καταλήγουμε να αναρωτιόμαστε για το νόημα της ζωής!!!!
Πολιτικό το θέμα... αλλά και μοτοσυκλετιστικό, αν σκεφτούμε πως αντίστοιχοι προβληματισμοί είναι απαραίτητο να έχουν ξεκαθαρισθεί πριν την αγορά μιας μοτο!!!
Για ποιόν λόγο την θέλεις;; Που έχεις σκοπό να πας και με ποιόν τρόπο;; κλπ κλπ

Δεν ξέρω αν τελικά ισχύει ανάποδα ..
Δηλαδή το νόημα της ζωής είναι τελικά με τι θα καταπιαστούμε ..

Εντάξει 'έφαγα' το αναρωτιόμαστε αλλά .. μου ταίριαζε :D :D

Carduelis 21-12-2013 09:47

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xntinou ( 984520)

Για τις συνθήκες @carduelis νομίζω ότι έχω λίγο διαφορετική άποψη ..

Γενικά πιστεύω ότι ο άνθρωπος καθορίζει τις συνθήκες της ζωής του, καλούμενος από νεαρός με σειρά αποφάσεων να επιλέγει το κάθετί.
Ακόμα και αντιμέτωπος με καταστάσεις εξαιρετικά δύσκολες, αν ξετυλίξει το νήμα προς τα πίσω βρίσκεται μπροστά σε αποφάσεις τις οποίες έχει πάρει ο ίδιος.
Στην Ελλάδα, όπως προανέφερες, λόγω κάποιων ιδιαίτερων συνθηκών διαμορφώθηκε μία ανασφαλής συμπεριφορά που επιτάσσει την εξασφάλιση στέγης.

Οι ιδιαίτερες συνθήκες όμως ήταν κάποτε, αλλά η ανασφάλεια μεταδόθηκε και ρίζωσε. Κινούμενοι από ανασφάλεια για το μέλλον, όλα μας φαίνονται ένας αδυσώπητος καθημερινός αγώνας χωρίς δυνατότητα διαφυγής, στο όνομα του οποίου μπορούμε να διαπράξουμε και κάθε λογής παρανομίες (λαμογιές, λαδώματα κλπ.)
Και το εκπληκτικό είναι ότι (αναφέρομαι για τις τάσεις αλλά και τα γεγονότα προ κρίσης όπου ο Έλληνας δεν ήταν κάτω από πίεση) δεν αναλαμβάνει την ευθύνη των επιλογών του!
Μας έχει περάσει και αυτό, γιατί 'δεν μας είπαν' από νωρίς ότι άρχουμε της ζωής μας.

Ή μήπως κάτι πρέπει να σκεφτούμε και ν'αλλάξουμε ( απ'αυτά που μας είπαν και μας πέρασαν) εμείς οι ίδιοι;

Για τα δέντρα τώρα.. ψηλά η μπάλα :D :D

Στο γενικό μέρος: Η ελληνική ράτσα δεν είναι ούτε ή χειρότερη του κόσμου, ούτε και η περιούσια. Απόδειξη οι χιλιάδες που μόλις περνάνε τα σύνορα προσαρμόζονται μια χαρά και προκόβουν στα περισσότερα επαγγέλματα. Κράτος όμως δεν είχαμε ή δεν φτιάξαμε ποτέ με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η συνείδηση του "πολίτη" και ο καθένας παίζει μπάλα για την πάρτη του μόνο. Για να υπάρξει ένα όφελος από αυτή την κρίση θα πρέπει να φτιάξουμε κυρίως όσα δεν έχουν σχέση με το χρήμα, αλλά με το κράτος και τις σχέσεις του με τον πολίτη.
Στο ειδικότερο που έθιξες: Οι αποφάσεις του καθενός μας (η "νοοτροπία") έχουν σχέση με την γενικότερη παιδεία του (από το σπίτι, την θρησκεία, την κοινωνική καταγωγή του, τη χώρα, τη μόρφωσή του κλπ). Αμα δεν υπάρξουν αλλαγές σε όλα αυτά δεν θα αλλάξει κι ο τρόπος που βλέπουμε τα προβλήματά μας.
Καλημερίζω

aeriko 21-12-2013 10:34

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Μια επισήμανση που πιστεύω ότι εξηγεί κάπως το θέμα. Εχετε ξεχάσει την Μικρασιατική καταστροφή μετά την οποία 1.5000.000 πρόσφυγες, αφήνοντας πίσω περιουσίες, σπίτια , χωράφια κλπ, έπνιξαν, με την καλή έννοια,την ανήμπορη και ανέτοιμη Ελλάδα να τους υποδεχθεί.
Με σχέδια φτιαγμένα κυριολεκτικά στο πόδι, το κράτος προσπάθησε όπως όπως να φτιάξει μια κοινωνική πολιτική παραχωρόντας οικοπεδάκια των 70-80 τμ σε διάφορες περιοχές της χώρας (δες Νίκαια-Κοκκινιά)για να ανεγείρουν το δικό τους "κεραμίδι".
Σ' εμάς λοιπόν που είμαστε δεύτερη και τρίτη γενιά προσφύγων, έμεινε στο DNA μας η έννοια του "του δικού μας κεραμιδιού πάνω από το κεφάλι μας"

vpentza 21-12-2013 13:21

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Είμαστε πράγματι μια ειδική περίπτωση εδώ στη χώρα.
Εδώ και δεκάδες(εκατοντάδες?) χρόνια ήταν σχεδόν ακατόρθωτο να αλλάξεις τόπο διαμονής λόγω ευρύτερων "κρατικών" περιορισμών όπως επίσης και λόγω οικονομικής ανέχειας...
Ποτέ δεν υπήρξε ευρύτερη διάθεση να εγκαταλειφθούν τα πάτρια εδάφη και ο καθείς έχτιζε τη ζωή του πάνω στη "δουλειά" των προηγούμενων γεννεών. Αυτό έδεσε ακόμα περισσότερο τους αυτόχθονες με τη περιουσία τους, αυτό έδωσε το δικαίωμα να θεωρούν το σπίτι άβατο αν και ως γνωστόν το χώμα που πατάμε ανήκει στο "δημόσιο"...
Αυτή η ιδιοκτησία έδωσε λοιπόν μια ιδιότυπη ισχύ στα νοικοκυριά σε βαθμό που μπορούν να οχυρώνονται εκεί, να έχουν μια οικονομική βάση να αντιμετωπίζουν το οτιδήποτε. Θυμόμαστε μάλιστα την έκφραση "...τουλάχιστον έχεις ένα κεραμμύδι πάνω απο το κεφάλι σου, δεν θα πεινάσεις". Πραγματικά, και επαίτης να ήσουν, όσο είχες δικό σου σπίτι όλα τα κουτσοβόλευες και πήγαινες παρακάτω....
Το μεγάλο ποσοστό ιδιοκατοίκησης δεν είναι καθόλου συνηθισμένο στον "δυτικό κόσμο". Εμείς όπως πάντα αποτελούμε την εξαίρεση :)
Με τη φούσκα της άναρχης και χωρίς πραγματικό αντίκρυσμα, οικονομικής ανάπτυξης έσπευσαν όλοι όπως αποκτήσουν στέγη χωρίς μακρόπνοο σχεδιασμό, ή τέλος πάντων χωρίς να συνυπολογίσουν την αφερεγγυότητα της κρατικής μας δομής.
Το σύστημα που υποχρεωτικά πλέον και κατόπιν εξωχώριων οδηγιών και απειλών, τείνει να προσομοιάσει αυτό του "δυτικού κόσμου" , προσπαθεί να παλατζάρει σε πολύ πολύ σύντομο χρόνο τη συνήθεια χρόνων με μια άλλη νοοτροπία...
Η βίαιη προσαρμογή θα έχει θύματα φυσικά, δυστυχώς έτυχε να ζούμε στο μεσοδιάστημα και βιώνουμε τη καθημερινή πίεση να γίνουν όλα γρήγορα και προβλεπόμενα...
Οι θεωρίες συνομωσίας λένε ότι όλα γίνονται για να "σπάσει" η οικονομική βάση της ιδιοκατοίκησης, να μπορεί πλέον να ελεχθεί η αντίδραση της μάζας εφόσον πια όλοι δεν θα έχουν έλεγχο επί της ιδιοκτησίας τους, αυτή πάντα θα ενοικιάζεται, είτε από το κράτος, είτε από κάποια εταιρεία διαχείρησης ακινήτων...
Εγώ νομίζω ότι απλά θέλουν να μας επιβάλλουν γοργά ένα νέο σενάριο "ιδιοκατοίκησης" που έχει αποδειχθεί αποτελεσματικό όπου κι αν εφαρμόστηκε..... Δεν υπάρχει η διάθεση να αφήσουν το σύστημα να διορθώσει μόνο του διότι είτε προφανώς δεν μας έχουν εμπιστσύνη ότι θα τηρήσουμε τις δεσμεύσεις μας, είτε δεν έχουν άλλη διάθεση να ξοδεύουν όλο το παραγωγικό χρόνο τους, με εμάς......
Το "σπάσιμο" της νοοτροπίας της ιδιοκτησίας της γης από τη μεγάλη μάζα του Ελλ πληθυσμού θα έλθει όταν και ο "τελευταίος" θα έχει ξεχάσει τις αδικίες του παρόντος συστήματος.....υπολογίστε καμιά 20ετία :)

ckk 21-12-2013 13:51

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 984776)
Στο γενικό μέρος: Η ελληνική ράτσα δεν είναι ούτε ή χειρότερη του κόσμου, ούτε και η περιούσια. Απόδειξη οι χιλιάδες που μόλις περνάνε τα σύνορα προσαρμόζονται μια χαρά και προκόβουν στα περισσότερα επαγγέλματα. Κράτος όμως δεν είχαμε ή δεν φτιάξαμε ποτέ με αποτέλεσμα να μην υπάρχει η συνείδηση του "πολίτη" και ο καθένας παίζει μπάλα για την πάρτη του μόνο. Για να υπάρξει ένα όφελος από αυτή την κρίση θα πρέπει να φτιάξουμε κυρίως όσα δεν έχουν σχέση με το χρήμα, αλλά με το κράτος και τις σχέσεις του με τον πολίτη.
Στο ειδικότερο που έθιξες: Οι αποφάσεις του καθενός μας (η "νοοτροπία") έχουν σχέση με την γενικότερη παιδεία του (από το σπίτι, την θρησκεία, την κοινωνική καταγωγή του, τη χώρα, τη μόρφωσή του κλπ). Αμα δεν υπάρξουν αλλαγές σε όλα αυτά δεν θα αλλάξει κι ο τρόπος που βλέπουμε τα προβλήματά μας.
Καλημερίζω

:ye33: Και να μην ξεχνάμε και τους γερμανοελβετους, που όταν περνάνε τα δικά μας σύνορα, γίνονται ‘ίδιοι’ με μας. Είναι ο Τόπος, είναι ο Ήλιος, είναι το Κέφι.


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 984788)
Μια επισήμανση που πιστεύω ότι εξηγεί κάπως το θέμα. Εχετε ξεχάσει την Μικρασιατική καταστροφή μετά την οποία 1.5000.000 πρόσφυγες, αφήνοντας πίσω περιουσίες, σπίτια , χωράφια κλπ, έπνιξαν, με την καλή έννοια,την ανήμπορη και ανέτοιμη Ελλάδα να τους υποδεχθεί.
Με σχέδια φτιαγμένα κυριολεκτικά στο πόδι, το κράτος προσπάθησε όπως όπως να φτιάξει μια κοινωνική πολιτική παραχωρόντας οικοπεδάκια των 70-80 τμ σε διάφορες περιοχές της χώρας (δες Νίκαια-Κοκκινιά)για να ανεγείρουν το δικό τους "κεραμίδι".
Σ' εμάς λοιπόν που είμαστε δεύτερη και τρίτη γενιά προσφύγων, έμεινε στο DNA μας η έννοια του "του δικού μας κεραμιδιού πάνω από το κεφάλι μας"


Συμφωνώ και με τον έτερο δικοτυλήδονο, περί πνεύματος ιδιοκτησίας στην Ευρώπη.

Έχω όμως την εντύπωση ότι πέραν της επιδρομής που θα γίνει από ξένους για να πάρουν κοψοχρονιά τα ελληνικά φιλέτα, αν πρέπει να μπούμε και σε σενάρια συνομωσίας, έχει να κάνει και με το ξερίζωμα αυτής ακριβώς της ‘ρίζας’ του Έλληνα.

Κάτι που τον έκανε τόσο ξεχωριστό και κάτι που, ακράδαντα πιστεύω, ότι μας έχει βοηθήσει να επιβιώσουμε και να δημιουργήσουμε άλλωστε αυτό το συμπαντικό πολιτισμό ανά τους αιώνες.

Carduelis 21-12-2013 14:43

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
[QUOTE=ckk;984828]:ye33: Και να μην ξεχνάμε και τους γερμανοελβετους, που όταν περνάνε τα δικά μας σύνορα, γίνονται ‘ίδιοι’ με μας. Είναι ο Τόπος, είναι ο Ήλιος, είναι το Κέφι.

Xρήστο φοβάμαι οτι δεν έχει σχέση ούτε με τον ήλιο ούτε με το κέφι αλλά μάλλον με την φυσική προσαρμογή του καθενός στο υπαρκτό (ή ανύπαρκτο) νομικό πλαίσιο της χώρας που βρίσκεται. Οι κουστουμάτοι της Ελβετίας ή της Γερμανίας πχ με τους άψογους τρόπους μόλις περάσουν τους Ευζώνους πετάνε κι αυτοί τα σκουπίδια τους όπου όπου και όταν πάνε στην Ταυλάνδη και τις Φιλιππίνες πετάνε και τις αρχές τους και νοικιάζουν μικρά παιδάκια για σέξ..



Συμφωνώ και με τον έτερο δικοτυλήδονο, περί πνεύματος ιδιοκτησίας στην Ευρώπη.

Έχω όμως την εντύπωση ότι πέραν της επιδρομής που θα γίνει από ξένους για να πάρουν κοψοχρονιά τα ελληνικά φιλέτα, αν πρέπει να μπούμε και σε σενάρια συνομωσίας, έχει να κάνει και με το ξερίζωμα αυτής ακριβώς της ‘ρίζας’ του Έλληνα.

Κάτι που τον έκανε τόσο ξεχωριστό και κάτι που, ακράδαντα πιστεύω, ότι μας έχει βοηθήσει να επιβιώσουμε και να δημιουργήσουμε άλλωστε αυτό το συμπαντικό πολιτισμό ανά τους αιώνες.

Επίσης και τον συμπαντικό μας πολιτισμό (άλλη μεγάλη κουβέντα κι αυτή) τον έχουν καραγραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι. Το κέρδος τους ενδιαφέρει και μόνον όπως σωστά επεσήμανες. Αν καταφέρουν τελικά να μειώσουν την ιδιοκατοίκηση στην Ελλάδα δεν θα το κάνουν για να μας τιμωρήσουν αλλά για να αγοράσουν φθηνά οι μεγάλες εταιρείες τους που διαθέτουν ρευστό τα ακίνητα και τη γη μας ώστε να μας έχουν στη συνέχεια νοικάρηδες γι άρμεγμα. Όπως λέγαμε και στο στρατό, μας ετοιμάζουν "φούτσα με λέπι" ..

f1shf1nder33 21-12-2013 16:28

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 984838)
Αν καταφέρουν τελικά να μειώσουν την ιδιοκατοίκηση στην Ελλάδα δεν θα το κάνουν για να μας τιμωρήσουν αλλά για να αγοράσουν φθηνά οι μεγάλες εταιρείες τους που διαθέτουν ρευστό τα ακίνητα και τη γη μας ώστε να μας έχουν στη συνέχεια νοικάρηδες γι άρμεγμα. Όπως λέγαμε και στο στρατό, μας ετοιμάζουν "φούτσα με λέπι" ..



Αν ο σκοπός Νότη είναι να μειωθεί η ιδιοκατοίκηση για τον α, β

λόγο και όχι να αναγκαστούν οι ιδιοκτήτες να πληρώσουν αυτά που μπορούν ή

ακόμη και αυτά που δεν μπορούν ίσως,με ρυθμίσεις,μειώσεις ποσών

δόσεων,ετεροχρονισμό αποπληρωμής κτλ,με την ατομική ιδιοκτησία να είναι

άμεσα συνδεδεμένη με τον φιλελεύθερο τρόπο ανάπτυξης και σε μεγάλο

βαθμό η ιδιοκτησία ακίνητης περιουσίας,άσχετα με την απλή έκφραση του

"κεραμιδιού" και ανεξέλεγκτα ξεκινήσει και συνεχιστεί ένα

ντόμινο απώλειας τέτοιας ιδιοκτησίας χάνοντας ολοένα και περισσότεροι

άνθρωποι τα σπίτια τους έχω την εντύπωση ότι θα δημιουργηθούν άλλα

προβλήματα κοινωνικά και οικονομικά.



Ένας δείκτης που αναφέρεται στην ατομική ιδιοκτησία,φυσική και πνευματική

είναι ο International Property Rights ο οποίος λαμβάνει υπ όψιν κάποιες

μεταβλητές όπως

1) Νομικό και Πολιτικό Περιβάλλον (LP)
Ανεξαρτησία της δικαιοσύνης
Πολιτική σταθερότητα
Κράτος δικαίου
Έλεγχος της διαφθοράς

2) Φυσικά Δικαιώματα Ιδιοκτησίας (PPR)
Προστασία των φυσικών δικαιωμάτων ιδιοκτησίας
Μητρώα ιδιοκτησίας
Πρόσβαση σε δάνεια

3) Δικαιώματα πνευματικής ιδιοκτησίας (IPR)
Προστασία των δικαιωμάτων πνευματικής ιδιοκτησίας
Προστασία για τα διπλώματα ευρεσιτεχνίας
Πειρατείας των πνευματικών δικαιωμάτων

Και δεν έχουμε και εξέχουσα θέση,για το 2013 είμαστε στην 62 θέση σε

σύνολο 130 χωρών.

International Property Rights Index 2013



Κάποια ενδιαφέροντα πράγματα κατά την γνώμη μου με προσωπικές

αναλύσεις του αρθρογράφου αλλά και αναφορές σε βιβλιογραφία είναι

τα παρακάτω.

Φιλελευθερισμός, φιλελεύθερες πολιτικές και ατομική ιδιοκτησία

e-rooster.gr� Πολιτική Φιλελευθερισμός � Φιλελευθερισμός, φιλελεύθερες πολιτικές και ατομική ιδιοκτησία

ortho 21-12-2013 16:33

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Γιατί πρέπει να παραδοθούμε στις ορέξεις των ξένων "λιγούριδων" και των εγχώριων λακέδων τους; Ξεκαθαρίζει το πράγμα, με τους υπέρογκους φόρους και τα επιτόκια πιστωτικής κάρτας για την καθυστέρηση απόδοσής τους. Το θέμα είναι θα προλάβουν να τα πάρουν; Μάλλον θα την πληρώσει κάποιος άτυχος δικαστικός επιμελητής και θα σκάσει η χύτρα.

Γιατί πρέπει να ξεχάσουμε εμείς την ιδιοκτησία και να έχει γεμίσει το Πήλιο, η Κρήτη κι άλλα μέρα με Γερμανούς ιδιοκτήτες γης;



Οπότε το "τούβλο" αποχτά πάλι άλλο νόημα. να πω την αλήθεια, δε θα ήθελα να έχω την προτεσταντική ηθική, μιά χαρά μου κάνει η δική μου.

yannis 21-12-2013 18:50

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Είχατε δεν είχατε... πάλι συνομωσίες ανακαλύψατε!!!!!
Ξεχνάτε πως υπάρχουν και μεγαλοιδιοκτήτες, που δεν έχουν πρόθεση να ξεπουλήσουν σε άλλους, είτε Έλληνες είτε ξένους.
Η νοοτροπία δεν αλλάζει περνώντας τα σύνορα. Δεν πάνε όλοι οι Γερμανοί για σεξ στην Ταϋλάνδη, όπως δεν πάνε όλοι οι Έλληνες συνταξιούχοι στην Κουάλα-Λουμπούρ.
Νομίζω πως η ιδέα της ρίζας, έχει να κάνει περισσότερο με μια επίπλαστη συντηρητική σιγουριά και τίποτε άλλο. Κατάλοιπο των δυστυχιών και των επιρροών της περιοχής. Άλλωστε οι αρχαίοι ημών δεν έδιναν τόση σημασία, εξ ου και οι εκφράσεις που έφτασαν ως τις μέρες μας... ανδρών επιφανών... όπου γης πατρίς κλπ κλπ
Αν δεν ξεκόλαγαν από τη γειτονιά τους, δεν θα είχαμε ούτε Αθηναϊκή Συμμαχία, ούτε Μέγα Αλέξανδρο.
Φυσικά οι τωρινοί χατζηαβάτιδες, όπως πάντα κλαίνε και τραβάνε τις κοτσίδες τους, φορτώνοντας όλα τα δεινά που τους δέρνουν σε κάποιους "άλλους" ξένους... για την ώρα γήινους, αργότερα ποιος ξέρει τι ούφο θα ανακαλύψουν.
Όπως πάντα και όπως σε όλες τις κοινωνίες, όσοι διστάζουν να ρισκάρουν στην εξερεύνηση, οχυρώνονται στη φωλίτσα τους. Οι αυτοκρατορίες όμως ξεκίνησαν από άλλη πάστα ανθρώπων. Αν δεν τόχεις δεν πειράζει, αλλά μην βαφτίζεις κρεμαστάρια τα μοσχούδια!!!

aeriko 21-12-2013 19:55

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 984878)
Είχατε δεν είχατε... πάλι συνομωσίες ανακαλύψατε!!!!!
Ξεχνάτε πως υπάρχουν και μεγαλοιδιοκτήτες, που δεν έχουν πρόθεση να ξεπουλήσουν σε άλλους, είτε Έλληνες είτε ξένους.
Η νοοτροπία δεν αλλάζει περνώντας τα σύνορα. Δεν πάνε όλοι οι Γερμανοί για σεξ στην Ταϋλάνδη, όπως δεν πάνε όλοι οι Έλληνες συνταξιούχοι στην Κουάλα-Λουμπούρ.
Νομίζω πως η ιδέα της ρίζας, έχει να κάνει περισσότερο με μια επίπλαστη συντηρητική σιγουριά και τίποτε άλλο. Κατάλοιπο των δυστυχιών και των επιρροών της περιοχής. Άλλωστε οι αρχαίοι ημών δεν έδιναν τόση σημασία, εξ ου και οι εκφράσεις που έφτασαν ως τις μέρες μας... ανδρών επιφανών... όπου γης πατρίς κλπ κλπ
Αν δεν ξεκόλαγαν από τη γειτονιά τους, δεν θα είχαμε ούτε Αθηναϊκή Συμμαχία, ούτε Μέγα Αλέξανδρο.
Φυσικά οι τωρινοί χατζηαβάτιδες, όπως πάντα κλαίνε και τραβάνε τις κοτσίδες τους, φορτώνοντας όλα τα δεινά που τους δέρνουν σε κάποιους "άλλους" ξένους... για την ώρα γήινους, αργότερα ποιος ξέρει τι ούφο θα ανακαλύψουν.
Όπως πάντα και όπως σε όλες τις κοινωνίες, όσοι διστάζουν να ρισκάρουν στην εξερεύνηση, οχυρώνονται στη φωλίτσα τους. Οι αυτοκρατορίες όμως ξεκίνησαν από άλλη πάστα ανθρώπων. Αν δεν τόχεις δεν πειράζει, αλλά μην βαφτίζεις κρεμαστάρια τα μοσχούδια!!!

Μιλάς για αποικιοκράτες της εποχής, οπότε δεκτά όλα τα:
"όπου γής και πατρίς", "ανδρών επιφανών πάσα γη τάφος" και άλλα συναφή. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήσαν αδιάφοροι για την ιδιοκτησία, αλλά έπρεπε να τονισθεί το ηθικό των πολιτών με σκοπό να ενταχθούν στα πληρώματα των πλιατσικολόγων/αβεντουριέρηδων που ξεκίναγαν για άλλης γης άλλα μέρη.
Εδώ μιλάμε για κεραμιδότουβλα απλών κατοίκων της Ψωροκώσταινας, που πίστεψαν ότι μπορούσαν ν αποκτήσουν το δικό τους σπίτι στηριζόμενοι στα στεγαστικά δάνεια που δίναν αφειδώς τα τραπεζικά ιδρύματα, Αλλά φεύ.

yannis 21-12-2013 20:15

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Κι εγώ πήρα δάνειο, γιατί πίστευα πως έτσι βελτίωνα την κατάσταση της οικογενείας μου και δεν έχω μετανοιώσει. Στα παιδιά μου λέω να πάνε όπου θέλουν και ότι ακίνητο έχουμε, να το κάνουν ότι θέλουν ξεπερνώντας συναισθηματισμούς "άγκυρες". Επίσης δεν επιδιώκω να τους μαζέψω σαν την κλώσσα δίπλα μου, για να με προσέχουν στα γεράματα. Μακάρι να έχουν την άνεση και να ζήσουν όπως θέλουν. Εγώ πάντως, συνεχώς τα σπρώχνω από το κλαδί...
Αν δεν υπήρχαν οι "αποικιοκράτες" στην Ευρώπη αντί για ευμάρεια και επιδόματα πρόνοιας, θα ξύναμε πατσές. Για να μην πιάσουμε το παράδειγμα της Αμερικανικής ανάπτυξης.

aeriko 21-12-2013 20:37

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Μας αναγκάζουν να το μετανοιώσουμε.:mad:

Carduelis 21-12-2013 21:32

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 984891)
Κι εγώ πήρα δάνειο, γιατί πίστευα πως έτσι βελτίωνα την κατάσταση της οικογενείας μου και δεν έχω μετανοιώσει. Στα παιδιά μου λέω να πάνε όπου θέλουν και ότι ακίνητο έχουμε, να το κάνουν ότι θέλουν ξεπερνώντας συναισθηματισμούς "άγκυρες". Επίσης δεν επιδιώκω να τους μαζέψω σαν την κλώσσα δίπλα μου, για να με προσέχουν στα γεράματα. Μακάρι να έχουν την άνεση και να ζήσουν όπως θέλουν. Εγώ πάντως, συνεχώς τα σπρώχνω από το κλαδί...
Αν δεν υπήρχαν οι "αποικιοκράτες" στην Ευρώπη αντί για ευμάρεια και επιδόματα πρόνοιας, θα ξύναμε πατσές. Για να μην πιάσουμε το παράδειγμα της Αμερικανικής ανάπτυξης.

Γιάννη οι "άγκυρες" των παιδιών μας δεν είναι το σπίτι ή τα περιουσιακά στοιχεία αλλά εμείς σαν γονείς. Είτε τα έχουμε πραγματική ανάγκη είτε το θέλουμε είτε όχι θα μας νοιάζονται και θα τα νοιαζόμαστε γιατί η οικογένεια είναι οι ρίζες. Όσο για το "τούβλο" ήταν η έξυπνη, αποδοτική και αναγκαστική επένδυση στην οικογένεια κάποτε. Τώρα πάει να γίνει για τους πολλούς "βαρίδι" και για τους λίγους με οικονομική άνεση ευκαιρία επενδυτική, αλλά δεν είναι αυτοί ο μέσος όρος.
Η λογική της οργανωμένης κοινωνίας ή κράτους είναι να εξασφαλίζει τις προυποθέσεις προκοπής για τους περισσότερους πολίτες της με το αντίστοιχο τίμημα. Οτι ακριβώς προσπαθεί να κάνει ο καθένας μας για τα μέλη της οικογενείας του. Βλέπεις κάτι τέτοιο στη σύγχρονη Ελλάδα; Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι το "τούβλο" δεν είναι αποδοτική επένδυση πια, αλλά εδώ φτάσαμε στο άλλο άκρο, πάει να γίνει και τιμωρία. Όποιος χρυσοπλήρωσε ένα σπίτι τα προηγούμενα χρόνια και δεν δανείστηκε ή δεν χρωστάει γιατί θα πρέπει να κάνει συνέταιρο το κράτος στην ιδιοκτησία του; Είμαι μαζί σου και στο "σπρώξιμο από το κλαδί" αλλά αφού πρώτα έχεις δώσει ικανότητες και "φτερά" στο παιδί σου. Πες μου που στο διάτανο βλέπεις να έχει ικανοποιήσει αυτό το κράτος για τους πολίτες του τα στοιχειώδη τουλάχιστον: παιδεία και υγεία;
Τους αρχαίους θάθελα να τους δω τι εξυπνάδες θα λέγανε σήμερα και όσο για τους ευρωπαίους αποικιοκράτες ποιός σου είπε οτι εξαφανίστηκαν;;; Απλώς τώρα δεν κάνουν εκστρατείες οι ίδιοι αλλά στέλνουν τα κεφάλαιά τους και συνεχίζουν να διεκδικούν οτι πολύτιμο για τις χώρες τους σε βάρος όσων αφελών πίστεψαν οτι τα λεφτά δεν έχουν πατρίδα.

PLOIGOS 21-12-2013 21:58

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 984913)
Γιάννη οι "άγκυρες" των παιδιών μας δεν είναι το σπίτι ή τα περιουσιακά στοιχεία αλλά εμείς σαν γονείς. Είτε τα έχουμε πραγματική ανάγκη είτε το θέλουμε είτε όχι θα μας νοιάζονται και θα τα νοιαζόμαστε γιατί η οικογένεια είναι οι ρίζες. Όσο για το "τούβλο" ήταν η έξυπνη, αποδοτική και αναγκαστική επένδυση στην οικογένεια κάποτε. Τώρα πάει να γίνει για τους πολλούς "βαρίδι" και για τους λίγους με οικονομική άνεση ευκαιρία επενδυτική, αλλά δεν είναι αυτοί ο μέσος όρος.
Η λογική της οργανωμένης κοινωνίας ή κράτους είναι να εξασφαλίζει τις προυποθέσεις προκοπής για τους περισσότερους πολίτες της με το αντίστοιχο τίμημα. Οτι ακριβώς προσπαθεί να κάνει ο καθένας μας για τα μέλη της οικογενείας του. Βλέπεις κάτι τέτοιο στη σύγχρονη Ελλάδα; Θα συμφωνήσω μαζί σου οτι το "τούβλο" δεν είναι αποδοτική επένδυση πια, αλλά εδώ φτάσαμε στο άλλο άκρο, πάει να γίνει και τιμωρία. Όποιος χρυσοπλήρωσε ένα σπίτι τα προηγούμενα χρόνια και δεν δανείστηκε ή δεν χρωστάει γιατί θα πρέπει να κάνει συνέταιρο το κράτος στην ιδιοκτησία του; Είμαι μαζί σου και στο "σπρώξιμο από το κλαδί" αλλά αφού πρώτα έχεις δώσει ικανότητες και "φτερά" στο παιδί σου. Πες μου που στο διάτανο βλέπεις να έχει ικανοποιήσει αυτό το κράτος για τους πολίτες του τα στοιχειώδη τουλάχιστον: παιδεία και υγεία;
Τους αρχαίους θάθελα να τους δω τι εξυπνάδες θα λέγανε σήμερα και όσο για τους ευρωπαίους αποικιοκράτες ποιός σου είπε οτι εξαφανίστηκαν;;; Απλώς τώρα δεν κάνουν εκστρατείες οι ίδιοι αλλά στέλνουν τα κεφάλαιά τους και συνεχίζουν να διεκδικούν οτι πολύτιμο για τις χώρες τους σε βάρος όσων αφελών πίστεψαν οτι τα λεφτά δεν έχουν πατρίδα.

Θα συμφωνησω απολυτα με την οπτικη που το βλεπει ο γιατρος,που δεν ειναι καμμια αλλη περαν την κοινης λογικης, δοσμενης με ξεκαθαρο μυαλο κ λογο...:ye36:

Απο την αλλη δεν φταινε αυτοι,αλλα ΕΜΕΙΣ που δεν τους στελνουμε στο δι@ολο κ ακομα παραπερα...Νομιζω οτι ολοι γνωριζετε τι δουλεια κανει η οικογενεια του κυριου που υπογραφει το αρθρο 120 του Συνταγματος...

Σύνταγμα

xntinou 21-12-2013 23:41

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Νομίζω ότι η πάση θυσία απόκτηση σπιτιού ήταν η ενσάρκωση των ενδόμυχων φόβων που μεταδόθηκαν από γενιά σε γενιά.
Προσπαθώ να ελέγξω, να χαλιναγωγήσω το μέλλον, να προδιαγράψω μια κατά το μυαλό μου ιδανική πορεία και αυτό κάνει τα πάντα κάθε φορά για να μου θυμίσει το μάταιο της υπόθεσης.

Είναι διαφορετικό να μου περισσεύουν και να επενδύσω σε αγορές ακινήτων και άλλο να παίζω κορώνα γράμματα πληρώνοντας 40 χρόνια δόσεις, λες και ήρθε κάποιος από .. επάνω και υπέγραψε εγγυητής για το μέλλον ..

Μετά θα κατηγορήσω το κράτος, τις τράπεζες και τον παπά της ενορίας για όλα τα δεινά ..

Και εγώ ο ίδιος;
Δεν είμαι πουθενά; Δεν συμμετέχω στη ζωή μου; Για όλα οι άλλοι αποφασίζουνε;
Μήπως έτσι με μάθανε; Ποιος μου τα 'μαθε; Και γω γιατί δεν προσπάθησα να τα τροποποιήσω;

Οι τάσεις της κοινωνίας, το ενδοκρινικό της σύστημα, μ'επηρεάζουν και μπορεί να με παρασύρουν,
όμως μόνον εγώ αποφασίζω .. :)

Αν μαζευτούμε 11 νοματαίοι και κάνουμε μια ομάδα ποδοσφαίρου που πάει από καρπαζιά σε καρπαζιά, ποιος θα είναι ο υπαίτιος;
Όλοι μαζί, γιατί είμαστε ένα τιμ.
Και ο καλός ο παίκτης έχει ένα μερίδιο ευθύνης γιατί δεν βοήθησε / εξήγησε /έδειξε (ως γνώστης) τον σκράπα.

ortho 22-12-2013 00:08

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xntinou ( 984953)
Νομίζω ότι η πάση θυσία απόκτηση σπιτιού ήταν η ενσάρκωση των ενδόμυχων φόβων που μεταδόθηκαν από γενιά σε γενιά.
Προσπαθώ να ελέγξω, να χαλιναγωγήσω το μέλλον, να προδιαγράψω μια κατά το μυαλό μου ιδανική πορεία και αυτό κάνει τα πάντα κάθε φορά για να μου θυμίσει το μάταιο της υπόθεσης.

Είναι διαφορετικό να μου περισσεύουν και να επενδύσω σε αγορές ακινήτων και άλλο να παίζω κορώνα γράμματα πληρώνοντας 40 χρόνια δόσεις, λες και ήρθε κάποιος από .. επάνω και υπέγραψε εγγυητής για το μέλλον ..

Μετά θα κατηγορήσω το κράτος, τις τράπεζες και τον παπά της ενορίας για όλα τα δεινά ..

Και εγώ ο ίδιος;
Δεν είμαι πουθενά; Δεν συμμετέχω στη ζωή μου; Για όλα οι άλλοι αποφασίζουνε;
Μήπως έτσι με μάθανε; Ποιος μου τα 'μαθε; Και γω γιατί δεν προσπάθησα να τα τροποποιήσω;

Οι τάσεις της κοινωνίας, το ενδοκρινικό της σύστημα, μ'επηρεάζουν και μπορεί να με παρασύρουν,
όμως μόνον εγώ αποφασίζω .. :)

Αν μαζευτούμε 11 νοματαίοι και κάνουμε μια ομάδα ποδοσφαίρου που πάει από καρπαζιά σε καρπαζιά, ποιος θα είναι ο υπαίτιος;
Όλοι μαζί, γιατί είμαστε ένα τιμ.
Και ο καλός ο παίκτης έχει ένα μερίδιο ευθύνης γιατί δεν βοήθησε / εξήγησε /έδειξε (ως γνώστης) τον σκράπα.


Σε χάνω.....

"Και εγώ ο ίδιος;
Δεν είμαι πουθενά; Δεν συμμετέχω στη ζωή μου; Για όλα οι άλλοι αποφασίζουνε;
Μήπως έτσι με μάθανε; Ποιος μου τα 'μαθε; Και γω γιατί δεν προσπάθησα να τα τροποποιήσω;"

Τι εννοείς; εμένα προς το παρόν η συλλογιστική μου θυμίζει λίγο το "όλοι μαζί τα φάγαμε".


Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, είσαι ενάντιος σε κάτι...... σε τι; Είναι ιδεολογική η διαφορά σου; Η πάει ξεκάθαρα σε οικονομική φιλοσοφία;

xntinou 22-12-2013 00:17

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 984959)
Σε χάνω.....

"Και εγώ ο ίδιος;
Δεν είμαι πουθενά; Δεν συμμετέχω στη ζωή μου; Για όλα οι άλλοι αποφασίζουνε;
Μήπως έτσι με μάθανε; Ποιος μου τα 'μαθε; Και γω γιατί δεν προσπάθησα να τα τροποποιήσω;"

Τι εννοείς; εμένα προς το παρόν η συλλογιστική μου θυμίζει λίγο το "όλοι μαζί τα φάγαμε".


Αν αντιλαμβάνομαι σωστά, είσαι ενάντιος σε κάτι...... σε τι; Είναι ιδεολογική η διαφορά σου; Η πάει ξεκάθαρα σε οικονομική φιλοσοφία;


Ανεξαρτήτως κρίσης και οικονομικής άποψης ..
Ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, το ανέφερα και λίγο παραπίσω.
Πιστεύω όμως ότι στην κοινωνία μας δεν έχουμε μάθει ν'αναλαμβάνουμε την ευθύνη των επιλογών μας και την ψάχνουμε πάντα με την αντίθετη φορά, από έξω προς τα μέσα.
Κοιτάζουμε οτιδήποτε άλλο τριγύρω μπορεί να επηρεάσει την τροπή των γεγονότων προκειμένου ν'αποφύγουμε το εξής απλό, ότι σφάλλαμε.

PLOIGOS 22-12-2013 00:26

Απάντηση: Για την τιμή του τούβλου
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xntinou ( 984962)
Ανεξαρτήτως κρίσης και οικονομικής άποψης ..
Ο κάθε άνθρωπος είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, το ανέφερα και λίγο παραπίσω.
Πιστεύω όμως ότι στην κοινωνία μας δεν έχουμε μάθει ν'αναλαμβάνουμε την ευθύνη των επιλογών μας και την ψάχνουμε πάντα με την αντίθετη φορά, από έξω προς τα μέσα.
Κοιτάζουμε οτιδήποτε άλλο τριγύρω μπορεί να επηρεάσει την τροπή των γεγονότων προκειμένου ν'αποφύγουμε το εξής απλό, ότι σφάλλαμε.

Στο γεγονος οτι μας κοροιδευουν κ μας κλεβουν ασυστολως ολοι,δεν παει καθολου το μυαλο σου?Δεν στο γραφω με ειρωνια,απλη ερωτηση ειναι...Οταν προγραμματιζεις κατι βατο εστω κ για 25 χρονια που σφαλλεις?Ενοικιο δεν θα πληρωνες παντα ουτως η αλλως?


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:52.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!