GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πολιτισμός (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=39)
-   -   Αξιοπρέπεια (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=24336)

Hekima 07-10-2011 13:15

Αξιοπρέπεια
 
Πολλές φορές πέρα από τα ταξίδια, τα μοτοσυκλετιστικά ενδιαφέροντα, τις συναντήσεις και όλα όσα άλλα όμορφα μπορείται να σκεφτείτε που κάνετε εσείς και οι υπόλοιποί μας, υπάρχουν και κάποια άλλα που πρέπει να μας απασχολούν. Ίσως κάνοντάς μας καλύτερους ανθρώπους, καλύτερους γονείς, φίλους; Ή ότι άλλο εσείς επιθυμείται.

Μην απορήσετε για το θέμα, προέκυψε στην εργασία μου διένεξη συναδέλφων....Αξιοπρέπεια

Τι είναι αλήθεια η αξιοπρέπεια;
Δε την ανέδειξαν άνθρωποι σοφοί

Μήπως δεν είναι και τόσο σημαντική;
Αν είναι γιατί όμως; Κι αν δεν είναι, πάλι, γιατί;

Ας μην μείνουμε στον ορισμό
"αξιοπρέπεια = αυτοσεβασμός, σεβασμός, εκτίμηση, περηφάνια προς τον εαυτό μας"
ας εμβαθύνουμε στο τι αληθινά είναι η αξιοπρέπεια, και αν είναι αξία/αρετή ή οχι.
Ας συζητήσουμε λοιπόν...

kornlaz 07-10-2011 13:21

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Γειά σου βρε Σοφία με τα βαθυστόχαστα σου!!:D:D:D:D:D

marabu 07-10-2011 13:25

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 484599)

Τι είναι αλήθεια η αξιοπρέπεια;
Δε την ανέδειξαν άνθρωποι σοφοί

Μήπως δεν είναι και τόσο σημαντική;
Αν είναι γιατί όμως; Κι αν δεν είναι, πάλι, γιατί;

Ας μην μείνουμε στον ορισμό
"αξιοπρέπεια = αυτοσεβασμός, σεβασμός, εκτίμηση, περηφάνια προς τον εαυτό μας"
ας εμβαθύνουμε στο τι αληθινά είναι η αξιοπρέπεια, και αν είναι αξία/αρετή ή οχι.

Εμένα γιατί μου θυμίζει θέμα για έκθεση ιδεών? :Απορία:

  • Αρκεί μια στιγμή για να γίνεις ήρωας, αλλά χρειάζεται ολόκληρη ζωή για να γίνεις αξιοπρεπής άνθρωπος Μπριουλά Π.
  • Γέρος χωρίς αξιοπρέπεια είναι ό,τι και η γυναίκα χωρίς ντροπή Αρίστιππος
  • Είναι άνθρωποι που για να διατηρήσουν μια δήθεν κοινωνική αξιοπρέπεια, χάνουν την ανθρώπινη αξιοπρέπειά τους Πανσέληνος Α.
  • Η αγάπη δεν ξέρει από αξιοπρέπεια. Η αγάπη είναι μεγαλειώδης και τολμηρή Άρνιμ
  • Η αληθινή αξιοπρέπεια είναι σαν το ποτάμι: όσο πιο βαθύ είναι, τόσο λιγότερο θόρυβο βγάζει Ντε Μονταίν
  • Η αξιοπρέπεια είναι αβρά και ευπρεπής υπερηφάνεια Αριστοτέλης
  • Η αξιοπρέπεια είναι ευγένεια Σωκράτης
  • Η δικαιοσύνη είναι μια ζωντανή αξιοπρέπεια Κλάρας Μπάμπης
  • Η πολιτική δεν μ' ενδιαφέρει. Είναι σαν σκυλίσια ζωή χωρίς σκυλίσια αξιοπρέπεια Κίπλινγκ Ρ.
  • Καλύτερα να δέχεσαι τις ενέργειες του κυρίου, παρά να υποφέρεις τις ενοχλήσεις των θυρωρών Σααδή

Hekima 07-10-2011 13:45

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από marabu ( 484604)
Εμένα γιατί μου θυμίζει θέμα για έκθεση ιδεών? :Απορία:

  • Αρκεί μια στιγμή για να γίνεις ήρωας, αλλά χρειάζεται ολόκληρη ζωή για να γίνεις αξιοπρεπής άνθρωπος Μπριουλά Π.
  • Γέρος χωρίς αξιοπρέπεια είναι ό,τι και η γυναίκα χωρίς ντροπή Αρίστιππος
  • Είναι άνθρωποι που για να διατηρήσουν μια δήθεν κοινωνική αξιοπρέπεια, χάνουν την ανθρώπινη αξιοπρέπειά τους Πανσέληνος Α.
  • Η αγάπη δεν ξέρει από αξιοπρέπεια. Η αγάπη είναι μεγαλειώδης και τολμηρή Άρνιμ
  • Η αληθινή αξιοπρέπεια είναι σαν το ποτάμι: όσο πιο βαθύ είναι, τόσο λιγότερο θόρυβο βγάζει Ντε Μονταίν
  • Η αξιοπρέπεια είναι αβρά και ευπρεπής υπερηφάνεια Αριστοτέλης
  • Η αξιοπρέπεια είναι ευγένεια Σωκράτης
  • Η δικαιοσύνη είναι μια ζωντανή αξιοπρέπεια Κλάρας Μπάμπης
  • Η πολιτική δεν μ' ενδιαφέρει. Είναι σαν σκυλίσια ζωή χωρίς σκυλίσια αξιοπρέπεια Κίπλινγκ Ρ.
  • Καλύτερα να δέχεσαι τις ενέργειες του κυρίου, παρά να υποφέρεις τις ενοχλήσεις των θυρωρών Σααδή


Τι σε πειράζει βρε Κωστή κι αν είναι έκθεση ιδεών δεν είπα ότι δεν γράφτηκε τίποτα για την αξιοπρέπεια είπα ότι δεν την ανέδειξαν όσο θα έπρεπε ίσως.
Ας εκφραστούμε κακό δεν είναι μπας και ξεχάσουμε για λίγο τα προβλήματά μας:)

Hekima 07-10-2011 13:46

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kornlaz ( 484601)
Γειά σου βρε Σοφία με τα βαθυστόχαστα σου!!:D:D:D:D:D


Αρκεί να με βοηθούν ;)

kornlaz 07-10-2011 13:48

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Τί είναι η ζωή;Τί είναι ο άνθρωπος;:sm7::sm7:

Hekima 07-10-2011 13:49

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kornlaz ( 484618)
Τί είναι η ζωή;Τί είναι ο άνθρωπος;:sm7::sm7:


Άλλη φορά θα ασχοληθούμε με αυτό :)

kornlaz 07-10-2011 13:51

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 484619)
Άλλη φορά θα ασχοληθούμε με αυτό :)

Εντάξει τώρα με έστειλες:sm1:Πάω πάσο:D:D:D

Translatoras 07-10-2011 14:00

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Η αξιοπρέπεια αποκτιέται με το βελόνι και χάνεται με το τσουβάλι!!!.......δικό μου

Sakis 07-10-2011 14:03

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Translatoras ( 484628)
Η αξιοπρέπεια αποκτιέται με το βελόνι και χάνεται με το τσουβάλι!!!.......δικό μου


Πολύ καλό...:);)

ckk 07-10-2011 14:08

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Άνοιξες τεράστιο θέμα. Για τον λαό μας.

Η αξιοπρέπεια έχει να κάνει με: ανατροφή - αξίες – τιμιότητα - σοβαρότητα – ευγένεια – δικαιοσύνη - σεμνότητα – σεβασμό - αντριλίκι. Και όσο παράξενο και να ακουστεί, υποχωρητικότητα στην απουσία των ανωτέρω.

Έννοιες, που σπάνια μας ακολουθούν στην μοντέρνα καθημερινότητά μας. Και που θα έπρεπε να μας ακολουθούν και στον μοτοσυκλετισμό. Θα είχαμε και πολύ λιγότερα ατυχήματα. Ο αξιοπρεπής άνθρωπος, ‘’ξέρει σε ποια θέση ταξιδεύει.’’ Διακατέχεται από μια ήρεμη δύναμη.

Η παρουσία της δεν αφήνει χώρο στην ενόχληση του άλλου, στο κακό του, στην διένεξη, στις ύβρεις, στους κομπασμούς μας, στη υποτίμηση των άλλων. Εν αντιθέσει, η απουσία της οδηγεί σε τσακωμούς, μπουνοκλωτσίδια, ατιμίες, παρανομίες κλπ.

Και σίγουρα είναι αρετή. Με μεγάλη αξία. Είναι σημαντικότατη και η πολύχρονη έλλειψή της, μας έφερε και, ως χώρα, στο σημείο αυτό.

XCHALLENGE 07-10-2011 14:18

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 484599)
Πολλές φορές πέρα από τα ταξίδια, τα μοτοσυκλετιστικά ενδιαφέροντα, τις συναντήσεις και όλα όσα άλλα όμορφα μπορείται να σκεφτείτε που κάνετε εσείς και οι υπόλοιποί μας, υπάρχουν και κάποια άλλα που πρέπει να μας απασχολούν. Ίσως κάνοντάς μας καλύτερους ανθρώπους, καλύτερους γονείς, φίλους; Ή ότι άλλο εσείς επιθυμείται.

Μην απορήσετε για το θέμα, προέκυψε στην εργασία μου διένεξη συναδέλφων....Αξιοπρέπεια

Τι είναι αλήθεια η αξιοπρέπεια;
Δε την ανέδειξαν άνθρωποι σοφοί

Μήπως δεν είναι και τόσο σημαντική;
Αν είναι γιατί όμως; Κι αν δεν είναι, πάλι, γιατί;

Ας μην μείνουμε στον ορισμό
"αξιοπρέπεια = αυτοσεβασμός, σεβασμός, εκτίμηση, περηφάνια προς τον εαυτό μας"
ας εμβαθύνουμε στο τι αληθινά είναι η αξιοπρέπεια, και αν είναι αξία/αρετή ή οχι.
Ας συζητήσουμε λοιπόν...

ΤΙ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΩΡΑ!!!

δυστηχως εχει χαθει ''εσκεμενα''χρονια τωρα, απλα τωρα ''προσπαθουμε'' να θυμηθουμε το περιεχομενο της εννοιας... Αυτο θα γινει μονο εαν ιεραρχησουμε τις ...κρισεις! Η πρωτη που ζουμε ειναι αυτο ακριβως αποκορυφωση της κριση αξιων... η οικονομικη δεν αφορα εμας αλλα το κεφαλαιο...
νο μορ ταιμ.. το κεφαλαιο με καλει!
Τα λεμε...

Ακιs 07-10-2011 14:33

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 484632)
Άνοιξες τεράστιο θέμα. Για τον λαό μας.

Η αξιοπρέπεια έχει να κάνει με: ανατροφή - αξίες – τιμιότητα - σοβαρότητα – ευγένεια – δικαιοσύνη - σεμνότητα – σεβασμό - αντριλίκι. Και όσο παράξενο και να ακουστεί, υποχωρητικότητα στην απουσία των ανωτέρω.

Έννοιες, που σπάνια μας ακολουθούν στην μοντέρνα καθημερινότητά μας. Και που θα έπρεπε να μας ακολουθούν και στον μοτοσυκλετισμό. Θα είχαμε και πολύ λιγότερα ατυχήματα. Ο αξιοπρεπής άνθρωπος, ‘’ξέρει σε ποια θέση ταξιδεύει.’’ Διακατέχεται από μια ήρεμη δύναμη.

Η παρουσία της δεν αφήνει χώρο στην ενόχληση του άλλου, στο κακό του, στην διένεξη, στις ύβρεις, στους κομπασμούς μας, στη υποτίμηση των άλλων. Εν αντιθέσει, η απουσία της οδηγεί σε τσακωμούς, μπουνοκλωτσίδια, ατιμίες, παρανομίες κλπ.

Και σίγουρα είναι αρετή. Με μεγάλη αξία. Είναι σημαντικότατη και η πολύχρονη έλλειψή της, μας έφερε και, ως χώρα, στο σημείο αυτό.

Χρηστο,συμφωνω απολυτα με τις λεξεις που χρησιμοποιησες για να εμβαθυνεις το ορισμο της αξιοπρεπειας.Μονο που,ειτε το θελουμε ειτε οχι,ειτε μας αρεσει,ειτε οχι, ο ορισμος τους αξιοπρεπους ανθρωπου στην εποχη που ζουμε,δυστυχως οριζεται κατα την γνωμη μου με μια λεξη και μονο.......πλουσιος!!:hmmm::hmmm:

Hekima 07-10-2011 14:39

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από XCHALLENGE ( 484639)
ΤΙ ΘΕΜΑ ΑΝΟΙΞΕΣ ΤΩΡΑ!!!

δυστηχως εχει χαθει ''εσκεμενα''χρονια τωρα, απλα τωρα ''προσπαθουμε'' να θυμηθουμε το περιεχομενο της εννοιας... Αυτο θα γινει μονο εαν ιεραρχησουμε τις ...κρισεις! Η πρωτη που ζουμε ειναι αυτο ακριβως αποκορυφωση της κριση αξιων... η οικονομικη δεν αφορα εμας αλλα το κεφαλαιο...
νο μορ ταιμ.. το κεφαλαιο με καλει!
Τα λεμε...


Κι όμως είμαστε απόγονοι ενός λαού που μόνο αξιοπρέπεια επέδειξε τόσα χρόνια γεμάτο ήρωες που απαρνήθηκαν την ίδια τους τη ζωή για ένα ηθικό τέλος για μια αξιοπρέπεια.
Τι έγινε και χάθηκε στην πορεία; Χάσαμε την αυτοεκτίμησή μας,
ή πιστεύουμε ότι είμαστε τόσο πολύ αξιοπρεπείς ώστε γίναμε υπερβολικά εγωιστές και αλαζόνες απαιτώντας σεβασμό από τους άλλους χωρίς να αφήνουμε κανέναν να εκτιμήσει αν το αξίζουμε,
μήπως ξεχάσαμε να σεβόμαστε τον άλλον ή σεβόμαστε επιλεκτικά;

ckk 07-10-2011 15:11

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από varaderistas ( 484645)
Χρηστο,συμφωνω απολυτα με τις λεξεις που χρησιμοποιησες για να εμβαθυνεις το ορισμο της αξιοπρεπειας.Μονο που,ειτε το θελουμε ειτε οχι,ειτε μας αρεσει,ειτε οχι, ο ορισμος τους αξιοπρεπους ανθρωπου στην εποχη που ζουμε,δυστυχως οριζεται κατα την γνωμη μου με μια λεξη και μονο.......πλουσιος!!:hmmm::hmmm:


Άκη, ειδικότερα εσύ, ξέρεις ότι δεν είναι έτσι και από τους πελάτες σου στα Β.Π. :D

Η δική μου στατιστική εμπειρία, μου λέει τα ανάποδα. Καταλαβαίνω το νόημα, που έγραψες για τους 'αξιοπρεπείς πλούσιους', ότι δηλαδή η κοινωνία μας, έτσι έχει καταλήξει να είναι. Σε αυτές τις υλικές αξίες έχει ξεπέσει. Και δεν έχεις άδικο.

Αλλά στο χέρι μας είναι να αντισταθούμε σε αυτού του είδους την ‘αξιοπρέπεια’. Το χρήμα από μόνο του δεν είναι κακό. Η τρόπος χρήσης του το κάνει.

Βεβαίως, από την άλλη, η σωστή αξιοπρέπεια εμπεριέχει και πολλή μοναξιά. Αν αντέχεις το ανηφορικό μονοπάτι, το τραβάς.

Hekima 07-10-2011 15:22

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kornlaz ( 484621)
Εντάξει τώρα με έστειλες:sm1:Πάω πάσο:D:D:D


Δεν το΄θελα :D

αλλά καλό είναι κάπου κάπου να ασχολούμαστε και με τον ίδιο τον άνθρωπο. Φτάνει πια με την κρίση, με τους τρελούς που μπλέξαμε, ας μιλήσουμε για αξίες, αρετές, ας θυμηθούμε πως είναι πάνω από όλα να είσαι άνθρωπος...:)

mAthosalas 07-10-2011 15:31

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
White crows-black crows...σε μεταφραση του γνωστου Ελληναδικου ρητου...:D

yannis 07-10-2011 16:02

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
http://upload.wikimedia.org/wikipedi...s_bookcase.png Ετυμολογία

αξιοπρέπεια < αξιοπρεπής[http://upload.wikimedia.org/wikipedi...apps_kedit.png] http://upload.wikimedia.org/wikipedi...ook_01.svg.png Ουσιαστικό


αξιοπρέπεια θηλυκό
  1. η ιδιότητα του αξιοπρεπούς, η συμφωνία με τους κανόνες σωστής συμπεριφοράς
  2. η αίσθηση που έχει ένας άνθρωπος όταν οι άλλοι τον σέβονται και όταν ο ίδιος νιώθει ότι έχει κάποια αξία.
Πράγματι ωραία, αλλά δυστυχώς μεγάλη συζήτηση όταν πρόκειται να γίνει μέσω πληκτρολογίων. Δεδομένου ότι η κύρια ασχολία μας δεν είναι η φιλοσοφία, άντε να βρεις τον χρόνο να σεντονιάζεις!!!!!!
Εκτός και μείνουμε σε τσιτάτα, βάλουμε και μερικά "+1200" και φατσούλες και τελειώσαμε.
Ας πούμε, όπως φαίνεται και από τον ορισμό, η έννοια της αξιοπρέπειας είναι άρρηκτα δεμένη με τους κανόνες καλής συμπεριφοράς. Τεράστιο θέμα... αφού αλλιώς τους αντιλαμβάνεται ο καθένας και ακόμη περισσότερο όταν "ενοχλείται" με όσων η συμπεριφορά δεν συνάδει με την δική του. Ποιός όμως έχει άδικο;;;
Εύκολα θα μπορούσαμε να πούμε πως αποδεκτοί είναι οι κανόνες που ορίζοντε από την πλειοψηφία... όμως ακόμα και η δική σου υπογραφή (Επανάσταση είναι...) σημειολογικά επιδιώκει την αλλαγή.
Επίσης, ένα μεγάλο θέμα είναι το σχόλιό σου "κάποτε είχαμε... που την χάσαμε", το οποίο θεωρώ λάθος, παρ' όλο που ακούγεται πατριωτικό!!!!
Αντίστοιχα σε κάποιο άλλο θέμα διάβασα πως τα προβλήματά μας, οικονομικά και μη, προέκυψαν από την αλλαγή της νοοτροπίας μας μετά την μεταπολίτευση (σεντονιασμένο κι αυτό για να αποκτά και βάρος... όχι όμως ειδικό)!!!
Αναγκαστικά, κατά την γνώμη μου, κάθε προβληματισμός για να απαντηθεί με λογική, πρέπει να στρέφεται στη ρίζα του θέματος...
Αυτό που έγραψε ο φίλος πιο πάνω "ποιός είμαι, που πάω", αν και χάριν αστεϊσμού, είναι η απαρχή της όποιας αναζήτησης.
Στον τεχνικό τομέα, το δύσκολο είναι να κατανοήσεις την αρχή λειτουργίας ενός συστήματος... μετά, με μια σχετικά μικρή εμπειρία, μπορείς εύκολα να εστιάζεις στην αιτία της κάθε ζημιάς...
Εύγε, φυσικά για την καλή πρόθεση, που αν μη τι άλλο δηλώνει "αμφισβήτηση... βασική αρχή της φιλοσοφίας" και αποφυγή "φανατισμού... σημαντικoύ αιτίου παρακμής"!!!!:)

Hekima 07-10-2011 17:44

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 484675)
White crows-black crows...σε μεταφραση του γνωστου Ελληναδικου ρητου...:D


:Απορία::hmmm:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 07-10-2011 17:45

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 484632)
ανατροφή - αξίες – τιμιότητα - σοβαρότητα – ευγένεια – δικαιοσύνη - σεμνότητα – σεβασμό - αντριλίκι.

Στο τελευταίο, μου το χάλασες ... :o

Αυτός που "πουλάει" αντριλίκι, φοβάμαι ότι - συνήθως - δεν είναι και αξιοπρεπής ...

Μάλλον "κουτσαβάκι" θα τον χαρακτήριζα ... :(

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 07-10-2011 17:49

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από varaderistas ( 484645)
.......ο ορισμος τους αξιοπρεπους ανθρωπου στην εποχη που ζουμε,δυστυχως οριζεται κατα την γνωμη μου με μια λεξη και μονο.......πλουσιος!!:hmmm::hmmm:


Για να μην φανώ ρατσιστής κ χαρακτηρίσω τους πλουσίους σαν αναξιοπρεπείς,

θα τους κατατάξω στα ίσα ... 50-50% ....

Γνωρίζω αρκετούς "μη έχοντες" ... ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟΥΣ ...

Και πάλι το τονίζω ... και στις δύο κατηγορίες - πλουσίων/"φτωχών",

υπάρχουν οι αξιοπρεπείς κ οι αναξιοπρεπείς ...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 07-10-2011 17:55

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Αααα ... και για να δώσω ένα συνόνυμο ...

Αξιορεπής = μεγαλόψυχος ...

Ο μεγαλόψυχος, είναι όλ' αυτά που λέει ο Χρήστος ...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 484632)
ανατροφή - αξίες – τιμιότητα - σοβαρότητα – ευγένεια – δικαιοσύνη - σεμνότητα – σεβασμό

... συν του ότι ... άστο καλύτερα ...


.

kornlaz 07-10-2011 18:32

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Σοφάκι πέρα από την πλάκα που έκανα το θέμα είναι σούπερ.;)Πιστεύω αξιοπρέπεια είναι όταν: ότι έχεις κάνει στην ζωή σου δεν προσβάλει την ανθρώπινη ύπαρξη-και φυσικά για να είσαι αξιοπρεπείς δεν θα πρέπει να έχεις μετανιώσει ή ντραπεί για κάτι που έχεις ή δεν έχεις κάνει!!!

XCHALLENGE 07-10-2011 18:34

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 484650)
Κι όμως είμαστε απόγονοι ενός λαού που μόνο αξιοπρέπεια επέδειξε τόσα χρόνια γεμάτο ήρωες που απαρνήθηκαν την ίδια τους τη ζωή για ένα ηθικό τέλος για μια αξιοπρέπεια.
Τι έγινε και χάθηκε στην πορεία; Χάσαμε την αυτοεκτίμησή μας,
ή πιστεύουμε ότι είμαστε τόσο πολύ αξιοπρεπείς ώστε γίναμε υπερβολικά εγωιστές και αλαζόνες απαιτώντας σεβασμό από τους άλλους χωρίς να αφήνουμε κανέναν να εκτιμήσει αν το αξίζουμε,
μήπως ξεχάσαμε να σεβόμαστε τον άλλον ή σεβόμαστε επιλεκτικά;

Το θεμα ειναι πως δεν φανηκαμε ανταξιοι των προγονον μας απλα χρησιμοποιουσαμε γενιες τωρα το μεγαλειο της ψυχης τους και παραμυθιαζομασταν μ'αυτο...
Ξεχασαμε να σωσουμε και τις δικες μας ψυχες... Γιατι? Διοτι μας τα δωσανε ολα ετοιμα! πρωτα απ'ολα οι γονεις μας και υστερα η κοινωνια.
Οι γονεις μας με την ''πρεμουρα'' της δικης τους στερισης στα νιατα τους, η κοινωνια ''επι τοπου'' γιατι ενας απαιδευτος λαος ειναι οτι καλλυτερο να εκμεταλευτεις....

Απλα να ψαχτουμε εσυ-εγω-ολοι μας και να αναζητησουμε ΕΝΑΝ στο περιβαλλον μας με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ με ΟΛΑ τα γραμματα ΚΕΦΑΛΑΙΑ....Φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο, δυστηχως...
Ιδιως αυτην την εποχη τα σκ@τ@, οι ρουφι@νοι, τα ανθρωπακια επιπλεουν και το ''κεφαλαιο'' τετοιους θελει και τους δινει και παρασημα....

Μπραβο παντως ισως απο τα καλλητερα θρεντς που εχω δει σε φορουμ... Αυτο απο μονο του δινει ελπιδα για να βγουμε καποια στιγμη απο τον βουρκο που ακομα βουλιαζουμε...

Να'σαι καλα.
Τα λεμε...

ckk 07-10-2011 19:50

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 484840)
Στο τελευταίο, μου το χάλασες ... :o

Αυτός που "πουλάει" αντριλίκι, φοβάμαι ότι - συνήθως - δεν είναι και αξιοπρεπής ...

Μάλλον "κουτσαβάκι" θα τον χαρακτήριζα ... :(

Νικόλα μου ο αξιοπρεπής, δεν το πουλάει το αντριλίκι. Ίσα - ίσα. Το τιμά και το εφαρμόζει στην καθημερινότητά του. Θα το λέγαμε και 'κύριος', με όλη την σημασία της λέξης.


Όσο για το κουτσαβάκι… κι αυτό είναι χρήσιμο. Όλα καλά είναι.

Το ιδανικό είναι να μπορεί κάποιος κύριος να γίνεται και κουτσαβάκι, κάποιες φορές. Να μην σου πω ότι επιβάλλεται να μπορεί να το κάνει. Να έχει δηλαδή μεγάλο εύρος συμπεριφορών. Γιατί αν πάει μόνο με την αξιοπρέπεια στην ζωή, τον φάγανε στην στροφή.

Εννοώ δηλαδή ότι θα φέρομαι κύριος όσο είσαι. Αν μου την κάνεις, μαύρο φίδι που σε έφαγε. Και καλό είναι να το ξέρεις εσύ, που είσαι κουτσαβάκι. Ώστε να μην πολυκουνηθείς και με κάνεις να βγω από το κουστούμι της αξιοπρέπειας.

Άρα η αξιοπρέπεια φαίνεται να είναι μια αμφιμονοσήμαντος σχέσις.


gepol 07-10-2011 19:54

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Ανδρισμός τότε?

yannis 07-10-2011 19:54

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk;484957[SIZE=1
][/SIZE]Νικόλα μου ο αξιοπρεπής, δεν το πουλάει το αντριλίκι. Ίσα - ίσα. Το τιμά και το εφαρμόζει στην καθημερινότητά του. Θα το λέγαμε και 'κύριος', με όλη την σημασία της λέξης.


Όσο για το κουτσαβάκι… κι αυτό είναι χρήσιμο. Όλα καλά είναι.

Το ιδανικό είναι να μπορεί κάποιος κύριος να γίνεται και κουτσαβάκι, κάποιες φορές. Να μην σου πω ότι επιβάλλεται να μπορεί να το κάνει. Να έχει δηλαδή μεγάλο εύρος συμπεριφορών. Γιατί αν πάει μόνο με την αξιοπρέπεια στην ζωή, τον φάγανε στην στροφή.

Εννοώ δηλαδή ότι θα φέρομαι κύριος όσο είσαι. Αν μου την κάνεις, μαύρο φίδι που σε έφαγε. Και καλό είναι να το ξέρεις εσύ, που είσαι κουτσαβάκι. Ώστε να μην πολυκουνηθείς και με κάνεις να βγω από το κουστούμι της αξιοπρέπειας.

Άρα η αξιοπρέπεια φαίνεται να είναι μια αμφιμονοσήμαντος σχέσις.


Μπα, μπα... άρχισε η αποκαθήλωση των θεσφάτων!??!?!?!!?!??!
Άντε, μήπως και διαβάσουμε και τίποτε ενδιαφέρον!!!!

Διότι και ο χαμερπής στην δική του κλίμακα ικανοτήτων και αρετών είναι... αξιοπρεπέστατος.

Hekima 07-10-2011 19:58

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από XCHALLENGE ( 484886)
Το θεμα ειναι πως δεν φανηκαμε ανταξιοι των προγονον μας απλα χρησιμοποιουσαμε γενιες τωρα το μεγαλειο της ψυχης τους και παραμυθιαζομασταν μ'αυτο...
Ξεχασαμε να σωσουμε και τις δικες μας ψυχες... Γιατι? Διοτι μας τα δωσανε ολα ετοιμα! πρωτα απ'ολα οι γονεις μας και υστερα η κοινωνια.
Οι γονεις μας με την ''πρεμουρα'' της δικης τους στερισης στα νιατα τους, η κοινωνια ''επι τοπου'' γιατι ενας απαιδευτος λαος ειναι οτι καλλυτερο να εκμεταλευτεις....

Απλα να ψαχτουμε εσυ-εγω-ολοι μας και να αναζητησουμε ΕΝΑΝ στο περιβαλλον μας με ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΙΑ με ΟΛΑ τα γραμματα ΚΕΦΑΛΑΙΑ....Φοβαμαι οτι θα ειναι πολυ δυσκολο, δυστηχως...
Ιδιως αυτην την εποχη τα σκ@τ@, οι ρουφι@νοι, τα ανθρωπακια επιπλεουν και το ''κεφαλαιο'' τετοιους θελει και τους δινει και παρασημα....

Μπραβο παντως ισως απο τα καλλητερα θρεντς που εχω δει σε φορουμ... Αυτο απο μονο του δινει ελπιδα για να βγουμε καποια στιγμη απο τον βουρκο που ακομα βουλιαζουμε...

Να'σαι καλα.
Τα λεμε...


Κι όμως Απόστολε κάνεις τον απολογισμό σου βλέπεις ότι δεν ανήκεις σ΄αυτές τις κατηγορίες ανθρώπων, κάνεις αυτοκριτική, αναγνωρίζεις το δικό σου μερίδιο ευθυνών, με επαινείς για το θρέντ, ελπίζεις για το καλύτερο, όλα αυτά κι άλλα καλά που πιθανόν να έχεις δεν δείχνουν αναξιοπρέπεια.:)

ckk 07-10-2011 20:02

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 484960)
Ανδρισμός τότε?


Αυτό εννοώ ρε Γιώργο. Απλά το είπα αντριλίκι για να κάνει και μια αντίθεση με τις άλλες άχροες – άοσμες και άγευστες προηγούμενες αξίες.


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 484961)
Μπα, μπα... άρχισε η αποκαθήλωση των θεσφάτων!??!?!?!!?!??!
Άντε, μήπως και διαβάσουμε και τίποτε ενδιαφέρον!!!!

:)

ckk 07-10-2011 20:10

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 484961)
Μπα, μπα.......................................

Διότι και ο χαμερπής στην δική του κλίμακα ικανοτήτων και αρετών είναι... αξιοπρεπέστατος.

Ρε Γιάννη ενδόμυχα όμως ξέρει… βλέπει την διαφορά. Υπάρχει ο ανάλογος σεβασμός.

Εκεί ο κύριος, ο αξιοπρεπής, όταν το καταλάβει, δεν πρέπει να τον πατήσει στην πρώτη ευκαιρία. Αν δεν του κάνει για παρέα, ας μην τον κάνει. Μην του το κτυπήσει όμως.

Τώρα αν ο άλλος συνεχίσει την #######… έ, τον πατάς λιγάκι.

Αν είναι πολύ σκουλήκι, προσέχεις πόσο θα τον πατήσεις, για να μην βγάλει ζουμιά και χαλάσεις και το Tod’s.

Hekima 07-10-2011 20:13

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kornlaz ( 484884)
Σοφάκι πέρα από την πλάκα που έκανα το θέμα είναι σούπερ.;)Πιστεύω αξιοπρέπεια είναι όταν: ότι έχεις κάνει στην ζωή σου δεν προσβάλει την ανθρώπινη ύπαρξη-και φυσικά για να είσαι αξιοπρεπείς δεν θα πρέπει να έχεις μετανιώσει ή ντραπεί για κάτι που έχεις ή δεν έχεις κάνει!!!

Κι όμως Κορνήλιε κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή δεν τους απασχολεί αν έχουν προσβάλει άλλους, κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι δεν έχουν να ντρέπονται για τίποτε, κάποιοι παίρνουν δύναμοι μηδενίζοντας την αξιοπρέπεια των άλλων, συχνά πυκνά νομίζουνε ότι όλο αυτό λέγετε αξιοπρέπεια.

yannis 07-10-2011 20:17

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 484979)
Κι όμως Κορνήλιε κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή δεν τους απασχολεί αν έχουν προσβάλει άλλους, κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι δεν έχουν να ντρέπονται για τίποτε, κάποιοι παίρνουν δύναμοι μηδενίζοντας την αξιοπρέπεια των άλλων, συχνά πυκνά νομίζουνε ότι όλο αυτό λέγετε αξιοπρέπεια.

Το λουλουδάκι που απλώνει την ρίζα του και πνίγει το άλλο "διαφορετικό" λουλουδάκι για να επιβιώσει... σε ποια κατηγορία εντάσσεται;;;;
Άλλωστε, αφού η αξιοπρέπεια είναι κατά την γνώμη σας, προσωπική, πως μπορεί κάποιος άλλος να την εκμηδενίσει!?!??!

kornlaz 07-10-2011 20:28

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Hekima ( 484979)
Κι όμως Κορνήλιε κάποιοι δεν καταλαβαίνουν ή δεν τους απασχολεί αν έχουν προσβάλει άλλους, κάποιοι άλλοι πιστεύουν ότι δεν έχουν να ντρέπονται για τίποτε, κάποιοι παίρνουν δύναμοι μηδενίζοντας την αξιοπρέπεια των άλλων, συχνά πυκνά νομίζουνε ότι όλο αυτό λέγετε αξιοπρέπεια.

Αν δεν καταλαβαίνουν τότε μιλάμε για ηλιθιότητα και όχι για αξιοπρέπεια!!Την έχω πατήσει πολλές φορές από "τέτοιους αξιοπρεπείς".Αξιοπρέπεια είναι ακόμα και όταν κάνεις λάθος να ξέρεις να το αναγνωρίζεις.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 07-10-2011 20:34

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 484981)
Το λουλουδάκι ....

Το λουλουδάκι, τα σύννεφα, η θάλασσα κ τα ψηλά βουνά, μπορεί να έχουν ζωή, αλλά όχι αξιοπρέπεια ...

Η αξιοπρέπεια, "πηγάζει" μέσα από ανθρώπινους (όχι έμβιους) χαρακτήρες ...




Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 484981)
Άλλωστε, αφού η αξιοπρέπεια είναι κατά την γνώμη σας, προσωπική, πως μπορεί κάποιος άλλος να την εκμηδενίσει!?!??!


Όταν ο αναξιοπρεπής (ξευτίλας ίσως) τον αναγκάσει ξανά κ ξανά κ ξανά,

να αποδείξει την αξιοπρέπειά του ...




.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 07-10-2011 20:35

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kornlaz ( 484996)
Αν δεν καταλαβαίνουν τότε μιλάμε για ηλιθιότητα και όχι για αξιοπρέπεια!!Την έχω πατήσει πολλές φορές από "τέτοιους αξιοπρεπείς".Αξιοπρέπεια είναι ακόμα και όταν κάνεις λάθος να ξέρεις να το αναγνωρίζεις.

Αυτό είναι ειλικρίνεια ...

Θα έλεγα ανδρισμός, αλλά θα αδικούσα τις γυναίκες ... ;)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 07-10-2011 20:40

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckk ( 484957)
Νικόλα μου ο αξιοπρεπής, δεν το πουλάει το αντριλίκι. Ίσα - ίσα. Το τιμά και το εφαρμόζει στην καθημερινότητά του. Θα το λέγαμε και 'κύριος', με όλη την σημασία της λέξης.



Χρηστάρα ... αδικείς τις γυναίκες ...

Αξιοπρεπής, μπορεί - και πρέπει - να είναι, άντρας ή γυναίκα ... ;)



.

kornlaz 07-10-2011 20:40

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 485002)
Αυτό είναι ειλικρίνεια ...

Θα έλεγα ανδρισμός, αλλά θα αδικούσα τις γυναίκες ... ;)

Αν είσαι ειλικρινής δεν θεωρείται αξιοπρέπεια Νίκο μου;;)

yannis 07-10-2011 20:41

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 485000)
Το λουλουδάκι, τα σύννεφα, η θάλασσα κ τα ψηλά βουνά, μπορεί να έχουν ζωή, αλλά όχι αξιοπρέπεια ...

Η αξιοπρέπεια, "πηγάζει" μέσα από ανθρώπινους (όχι έμβιους) χαρακτήρες ...


Σιγά μη σου χαλάσω χατήρι!!!!!:D





Όταν ο αναξιοπρεπής (ξευτίλας ίσως) τον αναγκάσει ξανά κ ξανά κ ξανά,

να αποδείξει την αξιοπρέπειά του ...




.

Επειδή αυτό δεν το καταλαβαίνω... θα με βοηθούσε μια "διευκρίνηση":cool:

Hekima 07-10-2011 20:43

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 484981)
Το λουλουδάκι που απλώνει την ρίζα του και πνίγει το άλλο "διαφορετικό" λουλουδάκι για να επιβιώσει... σε ποια κατηγορία εντάσσεται;;;;
Άλλωστε, αφού η αξιοπρέπεια είναι κατά την γνώμη σας, προσωπική, πως μπορεί κάποιος άλλος να την εκμηδενίσει!?!??!



Ο πληθυντικός είναι για να κρατήσουμε τις αποστάσεις?


Μίλησα γι΄αυτόν που το κάνει όχι γι΄αυτόν που το επιδέχετε.

Κύριε Γιάννη δεν καταλαβαίνω την ερώτησή σας ούτε τι νόημα έχει, επιτρέψτε μου δε να έχω τις απόψεις μου δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε άλλες οι δικές σας εμπειρίες άλλες οι δικές μου. Επίσης δεν είμαι εδώ για να κρίνω κανέναν και κανενός την τοποθέτηση, θα σας παρακαλούσα να μην το κάνετε ούτε κι εσείς. Αν θέλετε φανταστείτε ότι είμαστε φίλοι πίνουμε το ποτάκι μας και κάνουμε μια αξιοπρεπής κουβέντα. Αν πάλι δεν θέλετε, ας κρατήσουμε τους τύπους.

Hekima 07-10-2011 20:44

Απάντηση: Αξιοπρέπεια
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 485009)
Χρηστάρα ... αδικείς τις γυναίκες ...

Αξιοπρεπής, μπορεί - και πρέπει - να είναι, άντρας ή γυναίκα ... ;)



.


Ναι Χρηστάρα μη μας αδικείς :)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:53.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!