GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ομαδικές Αγορές (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=94)
-   -   GPS TRACKER (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=25727)

sliv 15-11-2011 18:20

GPS TRACKER
 
Τι γνώμη έχετε για αυτό ?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511...ό-σύστη


εννοώ, ευκολία χρήσης , αποτελεσματικότητα ….

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία ?

SenseiG 15-11-2011 18:24

Απάντηση: GPS TRACKER
 
οχι....:D

sliv 15-11-2011 18:33

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από SenseiG ( 518771)
οχι....:D

Φιλαράκι ..σε ευχαριστώ πολύ ....ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός .....νομίζω ότι πρέπει να κλειδώσει το Thread….. θα το παρω.....!!!!:Απορία:

:sm7::sm7:

Albatros 15-11-2011 19:50

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Να άνοιγε και το σαιτ τι καλά που θάτανε!!!!!!!!!!
:D

SenseiG 15-11-2011 19:52

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από sliv ( 518782)
Φιλαράκι ..σε ευχαριστώ πολύ ....ήσουν πραγματικά κατατοπιστικός .....νομίζω ότι πρέπει να κλειδώσει το Thread….. θα το παρω.....!!!!:Απορία:

:sm7::sm7:


Στρατη δεν ανοιγει το site......:(

sliv 15-11-2011 20:09

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από SenseiG ( 518830)
Στρατη δεν ανοιγει το site......:(

Ελα ρε George ........αληθεια ????????

και εσυ τι εβλεπες τοση ωρα και απαντησες "οχι..... :D" ????? , τωρα σε επιασε η στεναχωρια .....?????

οριστε τωρα ανοιγει .....

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511...83%CF%84%CE%B7


κανονησε να μου πεις παλι "οχι..... :D"

:sm7:

SenseiG 15-11-2011 20:16

Απάντηση: GPS TRACKER
 
[QUOTE=sliv;518845]Ελα ρε George ........αληθεια ????????

και εσυ τι εβλεπες τοση ωρα και απαντησες "οχι..... :D" ????? , τωρα σε επιασε η στεναχωρια .....?????

οριστε τωρα ανοιγει .....

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511...83%CF%84%CE%B7


κανονησε να μου πεις παλι "οχι..... :D"

:sm7:[/QUOτε



Στρατη θα σου πω την γνωμη μου....











































οχι....:D:D:D:D Γιατι και ο δικος μου συναγερμος εχει ενσωματομενο τετοιο αλλα οπως μου ελεγε φιλος ηλεκτρονικος αν το βαλουν σε υπογειο το μηχανακι, δεν πιανει τιποτα οποτε...
Αλλα ακου και τα υπολοιπα παιδια και αποφασησε το οχι μονος σου...:p :p

sliv 15-11-2011 20:29

Απάντηση: GPS TRACKER
 
οχι....:D:D:D:D Γιατι και ο δικος μου συναγερμος εχει ενσωματομενο τετοιο αλλα οπως μου ελεγε φιλος ηλεκτρονικος αν το βαλουν σε υπογειο το μηχανακι, δεν πιανει τιποτα οποτε...
Αλλα ακου και τα υπολοιπα παιδια και αποφασησε το οχι μονος σου...:p :p


Σωστο αυτο :hmmm:..!!!! ...γιατι δεν το ελεγες τοση ωρα ?:p:p:p

platon 15-11-2011 20:35

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Έχω ένα αντίστοιχο και δείχνει ότι κάνει καλή δουλειά. Όπου το έχω τσεκάρει, πέφτει έξω ελάχιστα μέτρα.

Ο σκοπός για εμένα είναι να ειδοποιηθείς την ώρα που γίνετε η μετακίνηση και όχι μετά που θα είναι ανταλλακτικά :)

zandesiro 15-11-2011 21:44

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Εχω το ιδιο ακριβως με το λινκ που εβαλες εχει πολλες λειτουργιες και το χρησιμοποιω παντου αυτοκινητο,σπιτι και οχι μονο(σαν κοριο)χε,χε.....και φυσικα στην μηχανη.....!

Σε ταξιδι να ξερουν οι φιλοι σου και η οικογενεια σου που βρισκεσαι....

Το μονο μειον ειναι οι μπαταριες (2) που εχουν κανα 6αρω αναμονη.....!
Και δεν το δοκιμασα με περιαγωγη στο εξωτερικο....(θα το κανω).

Το καλο ειναι οτι αν κουνηθει η μηχανη καποια μετρα δεν θυμαμαι ποσα σου στελνει sms.
Αν περασεις καποια ταχυτητα σου στελνει μυν. Πχ ο γιος σου με 190χλμ την ωρα και μετα τον μπινελικιαζεις...!
και εχει μαγνητη στο πισω μερος (εχει και καπακι χωρις) και το κολλας παντου οπου υπαρχει μεταλικη επιφανεια.
Το καλυτερο ειναι οτι γινεται κοριος το παιρνεις τηλ και ακους τα παντα στο χωρο....

Και μιας και παιζει το θεμα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδιο και μετασχηματιστη για μονιμη τροφοδοσια απο μπαταρια 12v για το συγκεκριμενο tracker????

Akyla 15-11-2011 22:28

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Terra Fleet Management AND sECURITY | www.terracom.gr

Αν είναι να το πάρεις πάρε το σαν service :P

black_hawk 16-11-2011 13:17

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zandesiro ( 518948)
Και μιας και παιζει το θεμα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδιο και μετασχηματιστη για μονιμη τροφοδοσια απο μπαταρια 12v για το συγκεκριμενο tracker????

Το ιδια συσκευη εχω και γω και ειχα αγορασει αυτο το καλωδιο φορτισης

HOT!GPS tracker GPS102 TK102 car charger special cable | eBay http://translate.google.gr/translate.../dp/B005J1U91U

αλλα απο Ελληνικο μαγαζι, γυρω στα 12 ευρω

(Δεν το θυμαμαι τωρα, αν το θυμηθω θα το γραψω.. :o )

sliv 16-11-2011 13:50

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zandesiro ( 518948)
Εχω το ιδιο ακριβως με το λινκ που εβαλες εχει πολλες λειτουργιες και το χρησιμοποιω παντου αυτοκινητο,σπιτι και οχι μονο(σαν κοριο)χε,χε.....και φυσικα στην μηχανη.....!

Σε ταξιδι να ξερουν οι φιλοι σου και η οικογενεια σου που βρισκεσαι....

Το μονο μειον ειναι οι μπαταριες (2) που εχουν κανα 6αρω αναμονη.....!
Και δεν το δοκιμασα με περιαγωγη στο εξωτερικο....(θα το κανω).

Το καλο ειναι οτι αν κουνηθει η μηχανη καποια μετρα δεν θυμαμαι ποσα σου στελνει sms.
Αν περασεις καποια ταχυτητα σου στελνει μυν. Πχ ο γιος σου με 190χλμ την ωρα και μετα τον μπινελικιαζεις...!
και εχει μαγνητη στο πισω μερος (εχει και καπακι χωρις) και το κολλας παντου οπου υπαρχει μεταλικη επιφανεια.
Το καλυτερο ειναι οτι γινεται κοριος το παιρνεις τηλ και ακους τα παντα στο χωρο....

Και μιας και παιζει το θεμα να ρωτησω αν ξερει κανεις που μπορω να βρω καλωδιο και μετασχηματιστη για μονιμη τροφοδοσια απο μπαταρια 12v για το συγκεκριμενο tracker????

Γιαννη, φανταζομαι γαι να στελνει sms κλπ θα πρπει να εχει sim με συνδρομη κανονικα σαν κινητο ? σωστα?

γιατι στο site αναφερει "χωρίς συμβόλαια και συνδρομές" τι ισχυει τελικα?

J-P-HELLAS 16-11-2011 16:28

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από sliv ( 519500)
Γιαννη, φανταζομαι γαι να στελνει sms κλπ θα πρπει να εχει sim με συνδρομη κανονικα σαν κινητο ? σωστα?

γιατι στο site αναφερει "χωρίς συμβόλαια και συνδρομές" τι ισχυει τελικα?


βαλε sim καρτοκινητου, παιρνεις μια και εχεις μεσα 2-3-5 ευρω (οσο θελεις εσυ) χρονο ομιλιας και ισχυει για ενα χρονο,

sliv 16-11-2011 17:37

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS ( 519667)
βαλε sim καρτοκινητου, παιρνεις μια και εχεις μεσα 2-3-5 ευρω (οσο θελεις εσυ) χρονο ομιλιας και ισχυει για ενα χρονο,

Σωστοςςςςς!!!

KouaksKouaks 16-11-2011 18:09

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από sliv ( 518763)
Τι γνώμη έχετε για αυτό ?

http://www.ebw.gr/el-GR/Product/5511/Pro-GPS-TRACKER-GPS-TR-GSM-1000-NE-mini-tracker-locator-τελευταία-έκδοση-Δορυφορικό-σύστη


εννοώ, ευκολία χρήσης , αποτελεσματικότητα ….

Έχει κανείς προσωπική εμπειρία ?

Γειά σου Στρατή, το μπλικιμπλίκι το έχω σχεδόν ένα χρόνο, και το είχα πάρει απο eBay στα 50 ευρώ μαζί με τροφοδοτικό για να μπεί μόνιμα πάνω στην χοντρή μου (κρυμμένο φυσικά). Είχα παραγγείλει 3 κομμάτια μάλιστα, για 2 φίλους ακόμα! ;):)

Ήθελα να κάνω μια παρουσίαση εδω στο φόρουμ για όλους τους φίλους, για να μάθουνε όλοι τι ακριβώς παίζει με τα Trackers, αλλά λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα καθόλου να το κάνω.. :(

Στο ζουμί λοιπόν... το μηχανάκι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ για τα λεφτά του, το στίγμα που δίνει είναι ακριβές, με μικρή απόκλιση (max 5m), και έχει φυσικά και πολλές ρυθμίσεις για όριο ταχύτητας, αν κουνηθεί η μηχανή κτλπ. να σε ειδοποιεί με SMS.

Η ρύθμισή του γινεται σχετικά εύκολα, απλά διαβάζεις το εγχειρίδιο και στέλνεις μερικά SMS στην συσκευή για να την προγραμματίσεις! ;)

Γνώμη μου είναι οτι αξίζει να το λειτουργείς με GPRS, διότι η ενημέρωση είναι συνεχής, οπότε σε περίπτωση κλοπής Νεύρα και η κούκλα σου είναι σε καμια υπόγα, απλά θα μπείς στο site και θα δείς ολη την διαδρομή απο εκεί που κλάπηκε μέχρι και το σημείο που έχασε το σήμα (θεωρητικά στην υπόγα!)

Απλά αγοράζεις απο Vodafone καρτούλα SIM προπληρωμένη, ενεργοποιείς τα δεδομένα (Surf & mail) και βάζεις 3 ευρώ τον μήνα για 60MB που είναι υπεραρκετα για να σου στέλνει στίγμα κάθε 2 sec! ;):)

zandesiro 16-11-2011 18:51

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από sliv ( 519500)
Γιαννη, φανταζομαι γαι να στελνει sms κλπ θα πρπει να εχει sim με συνδρομη κανονικα σαν κινητο ? σωστα?

γιατι στο site αναφερει "χωρίς συμβόλαια και συνδρομές" τι ισχυει τελικα?

Δεν εχει συνδεση μονο καρτα απλα να εχεις το νου σου να βαζεις κατιτης μεσα για να μην στο διακοψουν(1 χρονος χωρις ανανεωση) και για να εχει να σου στελνει τα μυνηματα.

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks ( 519753)
Γειά σου Στρατή...................
Γνώμη μου είναι οτι αξίζει να το λειτουργείς με GPRS, διότι η ενημέρωση είναι συνεχής, οπότε σε περίπτωση κλοπής Νεύρα και η κούκλα σου είναι σε καμια υπόγα, απλά θα μπείς στο site και θα δείς ολη την διαδρομή απο εκεί που κλάπηκε μέχρι και το σημείο που έχασε το σήμα (θεωρητικά στην υπόγα!)

Απλά αγοράζεις απο Vodafone καρτούλα SIM προπληρωμένη, ενεργοποιείς τα δεδομένα (Surf & mail) και βάζεις 3 ευρώ τον μήνα για 60MB που είναι υπεραρκετα για να σου στέλνει στίγμα κάθε 2 sec! ;):)

Πες μου λιγο σε πιο site μπαινεις για να δεις τα δεδομενα??
Αυτο της εταιριας που ειχε μαζι στο κουτι δεν μπορω να μπω....:mad:


Με ενδιαφερει αμεσα το θεμα...

KouaksKouaks 16-11-2011 19:23

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από zandesiro ( 519796)
Δεν εχει συνδεση μονο καρτα απλα να εχεις το νου σου να βαζεις κατιτης μεσα για να μην στο διακοψουν(1 χρονος χωρις ανανεωση) και για να εχει να σου στελνει τα μυνηματα.

Σωστός! ;)

Πες μου λιγο σε πιο site μπαινεις για να δεις τα δεδομενα??
Αυτο της εταιριας που ειχε μαζι στο κουτι δεν μπορω να μπω....:mad:


Με ενδιαφερει αμεσα το θεμα...

Με την αγορά του Tracker επικοινώνησα με τον τύπο που μου το πούλησε, οπου ο ίδιος μου δημιούργησε λογαριασμό στο GPS Tracker.Net όπου και χρησιμοποιώ. (έπρεπε ο ίδιος να το κάνει δλδ)
ο 1ος χρόνος είναι τσάμπα, αλλά σε λίγες μέρες λήγει και θα ψάξω να βρώ κάποιο άλλο site, κατά προτίμηση τσάμπα! ;);)

Αν θές σε ενημερώνω με ότι βρω, απλά λόγω δουλειάς έχω ελάχιστο χρόνο για ψάξιμο και ίσως μου πάρει αρκετές μέρες! :)

* Α, εμένα μου έδωσε και ένα πρόγραμμα που το τρέχεις στον υπολογιστή και κάνει την ίδια δουλειά με την ιστοσελίδα.. κάνεις δλδ τον κομπιούτερά σου διακομιστή (server) οπότε μπαίνεις εκεί για να δείς τις πληροφορίες! ;):)

zandesiro 16-11-2011 19:27

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks ( 519821)
Με την αγορά του Tracker επικοινώνησα με τον τύπο που μου το πούλησε, οπου ο ίδιος μου δημιούργησε λογαριασμό στο GPS Tracker.Net όπου και χρησιμοποιώ. (έπρεπε ο ίδιος να το κάνει δλδ)
ο 1ος χρόνος είναι τσάμπα, αλλά σε λίγες μέρες λήγει και θα ψάξω να βρώ κάποιο άλλο site, κατά προτίμηση τσάμπα! ;);)

Αν θές σε ενημερώνω με ότι βρω, απλά λόγω δουλειάς έχω ελάχιστο χρόνο για ψάξιμο και ίσως μου πάρει αρκετές μέρες! :)

* Α, εμένα μου έδωσε και ένα πρόγραμμα που το τρέχεις στον υπολογιστή και κάνει την ίδια δουλειά με την ιστοσελίδα.. κάνεις δλδ τον κομπιούτερά σου διακομιστή (server) οπότε μπαίνεις εκεί για να δείς τις πληροφορίες! ;):)

Δεν βιαζομαι οποτε βρεις ακρη πες......;)

siraxanz 16-11-2011 21:45

Απάντηση: GPS TRACKER
 
:)Ωραίο το όλο θέμα, τα εβλεπα στην Chinavasion και τα θεωρούσα μούφες!!!

Αλλά με τα παραπάνω βλέπω ότι τα τρακερς κανουν δουλειά...

Είμαστε σχεδόν 5.500 άτομα εδώ μέσα και πολλά παιδιά είναι ΙΤ personas...:D

Κατεβάζω πρόταση στησίματος ιστοσελίδας η πως αλλιώς πρεπει να γίνει

για να μπορούμε να παρακολουθούμε τα οχήματα μας...;)


Μπορεί να γίνει πράξη??? Ας μας πουν οι γνωρίζοντες δεν κακό:):cool:

sliv 17-11-2011 10:41

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 519926)
:)Ωραίο το όλο θέμα, τα εβλεπα στην Chinavasion και τα θεωρούσα μούφες!!!

Αλλά με τα παραπάνω βλέπω ότι τα τρακερς κανουν δουλειά...

Είμαστε σχεδόν 5.500 άτομα εδώ μέσα και πολλά παιδιά είναι ΙΤ personas...:D

Κατεβάζω πρόταση στησίματος ιστοσελίδας η πως αλλιώς πρεπει να γίνει

για να μπορούμε να παρακολουθούμε τα οχήματα μας...;)


Μπορεί να γίνει πράξη??? Ας μας πουν οι γνωρίζοντες δεν κακό:):cool:

Ωραια ιδεα ............ :sm8: δεν ξερω πως φτιαχνεται μια τετοια σελιδα (θα το ψαξω ...) αλλα το registration και το hosting ειναι σχετικα
φτηνα... !!!

VaGaBond 18-11-2011 10:54

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks ( 519753)
Γειά σου Στρατή, το μπλικιμπλίκι το έχω σχεδόν ένα χρόνο, και το είχα πάρει απο eBay στα 50 ευρώ μαζί με τροφοδοτικό για να μπεί μόνιμα πάνω στην χοντρή μου (κρυμμένο φυσικά). Είχα παραγγείλει 3 κομμάτια μάλιστα, για 2 φίλους ακόμα! ;):)

Ήθελα να κάνω μια παρουσίαση εδω στο φόρουμ για όλους τους φίλους, για να μάθουνε όλοι τι ακριβώς παίζει με τα Trackers, αλλά λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα καθόλου να το κάνω.. :(

Στο ζουμί λοιπόν... το μηχανάκι δουλεύει ΤΕΛΕΙΑ για τα λεφτά του, το στίγμα που δίνει είναι ακριβές, με μικρή απόκλιση (max 5m), και έχει φυσικά και πολλές ρυθμίσεις για όριο ταχύτητας, αν κουνηθεί η μηχανή κτλπ. να σε ειδοποιεί με SMS.

Η ρύθμισή του γινεται σχετικά εύκολα, απλά διαβάζεις το εγχειρίδιο και στέλνεις μερικά SMS στην συσκευή για να την προγραμματίσεις! ;)

Γνώμη μου είναι οτι αξίζει να το λειτουργείς με GPRS, διότι η ενημέρωση είναι συνεχής, οπότε σε περίπτωση κλοπής Νεύρα και η κούκλα σου είναι σε καμια υπόγα, απλά θα μπείς στο site και θα δείς ολη την διαδρομή απο εκεί που κλάπηκε μέχρι και το σημείο που έχασε το σήμα (θεωρητικά στην υπόγα!)

Απλά αγοράζεις απο Vodafone καρτούλα SIM προπληρωμένη, ενεργοποιείς τα δεδομένα (Surf & mail) και βάζεις 3 ευρώ τον μήνα για 60MB που είναι υπεραρκετα για να σου στέλνει στίγμα κάθε 2 sec! ;):)


Για να ειναι συνεχης η ενημερωση, οπως περιγραφεται παραπανω, πρεπει να πληρωνεις 3€/μηνα :hmmm: ?Με αυτον τον τροπο το στιγμα που σου στελνουν ανα 2 δευτεραλεπτα ερχεται στο κινητο σου ή καταγραφεται μονο στο site?
Γινεται αυτη η συνεχης ενημερωση να διακοπτεται απο τον χρηστη και να ξαναξεκιναει οταν θελει αυτος?Να μπαινει σε λειτουργια μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ για παραδειγμα.
Επισης, συνδεεται με το 1200GS μονιμα χωρις ιδιαιτερα προβληματα?Μηπως "ριχνει" σταδιακα την μπαταρια οταν λειτουργει τοσο εντατικα?

KouaksKouaks 18-11-2011 12:49

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από VaGaBond ( 521177)
Για να ειναι συνεχης η ενημερωση, οπως περιγραφεται παραπανω, πρεπει να πληρωνεις 3€/μηνα :hmmm: ?Με αυτον τον τροπο το στιγμα που σου στελνουν ανα 2 δευτεραλεπτα ερχεται στο κινητο σου ή καταγραφεται μονο στο site?
Γινεται αυτη η συνεχης ενημερωση να διακοπτεται απο τον χρηστη και να ξαναξεκιναει οταν θελει αυτος?Να μπαινει σε λειτουργια μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ για παραδειγμα.
Επισης, συνδεεται με το 1200GS μονιμα χωρις ιδιαιτερα προβληματα?Μηπως "ριχνει" σταδιακα την μπαταρια οταν λειτουργει τοσο εντατικα?

Ναι το πακετάκι δεδομένων θέλει κάθε μήνα ανανέωση (την κάνει αυτόματα), τουλάχιστον αυτό που έχω εγω της Vodafone, τώρα κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουνε νέα προγράμματα, ίσως να βρείς κάτι πιο φτηνό! ;)

Το στίγμα μέσω GPRS πηγαίνει στον server (site) που έχεις ρυθμίσει την συσκευή, δεν ανακατεύουμε το κινητό μας δηλαδή.

Ανα πάσα στιγμή μπορούμε να γυρίσουμε (στέλνουμε SMS) απο GPRS <-> SMS και να διακόψουμε έτσι την συνεχή ενημέρωση! ;)

Η συσκευή συνδέεται κανονικότατα με την μηχανή σου, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον την κινείς τουλάχιστον 1 φορά εβδομάδα. (Εκτός αν η μπαταρία σου είναι στα τελευταία της ε! :p) και μιλάμε για συνεχή ενημέρωση ανα δευτερόλεπτο.

Κάθησα και μέτρησα με πολύμετρο την κατανάλωση της μηχανής με και χωρίς το Tracker και έχουμε και λέμε:

(η μηχανή σβηστή ενοείτε!)

Μπαταρία -> 1-3mA
Μπαταρία + συναγερμός -> 1-4mA
Μπαταρία + συναγερμός + Tracker -> 70-80mA
Μπαταρία + Tracker -> 65-75mA

Είναι αρκετή η κατανάλωση με το Tracker, αλλά μιλάμε πάντα για συνεχή ενημέρωση ε!
Σε μία μπαταρία 12Ah όπως η Odyssey 535 θα αντέξει για περίπου 150 ώρες, αλλά με ρύθμιση της ενημέρωσης ανα 30 sec η και παραπάνω θα διπλασιαστεί αυτός ο χρόνος. ;)
Μεσω SMS η κατανάλωση είναι μηδαμινή! έχει την παραπάνω κατανάλωση (70-80mA) στιγμιαία, όταν σου απαντάει το tracker με SMS.

Αν την μηχανή την κυκλοφορείς συχνά, να μην ανησυχείς, εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! ;):)

VaGaBond 18-11-2011 18:30

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από KouaksKouaks ( 521249)
Ναι το πακετάκι δεδομένων θέλει κάθε μήνα ανανέωση (την κάνει αυτόματα), τουλάχιστον αυτό που έχω εγω της Vodafone, τώρα κάθε λίγο και λιγάκι βγάζουνε νέα προγράμματα, ίσως να βρείς κάτι πιο φτηνό! ;)

Το στίγμα μέσω GPRS πηγαίνει στον server (site) που έχεις ρυθμίσει την συσκευή, δεν ανακατεύουμε το κινητό μας δηλαδή.

Ανα πάσα στιγμή μπορούμε να γυρίσουμε (στέλνουμε SMS) απο GPRS <-> SMS και να διακόψουμε έτσι την συνεχή ενημέρωση! ;)

Η συσκευή συνδέεται κανονικότατα με την μηχανή σου, και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα εφόσον την κινείς τουλάχιστον 1 φορά εβδομάδα. (Εκτός αν η μπαταρία σου είναι στα τελευταία της ε! :p) και μιλάμε για συνεχή ενημέρωση ανα δευτερόλεπτο.

Κάθησα και μέτρησα με πολύμετρο την κατανάλωση της μηχανής με και χωρίς το Tracker και έχουμε και λέμε:

(η μηχανή σβηστή ενοείτε!)

Μπαταρία -> 1-3mA
Μπαταρία + συναγερμός -> 1-4mA
Μπαταρία + συναγερμός + Tracker -> 70-80mA
Μπαταρία + Tracker -> 65-75mA

Είναι αρκετή η κατανάλωση με το Tracker, αλλά μιλάμε πάντα για συνεχή ενημέρωση ε!
Σε μία μπαταρία 12Ah όπως η Odyssey 535 θα αντέξει για περίπου 150 ώρες, αλλά με ρύθμιση της ενημέρωσης ανα 30 sec η και παραπάνω θα διπλασιαστεί αυτός ο χρόνος. ;)
Μεσω SMS η κατανάλωση είναι μηδαμινή! έχει την παραπάνω κατανάλωση (70-80mA) στιγμιαία, όταν σου απαντάει το tracker με SMS.

Αν την μηχανή την κυκλοφορείς συχνά, να μην ανησυχείς, εγώ το έχω σχεδόν ένα χρόνο και δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα! ;):)


Πολυ κατατοπιστικος!

Δεν την κυκλοφορω τοσο συχνα και εχω τη μαμα-μουφα μπαταρια.Θελω να το χρησιμοποιω μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ.Αναβοσβηνει και απο μακρια ή πρεπει να σηκωνω τη σελα?

KouaksKouaks 18-11-2011 19:01

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από VaGaBond ( 521526)
Πολυ κατατοπιστικος!

Δεν την κυκλοφορω τοσο συχνα και εχω τη μαμα-μουφα μπαταρια.Θελω να το χρησιμοποιω μονο οταν ειναι εκτος γκαραζ.Αναβοσβηνει και απο μακρια ή πρεπει να σηκωνω τη σελα?

Ανάβει-Σβήνει μόνο απο κουμπάκι πάνω στην συσκευή, δεν έχει επιλογή με SMS να το κάνει αυτό! Αλλά και πάλι το Tracker το θέλουμε καλά κρυμμένο κάπου στην μηχανή (όσο γίνεται να το βρούνε τελευταίο σε περίπτωση κλοπής) και όχι κάτω απο την σέλλα!! :p

Η πιο εύκολη λύση για σένα ίσως θα ήταν ένας κρυφός διακόπτης που να κόβει την παροχή ρεύματος απο την μπαταρία στο Tracker, οπότε όταν το βάζεις στο γκαράζ σου το κλείνεις (και το Tracker σβήνει μετά απο μερικές ώρες, όσο κρατάει η μπαταριούλα του) και όταν ξανανοίξεις τον διακόπτη, τσούπ ζωντανεύει ξανά απο μόνο του (όταν ξεκινά η φόρτιση ανοίγει αυτόματα!!) ;):)

forester 18-11-2011 19:32

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Είναι πραγματικά χρήσιμο. Έχουμε τέτοιο σύστημα (με πολλούς trackers) και το χρησιμοποιούμε στους αγώνες Trail Ride & Rally Raid. Είναι λειτουργικό και έχει μπαταρίες κινητού Nokia και φορτιστή. Βέβαια αυτό που έχουμε είναι πιο εξελιγμένο και λειτουργεί και σαν κινητό, αμφίδρομα, σε προεπιλεγμένους αριθμούς όμως. Απ' ότι είδα και αυτό μπαταρία κινητού έχει. Οπότε φορτίζει με φορτιστή αυτ/του στη μηχανή μας;)

VaGaBond 18-11-2011 21:06

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Πολυ ενδιαφερουσα περιπτωση.:rolleyes:

VaGaBond 18-11-2011 21:35

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Και παιζει με €45 μαζι με το φορτιστη απο ebay

skippybi 18-11-2011 22:09

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από VaGaBond ( 521650)
Και παιζει με €45 μαζι με το φορτιστη απο ebay

άμα είναι η καλύτερη λύση στο είδος του για τα λεφτά του δηλαδή, είμαι μέσα για ομαδική...;)

VaGaBond 19-11-2011 06:36

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Δεν γνωριζω αν ειναι το καλυτερο στο ειδος του.Δεν το θεωρω ομως και απαραιτητο.

platon 19-11-2011 10:11

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Ας μου στείλει ο φίλος την εφαρμογή που λέει ότι έχει για server και αναλαμβάνω το στήσιμο ;)

skippybi 19-11-2011 16:49

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από VaGaBond ( 521971)
Δεν γνωριζω αν ειναι το καλυτερο στο ειδος του.Δεν το θεωρω ομως και απαραιτητο.

έ άμα υπάρχει καλύτερο στα λεφτά του δεν θα πάρουμε το άλλο;;;;)

VaGaBond 19-11-2011 23:07

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από skippybi ( 522421)
έ άμα υπάρχει καλύτερο στα λεφτά του δεν θα πάρουμε το άλλο;;;;)

Φυσικα!
Εχει να προτεινει κανεις κατι καλυτερο στην κατηγορια πενηνταρικου?

VaGaBond 19-11-2011 23:12

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από platon ( 522018)
Ας μου στείλει ο φίλος την εφαρμογή που λέει ότι έχει για server και αναλαμβάνω το στήσιμο ;)

Πολυ ωραιος!
:sm8:

xurxes 20-11-2011 13:00

Απάντηση: GPS TRACKER
 
προς ενημερωση:


eBay - New & used electronics, cars, apparel, collectibles, sporting goods & more at low prices



GPS/GSM/GPRS Vehicle Car Tracker System TK103
 
http://64.19.142.13/img.auctiva.com/...92608632_o.jpg
 
 
item include retail packaging
http://64.19.142.12/img.auctiva.com/...58612967_o.jpg
http://64.19.142.12/img.auctiva.com/...81072201_o.jpg
http://64.19.142.12/img.auctiva.com/...88957091_o.jpg http://64.19.142.13/img.auctiva.com/...92608632_o.jpg $52.99

http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com.../bin_15x54.gif
 
$6.99

http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com.../bin_15x54.gif
Hard-wired Car Charger

$62.99

http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com.../bin_15x54.gif

4band+Hard-wired Car Charger
 
 $50.99
http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com.../bin_15x54.gif
3BAND not contain retail box and Hard-wired Car Charger

$76.99
http://64.19.142.11/q.ebaystatic.com.../bin_15x54.gif TK103
4band can working Worldwide
 
 
 
Function introduction:
 

1、Support bothGPS / GSM station positioning ways.
2、Support SMS/GPRS/Internet Network data transfer
3、Support GPRS on-line and the line re-connected automatically.
4、Support work based on existing GSM/GPRS network..
5、Support configuration by remote terminal.
6、SOS alarm.
7、Support for point-to-point, point to group,group-to-group monitoring.
8、Set multiple functions of security, positioning, monitoring surveillance, emergency
alarms and tracking in its entirety.
9、Remote control can be deployed in and disarm
10、Remote control vehicle oil and circuit
11、Connect the original vehicle anti-theft or a vibration sensor, and keyless entry alarm


 
 
Follow this picture contact vehicle car

 
 
 
The Package includes the following:
 
 
 
 
Content
specifications
DIM.
83*54*26mm
Weight
120g
Network
GSM/GPRS
Band
850/900/1800/1900Mhz
GSM/GPRS Module
Simcom300d or Simcom340d
GPS Module
SIRF3 chip
GPS Sensitivity
-159dBm
GPS Accuracy
5m
GPS Start time
Cold status 45s
Warm status 35s
Hot status 1s
Voltage of car power system
12 V -24V
Backup battery
Chargeable changeable 3.7V 800mAh Li-ion battery
Storage Temp.
-40°C to +85°C
Operation Temp.
-20°C to +65°C
Humidity
5%--95% non-condensing
 
 

xurxes 20-11-2011 13:16

Απάντηση: GPS TRACKER
 
Motorbike GPS tracking with video - YouTube

xurxes 20-11-2011 13:21

Απάντηση: GPS TRACKER
 
διαδορες μοντελων:




GPS Tracker - Τρόπος Λειτουργίας

GPS Tracker - Τρόπος Λειτουργίας http://64.19.142.12/viarnet.gr/image...pdf_button.png http://64.19.142.10/viarnet.gr/image...rintButton.png http://64.19.142.12/viarnet.gr/image...mailButton.png http://64.19.142.12/viarnet.gr/image...cker102A-6.png
http://64.19.142.13/viarnet.gr/image...cker104A-8.png
http://64.19.142.12/viarnet.gr/image...cker102A-6.png
http://64.19.142.13/viarnet.gr/image...cker104A-8.png


Τα GPS Tracker είναι συσκευές δορυφορικού εντοπισμού οι οποίες μπορούν να τοποθετηθούν οπουδήποτε, σε όλα τα οχήματα, αυτοκίνητα, δίκυκλα, σκάφη, φορτηγά, containers, ακόμα και σε ανθρώπους, μικρά παιδιά, ηλικιωμένους που πάσχουν από Alzheimer, κατοικίδια ζώα κλπ. Έχουν μικρό μέγεθος για να χωράνε παντού και να μην εντοπίζονται με γυμνό μάτι. Σας παρέχουν ασφαλείς πληροφορίες του στόχου και παρακολουθούν με ακρίβεια ότι κινείται, σας απαλλάσσουν μία για πάντα από το άγχος της αμφιβολίας, της κλοπής δίτροχων, τετράτροχων, σκαφών, παρέχουν πλήρη στοιχεία για τον εντοπισμό αλλά και τον εποπτικό έλεγχο εταιρειών που θέλουν να έχουν την κατάσταση στα χέρια τους !
USA 340 ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ & ΕΠΙΣΗΜΑ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΑ ΓΝΗΣΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΙΚΟΥ ΕΛΕΓΧΟΥ, ΑΞΙΟΠΙΣΤΗ QUADBAND ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ.

Είναι εξοπλισμένα με ισχυρούς δορυφορικούς δέκτες GPS οι οποίοι μέσω κινητής τηλεφωνίας στέλνουν (sms μηνύματα) Ενημερώνουν διαρκώς για την τοποθεσία που βρίσκεται ο στόχος είτε με μία αναπάντητη κλήση από το κινητό μας, όταν το ζητήσουμε είτε από μόνα τους με απλή εντολή. Παρέχουν τη δυνατότητα μέσω δικτύου GSM να στέλνουν στο κινητό μας τις συντεταγμένες του στόχου ( γεωγραφικό πλάτος & μήκος, ώρα, ταχύτητα κλπ ) εμφανίζοντας άμεσα το χάρτη με πλήρη στοιχεία και διευθύνσεις μέσω Google Maps & Google Earth ή και απευθείας στο κινητό μας μέσω Link. Λειτουργούν με όλα τα δίκτυα κινητής τηλεφωνίας 850/900/1800/1900. Το μόνο που χρειάζονται είναι μία κάρτα sim κινητού τηλεφώνου και τοποθετώντας την στο GPS Tracker έχουμε τον πλήρη έλεγχο της κατάστασης με αριθμό που θα αναγνωρίζει τον κάτοχο. Είναι GPS Tracker Αμερικανικών προδιαγραφών οι μοναδικοί στον κόσμο που εγγυώνται αξιόπιστη λειτουργία χωρίς κολλήματα και πραγματική quadband λειτουργία.
ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΔΡΟΜΕΣ ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΕΦΑΡΜΟΓΗ

To GPS Tracker 102A είναι η ευέλικτη, φορητή συσκευή που χωράει ...στα πιο απόκρυφα σημεία, έχει μέγεθος σπιρτόκουτου, μπορεί να μεταφερθεί οπουδήποτε, μπορεί να συνδεθεί και μόνιμα με την μπαταρία του οχήματος 12-24V.
Το GPS Tracker 102S (next generation) είναι το νέο εξελιγμένο μοντέλο, για κάθε χρήση με όλα τα πλεονεκτήματα του 102Α και νέο λογισμικό για άμμεση αποστολή χαρτών Google maps στο κινητό μέσω link και μέγιστη αυτονομία μπαταρίας έως και 20 ημέρες !
Το GPS Tracker 103Α είναι η μόνιμη λύση για κατόχους αυτοκινήτων, φορτηγών, διαχείρισης στόλου οχημάτων, εταιρείες ενοικιάσεων, μεταφορικές εταιρείες, αλλά και για την προστασία της κινητής σας περιουσίας με μόνιμη σύνδεση 12-24V
Το GPS Tracker 104Α είναι ένα νέο επαναστατικό προϊόν, για όλα τα οχήματα σκάφη κλπ που κάνει σχεδόν τα πάντα, με δική του αυτόνομη μπαταρία 60 ημέρες!!!
Το GPS Tracker 106A εκτός από τον απλό εντοπισμό μεταφέρει στο χρήστη όλα τα δεδομένα ( αποθήκευση συντεταγμένων αλλά και εικόνα )
...Ελέγξτε τα πάντα από το κινητό σας και κοιμηθείτε ήσυχοι!!!

κμβ 29-11-2011 17:49

Απάντηση: GPS TRACKER
 
εγω απο οτι εχω ψαξει βλεπω τον ιδιο μηχανισμο σε ολες τις εικονες.
Ας βρουμε πιο εχει την μεγαλυτερη οικονομια και δυναμη σε σημα χωρις κεραια και ασ κανουμε την αγορα. Πιστευω ειναι απαραιτητο για τις μηχανες μας αυτες τις μερες!!!

sliv 03-12-2011 11:59

Απάντηση: GPS TRACKER
 
πως συνδέεται μηχανή ? ρε παιδια ?......
"παρεμβάλλεται" σαν τον συναγερμό?
ή
απλά παίρνει τροφοδοσία από την μπαταριά της μηχανής?
ή
τίποτα απο τα παραπάνω...απλά τοποθετείται κάπου στην μηχανή και λειτούργει με μπαταριές ?

sliv 03-12-2011 12:06

Απάντηση: GPS TRACKER
 
οκ Βρηκα την απαντηση .......!!!!

RTFM (Read the f#cken manual)

στη περιπτωση μας ........
RTFT (Read the F#ckun Thread)


:sm7:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:01.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!