GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Για τους 800άρηδες (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=13551)

Neo 02-09-2010 10:02

Για τους 800άρηδες
 
Παίδες Help!

Εδώ και καιρό ψάχνομαι να βάλω κάγκελα στο 800gs και όσο και αν το ψάχνω άκρη δεν βγάζω.

Πρώτα από όλα είμαι 1.93 κάτι το οποίο περιορίζει τις επιλογές μου γιατί σε κάποια κάγκελα (π.χ. Givi) βρίσκουν στα καλάμια των ποδιών.

Στο δια ταύτα, έχω καταλήξει σε 4 λύσεις η κάθε μία βέβαια με τα δικά της θεματάκια. Τις παραθέτω και περιμένω να ακούσω γνώμες.

1) Κάγκελα Touratech. Είναι όμορφα, προστατεύουν τα πλαϊνά πλαστικά σε ενδεχόμενη πτώση αλλά έχουν πρόβλημα στην εγκατάσταση. Στη συσκευασία δεν περιλαμβάνονται σωστές βίδες και εκτός αυτού για να τοποθετηθούν σωστά πρέπει να φερθείς βίαια στους λαιμούς της εξάτμισης πράγμα που θεωρώ ιδιαίτερα ενοχλητικό και δεν συνηθίζω να φέρομαι με αυτό τον τρόπο στην καλή μου.

2) Κάγκελα Wunderlich Adventure. Πρόκειται για κάγκελα του γνωστού οίκου τα οποία είναι ενισχυμένα σε σχέση με τα basic που βγάζουν επίσης οι ίδιοι. Δείχνουν να προστατεύουν επαρκώς τα πλαϊνά πλαστικά , είναι αρκετά όμορφα αλλά είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν μπαίνουν μαζί με της μεταλλική ποδιά της μαμάς την οποία φοράει η καλή μου. Να βγάλω την ποδιά δεν θέλω καθώς εκτός από το κάτω μέρος η συγκεκριμένη προστατεύει και τις εξατμίσεις. Επίσης άλλο ένα αρνητικό των συγκεκριμένων είναι ότι βιδώνουν επάνω στο πλαϊνό στάντ.

3) Κάγκελα Adventure Spec. Πρόκειται για μικρή αγγλική βιοτεχνία η οποία βγάζει τα πιο σκληροπυρηνικά κάγκελα. Δείχνουν να προστατεύουν άψογα τα πλαϊνά πλαστικά καθώς φτάνουν ψηλά & εξέχουν πολύ ενώ είναι και ιδιαίτερα όμορφα. Το πρόβλημα με αυτά είναι ότι μου είπαν στην Bmw να μη βάλω επ'ουδενί κάγκελα που να εξέχουν πολύ. Μου τόνισαν ότι ενώ δείχνουν και είναι ιδιαίτερα ανθεκτικά σε περίπτωση πτώσης με χλμ η μηχανή έχει την τάση να ''τραμπαλιάζει'' επάνω στα κάγκελα με αποτέλεσμα να χορο###### και να προκαλείται τεράστια ζημιά. Συγκεκριμένα μου μίλησαν για περιπτώσεις που ενώ χωρίς κάγκελα θα είχαν € 1.000 - € 1.500 ζημιά έφθασαν λόγω του φαινομένου να έχουν ζημιές ύψους € 6.000!!!:hmmm: Εδώ να πω ότι τα ίδια ακριβώς φοβάμαι και για τα sw-motech που είναι παρόμοια.

4) Κάγκελα Bmw. Σίγουτα τα λιγότερο όμορφα έρχονται μόνο σε ασημί χρώμα ενώ δεν προσφέρουν επαρκή προστασία στα πλαϊνά πλαστικά.

Ουφ, τα είπα, περιμένω ιδέες και λύσεις από κατόχους..

commander 02-09-2010 10:32

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Καταρχιν δεν εχω 800 αλλα ρε σιμφορουμιτη το καγκελο πηστευω οτι το βασεις για τις μικροπτωσης και οχι να σε προστατεψη σε πτωση με πολλα και 2τερων για το καλοπιστηκο μερος. θελω να σου πω οτι αμα πεσεις με χιλιομετρα
{που να μην γινει ποτε αυτο οχι μονο σε σενα αλλα σε ολος μας }δεν θα μεινει οχι καγκελο αλλα ασε δεν το βαζω καν σε σκεψη. Τη θα με νοιαζει αμα θα τραμπαλιζη.ΜΠΡΡΡ.Συγκριο με πιανει.:hmmm:

PapaSouzas 02-09-2010 10:39

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Βαλε καγκελα hepco & becker τα οποια ειναι ιδια με της bmw και βγαινουν σε μαυρα.

Bolero 02-09-2010 10:42

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Δεν είμαι κάτοχος 800, αλλά αν έβαζες μερικές φωτογραφιες από το καθένα, θα μπορούσαμε να δώσουμε μια γνώμη;););)

Neo 02-09-2010 12:52

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
4 Συνημμένο(α)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Bolero ( 204852)
Δεν είμαι κάτοχος 800, αλλά αν έβαζες μερικές φωτογραφιες από το καθένα, θα μπορούσαμε να δώσουμε μια γνώμη;););)

Παραθέτω φώτο:

Με τη σειρά που εμφανίζονται είναι:

1η ) Toutarech

2η) Wunderlich adventure

3η) Adventurespec

4η) Bmw

CPretenteriS 02-09-2010 13:00

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Δε μου περνάει ούτε στη σφαίρα της φαντασίας το πέσιμο... αν μου περάσει απ'το μυαλό... την πούλησα... :(:(

vpentza 02-09-2010 13:12

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
τα κάγκελα προστατεύουν τα πλαστικά και μόνο......από προσωπική εμπειρία στο 800, μετά από χαζομάρα και με 5χλμ/ώρα έπεσε η μοτό δεξιά....ακούμπησε στο κάγκελο (BMW) και στη χούφτα...
γρατζουνιά στο κάγκελο (πινελάκι, 3 λεπτά) και στη γρατζουνιές στη χούφτα (σπρέυ 5 λεπτά αφού είχα "χαρτώσει" τον περιβάλλοντα χώρο)...

Θέλω να καταλήξω ότι τα μαμά καλύπτουν επαρκώς σε μικρό πέσιμο, και εμένα με ενοχλούσε στα πόδια αλλά συνήθισα.....

Να μην σκέφτεσαι μια βίαιη πτώση γιατί τότε ...η μοτό και τα πλαστικά της θα είναι το μικρότερο πρόβλημά σου....

Marios 800gs 02-09-2010 14:11

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Εγω που εχω το 800gs και σε ύψος 5 πόντους πιο κοντός, έχω βάλει τα κάγκελα της Givi,χώρις κάνενα πρόβλημα. Είναι όμορφα κάγκελα από θέμα σχεδιασμού,είναι σε μαύρο χρώμα και ταιριάζουν γάντι με τις μοτο μας. Είσαι σίγουρος ότι βρίσκουν τα καλάμια σου στα κάγκελα? Προτείνω να τα βάλεις και επίσης είναι και οικονομικά.

Neo 02-09-2010 14:33

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Μάριε δεν είμαι σίγουρος αλλά οπτικά έτσι όπως τα βλέπω το φοβάμαι. Δεν το ρισκάρω πάντως να τα παραγγείλω...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 02-09-2010 19:57

Απάντηση: Για τους 800άρηδες
 
Απ' ότι λένε, τα κάγκελα ΔΕΝ πρέπει να "πιάνουν" στον σκελετό,

γιατί σε δεδομένη πτώση - έστω κ μικρή - θα στραβώσει ο σκελετός ....

Και της "μαμάς" "πιάνουν" στο μοτέρ,

εν αντιθέσει με όλα τ' άλλα που βλέπω στις φωτό σου ....

Ίσως αυτός είναι ο λόγος για τα πιασίματα της "μαμάς"

κ για το μέγεθός τους ....

Όσο για το καλόγουστο ή το κακόγουστο,

αυτό είναι εντελώς προσωπικό σου θέμα .... ;)





Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 01:17.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!