GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Μου τη δίνει που ..... (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44130)

anegis 28-10-2013 11:16

Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Μια φωτογραφία ίσον χίλιες λέξεις...

http://img.tapatalk.com/d/13/10/28/egurajas.jpg

Πρατήριο μου έβαλε 33,370 λίτρα στη μηχανή. Το συμβάν συνέβη την προηγούμενη Κυριακη, επιστρέφοντας απο Λαδωνα απο παλιά εθνική.
Ως γνωστόν η μηχανή έχει συνολικά 33 λίτρα ντεπόζιτο και μεσα είχα βενζίνη για 63 χλμ δηλαδή καμία 3,5-4 λίτρα!!!
Του το επισήμανα και μου είπε οτι οι αντλίες ελέγχονται κλπ. Του είπα οτι θα κανω καταγγελία και σήκωσε αδιάφορα τους ώμους...
Εχω ήδη ενημερώσει τη γ.γ. καταναλωτή. Η καταγγελία έγινε την Παρασκευή και όχι την περασμένη Δευτέρα για να μη διορθώσει προσωρινά τις αντλίες...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

vpentza 28-10-2013 11:26

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Ενώ είναι προφανής η κλεψιά, ο τύπος δεν δίνει σημασία στο ότι το πρατήριο έχει το σύγχρονο σύστημα ελέγχου εισροών/εκροών...
Αυτό μου λέει ότι το σύστημα είναι ήδη....τρύπιο :confused::confused:

forester 28-10-2013 11:28

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Αιμίλιε καλά έκανες!
Να σε ενημερώσω όμως, ότι πριν πάνε για έλεγχο από το υπουργείο, τους ειδοποιούν!
Είναι υποχρεωμένοι. Το έχω διασταυρώσει με δυο -τρεις πρατηριούχους, όταν είχα αντίστοιχη εμπειρία με το Forester, όπου σε 60 άρι ντεπόζιτο με 4-5 λίτρα να απομένουν, μου βάλανε 59,3!!!! 10% κλοπή! Όπως και σε σένα πάνω -κάτω.
Μακάρι να τον τσιμπήσουν, αλλά δεν...
Γι αυτό σήκωνε αδιάφορα τους ώμους:mad::mad::mad::mad:

forester 28-10-2013 11:30

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 965572)
Ενώ είναι προφανής η κλεψιά, ο τύπος δεν δίνει σημασία στο ότι το πρατήριο έχει το σύγχρονο σύστημα ελέγχου εισροών/εκροών...
Αυτό μου λέει ότι το σύστημα είναι ήδη....τρύπιο :confused::confused:


Μπορεί να μην είναι, απλά ακόμα δε λειτουργεί, άσχετα αν τα πρατήρια είναι υποχρεωμένα να το έχουν.
Το κεντρικό σύστημα ελέγχου, δεν είναι έτοιμο.....:(

italos 28-10-2013 11:35

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Αιμίλιε....έχω πάνω απο 10 αποδήξεις να μου έχουνε βάλει 36+ λίτρα βενζίνη στο adve.....έχω κάνει 5 καταγγελίες....και έχω πάρει 5 απαντήσεις ότι πήγανε και κάνανε έλεγχο και ότι ήτανε όλα καλά.....μάλιστα σε μια απάντηση απο την αρμόδια υπηρεσία έγρεφε και υπ'όψιν ενός δεύτερου ονόματος(μιας κυρίας)προφανώς είχαμε κάνει και οι δυο μας καταγγελία και μας απαντήσανε και στους δυο, όπου άκουσων άκουσων με βρήκε αυτή η γυναίκα στο κινητό η οποία ήτανε γιατρός (θα σου πέσουνε τα μαλλιά) και με πήρε τηλέφωνο να με προφυλάξει γιατί ο βενζινοπώλης της έστειλέ το ΣΔΟΕ στο ιατρείο με επώνυμη καταγγελία και η γυναίκα με πήρα τηλ να με προφυλάξει...αλλά σε μισθωτό τι να κάνεις όποτε εγώ όλα καλά!!!!



Έχω εφαρμόσει ένα συστηματάκι και απο εκεί κ μετά πιάνει....πηγαίνω πάντα για βενζίνη όταν γράφει στο range μηδεν χιλιόμετρα(βγάζει άλλα 20 απο τότε η μηχανή) και πάντα το γεμίζω.....όποιος μου βάζει βενζίνει εώς 33.5 λίτρα πληρώνεται κανονικά......όποιος βάζει παραπάνω ή θα πάρει το euro x 33λιτρα ή δεν θα πάρει τίποτα.....και πως γίνεται όσοι μου βάζουνε 35αρια να δέχονται να πάρουν το ποσό για 33 λίτρα δεν ξέρω......

Όλοι κλέβουνε οι βενζινάδες το 95% απο αυτούς και όποιος έχει συγγενή να βγεί και να μας το επιβεβαιώση....είναι πραγματικότητα!!!

anegis 28-10-2013 11:41

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Προφανώς το σύστημα ελέγχου κάπου μπάζει και γι αυτο δεν ίδρωσε το αυτί του.
Ειναι πιθανόν η καταγγελία μου να πέσει στο βροντο. Ίσως και όχι όμως...
Πισω έχει η αχλάδα την ουρά... λόγω γνωριμιών ως δημοσιογραφος δυστυχώς!!
Ο μέσος πολίτης ειναι ανυπεράσπιστος απο τους επιτήδειους.

Τουλάχιστον παιδια μην βάλετε σε αυτόν βενζίνη...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

forester 28-10-2013 11:47

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από italos ( 965578)
Αιμίλιε....έχω πάνω απο 10 αποδήξεις να μου έχουνε βάλει 36+ λίτρα βενζίνη στο adve.....έχω κάνει 5 καταγγελίες....και έχω πάρει 5 απαντήσεις ότι πήγανε και κάνανε έλεγχο και ότι ήτανε όλα καλά.....μάλιστα σε μια απάντηση απο την αρμόδια υπηρεσία έγρεφε και υπ'όψιν ενός δεύτερου ονόματος(μιας κυρίας)προφανώς είχαμε κάνει και οι δυο μας καταγγελία και μας απαντήσανε και στους δυο, όπου άκουσων άκουσων με βρήκε αυτή η γυναίκα στο κινητό η οποία ήτανε γιατρός (θα σου πέσουνε τα μαλλιά) και με πήρε τηλέφωνο να με προφυλάξει γιατί ο βενζινοπώλης της έστειλέ το ΣΔΟΕ στο ιατρείο με επώνυμη καταγγελία και η γυναίκα με πήρα τηλ να με προφυλάξει...αλλά σε μισθωτό τι να κάνεις όποτε εγώ όλα καλά!!!!



Έχω εφαρμόσει ένα συστηματάκι και απο εκεί κ μετά πιάνει....πηγαίνω πάντα για βενζίνη όταν γράφει στο range μηδεν χιλιόμετρα(βγάζει άλλα 20 απο τότε η μηχανή) και πάντα το γεμίζω.....όποιος μου βάζει βενζίνει εώς 33.5 λίτρα πληρώνεται κανονικά......όποιος βάζει παραπάνω ή θα πάρει το euro x 33λιτρα ή δεν θα πάρει τίποτα.....και πως γίνεται όσοι μου βάζουνε 35αρια να δέχονται να πάρουν το ποσό για 33 λίτρα δεν ξέρω......




Όλοι κλέβουνε οι βενζινάδες το 95% απο αυτούς και όποιος έχει συγγενή να βγεί και να μας το επιβεβαιώση....είναι πραγματικότητα!!!





Αυτό το έχω κάνει κι εγώ. Ή παίρνεις "τόσα" (που υπολογίζω όπως όλοι πόσο θα βάλουμε) ή τίποτα!
Και το δέχονται:)
Τυχαίο???


Η λύση είναι τα εταιρικά πρατήρια πάντως. Τα ιδιόκτητα κάνουν ότι θένε;)

italos 28-10-2013 12:12

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
http://img854.imageshack.us/img854/4602/b6y2.jpg

Uploaded with ImageShack.us

μια στα γρήγορα απο τις πολλές....βαριέμαι να βρώ άλλη άσε που θα φάμε παντοφλίνο γιατί έκανα ##### το φάκελο:D:D:D:D

34,2 λιτράκια

billy the kid 28-10-2013 12:20

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Καλά έκανες.

yannis 28-10-2013 12:24

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από italos ( 965590)
...

... άσε που θα φάμε παντοφλίνο γιατί έκανα ##### το φάκελο:D:D:D:D

...


:sm7::sm7::sm7:

Νικόλα, από την Πελοπόννησο και παντοφλίνο?!?!!?!?!?!??!!?
Αν δεν είσαι υιοθετημένος... να το κοιτάξεις αυτό!!!!!:D

Al Bandy 28-10-2013 12:29

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Τα ίδια Παντελάκη μου......! Δεν πα' να τα λέμε και να τα ξαναλέμε? Δεν πα' να 'χει βγάλει μαλλιά η γλώσσα μας? Τίποτα δεν γίνεται σ' αυτό το μπουρδ.....εεεεε.....κράτος! Θα μάς κλέβουν και δεν θα μπορούμε να κάνουμε τίποτα. Τέλος!

Τι συστήματα και ξεσυστήματα μού λέτε! Σε καθετί που βγαίνει βρίσκουν αυτοί αμέσως το αντίμετρο.

Το ότι κλέβουν ΟΛΟΙ είναι πλέον ο κανόνας, δυστυχώς. Τέλος!

Και 'μένα μού έχουν βάλει 27,5 λίτρα σε 26άρι ντεπόζιτο και 6 λίτρα σε 5λιτρο δοχείο. :u59:
Και μετά απορούμε γιατί παρουσιάζουν αυξημένη κατανάλωση τα μηχανάκια μας! :u59:

Πάντως, εάν μού ξανασυμβεί, που θα ξανασυμβεί, έχω σκοπό να αντιδράσω κάπως. Δεν ξέρω ακόμα πώς αλλά δεν θα το αφήσω έτσι!

italos 28-10-2013 12:31

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 965595)
:sm7::sm7::sm7:

Νικόλα, από την Πελοπόννησο και παντοφλίνο?!?!!?!?!?!??!!?
Αν δεν είσαι υιοθετημένος... να το κοιτάξεις αυτό!!!!!:D


Γιάννη μου αφού με ξέρεις...λέμε και καμμία "μπιπ" να περάσει η ώρα!!!

Είναι συνδιασμός Αρκάς εγώ..Κρητικία εκείνη....μάχες...:D:D

Πάντως δεν βρίσκω άλλη λύση στο θέμα....όλοι τα αρπάζουνε....η νηχανή πέρνει τόσα θα σου δώσω το max τα θές??? πάρτα......δεν τα θές??? θα μετρήσει ποιός την έχει μεγαλύτερη...:D:D

gepol 28-10-2013 12:34

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Δεν ξέρω τι παίζει με τα τεπόζιτα των Adv, αλλά χρειάζεται λίγο προσοχή και έλεγχος. Τι εννοώ:

Σε VW 1,4 ή 1,6 diesel φίλου, και ενώ το εγχειρίδιο γράφει "περίπου 50 λίτρα" έχει βάλει έως και 56-57 λίτρα.

Επειδή το αυτοκίνητο είναι εταιρικό, και φοβήθηκε μην του πουν τίποτα, επικοινώνησε με VW αντιπροσωπεία οι οποίοι αρχικά είπαν για 50 - λίτρο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, και επειδή κάθε φορά και σε πολλά βενζινάδικα συνέβαινε το ίδιο, επικοινώνησε μεσω αντιπροσωπείας με VW γερμανίας, οι οποίοι είπαν είναι περίπου 50 άρα και το 56 είναι φυσιολογικό.

Οπότε ίσως αν είναι δυνατόν να μετρηθεί ένα τεπόζιτο θα ήταν ίσως το καλύτερο. Πολλοί λένε ότι είναι marketing κόλπο και γράφουν λιγότερα λίτρα απο όσο τελικά χωράει για να πουλάνε μεγαλύτερη αυτονομία.....ρε λες?????:ha16:

italos 28-10-2013 12:48

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 965602)
Δεν ξέρω τι παίζει με τα τεπόζιτα των Adv, αλλά χρειάζεται λίγο προσοχή και έλεγχος. Τι εννοώ:

Σε VW 1,4 ή 1,6 diesel φίλου, και ενώ το εγχειρίδιο γράφει "περίπου 50 λίτρα" έχει βάλει έως και 56-57 λίτρα.

Επειδή το αυτοκίνητο είναι εταιρικό, και φοβήθηκε μην του πουν τίποτα, επικοινώνησε με VW αντιπροσωπεία οι οποίοι αρχικά είπαν για 50 - λίτρο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, και επειδή κάθε φορά και σε πολλά βενζινάδικα συνέβαινε το ίδιο, επικοινώνησε μεσω αντιπροσωπείας με VW γερμανίας, οι οποίοι είπαν είναι περίπου 50 άρα και το 56 είναι φυσιολογικό.

Οπότε ίσως αν είναι δυνατόν να μετρηθεί ένα τεπόζιτο θα ήταν ίσως το καλύτερο. Πολλοί λένε ότι είναι marketing κόλπο και γράφουν λιγότερα λίτρα απο όσο τελικά χωράει για να πουλάνε μεγαλύτερη αυτονομία.....ρε λες?????:ha16:

Γιώργο είχα σκεφτεί πολύ άσχημα να τρέξω έναν και να τον πάω στα δικαστήρια να του ζητήσω αποζημίωση , μιας και ήθελε και τις φάπες του. Και σκέφτηκα να ψάξω να βρώ ένα ντεπόζιτο adve λυμένο να κάνω το πείραμα που λές ....να δώ μήπως κάτι δεν στέκει.....να πάρω το ντεπόζιτο και να ξεκινήσω με μπουκάλι νερού να βάζω βενζίνη να δω πόσα θα πάρει...μετά με έπεισαν όλοι που να τρέχεις...θα μπλέκεις και ξεθύμανε και ο θυμός και το άφησα....

Θα ήταν ωραίο πείραμα αν είχαμε έστω απο κάποιο συνεργείο ντεπόζιτο να το δοκιμάζαμε γτ δεν ξέρω τι παίζει τελικά...

yannis 28-10-2013 12:51

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από italos ( 965599)
Γιάννη μου αφού με ξέρεις...λέμε και καμμία "μπιπ" να περάσει η ώρα!!!

Είναι συνδιασμός Αρκάς εγώ..Κρητικία εκείνη....μάχες...:D:D


Γι' αυτό λέει η παροιμία "παντοφλίνο απ' τον τόπο σου...":D:D


Πάντως δεν βρίσκω άλλη λύση στο θέμα....όλοι τα αρπάζουνε....η νηχανή πέρνει τόσα θα σου δώσω το max τα θές??? πάρτα......δεν τα θές??? θα μετρήσει ποιός την έχει μεγαλύτερη...:D:D


Καλά κάνεις, όμως όπως είδες σιγά μην ιδρώσουν!!!!
Άλλωστε, όπως άλλος προσπαθεί να κλέψει την εφορία, άλλος τα διόδια, άλλος όπου μπορεί (κι εγώ το ίδιο κάνω) γιατί θίγεσαι μονομερώς;;;
Αν υποθέσουμε πως σε ένα δωμάτιο είμαστε μια μεγάλη παρέα και προσπαθούμε να αρπάξουμε ο ένας το πορτοφόλι του άλλου, στην αρχή θα έχει πλάκα. Μετά κάποιοι θα "διακρίνονται" στο σπορ και αργότερα κάποιοι θα μουτρώσουν γιατί μένουν με το λάχανο στο χέρι, αλλά χωρίς μαϊντανό και λάδι μέσα.
Αν νομίζει κάποιος πως η λύση είναι τόσο απλή... καλοδεχούμενη κάθε άποψη.:)

Al Bandy 28-10-2013 12:55

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gepol ( 965602)
Δεν ξέρω τι παίζει με τα τεπόζιτα των Adv, αλλά χρειάζεται λίγο προσοχή και έλεγχος. Τι εννοώ:

Σε VW 1,4 ή 1,6 diesel φίλου, και ενώ το εγχειρίδιο γράφει "περίπου 50 λίτρα" έχει βάλει έως και 56-57 λίτρα.

Επειδή το αυτοκίνητο είναι εταιρικό, και φοβήθηκε μην του πουν τίποτα, επικοινώνησε με VW αντιπροσωπεία οι οποίοι αρχικά είπαν για 50 - λίτρο παραπάνω. Για να μην τα πολυλογώ, και επειδή κάθε φορά και σε πολλά βενζινάδικα συνέβαινε το ίδιο, επικοινώνησε μεσω αντιπροσωπείας με VW γερμανίας, οι οποίοι είπαν είναι περίπου 50 άρα και το 56 είναι φυσιολογικό.

Οπότε ίσως αν είναι δυνατόν να μετρηθεί ένα τεπόζιτο θα ήταν ίσως το καλύτερο. Πολλοί λένε ότι είναι marketing κόλπο και γράφουν λιγότερα λίτρα απο όσο τελικά χωράει για να πουλάνε μεγαλύτερη αυτονομία.....ρε λες?????:ha16:


Εντάξει με τα ντεπόζιτα. Ας δεχτούμε ότι έτσι είναι. Σε πλαστικό 5λιτρο δοχείο που μού έχουν βάλει έξι λίτρα και σε 10λιτρο άλλη φορά που μού έχουν βάλει 11,5 λίτρα πώς εξηγείται? Ε?

anegis 28-10-2013 12:59

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Παιδια η εταιρεία δεν θα δήλωνε μικρότερο ντεπόζιτο απο το πραγματικό.
Ισα ισα που π.χ. Η BMW θα σου έλεγε σου έχω 36 λίτρα ντεπόζιτο για ακομη μεγαλύτερη αυτονομία.
Παρεπιμτοντως στη ταξίδι μου τα Βαλκάνια το καλοκαίρι κάναμε πάνω απο 4.000 χλμ βάλαμε βενζίνη περίπου 10 φορές σε 4-5 διαφορετικές χώρες και σε καμία δεν είχαμε θεμα.
Ασε που η βενζίνη τράβαγε καλύτερα...

PLOIGOS 28-10-2013 13:06

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Προσεξτε οταν βαζετε βενζινη,να ειναι ΜΗΔΕΝΙΣΜΕΝΗ η αντλια καταρχας!!!Ειναι ενα συνηθισμενο "κολπακι" που κανουν για να κλεβουν....Στις αλλες των περιπτωσεων,δεν βλεπω να υπαρχει ουτε λυση,ουτε φυσικα προστασια του καταναλωτη...

Γνωστο βενζιναδικο της Πατρας για τις πολυ φθηνες τιμες του,μου εβαλε 26+ λιτρα στο τεποζιτο του Varadero,που χωραει 25,ενω ειχα τουλαχιστον 3 λιτρα ρεζερβα ακομα...Οταν το ειπα στον υπευθυνο μου απαντησε οτι μπορει κ να κολλησε η ανλτια,μπορει να ειναι αναδρομος ο Ερμης κ αλλες παπαρολογιες που δεν εχει σημασια να αναφερω,στο τελος μου ΧΑΡΙΣΕ ολη την αξια της βενζινης!!!Την καταγγελια την εκανα παντως μπροστα του...Ακρη δεν εβγαλα κ το βενζιναδικο λειτουργει κανονικα...

Απλα δεν ξαναπατησα...

giannisp 28-10-2013 14:37

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 965613)
Εντάξει με τα ντεπόζιτα. Ας δεχτούμε ότι έτσι είναι. Σε πλαστικό 5λιτρο δοχείο που μού έχουν βάλει έξι λίτρα και σε 10λιτρο άλλη φορά που μού έχουν βάλει 11,5 λίτρα πώς εξηγείται? Ε?

Ειναι γεγονος πως πολλα πρατηρια εχουν τσιμπημενες αντλιες. Σε αυτο παντως που λες με τα πλαστικα δοχεια αν παρατηρησεις το κλασσικο λευκο του αποσταγμενου νερου π.χ. λεει περιεχομενο 4 λιτρα αλλα ποτε δεν ειναι γεματο μεχρι το στομιο. Επειδη λογω δουλειας χρησιμοποιω απειρες φορες τετοια δοχεια εχω δει παραπανω απο 4 λιτρα ουκ ολιγες φορες. Σε συναρτηση παντα με το ποσο το γεμιζω. Σε βενζιναδικο τσεκαρισμενο απο πολλους. Μπορει να κανω και τραγικο λαθος απλα αυτη την εξηγηση εχω δωσει...

kwstas 28-10-2013 15:06

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
1 Συνημμένο(α)
Σε εμενα εχει γινει παρα πολλες αυτο και το εχω ξαναπει, αδικα τρεχετε σε προστασια καταναλωτη κτλ...

Οταν λεει το ντεποζιτο 33 λιτρα ειναι αρκετα κατω απο εκει που φουλαρουμε, εχει μια ανοχη γιατι αν το αφησεις στη ζεστη γεματο η βενζινη φουσκωνει (αυξανετε ο ογκος) περσυ την πατησα ετσι με το αμαξι, το φουλαρα επιστρεφοντας απο ταξιδι και ολη την εβδομαδα που εκανε ουτε 100χλμ μυριζε η καμπινα βενζινη μεχρι που ανοιξα την ταπα βγηκε ο αερας, εκανα μερικα χλμ και ολα οκ!

Εχω ενα μπετονι που ειναι 10 λιτρα, γεματο μεχρι το στομιο παιρνει 12, μια φορα που εβαλα 11.5 και το αφησα μερικες μερες εγινε βαρελακι!

Προτεινω να μην κανετε τετοια φουλαρισματα οταν δεν ειστε στο δρομο, 1-2 λιτρα λιγοτερο δεν χαθηκε η αυτονομια...

Επισυναπτω φωτο απο την προχθεσινη βολτα ειτε Ελλαδα,ειτε εξω παντα το ιδιο παιρνει μισο πανω μισο κατω!:cool:

yannis 28-10-2013 15:50

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από faker ( 965638)
Σε εμενα εχει γινει παρα πολλες αυτο και το εχω ξαναπει, αδικα τρεχετε σε προστασια καταναλωτη κτλ...

...


Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Η επόμενη απορία έρχεται μόνη της... Αφού δεν κλέβουν στην ποσότητα, τότε γιατί δέχονται να πληρωθούν λιγότερο;; Είναι κάπου αλλού η απάτη ή είναι τόσο μεγαλόκαρδοι και δεν θέλουν να μας στεναχωρήσουν!?!??!

kwstas 28-10-2013 15:54

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Αυτο με το να πληρωνονται λιγοτερο δεν το εχω ακουσει και ποτε δεν θα το εκανα!

Σας λεω το πιο απλο...αγοραστε ενα μπερτονι (μερικα εχουν και max level) και πηγαιντε να το γεμισετε μεχρι την ταπα, θα παρει κοντα στα 12, ο βενζινας κλεβει???

Μπορειτε επισης να το κανετε με ενα 4λιτρο μπετονι λαδιου, θα παρει γυρω στα 4,5.....γιατι και τα λαδια που αγοραζουμε δεν ειναι γεματα οποτε και εκει μας κλεβουν!

Εχουν ανοχη γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος ακομα και να σκασουν!!!

yannis 28-10-2013 16:06

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από faker ( 965669)
Αυτο με το να πληρωνονται λιγοτερο δεν το εχω ακουσει και ποτε δεν θα το εκανα!

...


Επειδή ούτε εγώ το έχω κάνει... τον λόγο έχουν οι προλαλήσαντες!!!
Κατά τα άλλα, αν και δεν έκανα ακόμη την δοκιμή που λες, νομίζω πως έχεις δίκιο.

Al Bandy 28-10-2013 16:23

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 965663)
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Η επόμενη απορία έρχεται μόνη της... Αφού δεν κλέβουν στην ποσότητα, τότε γιατί δέχονται να πληρωθούν λιγότερο;; Είναι κάπου αλλού η απάτη ή είναι τόσο μεγαλόκαρδοι και δεν θέλουν να μας στεναχωρήσουν!?!??!

Το ότι δέχονται να μην πληρωθούν σημαίνει ότι κάτι ύποπτο υπάρχει. Τώρα για το πού είναι η φουστιά, κάτι ακούγεται για ένα διογκωτικό πρόσθετο που διογκώνει την βενζίνη στιγμιαία έτσι ώστε να ξεγελιέται η αντλία και να μετράει 1,5 λίτρο αντί ένα (η αντλία είναι εντάξει ρυθμισμένη και ελεγμένη, δεν το ρισκάρουν).
Μετά από λίγο η βενζίνη επανέρχεται στα φυσιολογικά και εκεί που είχες βάλει 10 λίτρα είναι μόνο 9 ή 8,5, πχ.
Αυτό μού το έχει πει μηχανικός, δεν ξέρω κατά πόσο είναι αληθές. :confused:

Ένας βενζινάς, πάλι, μού έχει πει από μόνος του ότι οι αντλίες είναι ρυθμισμένες να κλέβουν κατ' ευθείαν απ' το συνεργείο που τις ελέγχει (γιατί έτσι κι αλλιώς αυτούς δεν μπορεί να τους ελέγξει κανείς).

Τρέχα-γύρευε τώρα το τι ακριβώς συμβαίνει. Και στο μεταξύ εμείς απροστάτευτοι.:u59:

Για τα μπιτονάκια, ναι υπάρχει περιθώριο για λόγους ασφαλείας, το ίδιο και τα ντεπόζιτα, αλλά μιλάμε για 100-200 ml, όχι για 1 και 2 λίτρα! Έλεος!

Εγώ πάντως θα το κάνω το πείραμα με νερό κάποια στιγμή με το μπιτονάκι.

PLOIGOS 28-10-2013 16:32

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από faker ( 965638)
Σε εμενα εχει γινει παρα πολλες αυτο και το εχω ξαναπει, αδικα τρεχετε σε προστασια καταναλωτη κτλ...

Οταν λεει το ντεποζιτο 33 λιτρα ειναι αρκετα κατω απο εκει που φουλαρουμε, εχει μια ανοχη γιατι αν το αφησεις στη ζεστη γεματο η βενζινη φουσκωνει (αυξανετε ο ογκος) περσυ την πατησα ετσι με το αμαξι, το φουλαρα επιστρεφοντας απο ταξιδι και ολη την εβδομαδα που εκανε ουτε 100χλμ μυριζε η καμπινα βενζινη μεχρι που ανοιξα την ταπα βγηκε ο αερας, εκανα μερικα χλμ και ολα οκ!

Εχω ενα μπετονι που ειναι 10 λιτρα, γεματο μεχρι το στομιο παιρνει 12, μια φορα που εβαλα 11.5 και το αφησα μερικες μερες εγινε βαρελακι!

Προτεινω να μην κανετε τετοια φουλαρισματα οταν δεν ειστε στο δρομο, 1-2 λιτρα λιγοτερο δεν χαθηκε η αυτονομια...

Επισυναπτω φωτο απο την προχθεσινη βολτα ειτε Ελλαδα,ειτε εξω παντα το ιδιο παιρνει μισο πανω μισο κατω!:cool:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από faker ( 965669)
Αυτο με το να πληρωνονται λιγοτερο δεν το εχω ακουσει και ποτε δεν θα το εκανα!

Σας λεω το πιο απλο...αγοραστε ενα μπερτονι (μερικα εχουν και max level) και πηγαιντε να το γεμισετε μεχρι την ταπα, θα παρει κοντα στα 12, ο βενζινας κλεβει???

Μπορειτε επισης να το κανετε με ενα 4λιτρο μπετονι λαδιου, θα παρει γυρω στα 4,5.....γιατι και τα λαδια που αγοραζουμε δεν ειναι γεματα οποτε και εκει μας κλεβουν!

Εχουν ανοχη γιατι αλλιως υπαρχει κινδυνος ακομα και να σκασουν!!!



Ακομα κ μεχρι την ταπα να το γεμισεις το τεποζιτο φιλε μου,ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ θεμα να "σκασει" αλιμονο!!!Υπαρχει σωληνακι αναπνοης κ υπερχειλισης γιαυτο το θεμα...

Τωρα στο 4λιτρο που λες μπορεις οντως να βαλεις 4.5 λιτρα αλλα αν το γεμισεις μεχρι το στομιο...Η χωρητικοτητα που αναφερει λοιπον ο κατασκευαστης δεν ειναι μεχρι οπου θελει ο καθε βενζινας,νομιζω?Κ αλλο πραγμα να βαλεις με το ζορι μισο αντε ενα ολοκληρο λιτρο παραπανω,αλλα προσωπικα μου εβαλαν 3+ λιτρα παραπανω!!


Χημικος δεν ειμαι,αλλα αν δεν ετρεχε κ κατι κ ηταν ολα νομοτυπα,δεν θα την εκαναν καραμελα,οταν καναμε φασαρια...Αυτο απο μονο του δειχνει ενοχη δε νομιζεις?

klagenfurt 28-10-2013 17:38

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 965613)
Εντάξει με τα ντεπόζιτα. Ας δεχτούμε ότι έτσι είναι. Σε πλαστικό 5λιτρο δοχείο που μού έχουν βάλει έξι λίτρα και σε 10λιτρο άλλη φορά που μού έχουν βάλει 11,5 λίτρα πώς εξηγείται? Ε?


εγω παντως σε 10λιτρο δοχειο βενζινης με προδιαγραφες , αγορασμενο απο βενζιναδικο,που γραφει απ'εξω 10λιτρα, εβαλα 12 μπουκαλια νερο του 1λιτρου...

kwstas 28-10-2013 17:42

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt ( 965740)
εγω παντως σε 10λιτρο δοχειο βενζινης με προδιαγραφες , αγορασμενο απο βενζιναδικο,που γραφει απ'εξω 10λιτρα, εβαλα 12 μπουκαλια νερο του 1λιτρου...


Μεχρι το στομιο ηταν γεματα τα μπουκαλια??

Αν ναι ισως εβαλες και περισσοτερα απο 12....:ye33:

klagenfurt 28-10-2013 18:03

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
ειχα μετρησει με οικιακο σκευος κουζινας 0.5 λιτρ για να ξερω που φτανει το 1 λιτρο και νομιζω ηταν 2 δαχτυλα πριν το στομιο, αλλωστε ηθελα να δω πως χωρεσαν 12 λιτρα βενζινης σε 10λιτρο πιστοποιημενο δοχειο, κατι που και ο βενζινας δεν μπορουσε να εξηγησει...
θελω να πω με αυτο οτι τα πιστοποιημενα δοχεια ειναι...

Troublemaker 28-10-2013 20:07

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από anegis ( 965583)
Προφανώς το σύστημα ελέγχου κάπου μπάζει και γι αυτο δεν ίδρωσε το αυτί του.
Ειναι πιθανόν η καταγγελία μου να πέσει στο βροντο. Ίσως και όχι όμως...
Πισω έχει η αχλάδα την ουρά... λόγω γνωριμιών ως δημοσιογραφος δυστυχώς!!
Ο μέσος πολίτης ειναι ανυπεράσπιστος απο τους επιτήδειους.

Τουλάχιστον παιδια μην βάλετε σε αυτόν βενζίνη...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

Σε ολα τα βενζιναδικα -αντε να πω στο 99% μη τους βαζουμε ολους στο ιδιο σακι (?)- υπαρχει "κολπακι" και δυστυχως καποιοι ειναι ανεγγιχτοι!
Το "φαινομενο" της εθνικης οδου ειδικα, ειναι απο τα πιο κερδοφορα, τους εχω ζησει πολλα πολλα χρονια γιατι ολα τα καλοκαιρια της ζωης μου τα περνουσα -ολοκληρο το 3μηνο- στην Κινεττα. Οποτε ή στους Αγιους Θεοδωρους θα βαζαμε βενζινη ή στα Μεγαρα (η φημη για τους δευτερους ειναι πια σαν το αν πεταει ο γαϊδαρος!) και χρονια τους βλεπαμε να πλουτιζουν κ να μη μπορεις να κανεις και τιποτα!
Το καλο που "απολαμβανουμε" τωρα λογω της μικρης κοινωνιας ειναι ακριβως το αντιθετο απο ολο αυτο! Γιατι αν ο βενζινας ή ο χασαπης ή δε ξερω κ εγω ποιος αλλος σε κλεψει, δεν ξαναπας στο μαγαζι του, το μαθαινουν κ αλλοι κ ετσι μενει χωρις πελατεια!
Γιατι μονο ετσι καταλαβαινουν καποιοι τελικα!:mad:

forester 28-10-2013 22:25

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yannis ( 965663)
Πολύ πιθανόν να έχεις δίκιο.
Η επόμενη απορία έρχεται μόνη της... Αφού δεν κλέβουν στην ποσότητα, τότε γιατί δέχονται να πληρωθούν λιγότερο;; Είναι κάπου αλλού η απάτη ή είναι τόσο μεγαλόκαρδοι και δεν θέλουν να μας στεναχωρήσουν!?!??!


Όλα αυτά με τις ανοχές των πλαστικών δοχείων κλπ, είναι κατανοητά.
Άν κάποιος χρησισμοποιήσει δοχείο πιστοποιημένο και το πληρώσει μέχρι εκεί που προβλέπεται (όχι μέχρι την τάπα) θα χωρέσει τόσο λίτρα, όσα λέει αυτός που το πιστοποίησε. Αυτό είναι δεδομένο κι αν δεν το εκλάβουμε ως δεδομένο, δεν μπορούμε να προβούμε σε συμπεράσματα.
Απαντώντας λοιπόν στην ερώτηση, όσο αφορά στα ντεπόζιτα των μοτό, ο χρήστης που βάζει πάντα μέχρι ένα συγκεκριμένο σημείο βενζίνη (εμάς βοηθάει ο κόκκινος δακτύλιος) ξέρει πόσο βάζει. Το ίδιο και στις δεξαμενές των αυτ/των, όταν σταματάς στο πρώτο "σκάσιμο" και δεν παραγεμίζεις. Μισό λίτρο πάνω ή κάτω, δε χάθηκε ο κόσμος , ούτε πιστεύω ότι θα κάνει θέμα ο οποιοσδήποτε για τέτοιες ποσότητες.
Όταν όμως σε μια ποσότητα 53-54 λίτρα (αναμενόμενη) σου βάζουν 59,3, μιλάμε για 10%. Ξαναλάεω , στο πρώτο σκάσιμο!
Στη μηχανή, μου έτυχε να μου βάλουν μόλις άναψε λαμπάκι (αναμενόμενη ποσότητα 14,8-16 λίτρα)18,7 λίτρα! Σε απλό GS με μέγιστο τα 20!!! Με 1 λίτρο στο ντεπόζιτο, ε απλά θα είχα μείνει:D:D:D
Εκεί μανουριάζεις και καταλαβαίνει ότι δεν "τον παίρνει" και σταματάει, αφού ξέρει τι έχει κάνει....

Σε εταιρικά πρατήρια, Shell, BR, AVIN, EKO όπου κι αν έχω γεμίσει, γιατί δεν πήρε ποτέ πάνω από 16 λίτρα, με το λαμπάκι μόλις να έχει ανάψει?
Συνήθως την έχουν λίγο πιο τσιμπημένη (πλην AVIN), αλλά το προτιμώ και να είμαι ήσυχος!;)

GeorgeP 29-10-2013 11:39

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
απο οτι διαβαζω κρινετε την κλεψια συμφωνα με την μαρκα της βενζινης.......δεν ειναι ομως ετσι....
Η εταιρειες δεν κλεβουν, οι βενζιναδες ναι....αυτοι κανουν την ζημια μετα την απομακρυνση του βυτιου........

Και αναφερετε μονον την κλεψια στα λιτρα, για την νοθεια που ειναι και το χειροτερο σχεδον τιποτα.
Στο κορολλα πρεπει να βγαλω ρεζερβουαρ και να το αδειασω, μετα να το πλυνω καλα-καλα διοτι καποιος βενζινας ειχε νοθευσει την αμολυβδη με........πετρελαιο!!!! Το χαρτι του χημικου ετσι τουλαχιστον λεει.
Τα πειρακια (σε κορολλα!!!!!) πανε συνεφο, του βαζω 100αρα και ελαττωνονται, προχθες εκανα 150κμ με την ρεζερβα με την προσδοκια να αδειασει καπου στον δρομο και να γεμισω απο το μπιτονι που ειχα στο πορτ μπαγκαζ αλαλ δεν εμενε το ρημαδι.......
Συμπιεσεις, μετρησεις και κοντρα μετρησεις, ολα μεσα στις προδιαγραφες και οι δυο καταλυτες ''πεντακαθαροι'' παρόλο τα 190,000κμ του.
Αποτελεσμα ακομα πειρακια αλλα πολυ λιγοτερα αφου το περισσοτερο καταναλωθηκε.
Το θεμα ειναι οτι το πετρελαιο ναι μεν ειναι βαρυτερο της βενζινης (0,83 εναντι 0,72) αλλα δεν αδειαζει-καταναλωνεται τελειως αν δεν το αδειασεις εσυ αφου η μικρη τους διαφορα στο ειδικο βαρος του επιτρεπει να ανακατωνεται με την βενζινη και παντα να μενει ποσοτητα του μεσα στο ρεζερβουαρ...........

Ποιος ειναι αυτος ο βενζινας δεν μπορω να θυμηθω.......αλλα σιγουρα ηταν ενας απο τους πιο φθηνους στην πωληση της αμολυβδης.

kwstas 29-10-2013 11:51

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Υπαρχουν στο εμποριο χημικα-καθαριστικα για το ρεζερβουαρ ακομα και για αφαιρεση νερου-υγρασιας...:ye33:

italos 29-10-2013 11:54

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Οι εταιρείες λένε ότι πάντα υπάρχει ενα ποσοστό της τάξης του 1% απώλειας προσοχή είτε πάνω είτε κάτω στις αντλίες. Αν υποθέσουμε λοιπόν ότι τα 33 λίτρα με απόκλιση πάνω κάτω θα πάρουνε maximum 33,3l είσαι εντάξει και προσοχή πάλι αφού είναι το ντεπόζιτο τελείως άδειο!!!

Γεμίσματα της τάξης των 34+λίτρων δείχνουν απάτη. Ακόμα κ μέχρι το στόμιο να γεμίσεις το ντεπόζιτο πόσο να φτάσει ???? 33,8l .....;όλα καλά!!! Όταν σου βάζουνε παραπάνω τότε κλέβουνε!!!

Και ναι όλοι δέχονται να πληρωθούνε λιγότερο....δυστυχώς αλλά έτσι είναι.Τους συμφέρει!!! Έχω πάει σε καφέ απόδειξη 36 λίτρα.....τι να πείς....

Αυτό που λέει ο Γιώργος με την ποιότητα είναι αλλού παππά ευαγγέλιο....εκεί πρέπει να έχεις ένα χημικό εγαστήριο μαζί σου....

Ας μην κοροιδευόμαστε.....ας πεί κάποιος όταν βγαίνει στην ευρώπη ......πάντα βλέπει καλύτερες καταναλώσεις...πάντα το μηχανάκι τραβάει καλύτερα....πάντα ακούγεται πιο καλά ο κινητήρας....όλα αυτά υσχίουν ...έχω γράψει καμμια 50χιλ χμ στο εξωτερικό και οι βενζίνες εκεί είναι πολύ καλύτερες.....και εκεί μηδένιζα τελείως και γέμιζα...ποτέ πάνω απο 32l το adv.....εκεί τι γίνεται δηλαδή?????


Βενζινάς μου λέει ότι πλέον αν δεν κλέψουμε θα κλείσουμε...βγάζουνε 5λεπτά το λίτρο....πόσες χιλιάδες λίτρα να πουλήσουνε για να βγάλουνε τα έξοδα τα λειτουργικά ενός βενζινάδικου????

Ενώ άμα στα 30 λίτρα κλέβω 2??? μπορώ να επιβιώσω και να "αισχρο"κερδίζω...αυτά!

forester 29-10-2013 13:00

Απάντηση: Κάποιοι μας κλέβουν μπροστά στα ματιά μας...
 
Διευκρινίζω ότι οι μάρκες που ανέφερα ήταν τυχαίες και αναφερόμουνα σε εταιρικά πρατήρια. Σαφώς και τη ζημιά την κάνει ο κάθε βενζινάς, αλλά αυτό ελαχιστοποιείται ή αποκλείεται, όταν το πρατήριο δεν είναι δικό του.
Αυτό είπα, αν δεν ήταν ξεκάθαρο, συγνώμη.

Το άλλο με τη νοθεία, το αντιλαμβάνεσαι αρκετά αργότερα, δυστυχώς.
Μόνο στην ποσότητα μπορεί να πάρει κανείς χαμπάρι το κλέψιμο επί τόπου κι όχι πάντα.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:40.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!