GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Λάδια κινητήρα... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=16539)

Kimwnas 02-01-2011 15:59

Λάδια κινητήρα...
 
Κατ' αρχήν καλή χρονιά σε όλους!!

Θα ήθελα λίγο την γνώμη σας σε ένα θέμα που έχω...
Την προηγούμενη εβδομάδα τσέκαρα τα λάδια μου (GS1200 '05) όπως προβλέπεται με ζεστό κινητήρα στο κεντρικό σταντ και με 5-6 λεπτά σβησμένη τη μηχανή για να "κάτσουνε", και τα βρήκα οκ, δηλ στα 3/4 στο τζαμάκι...

Προχτές που τα ξανατσέκαρα ήταν ένα κλίκ πάνω απο το κάτω όριο! και μετά απο μια σύντομη βόλτα δεν εμφανιζόταν τίποτα στο τσαμάκι, σαν να μην είχε καθόλου μέσα!!

Εννοείται ότι το πρώτο πράγμα που θα κάνω είναι να συμπληρώσω σιγά-σιγά, αλλά θα ήθελα και καμιά άποψη/ιδέα για αυτή την απότομη πτώση στην στάθμη! Σημειωτέον δεν παρατήρησα κάποιο καπνό στην εξάτμιση ή κάτι άλλο (διαρροές στο σώμα του κινητήρα) που να με υποψιάσει ότι καίει/χάνει λάδια σε τέτοιο βαθμό - απλά έχω ένα κροτάλισμα στον αριστερό κύλινδρο (βαλβίδες/τεντωτήρας? σε λίγο μπαίνω για σέρβις 60κ και θα το δούμε τότε)

CPretenteriS 02-01-2011 16:05

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Μήπως στη δεύτερη περιπτωση δεν είχε ανοίξει το ψυγείο λαδιού...:Απορία::Απορία:

Για κανε μια βόλτα κανα 20λεπτο... μετά αστο 1 λεπτο στο διπλό σταντ αναμμένο... σβήστο για κανα τέταρτο... στο διπλό πάντα... και γύρνα να το ξαναδεις.... ΠΡΙΝ συμπληρώσεις!!!

Και μας λες....;)

Kimwnas 02-01-2011 16:10

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 284388)
Μήπως στη δεύτερη περιπτωση δεν είχε ανοίξει το ψυγείο λαδιού...:Απορία::Απορία:

Για κανε μια βόλτα κανα 20λεπτο... μετά αστο 1 λεπτο στο διπλό σταντ αναμμένο... σβήστο για κανα τέταρτο... στο διπλό πάντα... και γύρνα να το ξαναδεις.... ΠΡΙΝ συμπληρώσεις!!!

Και μας λες....;)


Το ψυγείο λαδιού μου ΔΕΝ ανοίγει, στον Γέρακα στο προηγούμενο σέρβις δεν βρήκαν τα παιδιά τι φταίει, και το αφήσαμε για πλήρες λύσιμο στο μεγάλο σέρβις των 60... Όταν βάζω μπροστά τον κινητήρα φαίνεται να γεμίζει το τζαμάκι - προφανώς απο την πίεση της αντλίας...

CPretenteriS 02-01-2011 16:13

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Kimwnas ( 284390)
Το ψυγείο λαδιού μου ΔΕΝ ανοίγει, στον Γέρακα στο προηγούμενο σέρβις δεν βρήκαν τα παιδιά τι φταίει, και το αφήσαμε για πλήρες λύσυμο στο μεγάλο σέρβις των 60... Όταν βάζω μπροστά τον κινητήρα φαίνεται να γεμίζει το τζαμάκι - προφανώς απο την πίεση της αντλίας...

Λογικά όταν βάζεις μπρος... πρέπει να αδειάζει το τζαμάκι... γιατί το λάδι το τραβάει η τρόμπα λαδιού... με επιφύλαξη.... μήπως κάνω κάποιο λάθος... :hmmm:

panagiotis.farmer 02-01-2011 16:21

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Το ματι πρεπει να αδειαζει γνωμη μου να μην περιμενης το σερβις σε οτι εχει σχεση με την λιπανση του μοτερ.

saitman 02-01-2011 20:45

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
καντου μια βολτα,αστο να ηρεμησει κανα 10λεπτο και τσεκαρε!αλλα το οτι εχεις προβλημα νε αυτο θα σε συμβουλευα να πας να το δουνε.μην το αφηνεις για το αλλο σερβις!

kostas_366 02-01-2011 22:22

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Αν δεν ``ανοιξει`` το ψυγειο λαδιου, δεν θα δεις το σωστο λαδι. Αν δεν κανει κυκλο δηλ. Μια βολτα 5-6 κλμ και επειτα στοπ και τα κοιτάς. αλλιως θα δειξει πολυ λιγοτερα.

GeorgeP 03-01-2011 14:34

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 284388)
Μήπως στη δεύτερη περιπτωση δεν είχε ανοίξει το ψυγείο λαδιού...:Απορία::Απορία:..............

Τι θα πει αυτο Κωστα μου, εξηγησε μου το σε παρακαλω πριν σας απαντησω!!!!!!

Υ.Γ. θα σε/σας δειρω μου φαινεται!!:p

CPretenteriS 03-01-2011 14:42

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 285037)
Τι θα πει αυτο Κωστα μου, εξηγησε μου το σε παρακαλω πριν σας απαντησω!!!!!!

Υ.Γ. θα σε/σας δειρω μου φαινεται!!:p

Τι δεν κατάλαβες μαστρο-Γιώργη..??? :D :p

kostas_366 03-01-2011 15:01

Απάντηση: Λάδια κινητήρα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 285037)
Τι θα πει αυτο Κωστα μου, εξηγησε μου το σε παρακαλω πριν σας απαντησω!!!!!!

Υ.Γ. θα σε/σας δειρω μου φαινεται!!:p

Να κάνει ας πούμε <<κύκλο>> το λάδι :sm7: Και αυτό τι σημαίνει? Να ζεσταθεί (λαικά) και το ψυγείο λαδιού πάνω από το ρίγχος.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 12:45.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!