GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Απαραίτητα έγγραφα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=29)
-   -   CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=12162)

arisp 18-06-2010 19:54

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
εχω ακούσει ότι συνεργάζεται με την επίσημη suzuki...

άλλοι λένε ότι είναι αξιόπιστοι κι άλλοι είναι επιφυλακτικοί...

leandros 18-06-2010 23:59

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από point zero ( 174986)
Ξερει κανεις λεπτομερειες σχετικα με την αποζημειωση σε περιπτωση κλοπης ? δηλ αν χρειαζεται ενα χρονικο περιθωριο μηπως βρεθει η μοτοσυκλετα η μετα απο ποσο διαστημα περνει κανεις τα χρηματα του ?

Και πως γινεται υπολογισμος αξιας μια μοτοσυκλετας σε περιπτωση κλοπης ?

η αποζημίωση κλοπής δίνεται 3 μήνες από την ημερομηνία που γίνεται η αναγγελία στην αστυνομία.

Οι ασφαλιστικές χρησιμοποιούν κάποιους πίνακες με τις αξίες των οχημάτων. Υπολόγισε ότι κάθε χρόνο ένα όχημα χάνει το 12% της αξίας του, άρα γνωρίζεις με αρκετή ακρίβεια πόσα θα πάρεις σε περίπτωση κλοπής από την ασφαλιστική.

Neo 19-06-2010 08:36

Απάντηση: CHARTIS (πρωην AIG) φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από arisp ( 175011)
Σε ποια εταιρία είσαι?

Είμαι σε 3η εταιρία ( όχι Interamerican , Chartis) η οποία μου έδωσε καλύψεις για Πυρκαγιά & Κλοπή ως εξυπηρέτηση επειδή ασφαλίζω σε αυτήν αρκετά πράγματα. Επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση θα προτιμούσα να μην κατονομάσω εφόσον δεν ισχυεί γενικά στο τιμολόγιο της. Η ουσία είναι πάντως ότι αν και είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη μου φαίνεται ακριβή.

capo 19-06-2010 08:46

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Οι μηχανές μας εχουν μια μικρή περιουσία.

Δεν ξερω αλλά προσωπικά την εχω ασφαλήσει στην chartis εναντι 220euro και για κλοπή για να μπορω να κοιμάμαι και να μην πετάγομαι στον υπνο μου με τον παραμικρό θόρυβο απο την αγωνία.

Εάν χτυπα ξυλο την φάνε θα μπορω έστω να πάρω αν όχι όλο ενα σημαντικό κεφάλαιο για να την ξαναγοράσω.

Σε διαφορετική περίπτωση απλά δεν θα έχω χρήματα να ξαναπάρω Gs 1200.;)

Η συγκεκριμένη μηχανή ηταν όνειρο ζωής και δεν θέλω να ξυπνήσω απο αυτό το όνειρο.

arisp 19-06-2010 10:40

Απάντηση: CHARTIS (πρωην AIG) φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Neo ( 175219)
Είμαι σε 3η εταιρία ( όχι Interamerican , Chartis) η οποία μου έδωσε καλύψεις για Πυρκαγιά & Κλοπή ως εξυπηρέτηση επειδή ασφαλίζω σε αυτήν αρκετά πράγματα. Επειδή είναι ιδιαίτερη περίπτωση θα προτιμούσα να μην κατονομάσω εφόσον δεν ισχυεί γενικά στο τιμολόγιο της. Η ουσία είναι πάντως ότι αν και είναι ιδιαίτερα αξιόπιστη μου φαίνεται ακριβή.

ok, σ' ευχαριστω

arisp 19-06-2010 10:41

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από capo ( 175221)
Οι μηχανές μας εχουν μια μικρή περιουσία.

Δεν ξερω αλλά προσωπικά την εχω ασφαλήσει στην chartis εναντι 220euro και για κλοπή για να μπορω να κοιμάμαι και να μην πετάγομαι στον υπνο μου με τον παραμικρό θόρυβο απο την αγωνία.

Εάν χτυπα ξυλο την φάνε θα μπορω έστω να πάρω αν όχι όλο ενα σημαντικό κεφάλαιο για να την ξαναγοράσω.

Σε διαφορετική περίπτωση απλά δεν θα έχω χρήματα να ξαναπάρω Gs 1200.;)

Η συγκεκριμένη μηχανή ηταν όνειρο ζωής και δεν θέλω να ξυπνήσω απο αυτό το όνειρο.

Την θεωρείς αξιόπιστη εταιρία?

pirate 19-06-2010 11:13

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
και εγώ CHARTIS έχω στην μπουμπού και μέχρι στιγμής ειμαι ευχαριστημένος και με έχει αποζημειώσει σε μια περίπτωση χωρις πολλά πολλά, επιπλέον μπορεί και ασφαλίζει και τα κλειδιά για καταστροφή και απώλεια, τώρα όσον αφορά την κλοπή με τον ασφαλιστή που μίλησα (είναι κουμπάρος μου) μου είπε οτι στις μοτοσυκλέτες δεν είναι και τόσο ευκολη υπόθεση η ασφάλεια κλοπής είτε σου καλύπτει το 75 % ή 100 % πολλή μεγάλο κόστος με πολλά ψιλά γράμματα !!!!
η CHARTIS είναι του ομίλου Σφακιανάκη

capo 21-06-2010 08:44

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από arisp ( 175274)
Την θεωρείς αξιόπιστη εταιρία?

Ολες οι ασφαλιστικές θα προσπαθήσουν όταν γίνει η στραβή να καθυστερήσουν να ανταποκριθούν,να βάλουν εμπόδια κ.λ.π. αλλά έχεις να περιμένεις κάτι ,και ο νόμος είναι με το μέρος σου σε όποιο δικαστήριο πάει η υπόθεση σου (εάν φτάσει η εκρεμότητα έως εκεί).

Διαφορετικά (εάν δεν είναι ασφαλισμένη) απλά κλαίς την μηχανή και τα λεφτά σου.

daflos 21-06-2010 09:15

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Εγώ σε "ανώνυμη" δεν πάω.Όλα τάχω στην Εθνική και έχω το κεφάλι μου ήσυχο!!!!;)

ace_gln 21-06-2010 09:29

Απάντηση: CHARTIS φθηνή ασφάλεια κλοπής
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από point zero ( 174986)
Ξερει κανεις λεπτομερειες σχετικα με την αποζημειωση σε περιπτωση κλοπης ? δηλ αν χρειαζεται ενα χρονικο περιθωριο μηπως βρεθει η μοτοσυκλετα η μετα απο ποσο διαστημα περνει κανεις τα χρηματα του ?

Και πως γινεται υπολογισμος αξιας μια μοτοσυκλετας σε περιπτωση κλοπης ?

σε τρεις μηνες , παιρνεις την αξια της μηχανης σε χρηματα , αν βρεθει μετα τους τρεις μηνες , το οχημα το κραταει η εταιρια .


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:00.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!