GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Υποθέση: κουκούλα για GS 1200 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=37946)

plusangel 23-01-2013 10:09

Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Φίλοι συμ-φορουμήτες,

Για να μην πω αργότερα δεν ήξερες, δε ρώταγες και επειδή ο καλός καταναλωτής είναι ο ενημερωμένος καταναλωτής... ζητώ τη βοήθεια σας.

Σε λίγο καιρό μετακομίζω στην Άνδρο. Μαζί μου προφανώς θα έρθει και η μπουμπού.

Με δεδομένο το περιβάλλον υγρασίας, αέρα και γενικότερων καιρικών συνθηκών σε νησί του Αιγαίου... θα ήθελα την εμπειρία σχετικά με μια καλή κουκούλα.

Τη κουκούλα της BMW; κάποια άλλη;

Κάτι καλό παιδία για να μην έχουμε θέματα...

Thanks.

Chrislog 23-01-2013 11:36

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Φίλε μου καλημέρα

Δε ξέρω να σε κατατοπίσω σε μάρκες κλπ αλλά να φροντίσεις να έχει UV προστασία…αν δεν έχει οι θερμοκρασίες που αναπτύσσονται μέσα στη κουκούλα είναι αντίστοιχες φούρνου μικροκυμάτων….άμεσο αποτέλεσμα το κρακάρισμα της ζελατίνας…

Αυτά από μένα…αν βρεις κάτι σε μάρκα/τύπο ποστάρισε το να έχουμε μια ιδέα τι παίζει!!!

Καλά να περνάς στην ¨Ανδρο και προσοχή με τον αέρα!!!

LakisGS 23-01-2013 12:15

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Φίλε μου, καλημέρα. Εγώ έχω πάρει απο το practiker και χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι αυτή την κουκούλα της oxford σε μέγεθος XL. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελαφριά, με UV προστασία, προστασία από ζέστη-κρύο κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της. Πρέπει να είχα πληρώσει γύρω στα 25-30 ευρώ. Πολύ καλή για τα λεφτά της. Oxford Dormex indoor cover L/XL

nivam 23-01-2013 12:30

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 829607)
Φίλε μου, καλημέρα. Εγώ έχω πάρει απο το practiker και χρησιμοποιώ όταν χρειάζομαι αυτή την κουκούλα της oxford σε μέγεθος XL. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ελαφριά, με UV προστασία, προστασία από ζέστη-κρύο κλπ. Δεν θυμάμαι ακριβώς την τιμή της. Πρέπει να είχα πληρώσει γύρω στα 25-30 ευρώ. Πολύ καλή για τα λεφτά της. Oxford Dormex indoor cover L/XL

Λάκη τη συγκεκριμένη τη δίνει για indoor protection, την έχεις δοκιμάσει σε ήλιο και βροχή? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για καινούρια μιας και την αφήνω αναγκαστικά στο πεζοδρόμιο χειμώνα καλοκαίρι.:)

LakisGS 23-01-2013 13:51

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 829618)
Λάκη τη συγκεκριμένη τη δίνει για indoor protection, την έχεις δοκιμάσει σε ήλιο και βροχή? Γιατί ενδιαφέρομαι κι εγώ για καινούρια μιας και την αφήνω αναγκαστικά στο πεζοδρόμιο χειμώνα καλοκαίρι.:)


Νίκο, στα χαρτιά της, μέσα στη συσκευασία γράφει UV protectıon, για κρύο ζέστη κλπ. Παίζει να είναι άλλος τύπος, αλλά στο site της μαμάς εταιρείας δεν βρήκα άλλη που να λέει μέγεθος XL. Μια βόλτα στο practiker, και το τσεκάρεις... ;)

nivam 23-01-2013 13:53

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 829656)
Νίκο, στα χαρτιά της, μέσα στη συσκευασία γράφει UV protectıon, για κρύο ζέστη κλπ. Παίζει να είναι άλλος τύπος, αλλά στο site της μαμάς εταιρείας δεν βρήκα άλλη που να λέει μέγεθος XL. Μια βόλτα στο practiker, και το τσεκάρεις... ;)

Βρε τι να τα κάνω τα χαρτιά?:p
Τη δική σου άποψη θέλω, της έχεις πιεί το αίμα?;):)

LakisGS 23-01-2013 14:09

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 829657)
Βρε τι να τα κάνω τα χαρτιά?:p
Τη δική σου άποψη θέλω, της έχεις πιεί το αίμα?;):)

Το parkıng το δικό μου Νίκο δεν είναι τελείως ανοικτό. Είναι ανοικτό μόνο στο πίσω μέρος και έτσι η μηχανή καλύπτεται σχετικά καλά. Την βάζω μόνο για τα ψιλά... σκόνη κλπ. Μου την είχε προτείνει όμως φίλος μου, που την άφηνε έξω σε νησί και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια. Πάντως και όταν την πιάνεις καταλαβαίνεις ότι είναι καλή ποιότητα. Είχα την ίδια και όταν είχα την varadero. Μια φορά λοιπόν που την είχα αφήσει σε εξωτερικό χώρο έπαθα το εξής: Η κουκούλα έχει έναν ιμάντα από κάτω για να δένει. Την είχα δέσει λοιπόν για να μην την πάρει ο αέρας. Έλα ντε που έπεσα σε μπουρίνι, η κουκούλα φούσκωσε σαν πανί σε σκάφος, κατέβασε την μηχανή από το διπλό stand και την έριξε κάτω... Το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι είναι και πολύ γερή. Πιστεύω να σε ικανοποιήσει... ;)

LakisGS 23-01-2013 14:11

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 829663)
Το parkıng το δικό μου Νίκο δεν είναι τελείως ανοικτό. Είναι ανοικτό μόνο στο πίσω μέρος και έτσι η μηχανή καλύπτεται σχετικά καλά. Την βάζω μόνο για τα ψιλά... σκόνη κλπ. Μου την είχε προτείνει όμως φίλος μου, που την άφηνε έξω σε νησί και μου είχε πει τα καλύτερα λόγια. Πάντως και όταν την πιάνεις καταλαβαίνεις ότι είναι καλή ποιότητα. Είχα την ίδια και όταν είχα την varadero. Μια φορά λοιπόν που την είχα αφήσει σε εξωτερικό χώρο έπαθα το εξής: Η κουκούλα έχει έναν ιμάντα από κάτω για να δένει. Την είχα δέσει λοιπόν για να μην την πάρει ο αέρας. Έλα ντε που έπεσα σε μπουρίνι, η κουκούλα φούσκωσε σαν πανί σε σκάφος, κατέβασε την μηχανή από το διπλό stand και την έριξε κάτω... Το γράφω αυτό για να καταλάβεις ότι είναι και πολύ γερή. Πιστεύω να σε ικανοποιήσει... ;)


Με δύο τρεις τρυπούλες πάντως, λύνεις και το πρόβλημα του "φουσκώματος" στον πολύ αέρα. Για να σε προλάβω... ;)

nivam 23-01-2013 14:18

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LakisGS ( 829669)
Με δύο τρεις τρυπούλες πάντως, λύνεις και το πρόβλημα του "φουσκώματος" στον πολύ αέρα. Για να σε προλάβω... ;)

Ευχαριστώ Λάκη!:)

siraxanz 23-01-2013 14:19

Απάντηση: Υποθέση: κουκούλα για GS 1200
 
Επίσης καλό σπρεΥ σιλικονης στα πλαστικά αλλά και σε όλη τη μηχανή για προστασία!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:38.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!