GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   τρέμουλο με Metzeler Tourance (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=19975)

Kosttis 01-05-2011 11:47

τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
Καλημέρα σε όλους!
Ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με τα Metzeler Tourance .
Τα φοράει το GS μου από το Γενάρη! Τα έβαλε ο προηγούμενος ιδοκτητης
της μηχανής στο Περιστερά και είχε κάνει με αυτα 1500Χλμ. Άλλα τόσα έχω κάνει και εγώ περίπου. Στη χτεσινή βόλτα επιβεβαίωσα πως το μηχανάκι μετά τα 120 τρέμει αρκετά και πολύ ενοχλητικά! το νιώθω έντονα στο χέρι, συντονίζονται οι καθρέπτες κλπ.
Έχω ακούσει ότι το φαινόμενο με αυτά τα λάστιχα έχει παρατηρηθεί ξανά!
Εννοείται θα το πάω για ζυγοστάθμιση αύριο στον Περιστερά αλλά θα βρώ λύση ή μήπως σαν λάστιχο - παρτίδα, βγήκε προβληματικό και πρέπει από τώρα να σκέφτομαι την αντικατάστασή τους?
Ευχαριστώ πολύ!

MARK 01-05-2011 12:25

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
Μην ανησυχείς,το θέμα αντικατάστασης μην το σκέφτεσαι,με ζυγοστάθμιση και αέρα θα στρώσει...Για πρόβλη μα από πατρίδα απίθανο,αλλά αν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα σου κάνει αντικατάσταση λογικά,αλλά ξαναλέω απίθανο κάτι τέτοιο....;)

gsmaniac 01-05-2011 12:33

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
πολυ συχνο φαινομενο για τα metzeler.....μου ετυχε με το πισω και μου μετεφερε απιστευτους κραδασμους στα μαρσπιε:cool:
ο περιστερας μου το αντικατεστησε αμεσως....:)
οτι και να ειναι θα βρεις ακρη...;)

paschalis 01-05-2011 14:14

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
Εχε απλα κατα νου οτι αν το τρεμουλο ειναι μονο στο δεξι χερι μπορει να χρειαζεσαι ρουλεμαν διαφορικου..
Ειναι το πρωτο κλασσικο συμπτωμα για αυτη τη βλαβη.

Kosttis 01-05-2011 16:06

Μακάρι να φτιάξει!
αύριο θα ξέρω μάλλον.
Ρουλεμαν διαφορικού εννοείς το πίσω μετά τον άξονα; Ρωτάω γιατί τα 2 μπροστινά του άξονα ( συγνώμη αν τα περιγράφω λάθος) τα άλλαξαν πριν 1000χλμ!
Για το τρέμουλο μπορεί να ευθύνεται ένα από τα 2 λάστιχα; Αν όχι πιο συμβαίνει να βγάζει το πρόβλημα συχνότερα;

paschalis 01-05-2011 22:01

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
Εννοω τα πισω μεσα στο διαφορικο...Χαρακτηριστικο αυτου του τρεμουλου ειναι πως ειναι υψισυχνο λιγο και ενοχλητικο δηλαδη..

Δες ακομη μηπως εχεις κακη στηριξη σε aftermarket topcase..η απλα παραφορτωμενο topcase..

Συνηθως -αν ειναι λαστιχο- ειναι το μπροστινο.

manos_arg 02-05-2011 09:45

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
ακριβως το ιδιο εχω παθει και εγω(και στο ιδιο μαγαζι)

Kosttis 02-05-2011 10:46

Και πως το αντιμετώπισες; Στο άλλαξαν;
Τώρα που μιλάμε έχω αφήσει τη μηχανή για τον έλεγχο.

ΥΓ μου είπαν πως δεν τους έχει ξανατύχει :(

manos_arg 02-05-2011 10:58

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
μια ερωτηση στον περιστερα πηγες για ελεγχο?δες τι θα σου πουνε παρακολουθησε τι κανουν και αν εχεις προβλημα ακομα θα σου πω τι εκανα.παντος το οτι δεν τους εχει ξανατυχει το περνο σαν αστειο.(τα ιδια μου ελεγαν και εμενα βεβαια)

vasorfa 02-05-2011 11:02

Απάντηση: τρέμουλο με Metzeler Tourance
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από manos_arg ( 371758)
μια ερωτηση στον περιστερα πηγες για ελεγχο?δες τι θα σου πουνε παρακολουθησε τι κανουν και αν εχεις προβλημα ακομα θα σου πω τι εκανα.παντος το οτι δεν τους εχει ξανατυχει το περνο σαν αστειο.(τα ιδια μου ελεγαν και εμενα βεβαια)


Δεν το ριχνεις στο φως φιλαρακι να το μαθουμε και εμεις:hmmm:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 10:35.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!