GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   BMW F800GS ESA OR NOT?????? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44667)

figalos 20-11-2013 12:37

BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
ειμαι στο διλημμα μεταξυ παλιοτερου μοντελου 11-12 η στην αγορα του καινουριου με το πακετο που προσφερει καποια ηλεκτρονικα συστηματα.κυριως στην αναρτηση ESA και θα ηθελα την γνωμη καποιων κατοχων ισως ή ειδικων στο κατα ποσο προσόν ειναι να εχεις αυτη την επιλογη στις εναλλαγες απο ασφλατο σε χωμα και το αντιστροφο!!! εχω διαβασει διαφορες αφιερωσεις στα νεα καλουδια αλλα θα ηθελα ηθελα και την γνωμη καποιου που την εχει δοκιμασει απο πρωτο χερι ,και αν αξιζει το χιλιαρικο παραπανω ολο αυτο το πακετο!!!
ευχαριστω!!!!!!!!

J-P-HELLAS 20-11-2013 20:03

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
μιλας για καινουριο και στις δυο περιπτωσεις? και εαν ναι, υπαρχει ακομη καινουριο το παλιο σε στοκ?
εαν ειναι ετσι τοτε το παλιο ειχε προσφορα στο τελος στα 10.000 (απο κανονικη γυρω στα 11.500 περιπου) για να φυγει, και το καινουριο κοντα 13.000, οποτε η διαφορα ειναι στα 3.000 περιπου και οχι 1.000

aeriko 20-11-2013 20:59

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
Ειναι κρίμα να θέλεις να παίξεις με το 800αρι στις κροκάλες, λάσπες και να σκέφτεσαι αν θα πάθει ζημιά ή θα σε προδώσει το ESA.
Για το συγκεκριμένο τύπο της μηχανής θα πρότεινα την απλή ανάρτηση.

VDR 20-11-2013 21:20

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
Δεν το γνωρίζω οδηγικά το 800..όμως έχω adv με απλές αναρτήσεις και adv με ηλεκτρικές(ESA)..και προτιμώ αυτό με τις απλές..;)Δεν είμαι υπέρ των υπερβολικών ηλεκτρικών/ηλεκτρονικών σε ένα μηχανάκι..Θεωρώ ότι μία καλά ρυθμισμένη απλή ανάρτηση είναι καλύτερη και φυσικά αξιόπιστη έναντι των..ηλεκτρικών.

figalos 21-11-2013 12:10

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από J-P-HELLAS ( 975559)
μιλας για καινουριο και στις δυο περιπτωσεις? και εαν ναι, υπαρχει ακομη καινουριο το παλιο σε στοκ?
εαν ειναι ετσι τοτε το παλιο ειχε προσφορα στο τελος στα 10.000 (απο κανονικη γυρω στα 11.500 περιπου) για να φυγει, και το καινουριο κοντα 13.000, οποτε η διαφορα ειναι στα 3.000 περιπου και οχι 1.000

σε μπερδεψα εε??
λοιπον αν δεν αξιζει το ESA (που ειναι πακετο με αντισπιν και τραξιον κοντρολ) δεν υπαρχει λογος να παρω του 2013 εκτος απο την εμφανιση που ειναι φαινομενικη για ολους.
θα προτιμουσα του 11 μεταχειρισμενο με 10-15.000χλμ η του 12 νον στοκ.
οποτε αν το ESA δεν σου προσφαιρει τοση μεγαλη διαφορα απο οτι ακουγεται στα αυτια του αγοραστη (στις εναλλαγες χωμα με κακοτραχαλο η ασφαλτο)
καλυτερα δηλ να παρω χωρις ESA και ριξω τα λεφτα σε μια αφτερ μαρκετ αναρτηση πισω?
ισως και μπροστινη? (θελω πιο πολυ ασφαλτο με λιγοτερο βουτιγμα τις μπροστινης και πιο σπορ της πισω)
αλλα να μπαινω και χωμα αφοβα χωρις κοπανιματα

με το ESA θα το εχω αυτο?
η καλυτερα αφτερ μαρκετ?

vpentza 21-11-2013 12:58

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
1. αν πάρεις καινούριο άνευ ESA η αξία μεταπώλησης θα καταποντιστεί
2. αν πάρεις μεταχ και αλλάξεις ανάρτηση από την αρχή, ξεπαραδιάζεσαι άνευ λόγου γιατί δεν γνωρίζεις εάν το "μαμά" στήσιμο σε ικανοποιεί ή όχι...

πάρε ελαφρώς μεταχειρισμένο, τα επιπλέον χρήματα που σκέφτεσαι να ακουμπήσεις κάνε τα βενζίνη και σουβλάκια......δουλεψέ το κι αν διαπιστώσεις αδυναμία κάνε τη παρέμβαση τότε, σαφώς όχι από την αρχή......η μοτό απογειώνεται βάζοντας τακούνια και μάλλον δεν θα χρειαστείς παρέμβαση σε ανάρτηση...όσον αφορά στην άσφαλτο, πρώτα δοκίμασέ το....:)

figalos 21-11-2013 16:50

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 975831)
1. αν πάρεις καινούριο άνευ ESA η αξία μεταπώλησης θα καταποντιστεί
2. αν πάρεις μεταχ και αλλάξεις ανάρτηση από την αρχή, ξεπαραδιάζεσαι άνευ λόγου γιατί δεν γνωρίζεις εάν το "μαμά" στήσιμο σε ικανοποιεί ή όχι...

πάρε ελαφρώς μεταχειρισμένο, τα επιπλέον χρήματα που σκέφτεσαι να ακουμπήσεις κάνε τα βενζίνη και σουβλάκια......δουλεψέ το κι αν διαπιστώσεις αδυναμία κάνε τη παρέμβαση τότε, σαφώς όχι από την αρχή......η μοτό απογειώνεται βάζοντας τακούνια και μάλλον δεν θα χρειαστείς παρέμβαση σε ανάρτηση...όσον αφορά στην άσφαλτο, πρώτα δοκίμασέ το....:)

καλα εννοειται οτι θα δοκιμασω πρωτα ειδικα σε ασφαλτο και μετα θα παρεμβω γιαυτο και το ψαχνω για το ESA αν θα το εχω σαν προσον η σαν βαρος!!
μετα δεν μπαινει!!!και αν ειναι καλο να το χεις πρεπει να το αποφασισω τωρα κτλβς????

J-P-HELLAS 22-11-2013 16:25

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
εαν σε ενδιαφερει πιο πολυ ασφαλτο, τοτε παρε το πακετο με αντισπιν και traction control, σε μια δυσκολη στιγμη μια φορα να σε γλυτωσουν εστω και απο χαζο πεσιμο με 5 χλμ, τοτε τα εβγαλαν τα λεφτα τους

Albatros 22-11-2013 16:40

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
Εγώ με το gs650 και οι φίλοι μου που έχουν GS800 τα παλιά μοντέλα, μια χαρά τα πηγαίνουν σε άσφαλτο και χώμα με τα κατάλληλα λάστιχα βέβαια.
:)

bogart 22-11-2013 18:01

Απάντηση: BMW F800GS ESA OR NOT??????
 
http://www.gsforum.gr/f25/club-%CF%8...9%CE%BD-27566/

Καλή ανάγνωση! :D


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:52.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!