GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=27811)

Slane 21-01-2012 23:08

Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Μετά από παραίνεση του Νίκου Δουρίδα να μοιραστώ κάτι που συνέβη μαζί σας.
Την Τετάρτη 18.1 ένας ξάδερφός μου με ένα mega scooter είχε μια πτώση στην περιοχή του Ασπρόπυργου. Ήταν 6.30 το πρωί και ο δρόμος σε μια στροφή είχε νερά τα οποία είχαν γίνει πάγος. Περνώντας από εκεί έχασε τον έλεγχο, ο οδηγός του πήρε αρκετές τούμπες κι έσκασε στην άσφαλτο και μετά στο κράσπεδο με πολύ δύναμη. Κράνος Suomy άνοιξε στα δύο, μπουφάν Dainese σκίστηκε ανεπανόρθωτα αλλά σκίστηκαν επίσης και γάντια Dainese.
Ο ξαδερφός μου πήγε στο νοσοκομείο για προλοληπτικές εξετάσεις αλλά και γιατί είχε έντονους πονοκέφαλους. Την έβγαλε με ελαφριά διάσειση.
Ο λόγος που ανεβάζω αυτό το thread - και συγχωρέστε με που γράφω τις μάρκες του εξοπλισμού - είναι ότι θέλω να μοιραστώ με όλους σας πως αν ο Νίκος δε φόραγε το κράνος του αλλά και τον λοιπό εξοπλισμό σίγουρα δε θα ζούσε όπως του είπε και ο νευροχειρούργος του νοσοκομείου.
Τώρα ο ίδιος λέει "χωρίς κράνος ούτε για κατούρημα"
.

forester 21-01-2012 23:21

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Έτσι είναι!!!!!
Χωρίς κράνος, ούτε για κατούρημα!!!!
Εγώ έχω 3 καλά στο παρελθόν, με αυτ/τα και με ... βράχια:(
Πάντα σώθηκα από τον προστατευτικό εξοπλισμό!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 21-01-2012 23:33

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Φίλε Γιώργο,

σ' ευχαριστούμε που μοιράστηκες μαζί μας, το συμβάν του ξαδέρφου σου ...

Αν και όλοι μας, είμαστε συνειδητοποιημένοι αναβάτες,

μια παραίνεση, ποτέ δεν κάνει κακό ...

Άλλωστε, η επανάληψη, είναι η ... "μήτηρ μαθήσεως" ... όπως μάθαμε κ στο σχολείο ... :)

Ας είναι το τελευταίο που ακούμε ... ;)




.

adventure 21-01-2012 23:53

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 


Ο εξοπλισμός είναι το Α και το Ω για κάθε αναβάτη για την προστασία του σε περίπτωση πτώσης για την σωματική του ακεραιότητα όσοι καβαλάμε δυο τροχούς μην το ξεχνάμε αυτό.

Πάλι καλά που την έβγαλε με μια διάσειση....περαστικά του.


:) ;) ;)

Ακιs 22-01-2012 00:06

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Αλλο ενα παραδειγμα για το ποσο σημαντικος ειναι ο ''καλος'' εξοπλισμος.Περαστικα στο παλληκαρι και ποτε ξανα.Και να μην ξεχναμε ολοι μας,οτι ο εξοπλισμος ειναι για ολο τον χρονο,και οχι μονο για το χειμωνα που μας προστατευει και απο το κρυο......;)

nivo 22-01-2012 00:10

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
καποια παλια διαφημιση ελεγε "βαλτο καλα στο κεφαλι σου "μηλωντας για το κρανος,ακομα ομως και σημερα που μηλαμε υπαρχει κοσμος που δεν εχει το κεφαλι του σε υποληψη ,αν καταλαβουμε καποτε οτι ενα σπασμενο χερι -ποδι αντε με κοπο δενει ,ενα σπασμενο κεφαλι .....
περαστηκα παντως του ανθρωπου ....

LakisGS 22-01-2012 02:14

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Έτσι ακριβώς, όπως τα λένε τα παιδιά πιο πάνω. Και να επαναλάβω κάτι το οποίο τονίζω συχνά-πυκνά. Το ζελέ στα μαλιά, καθώς και το πουλοβεράκι στους ώμους, ΔΕΝ αποτελούν προστατευτικό εξοπλισμό για την ασφαλή οδήγηση μοτοσυκλέτας...

Andreas_F800GS 23-01-2012 19:57

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Είμαι από αυτούς που στα φανάρια το καλοκαίρι με ρωτάνε "Ρε φίλε πως αντέχεις με μπουφάν με αυτή τη ζέστη?" οπότε δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... Πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ κράνος, μπουφάν και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει! Τέλος!!!

szygo 23-01-2012 21:41

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Andreas_F800GS ( 581351)
Είμαι από αυτούς που στα φανάρια το καλοκαίρι με ρωτάνε "Ρε φίλε πως αντέχεις με μπουφάν με αυτή τη ζέστη?" οπότε δεν χρειάζεται να πω περισσότερα... Πάντα, μα ΠΑΝΤΑ, μα ΠΑΝΤΑ κράνος, μπουφάν και οτιδήποτε άλλο μπορεί να βοηθήσει! Τέλος!!!


:sm8:

siraxanz 23-01-2012 22:19

Απάντηση: Όταν κράνος και εξοπλισμός σώζουν μια ζωή
 
καλο ειναι να γραφοντε αυτά!

περαστικα στο παληκαρι:)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:19.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!