GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διαδικτυακές αγορές - Ευκαιρίες (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=84)
-   -   Ελατήρια HyperPro (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=40470)

yns 06-05-2013 13:15

Ελατήρια HyperPro
 
Πριν από κάνα μήνα παρήγγειλα από εδώ τα ελατήρια HyperPro -25mm (μπρος - πίσω) για το μΑχανάκι. Πλήρωσα με πιστωτική (προπληρωμένη κάρτα, δεν δέχεται Paypal) και μου ήρθαν μετά από μια μικρή επικοινωνία μαζί τους (την 2η φορά που πήρα γιατί την 1η η κυρία δεν μιλούσε Αγγλικά) καθότι το αυτοματοποιημένο σύστημα αγοράς δεν είναι τόσο... αυτοματοποιημένο.

Όπως και να'χει όλα κομπλέ, 235€ (210 τα ελατήρια και 25 τα μεταφορικά), η καλύτερη τιμή που βρήκα όπου κι αν έψαξα (υπόψιν, έχω το 800), ήρθαν σε 3 βδομάδες με DHL και τα έχω ήδη φορέσει με θετικές μέχρι τώρα εντυπώσεις (μένει να τα δοκιμάσω και στο χώμα).

Στο ηλεκτρονικό τους κατάστημα έχουν κι άλλα καλούδια για τις καλές μας. Αν κάποιος επιθυμεί επικοινωνία μαζί τους, το σωστό email είναι: info@so-products.com

panosv 06-05-2013 18:30

Ωραίος ο Γιάνναρος εγώ πήρα τα εμπρός από μακαν 172ευρώ κ θέλω κ πίσω που να το ξερα.Περιμένουμε εντυπώσεις εγώ θα τα βάλω την Παρασκευή thanks Γιάννο!

mAthosalas 06-05-2013 20:41

Απάντηση: Ελατήρια HyperPro και άλλα
 
Γιαννη με γειες...ειναι τα προοδευτικα απ'οτι βλεπω ε;Γιατι ηθελες πιο χαμηλα;...(με δεδομενο οτι πας και καλο χωμα...)Τι διαφορετικο εχεις διαπιστωσει ως τωρα;Σε φρενα πατημα αισθηση;
Δωσε ενα review οταν μπορεσεις :)

yns 07-05-2013 01:04

Απάντηση: Ελατήρια HyperPro και άλλα
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 891456)
Γιαννη με γειες...ειναι τα προοδευτικα απ'οτι βλεπω ε;Γιατι ηθελες πιο χαμηλα;...(με δεδομενο οτι πας και καλο χωμα...)Τι διαφορετικο εχεις διαπιστωσει ως τωρα;Σε φρενα πατημα αισθηση;
Δωσε ενα review οταν μπορεσεις :)

Ναι, είναι προοδευτικά. Τα ήθελα 2,5εκ πιο χαμηλά καθότι παρά το τεράστιο ύψος μου :D (1,74) και παρόλο που την έχω την μηχανή 3 χρόνια τώρα, πάντα με ζόριζε λίγο στην κίνηση της πόλης. Είναι βλέπεις το μοναδικό όχημα που έχω και την χρησιμοποιώ 365 μέρες τον χρόνο. 2,5 εκατοστά λιγότερα δεν θα παίξουν μεγάλο ρόλο στο χώμα (ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω, μένει ακόμα να το δοκιμάσω).
Οι πρώτες εντυπώσεις όπως έγραψα παραπάνω είναι θετικότατες, το απότομο βύθισμα στις χαμηλές ταχύτητες έχει εξαφανιστεί και η μηχανή είναι τρένο στις στροφές. Παρατήρησα μια αστάθεια στα ~140χαω αλλά παράλληλα άλλαξα και ρουλεμάν λαιμού ακολουθώντας τις οδηγίες του service manual και πρέπει να περάσω από τον μηχανικό να τσεκάρω πως είναι σωστά ρυθμισμένα.
Όταν πάω χώμα θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις.

panosv 09-05-2013 21:02

Απάντηση: Ελατήρια HyperPro
 
Γνωρίζει κανείς πόσα γρ.λάδι παίρνει το μπροστινό του 800 σε κάθε καλάμι?

yns 10-05-2013 00:39

Απάντηση: Ελατήρια HyperPro
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από panosv ( 892802)
Γνωρίζει κανείς πόσα γρ.λάδι παίρνει το μπροστινό του 800 σε κάθε καλάμι?

Το service manual του 800 αναφέρει πως κάθε μπουκάλα παίρνει 765ml αλλά μετά τα τρομπαρίσματα, την τοποθέτηση των αποστατών και τις συμπιέσεις-εκτάσεις:
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από BMW Service Manual
Ύψος πλήρωσης λαδιού πιρουνιού στην μπουκάλα του πιρουνιού (αεροθάλαμος): 60 mm
(Πιρούνι εντελώς συμπιεσμένο, το ελατήριο πίεσης έχει αφαιρεθεί, ο αποστάτης έχει τοποθετηθεί.)

Πάντως, αν δεις στο πλάι στην κούτα της Hyperpro λέει η στάθμη να είναι 110 mm. Το δικό μου το άφησα 110 mm.

panosv 10-05-2013 00:49

Απάντηση: Ελατήρια HyperPro
 
Ευχαριστώ Γιάνναρε!

Kle 29-09-2013 17:12

Απάντηση: Ελατήρια HyperPro
 
Πως μπορουμε να ξερομε ποιο ειναι τo σωστο;
Εχει ενα καρο κωδικους (r1150gs '00)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:57.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!