GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44524)

Fuji 13-11-2013 18:37

Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Παιδιά, άλλη μια βοήθεια θέλω.

Έπειτα από ακινησία 15 μηνών του Dakar, και ενώ έχω γεμάτο το ρεζερβουάρ με βενζίνη, σκέφτομαι πως ωφείλω πριν τη θέσω σε λειτουργία, να αδειάσω το υπάρχον καύσιμο.

Πως μπορώ να αφαιρέσω λοιπόν την παλιά βενζίνη, απ' το ρεζερβουάρ;

:Απορία:

PLOIGOS 13-11-2013 18:43

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Βγαζοντας το σωληνακι απο το ρουμπινετο της βενζινης αφου πρωτα το κλεισεις βεβαια!!

Fuji 13-11-2013 19:24

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Χρήστο, μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός; ρουμπινέτο εννοείς κάποιου είδους διακόπτη; Και στο 650άρι πως έχω πρόσβαση σ' αυτόν;

vpentza 13-11-2013 19:36

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Με τον γνωστό "κλέφτη" ή αλλιώς λάστιχο ποτίσματος, ρουφάς, γέρνεις το λάςτιχο σε χαμηλότερο επίπεδο ει δυνατόν σε δοχείο , πτύεις ό,τι υδρογονάνθρακες έμειναν στο στόμα σου και αναμένεις να αδειάσει....όσο αδειάζει κατευθύνεις το μέρος του λαστιχου εντός του τεπόζιτου να αναζητά το βαθύτερο μέρος του......ξαναγεμίζεις με "φρέσκια" βενζίνη από άλλο δοχείο ώστε να αναμειχθεί με τη παλιά...όσο μικρότερη η ποσόστοση της παλιάς, τόσο το καλύτερο.......
Τσεκάρεις φίλτρο αέρα μήπως έχει κάνει φωλιά κανά ζωντανό, τσεκάρεις μπουζί, νέα μπαταρία και βρουμμμμμμμμ :)

yns 13-11-2013 19:38

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Και σημαντικό: ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ κατά την παραπάνω διαδικασία! :p

vpentza 13-11-2013 19:47

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 973037)
Και σημαντικό: ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ κατά την παραπάνω διαδικασία! :p

Το συνεχές πολύχρονο κάπνισμα αδυνατίζει την ικανότητα των πνευμόνων να μπορούν να ρουφούν σωστά κατά τη μετάγγιση της βενζίνης......:D

PLOIGOS 13-11-2013 21:27

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Fuji ( 973030)
Χρήστο, μπορείς να γίνεις πιο αναλυτικός; ρουμπινέτο εννοείς κάποιου είδους διακόπτη; Και στο 650άρι πως έχω πρόσβαση σ' αυτόν;

Ρουμπινετο εννοω τον διακοπτη που φανταζομαι οτι εχει η μοτοσυκλετα σου,για να ανοιγεις-κλεινεις την ροη της βενζινης...Το που βρισκεται οπως καταλαβαινεις δεν το γνωριζω,αλλα πρεπει να ειναι προφανως κατω απο το τεποζιτο κ καπου κοντα στην αντλια βενζινης...

Βαζεις το ρουμπινετο στην θεση off,βγαζεις το σωληνακι που φευγει απο αυτο που λογικα εχει η ταχυσυνδεσμο η μια απλη ασφαλεια κ αναλογα την θεση του ρουμπινετου αν σε βολευει κ εχει χωρο βαζεις ενα δοχειο απο κατω κ ανοιγεις το ρουμπινετο...

Αν ειναι σε πιο δυσκολο σημειο κ δεν χωραει δοχειο,συνδεεις ενα κομματακι λαστιχο απο το ρουμπινετο στην θεση αυτου που εβγαλες μεχρι το δοχειο κ μετα το ανοιγεις!!

Οπως σου ειπαν κ τα παιδια πιο πανω ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ!!!Καλη επιτυχια!:)

PLOIGOS 13-11-2013 21:30

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Για να σε βοηθησω ψαχνεις αυτο...


http://mototrade.gr/osCommerce/image..._CF_Chally.JPG

TEOSS 14-11-2013 06:00

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS ( 973103)
Για να σε βοηθησω ψαχνεις αυτο...


http://mototrade.gr/osCommerce/image..._CF_Chally.JPG

Φίλε, για BMW μιλάμε ...όχι για Honda.:lo20:
Τέτοια μαραφέτια η μαμά τα έχει μόνο στο μουσείο!!!

:lo19::lo19::lo19:

Fuji 14-11-2013 11:39

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 973035)
Με τον γνωστό "κλέφτη" ή αλλιώς λάστιχο ποτίσματος, ρουφάς, γέρνεις το λάςτιχο σε χαμηλότερο επίπεδο ει δυνατόν σε δοχείο , πτύεις ό,τι υδρογονάνθρακες έμειναν στο στόμα σου και αναμένεις να αδειάσει....όσο αδειάζει κατευθύνεις το μέρος του λαστιχου εντός του τεπόζιτου να αναζητά το βαθύτερο μέρος του......ξαναγεμίζεις με "φρέσκια" βενζίνη από άλλο δοχείο ώστε να αναμειχθεί με τη παλιά...όσο μικρότερη η ποσόστοση της παλιάς, τόσο το καλύτερο.......
Τσεκάρεις φίλτρο αέρα μήπως έχει κάνει φωλιά κανά ζωντανό, τσεκάρεις μπουζί, νέα μπαταρία και βρουμμμμμμμμ :)

Βασίλη, ομολογώ πως αυτός ήταν ο πρώτος τρόπος που σκέφθηκα. Απλά ήθελα κάτι να μου εξασφαλίση την απομάκρυνση όλης της παλιάς βενζίνης. Το άλλο που με φρέναρε, είναι μη τυχόν στο χώσιμο όλο και πιο βαθιά με το λαστιχάκι, κάνω καμμιά ζημιά στο φλοτεράκι. Αν δε βγάλω άκρη άλλη, εκεί θα καταλήξω.

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 973037)
Και σημαντικό: ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ κατά την παραπάνω διαδικασία! :p

:sm7::sm7:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS ( 973100)
Ρουμπινετο εννοω τον διακοπτη που φανταζομαι οτι εχει η μοτοσυκλετα σου,για να ανοιγεις-κλεινεις την ροη της βενζινης...Το που βρισκεται οπως καταλαβαινεις δεν το γνωριζω,αλλα πρεπει να ειναι προφανως κατω απο το τεποζιτο κ καπου κοντα στην αντλια βενζινης...

Βαζεις το ρουμπινετο στην θεση off,βγαζεις το σωληνακι που φευγει απο αυτο που λογικα εχει η ταχυσυνδεσμο η μια απλη ασφαλεια κ αναλογα την θεση του ρουμπινετου αν σε βολευει κ εχει χωρο βαζεις ενα δοχειο απο κατω κ ανοιγεις το ρουμπινετο...

Αν ειναι σε πιο δυσκολο σημειο κ δεν χωραει δοχειο,συνδεεις ενα κομματακι λαστιχο απο το ρουμπινετο στην θεση αυτου που εβγαλες μεχρι το δοχειο κ μετα το ανοιγεις!!

Οπως σου ειπαν κ τα παιδια πιο πανω ΔΕΝ ΚΑΠΝΙΖΕΙΣ!!!Καλη επιτυχια!:)

Χρήστο, τέτοιο διακοπτάκι δεν έχω. Τώρα, επειδή το ρεζερβουάρ είναι κάτω απ' τη σέλα, να δω τι φεύγει από κει. Αντλία βενζίνης ή φίλτρο (αν έχουμε). Παιδιά μη βαράτε, από μηχανολογικά είμαι άσχετος. Λαδάκι, φίλτρο, και μπουζί μόνο ξέρω ν' αλλάζω. Α! και λάμπες. :D
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 973210)
Φίλε, για BMW μιλάμε ...όχι για Honda.:lo20:
Τέτοια μαραφέτια η μαμά τα έχει μόνο στο μουσείο!!!
:lo19::lo19::lo19:

Θοδωρή, αν ξέρεις κάτι παραπάνω, ρίξε φως. Δεν έχω τη μηχανή μαζί για να τσεκάρω επιτόπου βέβαια, ούτε και το εγχειρίδιο της "μαμάς". ,


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:52.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!