GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ταξίδια στο εξωτερικό (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41749)

nkavoura1970 29-06-2013 18:29

Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Υστερα απο εναμιση μηνα, μια δεκαημερη ημιδιασχιση της Μογγολιας (απο τα βουνα Altai στην πρωτευουσα Ulaan Baatar), μια αποτυχημενη προσεγγιση του Yakutsk απο τον ποταμο Lena (το ποταμοπλοιο απο το Ust-Kut εφευγε συνεχως ...αυριο) και ακολουθωντας, τελικα, την πεπατημενη εφτασα τελικα στο ξακουστο λιμανι των γκουλαγκ. Το μεταλλαγμενο freewind με μπροστινο 21 ιντσων απο kdx200 δουλεψε αψογα και καλειται τωρα να με φερει (μεσω Βλαδιβοστοκ), πισω στην Ελλαδα. Δυστυχως δεν ειμαι σε θεση να ενημερωνω το forum καθ' οδον, θα ανεβασω ομως φωτογραφιες και πληροφοριες οταν με το καλο επιστρεψω Κοζανη. Προς το παρον ας μου πει καποιος πως μπορω να συμπληρωνω το θεμα σταδιακα γιατι πεφτει το wi-fi και χανω οτο εγραψα...

MARK 29-06-2013 18:32

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Με το καλό
:ye02:

zandesiro 29-06-2013 18:33

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Sorry αλλα εσυ δε ταξιδευεις με τον Τελη με το Varadero ή κανω λαθος??
Μου ειχε πει οτι θα ταξιδευε με καποιον απο Κοζανη με freewind?



:confused:

nkavoura1970 29-06-2013 18:48

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Μονος μου ειμαι, ο Τελης το εβλεπε λιγο διαφορετικα, με διαφημισεις, συνεντευξεις, εγω δεν εχω μαθει να ταξιδευω ετσι και αποφασισαμε, τελικα, να τραβηξουμε διαφορετικους δρομους.

nkavoura1970 29-06-2013 18:55

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Ας μου πει καποιος, πως θα συμπληρωνω το θεμα τμηματικα (οταν βρισκω internet), επιλεγοντας το [Απαντηση] η καπως αλλιως; Ποια η διαφορα με το [Γρηγορη Απαντηση];

ckalfas 29-06-2013 18:59

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Είναι περίπου το ίδιο πράγμα.

intruder 29-06-2013 19:01

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
νικο καλους δρομους να χεις κ να παν ολα καλα.οταν με το καλο επιστρεψεις να βρεθουμε απο κοντα να τα ακουω ταξιδιαρικες ιστοριες της στεπας με καλη παρεα κ τσιπουρακια:re25::ye02:

mario 29-06-2013 19:04

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Γεια σου φίλε θα ανοίγεις το παρόν θέμα σου, θα γράφεις στο τελος της σελίδας "Γρήγορη Απάντηση" και στο τέλος "Υποβολή γρήγορης απάντησης"

Υ.Γ Αν πέφτει το ιντερνετ γράφε λιγότερα και πατα "Υποβολή γρήγορης απάντησης" και επανέλαβε.Μπορεί να κόβεις το κειμενό σου αλλά είναι σχεδόν ο μόνος τρόπος

Καλή επιστροφή!

nkavoura1970 29-06-2013 19:10

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Ωραια, λοιπον, θα το ενημερωνω διαρκως κατ' αυτον τον τροπο. Για την ελλειψη αμεσων απαντησεων σε καποια απο τα σχολια φταιει το γεγονος οτι ειναι η πρωτη μου ωρα στο φορουμ. Ενοειται οτι θα απαντησω σε καθε απορια και με χαρα μου να βρεθουμε και απο κοντα.

jmar 29-06-2013 19:12

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Καλη επιστροφη στην πατριδα, πολλα μπραβο για το ταξιδι σου! :ye32:

Γραψε μας αν μπορεις περιληπτικα πως εφτασες μεχρι Magadan ! :ye02:

nkavoura1970 29-06-2013 19:19

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Απλα, απο Ουκρανια στη Σαμαρα, Ουφα για το τζαμι των μπασκιρ λαλα τουλπαν, νοβοσιμπιρσκ για τον απιστευτο αλται χαιγουει μογγολια...

nkavoura1970 29-06-2013 19:22

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Καραγκιοζιλικια τωρα κανω γιατι ειναι δυσκολη στο ####κινητο μου η εναλλαγη ελληνικα-αγγλικα. Ο δρομος νοτια του νοβοσιμπιρσκ πρεπει να ειναι ενα μαστ για εσας με τα βαρια

zandesiro 29-06-2013 19:23

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Μια χαρα τα πας,go on...!

nkavoura1970 29-06-2013 19:24

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Πως γινεται η ανανεωση; αυτοματα η παταω κατι για να δω τα νεα μηνυματα;

jmar 29-06-2013 19:28

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Πατα απλα ανανεωση σελιδας !! Στον browser σου :ye33:

nkavoura1970 29-06-2013 19:28

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
600χλμ σαν αυτα που σας αρεσουν. Φευγεις 200 χλμ νοτια του νοβοσιμπιρσκ, περνας και το μπιυσκ κοβει τελειως η κινηση (ετσι κι αλλιως απο εδω μονο μογγολια παει, παρα το οτι ειναι συνορο με το καζακσταν δεν εχει ακομη τελωνειο) και μετα το γκορνο αλταυσκ αρχιζει το πανηγυρι

zandesiro 29-06-2013 19:32

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 ( 916345)
600χλμ σαν αυτα που σας αρεσουν. Φευγεις 200 χλμ νοτια του νοβοσιμπιρσκ, περνας και το μπιυσκ κοβει τελειως η κινηση (ετσι κι αλλιως απο εδω μονο μογγολια παει, παρα το οτι ειναι συνορο με το καζακσταν δεν εχει ακομη τελωνειο) και μετα το γκορνο αλταυσκ αρχιζει το πανηγυρι

Χαρτης εδω....

nkavoura1970 29-06-2013 19:32

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Κινηση μηδεν, καλο οδοστρωμα, δεν ειναι πολλα χρονια που ασφαλτοστρωθηκε ο αλται χαιγουει, ενα περασμα στα 1700 αλλα πολλες κορυφες των 3000+ χιονισμενες ακομη τριγυρω, η γοητεια της εσχατιας (παντου τελικα τα συνορα ειναι παραμελημενα και εξιταρουν τον ταξιδιωτη) αντε ομως να ζεις εσυ εκει, αλλα ενα βασικο μειονεκτημα...

jmar 29-06-2013 19:37

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Δωσε!! ειμαστε ολοι αυτια για πληροφοριες! :ye32:

commander 29-06-2013 19:38

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
καλη συνέχεια να εχεις και αναμενουμε με μεγαλη "αγωνια" να το πω ετσι το οδοιπορικό σου που καποια στιγμη τις μοτοσυκλετιστική μου ζωης θα το επιχειρησω"με"

nkavoura1970 29-06-2013 19:40

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Κοιταξα λιγο τα σκονακια μου... Εννοειται οτι κινουμαστε σε περιοχες με εντονο το καζακικο στοιχειο. Χαρακτηριστικα κεφαλια, μαυρο πυκνο μαλλι, μουσουλμανικα σκουφακια και σαλομ για χαιρετισμο. Μικρα τζαμια κανουν διακριτικα την παρουσια τους εδω κυριαρχει το μουσουλμανικο στοιχειο, νομαδικο φυλο τουρανικης προελευσης ειναι οι αλται.

nkavoura1970 29-06-2013 19:42

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Να ξερετε οτι θελω να απευθυνομαι στον καθενα ξεχωριστα αλλα δεν γινεται. Θα γινει οταν καποια στιγμη βρεθουμε (αλλα βμω δεν αγοραζω που να χτυπιεστε)

jmar 29-06-2013 19:52

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 ( 916355)
Να ξερετε οτι θελω να απευθυνομαι στον καθενα ξεχωριστα αλλα δεν γινεται. Θα γινει οταν καποια στιγμη βρεθουμε (αλλα bmw δεν αγοραζω που να χτυπιεστε)

:ye02: :sm7:

nkavoura1970 29-06-2013 19:53

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Μολις εχασα ενα χορταστικο ποστ. Το ξαναγραφω. Η εκπληξη που σας ελεγα ειναι πως αν μπεις απο δω μογγολια εχει χωμα και μονο χωμα. Ηταν 1260χλμ απο νοτια ολγκιι χοβτο αλται αλλα εχουν στρωσει καμια 400αρια και πολυ περισσοτερα απο βορεια, ουλιανγκομ αν θυμαμαι καλα δεν εχω το χαρτη μαζι μου

jmar 29-06-2013 19:55

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Βατο χωμα ή δυσκολο?? Γενικα η διαδρομη προς Magadan που ειχε την μεγαλυτερη δυσκολια??

nkavoura1970 29-06-2013 19:56

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Προτιμησα απο νοτια γιατι πιστευω η διαδρομη ειναι πιο αντιπροσωπευτικη της μογγολιας με βουνα ψηλα στην αρχη,εναν καλο χειμαρο, η μπροστινη ροδα δεν φαινοταν κατεβηκα εσπρωξα και παγωσα μεχρι να βγω, στεπα με αυτους τους παραλληλους δρομους που ομως ολοι παντα ξανασυναντιωνται και ολιγη απο βορεια γκομπι στα τελειωματα της

nkavoura1970 29-06-2013 19:59

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Θα σας εξομολογηθω κατι. Παντα σας κοροιδευα με αυτες τις τηλεορασεις που κουβαλατε στο τιμονι. Οι γερμανοι στα ουραλια μου το ειπαν κανω πολυ ασχημα που δεν εχω τζι πι ες στην μογγολια με ορισμενα συγκεκριμενα γουει ποιντς. Βμω 800 οδηγουσαν. Τους αγνοησα

nkavoura1970 29-06-2013 20:02

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Εφαγα δυο χασιματα την πρωτη μερα θα τα θυμαμαι για χρονια. Το πρωτο απο βιασυνη ειχα πιασει εναν ωραιο ρυθμο και σε μια διχαλα και τα δυο παρακλαδια ηταν το ιδιο πατημενα. Το αντιμετωπισα εντουραδικα δεν ξαναγυρισα πισω αλλα 20 λεπτα αργοτερα ειχα ξαναβρει τον κανονικο

siraxanz 29-06-2013 20:03

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
To gps κάτωαπό ορισμένες συνθήκες είναι life saver...

Μπραβο σου για το ταξίδι που πραγματοποιείς και

ξανά-μανά μπράβο που το μοιράζεσαι μαζί μας!

Τον ανυπόκριτο σεβασμό μου!:)

nkavoura1970 29-06-2013 20:04

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Μου ειπαν κατι βοσκοι χαχανιζοντας πισω απο κεινη την κορυφη ειναι ο δρομος κι εκοψα αζιμουθιο. Χρειαστηκε ομως να περασω αλλον ενα χειμαρρο παλι μουσκεμα και νυχτωνε κι ολας

nkavoura1970 29-06-2013 20:08

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Το δευτερο χασιμο ηταν απο νυχτα. Εκει δεν ξεχωριζε ο πατημενος απ τον απατητο γυρνουσα μετα να βρω στην αμμο το ιχνος απο το πισω ραλλυ κροςς ευτυχως τα τακουνια του ηταν ακομη τεραστια. Μετα κατω στη γεφυρα οταν ξαναγυρισα περιμενα να περασει καποιος. Ακολουθησα ενα ουαζ τα παλια τα ρωσικα πανε πολυ γρηγορα στο χωμα τα ξεφτιλισμενα εφτασα στο χοβντο 2 τα ξημερωματα πτωμα κυριολεκτικα κλειστα τα παντα

nkavoura1970 29-06-2013 20:10

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Ειχε 4 γουλιες νερο ολες κι ολες το παγουρι το ατσερμπις ακομα τις θυμαμαι και κοιμηθηκα σε ενα παρκο μουσκεμενος ως τα μπουτια ξυλιασα

nkavoura1970 29-06-2013 20:16

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Λιγο ιστορια τωρα. Στα δυτικα συνορα της μογγολιας εκτος απο τους καζακους κατοικει και η μειονοτητα των χοτον μουσουλμανοι ολοι τους καμια 80-100 χιλ κατοικοι ολοι κι ολοι επι συνολου 2.8εκ ολης της μογγολιας. Και οι 5 πολεις εχουν τα τζαμια τους αλλα λογω της απομονωσης της περιοχης απο τα μεγαλα ισλαμικα κεντρα της μεσης ανατολης και της κεντρικης ασιας το ισλαμ δεν υπηρξε ποτε σημαντικος πυλωνας πιστης

babisadve 29-06-2013 20:17

I am in.


Sent from my iPhone using Tapatalk

nkavoura1970 29-06-2013 20:27

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Εχασα κι αλλο χορταστικο ποστ. Νικο σε ευχαριστω. Εννοειται οτι θα στειλω πραμα μαλλον μετα την επιστροφη. Δεν πηρα ενα νετ μπουκ να κατεβαζω τις φωτο να τις κανω 640χ480 και να τις ανεβαζω. Ειδες ποσα πραματα σου λειπουν αμα δεν εχεις αυτους τους μεταλλικους ντενεκεδες αλουμινιου στα πλαγια? Καλα να παθεις ταξιδιωτη της πενταρας.

nkavoura1970 29-06-2013 20:32

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Κλεινω την παρενθεση που φοβαμαι οτι θα πυροδοτησει σχολια φωτια. Χαραματα ξεκινησα απο το χοβντο εχοντας παρει ενα 5λιτρο απο ψυκτικο υγρο βενζινη και με το φιλτρο αερα να δειχνει απο τον ηχο οτι συντομα θα ηθελε καθαρισμα. Εγω κατασπρος απο τη σκονη η θερμοκρασια να παιρνει γρηγορα τη ανιουσα

nkavoura1970 29-06-2013 20:36

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Παρενθεση. Σχεδιασα το ταξιδι με βαση τα ποσοστα βροχοπτωσης στη σιβηρια και τις θερμοκρασιες στη μογγολια. Δεν λεω γκομπι, η ερημος ειναι αρκετα νοτιοτερα κι ας χανω σε τηλεθεαση. Μου βγηκε. Αν εξαιρεσεις κατι βροχες στο βολγα και εναν διαολεμενα παγωμενο αερα τελη μαιου στα λιβαδια μετα τα ουραλια ο καιρος μου εκανε ΟΛΑ τα χατιρια.

nikos-x 29-06-2013 20:36

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 ( 916355)
Να ξερετε οτι θελω να απευθυνομαι στον καθενα ξεχωριστα αλλα δεν γινεται. Θα γινει οταν καποια στιγμη βρεθουμε (αλλα βμω δεν αγοραζω που να χτυπιεστε)

:sm7: Καλά ντε!!! :sm7:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nkavoura1970 ( 916359)
Μολις εχασα ενα χορταστικο ποστ. . .

Πατριωτάκι, καλησπέρα. (Πτολεμαΐδα γαρ) :p
Πάθαινα το ίδια σε Συρία και Λίβανο, γιατί δεν ήταν ικονοποιητικό το σήμα.
Κάθε 4-5 σειρούλες, έκανα "αντιγραφή" το κείμενο κι ετσι δεν έχανα παρά μόνο λίγες λεξούλες.
Μόλις επανερχόταν το σήμα, έκανα "επικόλληση" και όλα καλά. :)

Καλούς δρόμους και περιμένουμε νέα σου, μοτοσυκλετιστή με ψυχή. :re25:

nkavoura1970 29-06-2013 20:41

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Η διαδρομη χοβντο-αλται μια σκετη απογοητευση. Κακος σκληρος χωματοδρομος γραναζια απο τον αερα πολλα εργα βελτιωσης φορτηγα του σκοτωμου και σκονη να μην μπορεις να ανασανεις. Που αυτες οι εικονες της μογγολιας που οι ερημοι δρομοι χανονται στο πουθενα με τις καμηλες να μασουλανε χορταρακι και τον καταγαλανο ουρανο?

nkavoura1970 29-06-2013 20:49

Απάντηση: Στο Magadan, μεσω ...Μογγολιας !
 
Το μπιτονι πηγε στραφι. Βενζιναδικα υπαρχουν συχνα. Αν οχι στα 100 στα 200χλμ σιγουρα. Ξενοδοχεια δεν υπαρχουν. Κι ενω κουβαλουσα ενα μπιβουακ κι εναν υπνοσακο εχω αρχισει να βαριεμαι το στησε ξεστησε. 43 πια κι αλλο? Στο ερωτημα λοιπον που κοιμομαστε αποψε ολα τα δαχτυλα εδειξαν μια σκηνη μια κυρια την ανοιξε καποιοι φορτηγατζηδες κοιμοταν ηδη μεσα γυρω γυρω μου εδειξε μια γωνια επιασε κι η αφεντικινα την απεναντι και η νυχτα περασε. Το πρωι η κυρια μου ζητησε 1000 τονγκρομ. 1850 τονγκρομ ειναι το ευρω.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:54.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!