GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   GS800 XENON Lights (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=26698)

green 14-12-2011 15:29

GS800 XENON Lights
 
Σε αναζήτηση αντικατάστασης της λάμπας πυρακτώσεως στο GS800 με XENON μου είπαν και προς τιμή τους (κατάστημα που προμηθεύει τα αντίστοιχα kits) πως το φανάρι έχει κατασκευαστικό πρόβλημα όσο αφορά τον αερισμό του με αποτέλεσμα αν τοποθετήσω XENON να χαλάσει το φανάρι. Βέβαια επίσης είπε πως θα χαλάσει όπως και να έχει κάποια στιγμή και με την απλή λάμπα.
Αληθεύει?

steliosx 14-12-2011 16:33

Απάντηση: GS800 XENON Lights
 
Ναι έχει έχει παρατηρηθεί ότι οι καθρέπτες μαυρίζουν-καιγονται στα 800άρια. Μάλιστα υπάρχει σχετικό θέμα, το οποίο όμως δεν το βρήκα για σου βάλω το link. Στο δικό μου παντως είναι μαυρισμένοι και καμμένοι ακριβώς πάνω από την λάμπα.:mad:
Σχετικά με τα xenon, δεν ξέρω κάτι επιπλέον να σου πω αν και έχω την εντύπωση ότι γενικά οι λαμπτήρες xenon αναπτύσουν μικρότερη θερμοκρασία απο τις αλογόνου. Οπότε σε αυτή την περίπτωση δεν νομίζω ότι θα έχεις περισσότερη θερμική επιβάρυνση στο υλικό του καθρέπτη.

jimm 14-12-2011 21:28

Απάντηση: GS800 XENON Lights
 
καλα μιλαμε τα μαστορια ειναι μεγαλοι παπατζηδες σε οτι αναφορα τα xenon............διοτι εχουν λιγοτερη θερμοκρασια απο τις πυρακτωσεως 35w αντι 55w της μαμα.............συν οτι κανεις δεν μιλαει για τα κιτ dc/dc τα φτηνα και τα καλα dc/ac :)
τωρα αν τα συγκεκριμενα φαναρια εχουν προβλημα αυτο ειναι αλλο θεμα.....παντως τα κιτ xenon ζημια δεν κανουν

siraxanz 14-12-2011 23:37

Απάντηση: GS800 XENON Lights
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jimm ( 544916)
καλα μιλαμε τα μαστορια ειναι μεγαλοι παπατζηδες σε οτι αναφορα τα xenon............διοτι εχουν λιγοτερη θερμοκρασια απο τις πυρακτωσεως 35w αντι 55w της μαμα.............συν οτι κανεις δεν μιλαει για τα κιτ dc/dc τα φτηνα και τα καλα dc/ac :)
τωρα αν τα συγκεκριμενα φαναρια εχουν προβλημα αυτο ειναι αλλο θεμα.....παντως τα κιτ xenon ζημια δεν κανουν


Αναπτυξε το λιγο περισσοτερο αν γνωριζεις το θεμα που αναφερες για να μαθουμε κ εμεις.
Τι σημαινει αυτο και πως διακρινετε?(κοκκινα γραμματα)

jimm 15-12-2011 09:49

Απάντηση: GS800 XENON Lights
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 544963)
Αναπτυξε το λιγο περισσοτερο αν γνωριζεις το θεμα που αναφερες για να μαθουμε κ εμεις.
Τι σημαινει αυτο και πως διακρινετε?(κοκκινα γραμματα)




περιληπτικα ειναι τα εξης....dc/dc παιρνουν το 12v και το κανουν καποιες χιλιαδες για να δουλεψει η λαμπα xenon.το + εφαρμοζεται ομως στην μια μονο ακιδα με αποτελεσμα την μιση ζωη της λαμπας συν λιγοτερο φως.το dc/ac κιτ παιρνουν τα 12v τα κανουν ac (εναλασσομενο) πηγαινουν τα χιλιαδες volt στην λαμπα εναλασσομενα και στις δυο ακιδες,ενναλλαξ με αποτελεσμα το αντιθετο απο τα dc/dc
ριξε μια ματια σε καποια ιστιοσελιδα και θα δεις περισσοτερα.........


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:51.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!