GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Λάμπα ή ballast; (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44932)

Papadopaidi 05-12-2013 00:27

Λάμπα ή ballast;
 
Τα σέβη μου κ ο Θεός μαζί σας.
Φοράω ένα κιτ xenon Η1 στα 55w.
Επειδή μου έχει σπάσει τους αναπαραγωγικούς αδένες τις τελευταίες
μέρες η λάμπα (κιτρινιζει μετά από 5 λέπτά κ σβήνει όπου
χρειάζεται να ανοιγοκλείνω το διακόπτη συνεχώς) υποθέτω ότι
είναι στα τελευταία της η λάμπα. Υπάρχει περίτωση να είναι το ballast;
Αν λοιπόν είναι η λάμπα να ψάξω για 75w ή 100w; Θα έχω καλύτερη
απόδοση κ φωτεινότητα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

vpentza 05-12-2013 09:47

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Εμένα κάποιες φορές δεν άναβε κατά την εκκίνηση και μια φορά είχε σβύσει....νόμιζα ότι ήταν η μπαταρία ή το σύστημα xenon.....
Ο ηλεκτρολόγος που τα είχε περάσει, άνοιξε όλα τα φυσάκια, ψέκασε με καθαριστικό επαφών και .......κανένα πρόβλημα πλέον ! Λόγω τριετίας από την εγκατάσταση, βροχές, ταξίδια, πλυσίματα κτλ κτλ ήθελε ένα check !

Η λάμπα σε παλαιότερα συστήματα xenon ήταν 55w, δεν υπάρχει απόλυτα κανένας λόγος για περισσότερα watts......το φως στα 55w είναι υπέρ αρκετό......για παραπάνω δεν έχω ακούσει ποτέ.....τα συστήματα xenon βγαίνουν σε 35w(τα σύγχρονα) και 55w....αυτά με τα περισσότερα watts δεν συνηθίζονται σε μοτό.....μην ανεβάζεις καταναλώσεις σε ένα ήση βαρύ σύστημα όπως αυτό της BMW

Papadopaidi 05-12-2013 20:48

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 980252)
Εμένα κάποιες φορές δεν άναβε κατά την εκκίνηση και μια φορά είχε σβύσει....νόμιζα ότι ήταν η μπαταρία ή το σύστημα xenon.....
Ο ηλεκτρολόγος που τα είχε περάσει, άνοιξε όλα τα φυσάκια, ψέκασε με καθαριστικό επαφών και .......κανένα πρόβλημα πλέον ! Λόγω τριετίας από την εγκατάσταση, βροχές, ταξίδια, πλυσίματα κτλ κτλ ήθελε ένα check !

Η λάμπα σε παλαιότερα συστήματα xenon ήταν 55w, δεν υπάρχει απόλυτα κανένας λόγος για περισσότερα watts......το φως στα 55w είναι υπέρ αρκετό......για παραπάνω δεν έχω ακούσει ποτέ.....τα συστήματα xenon βγαίνουν σε 35w(τα σύγχρονα) και 55w....αυτά με τα περισσότερα watts δεν συνηθίζονται σε μοτό.....μην ανεβάζεις καταναλώσεις σε ένα ήση βαρύ σύστημα όπως αυτό της BMW

Δηλαδή με τα 20 watt επιπλέον δεν θα πετύχω κάτι παραπάνω
κ υπάρχει περίπτωση να κάνω κ ζημιά εν Χριστώ αδελφέ Βασίλειε;:hmmm:

Carduelis 05-12-2013 22:38

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Νοmίζω δεν υπάρχουν ballast για μοτό παρά μόνο σε 35 και 55 watts
Είναι υπεραρκετό το 35 για μένα, αλλά είναι θεμα επιλογής..

joe 05-12-2013 23:05

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
ΜΗ ΒΑΛΕΙΣ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 55W OYTE ΓΙΑ ΑΣΤΕΙΟ.....ΕΙΧΑ ΒΑΛΕΙ 75 W ME AΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΝΑ ΤΥΦΛΟΝΩ ΟΛΑ ΤΑ ΕΙΣΕΡΧΟΜΕΝΑ ΟΧΗΜΑΤΑ ΠΑΡΟΛΟ ΤΗΝ ΠΙΟ ΧΑΜΗΛΗ ΡΗΘΜΗΣΗ ΤΩΝ ΦΩΤΩΝ,,,,ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΚΟΙΛΙΑΖΩ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ........ΤΕΛΙΚΑ ΕΒΑΛΑ ΠΑΛΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΛΑΜΠΑ,,

kokkinos1 05-12-2013 23:09

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
τα watt ειναι μονάδα κατανάλωσης και οχι έντασης
αυτή μετριέται με lux η αλλιως lumen,
εαν βαλεις μεγαλύτερη θα πετύχεις πιο μεγάλη κατανάλωση (και φως )και επιβάρυνση του δυναμό (για 20 παραπάνω watt αμελητέα η διαφορά:) ) και θα ζεσταινονται λιγο πιο πολύ οι φισες στην λάμπα, γνωμη μου μεινε στο δοκιμασμένο εφόσον σε καλυπτει,:di59:

vpentza 05-12-2013 23:09

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi ( 980420)
Δηλαδή με τα 20 watt επιπλέον δεν θα πετύχω κάτι παραπάνω
κ υπάρχει περίπτωση να κάνω κ ζημιά εν Χριστώ αδελφέ Βασίλειε;:hmmm:

Συνετά συνυπολογίζεις το πόνημά μου, αδελφέ
Καλόν είναι να μην φορτώνεις με επιπλέον θερμοκρασία ένα φανάρι που δεν είναι κατασκευασμένο να δέχεται σύστημα xenon ...
Επιμένω, λόγω εμπειρίας, ότι τα 35w είναι αρκετά....:)

nivam 05-12-2013 23:57

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kokkinos1 ( 980461)
τα watt ειναι μονάδα κατανάλωσης και οχι έντασης
αυτή μετριέται με lux η αλλιως lumen,
εαν βαλεις μεγαλύτερη θα πετύχεις πιο μεγάλη κατανάλωση (και φως )και επιβάρυνση του δυναμό (για 20 παραπάνω watt αμελητέα η διαφορά:) ) και θα ζεσταινονται λιγο πιο πολύ οι φισες στην λάμπα, γνωμη μου μεινε στο δοκιμασμένο εφόσον σε καλυπτει,:di59:

Tα lux μετράνε φωτεινότητα στο χώρο, ενώ τα lumens φωτεινότητα πηγής φωτός.:)

nivam 05-12-2013 23:58

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 980462)
Συνετά συνυπολογίζεις το πόνημά μου, αδελφέ
Καλόν είναι να μην φορτώνεις με επιπλέον θερμοκρασία ένα φανάρι που δεν είναι κατασκευασμένο να δέχεται σύστημα xenon ...
Επιμένω, λόγω εμπειρίας, ότι τα 35w είναι αρκετά....:)

:ye36:

vpentza 06-12-2013 00:00

Απάντηση: Λάμπα ή ballast;
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kokkinos1 ( 980461)
τα watt ειναι μονάδα κατανάλωσης και οχι έντασης
αυτή μετριέται με lux η αλλιως lumen,
εαν βαλεις μεγαλύτερη θα πετύχεις πιο μεγάλη κατανάλωση (και φως )και επιβάρυνση του δυναμό (για 20 παραπάνω watt αμελητέα η διαφορά:) ) και θα ζεσταινονται λιγο πιο πολύ οι φισες στην λάμπα, γνωμη μου μεινε στο δοκιμασμένο εφόσον σε καλυπτει,:di59:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 980476)
Tα lux μετράνε φωτεινότητα στο χώρο, ενώ τα lumens φωτεινότητα πηγής φωτός.:)

Δίκιο έχετε αλλά σε ένα κάτοπτρο μη συμβατό με λάμπα xenon....ποιά απόδοση, ποιά κατανάλωση.....αχταρμάς είναι......
Όπως και νά ´χει, για εμένα ήταν η καλύτερη επένδυση στη μοτό μου....και βλέπω και (ακόμα πιό σημαντικό) με βλέπουν...


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:54.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!