GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39624)

Giof 09-06-2013 10:00

Το πιο δυνατό που μπορείς να βάλεις είναι διαλυτικό που χρησιμοποιούν οι βαφείς. Συνήθως στο χρωμα αφήνει θολούρα αλλα το περνάνε αλοιφη μετα.
Σε αυτο δεν νομίζω ότι θα αφήσει κατι.

axinos 20-08-2013 10:15

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 872673)
Όλα τα αυτοκόλλητα, τα βγάζω με WD40 ... ή ένα άλλο οποιοδήποτε αντισκωριακό ...

Ακόμη κι αυτά, που κολλάνε καθημερινά τα "καλά παιδιά" στην είσοδο της πολυκατοικίας ...

Επειδή περιέχει πετρέλαιο, όπως είπε παραπάνω ο Γιάννης, "αναλιγώνει" την κόλλα και φεύγει ...

Το χάρτινα αυτοκόλλητα, φεύγουν στο δευτερόλεπτο ...

Τα πλαστικά/πλαστικοποιημένα, θέλουν ώρα κ 2,3 φορές ψέκασμα ....

Βέβαια, στην δική σου περίπτωση που είναι ξεραμένο, θα χρειαστεί χρόνος για να "μουλιάσει" ... αλλά μετά φεύγει με το νύχι ...

Υ.Γ.Αν δουλέψει με το ξύδι, θα ήθελα να το ξέρω, για να το κάνω κι εγώ ... αν κ θα το φοβόμουν το ξύδι πάνω στα χρώματα ...


.

Μπορώ να χρησιμοποιήσω αντισκωριακό για ξεραμμένο αυτοκόλλητο στην πλάκα του τιμονιού?

axinos 20-08-2013 10:45

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Και 2η ερώτηση στα καπάκια:
Για ξεραμένο αυτοκόλητο στο μπροστινό φτερό τί κάνω?
Για την πλάκα του τιμονιού μου είπαν να χρησιμοποιήσω καθαρή βενζίνη. Ισχύει?:confused:

Markas 20-08-2013 10:57

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Παίδες, πάντως για υπολείμματα αυτοκόλλητου εγώ χρησιμοποίησα ένα πανί βουτηγμένο σε λίγο λαδάκι από τη κουζίνα. Τρίψε τρίψε ξαφνικά έφευγε!!!
Απίστευτη λύση, καθαρή και ακίνδυνη για οποιαδήποτε επιφάνεια.

todor 20-08-2013 10:57

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
δηλαδη μπορω να βγαλω τα αυτοκολλητα απο τα πλαινα της μηχανης μου χρησιμοποιωντας wd40????αντι για ζεσταμα με τις ωρες να μαλακωσει η κολα????

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 20-08-2013 23:41

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από todor ( 935525)
δηλαδη μπορω να βγαλω τα αυτοκολλητα απο τα πλαινα της μηχανης μου χρησιμοποιωντας wd40????αντι για ζεσταμα με τις ωρες να μαλακωσει η κολα????

Τι εστειλε παλι το πατατα τοκ...

Το WD40, το έχω χρησιμοποιήσει με επιτυχία,

σε αυτοκόλλητα "οικιακής" χρήσης κ όχι σε μοτοσυκλέτα ...

Οπότε, δεν ξέρω αν θα "δουλέψει" στην περίπτωσή σου ... :rolleyes:

Troublemaker 24-08-2013 10:09

Απάντηση: ΞΕΡΑΜΕΝΟ ΑΥΤΟΚΟΛΛΗΤΟ ΣΤΗΝ ΤΑΠΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Markas ( 935524)
Παίδες, πάντως για υπολείμματα αυτοκόλλητου εγώ χρησιμοποίησα ένα πανί βουτηγμένο σε λίγο λαδάκι από τη κουζίνα. Τρίψε τρίψε ξαφνικά έφευγε!!!
Απίστευτη λύση, καθαρή και ακίνδυνη για οποιαδήποτε επιφάνεια.

Ισχύει! Ειδικά αν το αυτοκόλλητο ειναι χάρτινο, με ενα πανακι κ λιγη μαγιονεζα εξαφανιζονται τα παντα σε 2 λεπτα! ;)

sent from the deep ocean..


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:53.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!