GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη) (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=3102)

kostas_366 03-06-2009 17:01

BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Όλοι ξέρετε ότι πρόσφατα άλλαξα την 1100 με ένα 1150.
Σας είχα πει ότι θα γράψω εντυπώσεις. Θα προσπαθήσω να γράψω πως συμπεριφέρεται η κάθε μια μοτοσικλέτα, ομοιότητες, διαφορές κλπ.
Να πω ότι το τεστ γίνεται μεταξύ …….μαύρων μοτοσικλετών :p (αγαπημένο χρώμα).

http://img193.imageshack.us/img193/7797/dsc00128w.jpg

vs

http://img36.imageshack.us/img36/2996/dsc00082e.jpg
Και σίγουρα είναι προσωπική γνώμη, χωρίς να σημαίνει ότι ….τα πάντα όλα.:)..... είναι έτσι.

...Σημαντικός λόγος αλλαγής της 1100 ήταν ο αέρας. Και εννοώ πολλούς πλευρικούς ανέμους και με πονούσε το ισχίο μου. Είμαι και κοντός αναβάτης (1.72) και αυτό φυσικά θα παίζει τον ρόλο του. Ίσως ψηλότερος αναβάτης να μην έχει πλευρικούς. Σίγουρα η κάλυψη αέρα του 1150 είναι πολύ καλύτερη. Το συγκεκριμένο έχει και ζελατίνα adve και είναι πολύ καλύτερο. Για το 1100 όσες ζελατίνες είχα δει, δεν μ άρεσε καμία.

...Αμέσως κατάλαβα μια ησυχία στο 1150. Το σασμάν πιο ήσυχο, το μοτέρ, ο ψεκασμός ίσως. Γενικά το μοτέρ δεν λειτουργεί τρακτερίστικα* όπως στο 1100. Ο θόρυβος του είναι μικρότερος. Βέβαια το 1150 έχει περισσότερο θόρυβο από την εξάτμιση. Σε ταξίδι δηλ. ακούγεται περισσότερο το 1150, από την εξάτμιση. Όχι ενοχλητικά όμως σε καμία περίπτωση. Πολλές φορές μ αρέσει κιόλας γιατί καταλαβαίνω μηχανάκι, ενώ στο 1100 άκουγα θόρυβο μοτέρ μόνο.
-Πιο πάνω είπα για το σασμάν. Οι ταχύτητες έρχονται εύκολα, χωρίς θορύβους, βρίσκεις εύκολα την νεκρά, και έχεις και 6η. Αυτό σημαίνει ότι σε εθνική ή μεγάλο ταξίδι, ταξιδεύεις πιο ξεκούραστα, όλη η μοτοσικλέτα είναι πιο ήσυχη, σε ταχύτητες 160+ κραδασμοί 0, χωρίς να έχεις τρέμουλο-μούδιασμα, στα χέρια σου και στα πόδια σου. Στο 1100 τα είχες αυτά, όπως και θορύβους από το σασμάν σαν να μην έχει βαλβολίνη κάτι φορές. Προσωπικά δεν με πείραζαν αλλά δεν ήταν και ότι καλύτερο. Ακόμα να πω ότι σε μικρές ταχύτητες με 2η στο κιβώτιο, το 1100 έκανε ένα βήξιμο (σαν να κοβόταν αστραπιαία το καύσιμο, το είχαν και άλλες μότο που είχα αυτό) ενώ το 1150 δεν το κάνει.
-Μιας και είμαστε σε κιβώτιο να πω και κάτι άλλο. Με το 1100 έχω πάει σε χωματόδρομο, με το 1150 όχι, αλλά νομίζω ότι θα είναι καλύτερο. Ο λόγος? Κοντύτερη πρώτη σχέση και εύκολη αλλαγή 2ης, ενώ το 1100, είχε μακριά πρώτη αποτέλεσμα να μην είχες πολλές επιλογές και ήθελες αρκετά κλμ στο κοντέρ, για να βάλεις 2η ταχύτητα.
http://img30.imageshack.us/img30/746/kostas064.jpg

...Αμέσως κατάλαβα πιο δυνατά φρένα. Δεν εννοώ abs κλπ. εννοώ ότι με την ίδια δύναμη έχεις περισσότερη πίεση στους τροχούς. Σε κουβέντα με φίλους όταν το είπα, μου είπαν ότι έχει μεγαλύτερες τρόμπες φρένων. Δεν το ξέρω αυτό, δεν το έχω ψάξει (ας το πουν πιο ειδικοί) αλλά τα φρένα είναι πιο δυνατά.

...Νιώθω την 1150 ελαφρύτερη, και πιο μανιτζέβελη. Δεν έχει να κάνει με τα λάστιχα (κορωνάτα περισσότερο π.χ.) ή να είναι ελαφρύτερο το τιμόνι, anakki είχε το 1100, τα ίδια έχει και το 1150. Την μετακινώ ευκολότερα και σε στενά κομμάτια την νιώθω ελαφρύτερη.
Στον δρόμο όμως, και σε αίσθηση, και σε αέρηδες αν θέλετε, το 1150 με έχει κουνήσει μπροστά. Αυτό μπορεί να έχει να κάνει και με την μεγαλύτερη αντίσταση αέρα (μεγαλύτερη ζελατίνα) οπότε και κούνημα περισσότερο.
Το 1100 δεν με είχε κουνήσει ποτέ. Ένιωθα να είναι πολύ βαρύτερο στο δρόμο. Αυτό δεν σημαίνει ότι ήταν κιόλας, δεν το ξέρω, εννοώ την αίσθηση που είχα εγώ σαν αναβάτης. Βέβαια θα τολμήσω να πω, ότι η γνώμη μου είναι ότι αυτό γινόταν όχι από την αντίσταση του αέρα, αλλά από της σχέσεις των ταχητύτων. Είπαμε 5άρι κιβώτιο το 1100, κοντύτερο, και ίσως πιο ροπάτο, οπότε δεν ήταν συχνά η μοτοσικλέτα σε αδράνεια (είτε στο άνοιγμα γκαζιού είτε στο κλείσιμο) και ίσως γι αυτό την ένιωθα πιο ``κολλημένη`` κάτω.
Βέβαια η παραπάνω είναι προσωπική άποψη που μπορεί και να μην είναι σωστή. Πολλές φορές σε άπνοια, και σε μοναχικά ταξίδια που κάνω συχνά (150κλμ απόσταση, δηλ. αρκετά) σκεπτόμενος αυτά, αυτό ένιωσα και εκεί κατέληξα. Να πω ότι το 1100 είχε πιο φορτηγίσια αίσθηση. Αυτή μου έδινε, που μπορεί να ήταν η ιδέα μου, αλλά έτσι ένιωθα. Σαν να ήταν πιο …κολλημένο το μπροστινό κάτω.

...Το πίσω αμορτισέρ στην 1150 είναι διαφορετικό. Πιο μαλακό θα έλεγα, με πιο σφιχτή επαναφορά (ξέχωρα ρυθμίσεις). Σε κατεβάσματα, μπορεί και λόγο αυτού, ή σασμάν, δεν σβαρνίζει ο πίσω τροχός. Στο 1100 σβάρνιζε και έχανε πρόσφυση ο πίσω τροχός. Μπροστά το ίδιο, δεν κατάλαβα διαφορά.

...Σε κλειστά και γρήγορα κομμάτια π.χ. Επίδαυρος, με το 1100 είχα μια τεράστια 4η, που λειτουργούσε από τα 80κλμ έως τα 150. Έτσι λοιπόν δεν μου τελείωνε ποτέ η μοτοσικλέτα και δεν ήθελα αλλαγές ταχυτήτων. Με το 1150, μου τελειώνει πολλές φορές η 4η και η 5η είναι μακριά.
Να τονίζω ότι αυτό το λέω μόνο για το κομμάτι Επίδαυρος, που όλοι το ξέρετε και φυσικά επειδή το κάνω συνέχεια.

...Το 1150 έχει καλύτερα φώτα. Του 1100 ήταν φαναράκια (αν και είχα βάλει κ λάμπα +50%) Στην μεγάλη σκάλα το 1150 έχει 2 λάμπες αναμμένες. Πολύ καλά φώτα και με όμορφη δέσμη.
http://img190.imageshack.us/img190/3035/dsc00213d.jpg


http://img36.imageshack.us/img36/479/dsc00068f.jpg


...Ανταλακτικά αναλώσιμα είναι όλα ίδια (λάδια, τακάκια, φίλτρα). Το 1150 είναι 2001 μοντ γιατί το 2002 έχει άλλα τακάκια και δαγκάνες bmw και όχι μπρέμπο.

...Το 1150 εξατμίζει λιγότερο λάδι :sm7:.

...ΑΑΑ στο 1100 ξεβιδωνόταν καμιά βίδα που και που στο 1150 δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Ακόμα έχει εύκολη πρόσβαση στο να ανεβοκατεβάσεις τα φώτα από βάρος (μια κίνηση) και καλύτερη και εύκολη ρύθμιση-βγάλσιμο ζελατίνας.

...Μαλακότερος συμπλέκτης λόγω του ότι είναι υδραυλικός. Στο 1100 πολλές φορές πονούσε ο καρπός μου.

...Εξωτερικά, πολλές φορές που την βλέπω από πίσω την 1150, νομίζω ότι είναι η ίδια μοτοσικλέτα. Από μπροστά, μ αρέσει περισσότερο (λόγω φαναριού) η 1150. Αυτό βέβαια είναι και προσωπικό γούστο. Να π.χ. του πισοκολητού η adve έχει χάλια χρώμα και χάλια φανάρι :D

...Τιμόνια, γκρίπς, κάθισμα, σχάρα, μασπιέ, ρεζερβουάρ (εκτός αυτοκόλλητα) είναι ίδια. Στο 1150 έχω δει μια καλύτερη τάξη στα σωληνάκια φρένων, σε κάποια καλώδια (μπαταρία, εγκέφαλου κλπ). Καλύτερη έξοδος βαλβολίνης σασμάν, δεν πέφτει πάνω στην εξάτμιση, και καλύτερους διακόπτες (κλείσιμο φλας και alarm-abs).

...Καύσιμο, αν και αυτό έχει να κάνει με το ``χέρι``, με τον αέρα που φυσά και με το πόσο φορτωμένη είναι η μοτοσικλέτα, νομίζω ότι έχει λιγότερο η 1150. Είναι πιο οικονομική.

http://img522.imageshack.us/img522/9212/dsc00112d.jpg


...Προσπάθησα να πω αντικειμενικά τα πράγματα, γιατί την 1100 την γούσταρα πολύ. Θα πω ότι είναι και η 1η μοτοσικλέτα που χάρηκα, που έδινε σε εμένα και δεν της έδινα εγώ. Της χρωστάω δεν μου χρωστάει. Γνώρισα φίλους, κάναμε ταξιδάκια, καθημερινά την χρησιμοποιούσα (που να πήγαινα με το 636), δεν πάλιωνε, πάντα ήταν όμορφη, γνώρισα χωριά και όχι εθνικές και τα έριχνα και σε κάτι 1200adve (βλέπε wet & dirty :p:p:p:p).
Δεν ξέρω αν έκανα καλά ή όχι που την άλλαξα. Δεν το έχω μετανιώσει σε καμία περίπτωση. Και το 1150 είναι πολύ καλή μοτοσικλέτα. Έχει σημεία πολύ καλύτερα από το 1100. Μπορεί και ο φίλος lempoi να έχει δίκιο που λέει: ίδια είναι τι την ήθελες, δεν έλιωνες στα κλμ την 1100? Πάντως δεν ένιωσα να ``πέταξα`` χρήματα.
Αυτά, δεν μπορώ να θυμηθώ κάτι άλλο, είναι και η ηλικία βλέπετε :cool:, ή αν θυμηθώ κάτι θα το συμπληρώσω. Ελπίζω να βοηθήσουν αυτά που έγραψα, να δώσουν μια ιδέα για τις παρακάτω μοτοσικλέτες. Φυσικά μπορούν ιδιοκτήτες και μη, να συμπληρώσουν πράγματα. Φυσικά και να διορθώσουν κάτι, αν δεν το έχω γράψει-σκεφτεί σωστά.

Κανένα πρόβλημα. Και…
μην με ρωτήσετε ποια είναι η καλύτερη. Καταλάβατε ότι το αποφεύγω......Άλλωστε όλες οι μοτοσικλέτες, βάση κόστους και χρήσης, καλές είναι.
Ίσως έλεγα 1150…(μπορεί και επειδή είναι καινούργεια), αλλά τείνω προς το ktm 990adve :sm7:(άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου και σχιζοφρένια μαζί :D).
Ίσως επειδή ότι δεν έχεις το θέλεις. Και την Μόνικα Μπε......ι την ήθελα, και όταν την γνώρισα… με ξενέρωσε!!!!!!! :sm7:

Βέβαια το test: r1150gs vs r1200gs δεν ξέρω αν γίνει κάποια στιγμή….
http://img190.imageshack.us/img190/4180/dsc00075q.jpg



Καλό απόγευμα.

http://img383.imageshack.us/img383/1637/dsc00500.jpg


Ακόμα να πω.
Και οι δύο μοτοσυκλέτες είναι καταπληκτικές. Αξίζουν πέρα για πέρα τα χρήματά τους. Έχουν και καλές τιμές τώρα.
Καταπίνουν τα κλμ για πλάκα. Πολλές φορές έκανα 500κλμ για πλάκα. Σε κομάτια Ελληνικά και κλειστά, ορεινή Αρκαδία, Μάνη κλπ είναι άπαικτες...
Θα τις ξανα-αγόραζα χωρίς καμία αναστολή. Οι φθορές (δεν γράφω ζημιές) λίγες και προβλεπόμενες αν κάνεις σωστό servis κι σηντήρηση.
Σημαντικό, και έπειτα από χρόνια, δεν γερνούν, είναι όμορφες και ξεχωριστές.



τρακτερίστικα*: άγριο-σκληρό και μεταλλικό δούλεμα

ntinopoulos 03-06-2009 17:10

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
φιλαρακι να σαι καλα να χαιρεσαι καθε σου μηχανη!;)

skippybi 03-06-2009 17:33

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Βέβαια το test: r1150gs vs r1200gs δεν ξέρω αν γίνει κάποια στιγμή….



αναμένουμε...:D

syan 03-06-2009 17:58

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Κωστή, πολύ καλή θα έλεγα και αναλυτική η συγκριτική περιγραφή των μηχανών και με την έμφαση των προσωπικών συναισθηματων που προσθέτεις, δίνεις ακόμα μεγαλύτερη βαρύτητα στην πραγματική αίσθηση που αφήνουν οι δύο μπέμπες.
Μπράβο, λιτό αλλά θετικό το τεστ κατα τη γνώμη και ξανά ευχές για όμορφα χιλιόμετρα!

kostas-patra 03-06-2009 18:22

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
απο τα πιο χρήσιμα άρθρα για τα 1100 και τις πιο τίμιες συγκρίσεις που έχω διαβάσει φίλε

δεν αδίκησες, ούτε στόλισες υπερ του δέοντος κάποιο από τα δύο

είναι βαρύ το 1100 και το 1150 περισσότερο, ανώ το 1150Α είναι καμιά 20Kg παραπάνω,αλλά το θέμα είναι όντως οτι δεν τους φαίνονται

τα φρένα του 1100 είναι καλά, του 1150 είναι άψογα, το οδήγησα και έπαθα πλάκα, πατάς φρένο και κολλάει στον δρόμο σαν μαστίχα

το κιβώτιο του 1100 είναι έτσι ακριβώς, τρακτερωτό, ενώ του 1150 πιο ησυχο, αθόρυβο , βέβαια με λιγότερα χρόνια και καταπόνηση το ένα με το άλλο, αλλά η διαφορά είναι αντιληπτή

η 6 είναι μεγάλη υπόθεση για την οικονομία

τα παραπάνω λίτρα του 1150Α είναι ένας σημαντικός λόγος για κάποιον που γεμίζει κάθε δύο μέρες ή τρείς σαν κι εμένα

η σέλα του 1100 είναι άψογη, για οδηγό και συνοδηγό, ενώ να πω την αλήθεια του 1150Α δεν μου γέμισε το μάτι ως συνεπιβάτη

για τον ήχο δεν μπορώ να πώ κάτι, γιατι το 1100 έχει ακράπα που μπορεί να μην είναι φασαριόζικη, αλλά έχει ένα μπάσο ήχο σε σχέση με την εργοστασιακή, α΄ρα δεν μπορώ να κρίνω

η ζελατίνα φίλε είναι μεγάλο θέμα, όσο και να κρυφτείς στο 1100, ο αέρας ή ο στροβιλισμός του θα σε βρεί, ενώ στο 1150 κρύβεσαι πίσω από ένα γυάλινο αλεξανέμιο που κάνει σοβαρή δουλειά, δίχως σκυψίματα

τα φώτα του 1100 είναι για μένα ικανοποιητικά, το 1150 δεν το έχω οδηγήσει βράδυ, αλλά από την κάλυψη που είχε ο κολλητός στις τρείς εβδομάδες διακοπές και όταν τα στήναμε δίπλα δίπλα, μπορώ να πώ οτι είναι τα ίδια και καλύτερα

τα χειριστήρια είναι και στα δύο απαράδεκτα μεγάλα, λες και είναι κατασκευασμένα για την εργονομία του πολύφημου, μεγάλα μακρυά και σε κόρνα πανικού να ανάβει το φλάς

η ρυθμιζόμενη μανέτα του συμπλέκτη είναι σημαντική, ο υδραυλικός συμπλέκτης σημαντικότερος στο 1150, χωρίς να δημιουργείται κάποια τρελή έλλειψη στο 1100

είναι στιβαρές μηχανές και οι δύο, εύκολες στην συντήρησή τους, μηχανές που μπορείς να βάλεις κατσαβίδι και εργαλείο, δίχως να βασίζονται σε μεγάλο μέρος σε ηλεκτρικά-ηλεκτονικά συστήματα, με το 1100 να υπερέχει σε μειωμένες ηλεκτρικές καταναλώσεις

η τιμή είναι ένα θέμα, της τάξης των 3-5000 διαφοράς αναλόγως μοντέλου, έτους, χιλιομέτρων και έξτρα

αν και το ένα είναι συνέχεια και μετεξέλιξη θεωρητικά του πρώτου, δεν μπορεί κάνεις να χρησιμοποιήσει πολλά πράγματα από το ένα στο άλλο, δηλ κιβώτιο, διαφορικό, άξονα, abs, σέλα, ρεζερβουάρ, φρύδι, αναρτήσεις, μηχανή, καπάκια, κάγκελα

όταν ήταν η στιγμή να επιλέξω ανάμεσα στα δύο, έδωσα βάση σε τρία πράγματα, ξέροντας αρκετά από τα παραπάνω και πήρα το 1100

1. τιμή, δεν με έφταναν για 1150
2. εξάρτηση από ηλεκτρικά και λιτότητα στα ηλεκτρικά
3. αξιοπιστία. κάπου είχα διαβάσει πως τα 850-1100gs ήταν τα τελευταία μοντέλα που φτιάχτηκαν στην γερμανία και αυτό μέσα μου βάρυνε αρκετά. στην πορεία είδα πως στην κατηγορία αυτή δικαίως ανήκει και το 1150

αν τώρα μου λεγαν να διαλέξω εμφανισιακά, θα ήμουν προκατειλημένος και θα λεγα πως από τα δύο προτιμώ το 1100, σε όλα τα gs το r80 και γενικότερα το r850r

αυτά τα ολίγα τα ακομπλεξάριστα από εμε

μπράβο φίλε και πάλι για την λεπτομερή σύγκριση, ποτέ σύγκρουση

Κύρος Γρανάζης 03-06-2009 18:24

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Με μια μηχανή δεν έχουμε μόνο αισθήσεις όπως (φρένο, γκάζι, στρίψιμο, άνεση) αλλά και συναισθήματα που είναι το καταστάλαγμα τον αισθήσεων στην μνήμη.
Φαίνετε ότι την αγάπησες τη γριά σου Κωστάκη και πολύ μάλιστα.

stavrouliasp 03-06-2009 21:02

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Ευχαριστούμε πολύ Κωστίδες για τις πληροφορίες! Πολλές φορές είναι προτιμότερο να ακούς τη σύγκριση από έναν δικό σου, παρά από κάποιο περιοδικό...

skippybi 03-06-2009 21:12

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Άψογοι και οι δύο φίλοι στην κατάθεση ψυχής... :)

Τώρα αν θα έπρεπε να διαλέξω έναν από τους δύο, θα διάλεγα τον kostas-patra(σόρυ kostas_366:p) και μην με ρωτάτε γιατί...:D




Απόσπασμα:

αν τώρα μου λεγαν να διαλέξω εμφανισιακά, θα ήμουν προκατειλημένος και θα λεγα πως από τα δύο προτιμώ το 1100, σε όλα τα gs το r80 και γενικότερα το r850r

:sm7::sm7::sm7::sm7:

kostas_366 03-06-2009 21:18

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Σε καταλαβαίνω Βασίλη... Νεύρα
Και εγώ το ίδιο θα έκανα :sm7:

doukas tasos 03-06-2009 21:26

Απάντηση: BMW R1100GS vs R1150GS (προσωπική γνώμη)
 
Θα συμφωνησω με την σειρα μου για το ΚΤΜ!!!!!!!
Εχω και μια απορια τι θα πει ''μανιτζεβελη''?


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:12.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!