GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ??? (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=18528)

babis66 17-03-2011 13:02

Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Ένας συγγενής μου, μου χάρισε την κάμερά του, γιατί πήρε καινούρια.
Τράβηξα τα παιδιά μου βίντεο και το βλέπω μια χαρά μέσα από την κάμερα.
Πως θα το μεταφέρω στον υπολογιστή μου;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία:
Δώστε τα φώτα σας χριστιανοί:o:o:o

adventure 17-03-2011 13:23

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 


Ανάλογα τη έξοδο έχει η κάμερα πρέπει να συνδεθεί στην αντίστοιχη στον υπολογιστή .

Μπορεί να είναι USB η Fire wide η να έχει κάρτα αποθήκευσης και με το κατάλληλο πρόγραμμα κάνεις capture το βίντεο στον υπολογιστή σε όποιο δίσκο η φάκελο θέλεις.


;) :)

nivam 17-03-2011 13:24

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από babis66 ( 339115)
Ένας συγγενής μου, μου χάρισε την κάμερά του, γιατί πήρε καινούρια.
Τράβηξα τα παιδιά μου βίντεο και το βλέπω μια χαρά μέσα από την κάμερα.
Πως θα το μεταφέρω στον υπολογιστή μου;;;;;;;:Απορία::Απορία::Απορία:
Δώστε τα φώτα σας χριστιανοί:o:o:o

Γράψε μας το μοντέλο της κάμερας αν θες.;)

babis66 17-03-2011 13:26

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Τι σημαίνει capture;;;;;:confused:

babis66 17-03-2011 13:27

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 339151)
Γράψε μας το μοντέλο της κάμερας αν θες.;)


PANASONIK NV-GS75

ευχαριστώ εκ των προτέρων:o

babis66 17-03-2011 13:28

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
παίρνει κασετάκι mini dv

nivam 17-03-2011 13:43

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Λοιπόν, capture είναι η διαδικασία κατά την οποία μεταφέρονται τα δεδομένα απ την κάμερα στον υπολογιστή σου. Η σύνδεση γίνεται μέσω της θύρας firewire(IEEE 1394). Μια τέτοια θύρα διαθέτει η κάμερα σου, αντίστοιχη θα πρέπει να διαθέτει κ ο υπολογιστής σου.
Σε περίπτωση που δεν έχει ο υπολογιστής σου τη συγκεκριμένη θύρα, μπορείς να αγοράσεις μια κάρτα.Είναι κάτι τέτοιο NILOX PCI 3+1 PORTS IEEE 1394 CARD - CONTROLLER CARD - E-SHOP.GR.
Με το κατάλληλο καλώδιο λοιπόν που είναι κάπως έτσι EQUIP:128070 ΚΑΛΩΔΙΟ FIRE WIRE IEEE1394 4/4 PIN 1,8M - ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ - E-SHOP.GR συνδέεις την κάμερα με τον υπολογιστή σου.

Δεν χρείαζεται να διαθέτεις κάποια super εφαρμογή, το Μovie maker των windows είναι αρκετό.
Αν έχεις κάποια απορία πες τη μου πριν προχωρήσω.

ARGI 17-03-2011 20:10

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από adventure ( 339147)

Ανάλογα τη έξοδο έχει η κάμερα πρέπει να συνδεθεί στην αντίστοιχη στον υπολογιστή .

Μπορεί να είναι USB η Fire wide η να έχει κάρτα αποθήκευσης και με το κατάλληλο πρόγραμμα κάνεις capture το βίντεο στον υπολογιστή σε όποιο δίσκο η φάκελο θέλεις.

;) :)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 339197)
Λοιπόν, capture είναι η διαδικασία κατά την οποία μεταφέρονται τα δεδομένα απ την κάμερα στον υπολογιστή σου. Η σύνδεση γίνεται μέσω της θύρας firewire(IEEE 1394). Μια τέτοια θύρα διαθέτει η κάμερα σου, αντίστοιχη θα πρέπει να διαθέτει κ ο υπολογιστής σου.
Σε περίπτωση που δεν έχει ο υπολογιστής σου τη συγκεκριμένη θύρα, μπορείς να αγοράσεις μια κάρτα.Είναι κάτι τέτοιο NILOX PCI 3+1 PORTS IEEE 1394 CARD - CONTROLLER CARD - E-SHOP.GR.
Με το κατάλληλο καλώδιο λοιπόν που είναι κάπως έτσι EQUIP:128070 ΚΑΛΩΔΙΟ FIRE WIRE IEEE1394 4/4 PIN 1,8M - ΚΑΛΩΔΙΟ ΣΥΝΔΕΣΗΣ ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΩΝ - E-SHOP.GR συνδέεις την κάμερα με τον υπολογιστή σου.

Δεν χρείαζεται να διαθέτεις κάποια super εφαρμογή, το Μovie maker των windows είναι αρκετό.
Αν έχεις κάποια απορία πες τη μου πριν προχωρήσω.

Σωστοί οι παίκτες...!!!
Το μόνο που ενήσταμε, είναι εάν θα χρειαστεί DRIVERS για να δουν τα windows του, την κάμερα... Και μάλλον θα χρειαστεί εάν είναι ΧΡ...!!!
;)

nivam 17-03-2011 20:13

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ARGI ( 339465)
Σωστοί οι παίκτες...!!!
Το μόνο που ενήσταμε, είναι εάν θα χρειαστεί DRIVERS για να δουν τα windows του, την κάμερα... Και μάλλον θα χρειαστεί εάν είναι ΧΡ...!!!
;)

Είπαμε, ένα ένα τα βήματα, ας λύσουμε πρώτα το θέμα με το hardware και μετά θα πάμε στο software, μην τον βραχυκυκλώσουμε τον άνθρωπο.;)

ARGI 17-03-2011 20:26

Απάντηση: Πως να πάρω το βίντεο από την κάμερα στο pc μου ???
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 339468)
Είπαμε, ένα ένα τα βήματα, ας λύσουμε πρώτα το θέμα με το hardware και μετά θα πάμε στο software, μην τον βραχυκυκλώσουμε τον άνθρωπο.;)

Sorry Professor.. Δεν θα το ξανακάνω...!!!:D
:sm7::sm7:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:00.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!