GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Χρήσιμα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=47)
-   -   καρτες υγειας.... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=41678)

mitsaras 26-06-2013 11:25

καρτες υγειας....
 
αξιζουν αυτες οι καρτες υγειας που πολλοι γνωστοι ηθοποιοι διαφημιζουν τον τελευταιο καιρο?σιγουρα ακουγονται πολυ δελεαστικα τα οσα προσφερουν σε τοσο χαμηλο κοστος καλυπτοντας μια τριμελη οικογενεια, αλλα οπως και να το κανουμε προκειται για διαφημιση...θα 'θελα λοιπον να ακουσω εμπειριες κατοχων τετοιων καρτων, αλλα και γνωμες γιατρων που τυχον υπαρχουν στο φορουμ.

jtnakos 26-06-2013 12:13

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Να πω την αληθεια και εγω το σκεφτομαι :rolleyes::rolleyes:

επαρχια καλυπτουν???

ilias vara 26-06-2013 14:37

Τι κάρτες υγείας και. Χαζα αυτά ειναι για. Χώρες με προβλήματα στον χώρο τις υγείας.......

Εμείς με μπουμπουκο υπουργό δεν θα έχουμε τέτοια προβλήματα ....

Οπότε μην πετάτε τα λεφτά σας

Απλά δώστε του μερικές μέρες .......


(Ολες οι φατσουλα)


Sent από δώ....

mitsaras 26-06-2013 14:45

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jtnakos ( 914866)
Να πω την αληθεια και εγω το σκεφτομαι :rolleyes::rolleyes:

επαρχια καλυπτουν???

δεν γνωριζω ρε φιλος...αν και εχω ασφαλεια δημοσιου(να την βρασω ετσι που την καταντησαν-πιο πολυ δημοσια τατανα ειναι παρα ασφαλεια) , πιο πολυ με νοιαζει για να ειναι πιο καλα ασφαλισμενο το παιδι μου και -χτυπα ξυλο- αν χρειαστει να παω σε ιδιωτικο νοσοκομειο να εχω καποια καλυψη...

aeriko 26-06-2013 15:07

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Ολα φτιάχνοται για να οδηγήσουν τον κόσμο στην ιδιωτική ασφάλιση/περίθαλψη. Το κόλπο γνωστό, ένα καλό πακέτο σε αρκετά φτηνή τιμή με πολλές υποσχόμενες υπηρεσίες. Αφού μαντρώσουμε τα θύματα αρχίζουν τα "ψιλά γράμματα" , ναι μεν αλλά, δεν ενοούσαμε αυτό, λάθος καταλάβατε, ξέρετε είχατε χρόνιο νόσημα και δεν μας το αναφέρατε οπότε δεν ισχύει για σας κοκ.
Ευχαριστούμε δεν θα πάρουμε.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 26-06-2013 15:35

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Με προσέγγισε κι εμένα κάποια εταιρία … όνομα δεν λέω …

Ενώ έκανα συναλλαγή μέσω τηλεφωνικού e-banking,
ο υπάλληλος επέμενε να μου αναλύσει το πρόγραμμα της εταιρίας του
κ στάθηκε στην μηνιαία συνδρομή των 24€.

Παρά του ότι είμαι ασφαλισμένος εδώ κ 19 χρόνια σε μεγάλη ασφαλιστική εταιρία,
(που σημειωτέον μaς έχει καλύψει απόλυτα - αρκετές φορές - όλη την οικογένεια
και σε όλες τις περιπτώσεις που κάναμε χρήση του προγράμματος),
κάπου με «κλόνισε» το πολύ ομολογουμένως χαμηλό ασφάλιστρο …
Σκέφτηκα εγώ μαζί με τη γυναίκα μου, δίνουμε σχεδόν 2200€ το εξάμηνο,
για απεριόριστη βέβαια κάλυψη, σε Ελλάδα κ εξωτερικό …
Γιατί να μην ακούσω κι αυτό το πρόγραμμα …
Με πήρε την επομένη μια ευγενέστατη κυρία κι με ρώτησε διάφορες πληροφορίες …
Με μια πρώτη εκτίμηση, δεν απείχε κ πολύ απ’ αυτά που δίνω μέχρι σήμερα (για 2 άτομα)
και μάλιστα, έπρεπε να ξεχάσω το «απεριόριστα» που είχα …
Αυτά μου λέει τα προγράμματα, δεν γίνονται πια …

Και όσο για το πολύ δελεαστικό 24€ το μήνα,
ισχύει μόνο για νεαρές ηλικίες 20, 22 ετών … μετά αυξάνεται γεωμετρικά …

Σε ερώτηση του ασφαλιστή μου, μου τόνισε πως αυτά τα προγράμματα τα έχουν κ οι «μεγάλες» εταιρίες,
αλλά είναι ετησίως ανανεούμενα …
Πράγμα που σημαίνει ότι, τον επόμενο χρόνο μπορεί ν’ αλλάξει μονομερώς το πρόγραμμα, τ' ασφάλιστρα, οι όροι, εφόσον γίνεται νέο συμβόλαιο …

Ίσως – λέω εγώ τώρα – να τσεκάρουν πόσο «ζημιάρης» είσαι
και να σου "προτείνουν" υποχρεωτικά ένα «άλλο» πρόγραμμα για την επόμενη χρονιά …


Σίγουρα, θα βοηθούσε η άποψη κάποιου ασφαλιστή απ’ την παρέα μας …

ortho 26-06-2013 17:58

ΟΙ κάρτες υγείας δεν παρέχουν νοσοκομειακή περίθαλψη, παρά μόνο καλύτερες τιμές παρακλινικες εξετάσεις κατά κύριο λόγο. Δεν ισχύουν παντού, μόνο σε γιατρούς και διαγνωστικά κέντρα που έχουν συνάψει κάποιου είδους σύμβαση. Για να μην κοροϊδευόμαστε, φυσικά κι ο κάτοχος της έχει κάποιο όφελος αλλά κατά τη γνώμη μου λειτουργούν κυρίως ως κράχτες για τα ιατρεία. Αυτό δεν είναι απαραίτητα κακό, από τη στιγμή που ο κάτοχος της κάρτας έχει κατά περίπτωση σημαντική έκπτωση. Στο θέμα της πρωτοβάθμιας περίθαλψης είχα αναπτύξει τη γνωμη/ πρόταση μου σε ξεχωριστό νήμα πριν πολύ καιρό. Δυστυχώς δε θέλουν να απλοποιησουν τα πράγματα, τα συμφέροντα στο χώρο της υγείας είναι μεγάλα, προτεραιότητα τους δεν είναι η εξυπηρέτηση των πολιτών.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

gandreas 26-06-2013 18:08

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Μια και δούλεψε η γυναίκα μου κάποιο φεγγάρι και εκεί, θέλω να σας πω ότι ισχύουν αν και μερικά έχουν κάποια παραθυράκια.
Π.χ. μια κάρτα λέει ότι έχεις 5 σφραγίσματα δώρο αλλά μετά βλέπεις ότι πρέπει να είναι σε διαφορετικό οδοντίατρο. Αν τώρα σε πειράζει να τρέχει από δω και από κει τι να πω.
Η λογική είναι ότι οι επιχειρήσεις που υποστηρίζει η κάρτα κάνουν διαφήμιση χωρίς να πληρώνουν. . εταιρία αδυνατίσματος σου προσφέρει κάποιες γυναικίστικες παροχές και όταν πάς εκεί προσπαθεί να σου πασάρει και άλλες, καμιά απάτη, μια και αν δεν θές εκμεταλλεύεσαι μόνο τις δωρεάν παροχές .
η μόνη μακακια είναι μερικές άσχετες τηλεφωνήτριες που στο πουλάνε και θέλουν να πάρουν την προμήθεια τους, οι οποίες δεν έχουν διαβάσει ποτέ το συμβόλαιο και σου λεν ότι θες να ακούσεις για να πουλήσουν. Σε μερικές πάντως σου επιστρέφουν τα χρήματα μέσα σε λίγες μέρες..

KAS 27-06-2013 22:17

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Οι εκπτώσεις που παίζουν συνήθως γίνονται επί ενός μέσου ιδιωτικού τιμολογίου .Για παράδειγμα μια αξονική κοστίζει σε ιδιωτικές τιμές 100 ευρώ ενώ με το κρατικό τιμολόγιο περίπου στα 60 . Με δεδομένο ότι πολύς κόσμος καλύπτεται από τον ΕΟΠΥΥ , σε οποιοδήποτε διαγνωστικό κέντρο με την επίδειξη του βιβλιαρίου σου μπορείς να πετύχεις την κρατική τιμή .Πλέον ακόμη και σε ιδιωτική κλινική να πας πληρώνεις το 30% του κλειστού νοσηλείου το οποίο έχει συμφωνηθεί .Χρειάζεται όμως αρκετή προσοχή σε αυτή τη περίπτωση μια και οι περισσότερες κλινικές χρεώνουν αναλώσιμα που δεν προβλέπονται από τα νοσήλια .
Επομένως θεωρώ ότι είναι αχρείαστη .

Kats-man 2 15-10-2013 21:15

Απάντηση: καρτες υγειας....
 
Παιδιά πρέπει να προσέχετε τα ψιλά γράμματα.
Στην Κλινικη που είμαι η κάρτα κοστίζει 50Ε το χρόνο.
Κ καλύπτει απεριόριστες επισκέψεις σε γιατρούς της κλινικής χωρίς κόστος.
Δωρεάν δλδ.
Και κόστος σε εξετάσεις με κρατικό τιμολόγιο.
Δλδ σχεδόν τσάμπα
Παράδειγμα γ αίματος 1,23Ε.
Αν χρειαστεί νοσηλεία ή χειρουργιο το κόστος ανεβαίνει...
Όσο το φακελάκι στο δημόσιο.
:wo20:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:06.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!