GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα.. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45002)

D_Artagian 09-12-2013 20:58

Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Πρέπει να κατανοήσουμε τι θέλουμε από τις μοτο-βόλτες μας και να μην στεκόμαστε μόνο στην εμφάνιση κλπ. Τι έννοω ;; Ενώ όλοι μας λέμε για ασφάλεια , κλπ κλπ, λίγοι είναι αυτοί που σκέφτονται πριν πάθουν κάτι.

Ο σκοπός της βόλτας – ταξιδιού είναι να δείς νέα μέρη, να τα γνωρίσεις, να ταξιδέψεις μέσα από αυτά και φυσικά να αποκτήσεις εμπειρίες. Τελικό στάδιο είναι να επιστρέψεις χωρίς να έχεις πάθει κάτι (φυσικά), και γενικότερα να επιστρέψεις στον καναπέ σου το βράδυ (ή στο τέλος του ταξιδιού σου).

Για να γίνει αυτό θα πρέπει να έχεις σκεφτει καταρχήν πως να εξοπλιστείς εσύ και φυσικά και η μοτοσυκλέτα σου. Το θέμα του εαυτού μας είναι πάρα πολύ ευαίσθητο και δεν θα ήθελα να το θίξω τώρα.
Το θέμα της μοτοσυκλέτας είναι κάτι που παίζει, και (λόγω της εργασίας μου) έχω ακούσει τα πάντα.. Δηλαδή..διάλογος :

- Βάλε κάγκελα κινητήρα , μπορεί κάποια στιγμή να τα χρειαστείς
- Δεν τα θέλω
- Βάλε , είναι για καλό σου
- Δεν μου αρέσουν
- Βάλε , είναι στα προτείνουμε, ό,τι και να γίνει να γυρίσεις πίσω
- Δεν ταιριάζουν στο μάτι
- Βάλε , θα σου σώσουν χρήματα, ακόμα και στατικός να είσαι, θα κλαίς μετα..
- Είναι ακριβά
- Βρε, θα σε σώσουν σου λεω αν χρειαστεί
- Είναι βαριά !!
Κ.ο.κ....

Προτιμούμε λοιπον για διάφορους λόγους να μην τα βάζουμε. Σεβαστοί όλοι, δεν λέω τίποτα ΑΠΛΑ.... όταν συμβεί χτυπιόμαστε !!!

Χθές μόλις είχα ενα γλίστρημα σε μία βόλτα σε έναν δρόμο όπου δεν κατάλαβα καν πως γλιστρήσαμε και η μοτό έφυγε (δεν ασολούμαι με τον εαυτό μου αυτή τη στιγμή , αν και δεν πάθαμε κάτι, είμασταν εξοπλισμένοι φουλ) περίπου 70-80 μέτρα (τουλάχιστον) προς τα κάτω, με ταχύτητα περίπου 40 χλμ (ίσως και λιγότερα γιατι πραγματικά πηγαίναμε πολύ σιγά) .. αν δεν είχα τα κάγκελα (PUIG στη συγκεκριμένη περίπτωση) θα ήμουν ακόμα εκεί και θα μετρούσα :

1. Δεν θα μπορούσα να επιστρέψω στη βάση μου
2. Δεν θα είχα τη δυνατότητα να μεταφερθώ σε κάποιο πιο μεγάλο κέντρο αν θα χρειαζόμουν κάποια ιατρική βοήθεια
3. Ο κύλινδρος θα είχε ανοίξει σε 2-3-5-15 κομμάτια.
4. Ακινητοποίηση της μοτοσυκλέτας
5. Ανέμενε εκεί ώρες (στους 2οC ) να έρθει η οδική βοήθεια (ΔΕΝ παμε πουθενά χωρίς οδική παιδιά !!)
6. Βάλε το χέρι τρελά στην τσέπη για όλα αυτά..
Αυτά είναι αυτά που μπορώ να σκεφτώ αυτή τη στιγμή.. και άλλα πολλά που θα έρθουν στον καθένα μας..

Δεν λέω οτι μόνο τα κάγκελα (μανιτάρια) θα σώσουν τη μοτοσυκλέτα, αλλά είναι το βασικό κομμάτι του να ελαχιστοποιήσεις τις ζημιές.. Δείτε πόσο έχουν φαγωθεί (τα κάγκελα είναι PUIG), και παρόλα αυτά, δεν υπάρχει κανένα σημάδι στον κύλινδρο (ούτε στο μικρό προστατευτικό του) γιατί έχει γίνει πολύ σωστή μελέτη στην κατασκευή του. Επίσης, η μοτοσυκλέτα δεν έπαθε καμία απολύτως ζημιά και γυρίσαμε πίσω σαν να μην έγινε κάτι.

Δείτε τα video το πόσο απλό είναι να γλιστρίσεις, ειδικά το χειμώνα, και κοιτάξτε πόσο φεύγει η μοτοσυκλέτα από το έλεγχο και πόσο μακρυά πάει, ειδικά σε παγωμένους δρόμους. Όλα αυτά λοιπόν, και οι ζημιά ήταν αυτή στις εικόνες :

Κάγκελα παιδιά, πρώτα την ασφάλειά μας, μετά της μοτοσυκλέτας, και ας μας δίνει κάποια κιλά παραπάνω, ας μας χαλάει και λίγο στο μάτι.. θα επιστρέψουμε σπίτι μια χαρά !! ☺

https://www.youtube.com/watch?v=CuuuKWpnN4M

BMW R 1200 GS LC 2013 crashes on ice-road - PUIG crash bars fitted, no damage - part 2 - YouTube

http://motoraid.eu/support/forum/puigcrash-1.jpg

http://motoraid.eu/support/forum/puigcrash-2.jpg

ARGI 09-12-2013 21:20

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
:ye02::re25:
:th11::th11::th11:

vpentza 09-12-2013 21:37

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Προς γνώσιν και συμμόρφωση !!! :)

D_Artagian 09-12-2013 21:41

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 981435)
Προς γνώσιν και συμμόρφωση !!! :)

Εγώ τα λέω.. ποιος με ακούει όμως ?!?!?! :)

intruder 09-12-2013 22:12

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
:eek: ευτυχως οι αναβατες αλωβητοι,τα καγκελα παντως κανουν μεγαλη δουλεια

ΙoannisPanagiotidis 10-12-2013 00:21

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Πω ρε φιλε ... Αυτος ο ενδιαμεσος καιρος , να ναι ο δρομος μισο βρεγμενος ειναι σκέτη παγίδα! Γιαννη , εισαι ωραιος που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας και χαιρομαι που κανουμε μετα απο πέσιμο συζητηση μονο για τα σιδερα και ειστε απολυτος υγιεις!

Ποτε ξανα και παντα ορθιος φιλε!

Για τις αλλες προστατευτικες λυσεις τη γνωμη εχεις ; .... Εννοω αυτες που πιανουν μόνο τον κυλινδρο...

kwstas 10-12-2013 00:34

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Οτιδήποτε προστατευτικό είτε στη μηχανή είτε στον αναβάτη μόνο για κακό δεν ειναι!!!
Όπως είπες το κόστος που γλυτωνεις ακόμα και σε μια στατική πτώση ειναι πολύ μεγαλύτερο απο τα κάγκελα.




Sent from my iPhone using Tapatalk

Astakos82 10-12-2013 02:20

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Γιαννο αφου δεν παθατε τπτ εσυ και η κοπελα ολα τα αλλα καλα... φιλε τα καγκελα ειναι κατι που πραγματικα σωζουν απο πολλα αλλα... να ειστε γεροι και να ειναι το τελευταιο

D_Artagian 10-12-2013 09:41

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis ( 981496)
Πω ρε φιλε ... Αυτος ο ενδιαμεσος καιρος , να ναι ο δρομος μισο βρεγμενος ειναι σκέτη παγίδα! Γιαννη , εισαι ωραιος που μοιραζεσαι την εμπειρια σου μαζι μας και χαιρομαι που κανουμε μετα απο πέσιμο συζητηση μονο για τα σιδερα και ειστε απολυτος υγιεις!

Ποτε ξανα και παντα ορθιος φιλε!

Για τις αλλες προστατευτικες λυσεις τη γνωμη εχεις ; .... Εννοω αυτες που πιανουν μόνο τον κυλινδρο...

Αυτά είναι μια λύση η οποία θα αντέξει, αλλα όχι για πολύ πέσιμο, και επίσης κάθεται πάνω στον κύλινδρο πράγμα που σημαίνει οτι μπορεί να μεταφερθεί δύναμη εκεί , που δεν είναι και το πιο ισχυρό σημείο. Αν παρατηρήσεις τις φωτό, το εσωρτερικό προστατευτικό που έχω, ενώ πιάνει πολύ καλά, δεν χρειάστηκε να κάνει δουλειά καθώς τα κάγκελα απορρόφησαν τα πάντα.
Από την άλλη πχ, αν έπεφτε σε κάτι αιχμηρό, σίγουρα θα χρειαζόταν και αυτό. Γι'αυτό προσωπικά προτείνω και έχω (σχεδόν όλα τα χρόνια) κάγκελα ΚΑΙ το εσωτερικό για να καλύψεις όλες τις καταστάσεις.
Στο enduro του Σεπτεμβρίου που πήγαμε που μου έφυγε η μοτό με 10 χλμ σε μια φουρκέτα ενώ είχαμε φτάσει στο ξενοδοχείο, και δεν είχα τίποτα (δεν ήταν τίποτα ακόμα διαθέσιμο), ράγισε το καπάκι !

dskazas 10-12-2013 12:20

Απάντηση: Κάγκελα - Βάλτε τα (video) - γλίστρημα..
 
Πάντα γεροί & όρθιοι!!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:48.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!