GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=131)
-   -   Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθεση της ΧΑ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44815)

GeorgeP 28-11-2013 15:28

Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθεση της ΧΑ
 
Πριν μαχαιρωθεί ο άτυχος Παύλος Φύσσας από τον χρυσαυγίτη Γιώργο Ρουπακιά είχε ξυλοκοπηθεί από τρία άτομα που φορούσαν μαύρες μπλούζες....................

..................................έφθασε το ασημί Νισάν στο οποίο επέβαινε ο Γ. Ρουπακιάς που φέρεται να κατευθύνθηκε «με κανονικό βήμα και ήρεμη έκφραση προς τον Παύλο Φύσσα» ενώ από την άλλη πλευρά του αυτοκινήτου άρχισε να τρέχει ένα ψηλό άτομο με λευκή φόρμα και κοντό μαλλί...........................

.......σύμφωνα με όσα μνημόνευσε, σε ορισμένες από τις ρατσιστικές επιθέσεις μέλη της Χρυσής Αυγής χρησιμοποιούσαν και σκύλους..............

...........«συνήθως φωνάζουν τον άνθρωπο που διασχίζει τον δρόμο, κάνουν έλεγχο των εγγράφων του, κατόπιν τον ρωτάνε σε περίπτωση που δεν έχει έγγραφα από πού είναι και στη συνέχεια πραγματοποιείται επίθεση με γροθιές, κλωτσιές και λεκτικές εξυβρίσεις. Σε περίπτωση που ο αλλοδαπός έχει έγγραφα τα καταστρέφουν. Κάποια από τα θύματα καταλαβαίνουν ελληνικά και αναγνωρίζουν τις ύβρεις όπως π.χ. "μαύρε να πας στη χώρα σου", "λαθρομετανάστη μη σε ξαναδούμε εδώ, θα πεθάνεις". Η βία αρχίζει με κλωτσιές, μπουνιές και εφόσον δεν αποτραπούν από κάποιο τυχαίο εμπόδιο, π.χ. κάποιος περαστικός, εντείνεται η βία με χρήση όπλων όπως από μπουκάλια μπίρας τα οποία πολλές φορές σπάνε στα πρόσωπα των θυμάτων, ξύλινα ρόπαλα του μπέιζμπολ, σιδερογροθιές, αλυσίδες και αιχμηρά αντικείμενα αλλά και taser (σ.σ. όπλα που παραλύουν με τη διάδοση ηλεκτρικού φορτίου) με το οποίο τους κτυπάνε στο λαιμό και κοντάρια σημαίας. Επίσης σε τέσσερις-πέντε επιθέσεις έχουμε επιθέσεις από σκύλο τον οποίο έχουν οι ομάδες και δεν είναι αδέσποτος…....»


Ο δήμαρχος Κορίνθου καταθετει, «ο βουλευτής Μπούκουρας με πλησιάζει, ενώ εγώ κοιτάζω προς το δάσος, στέκεται ακριβώς πίσω μου και χωρίς να έχω μιλήσει καθόλου αρχίζει τις προκλήσεις λέγοντάς μου χαμηλόφωνα στο αυτί: "Θα σε γ... ρε σκουλήκι, θα σε λιώσω, θα σε σφάξω γιατί μυαλό δεν έχεις βάλει".


αυτα ειναι λιγα αποσπασματα απο τα ''εργα'' της ΧΑ τα οποια βγαινουν στην δημοσιοτητα σιγα-σιγα, τα υπολοιπα εδω και ο καθενας ας κρινει..... http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231276571

ortho 28-11-2013 16:04

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Αφιερωμένο εξαιρετικά σε όλους όσους μας κάθονται ή θέλουν να καθήσουν στο σβέρκο μας. Διατηρώντας λίγες ελπίδες, όπου Καραϊσκάκης εννοείστε το λαό!:)


AKIS_21 28-11-2013 17:16

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Κάθε εποχή εχει και τους ήρωες της.
Αν περιμένετε τον Καραϊσκάκη να παει στη πλατεία Συντάγματος και να διαμαρτυρηθεί θα περιμένετε πολυ.
Άλλωστε οπως είπε ένας φιλος τους Τούρκους μετά απο 400 χρονια ξυπνήσαμε ....άρα έχουμε ακόμα .......
Και τοτε δε υπήρχαν και τσοντοκαναλα να αποπροσανατολίσουν ,η να στρέψουν τους πελοπονησιους εναντίων των θεσσαλων

PLOIGOS 28-11-2013 17:32

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Πρεπει να εισαι τελειως ξυλο απελεκητο,μετα απο τοσα που εχουν γινει κ που εχουμε μαθει,(φυσικα οχι απο τις τηλεορασεις,) για να πιστευεις οτι η ΧΑ ειναι η επανασταση...Δηλαδη πιο κατω δε νομιζω οτι υπαρχει...

Οτι η βια γενναει βια ειναι το μονο σιγουρο..Οτι καποιοι πειθονται ακομα για τις "αγνες" κ "πατριωτικες" καλες προθεσεις των ΧΑγιτων,χρηζει νομιζω ψυχιατρικης αναλυσης η ακομα κ αξονικης-μαγνητικης τομογραφιας (κερασμενη απο μενα)....

GeorgeP 29-11-2013 14:57

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Εγω Χρηστο δεν ειμαι ξυλο απελεκητο οπως γνωριζεις και γνωριζετε πολυ καλα.........
Ομως παντα μου αρεσει να διαβαζω οσο πιο πολυ γινεται ΕΤΣΙ, για να επιβεβαιωνω που εχω δικιο και που εχω αδικο........

Μια ακομα (νεα) καταθεση που αφορα 17χρονο μαθητη.....μαχαιρωμα γερο....ηξερα την υποθεση αλλα δεν ηξερα το μεγεθος αυτης.......

Παραθετω μερικα αποσπασματα, οποιο ''ξυλο απελεκητο ¨η πελεκημενο'' θελει μπορει να διαβασει ολοκληρο το αρθρο εδω:

http://news.in.gr/greece/article/?aid=1231276871

Δεκάδες περιστατικά, ανάμεσά τους και επίθεση σε βάρος ανήλικου μαθητή, μελετούν οι ανακρίτριες της υπόθεσης της Χρυσής Αυγής........................
...........Ο μάρτυρας, πατέρας 17χρονου μαθητή, κατέθεσε ότι ο γιος του δέχτηκε χτύπημα με μαχαίρι από «χρυσαυγίτες», όπως καταγγέλλει ο ίδιος, όταν έγραψε την λέξη «ΑΝΤΙΦΑ» στο θρανίο συμμαθήτριάς του, η οποία είχε σχέση με νεαρό υποστηρικτή της Χρυσής Αυγής.

..........η επίθεση σχεδιαζόταν μία εβδομάδα μετά το περιστατικό με το θρανίο και αυτό προκύπτει από τα γραπτά μηνύματα που αντάλλασσαν ο δράστης, η κοπέλα του.........
Τα επίμαχα μηνύματα περιέχονται στη δικογραφία και σε κάποια από αυτά ο φερόμενος ως δράστης φαίνεται να γράφει προς την φίλη του ότι «η δουλειά πρέπει να γίνει όσο πιο γρήγορα γίνεται» και σε άλλο μήνυμα αναφερόμενος στον μαθητή ότι «δεν θα την γλιτώσει» .

........ η διευθύντρια του σχολείου η οποία περιέγραψε το περιστατικό: «Είδαμε έναν μαθητή μας της Β' Λυκείου να έρχεται αιμόφυρτος προς το σχολείο... Όταν τον ρωτήσαμε ποιοι του επιτέθηκαν μας είπε "ξέρω ποιοι είναι, φόραγαν κουκούλα από το μπουφάν, αλλά δεν θέλω να σας πω". Του είχαν κόψει στη μύτη, στη δεξιά κροταφική χώρα και αριστερά κάτω από το λαιμό του. Οι γιατροί είπαν ότι σχεδόν κόπηκε η μύτη του και το τραύμα στο λαιμό πλησίαζε την καρωτίδα, θέτοντας σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή του. Το πρόσωπο που μου κατονόμασαν ως δράστη τον είχαν δει άλλοι μαθητές να περιμένει μια μαθήτρια έξω από το σχολείο. Μου είπαν ότι είναι "χρυσαυγίτης" και ότι της έλεγαν "τι θέλεις με αυτό το φασίστα;".

TEOSS 29-11-2013 16:43

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Η ιστορία της εκατέρωθεν βίας, μεταξύ των άκρων είναι γνωστή.
Το μισός μεταξύ τους είναι μεγάλο και όσο υπάρχουν σαν οργανώσεις, τέτοια επεισόδια θα συνεχιστούν.


Πάντως η ενασχόληση, έστω και αρνητική, τους δίνει δύναμη ….
Ακόμα και οι πλέον <<αρνητικές>> δημοσκοπήσεις τους δείχνουν να κρατούν άνετα τα εκλογικά ποσοστά τους και πολλές να έχουν άνοδο…
...ενώ η ζούγκλα του αριστερό-αριστερού Μάκη δείχνει ….άσε καλύτερα…

PLOIGOS 29-11-2013 17:51

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 978576)
Εγω Χρηστο δεν ειμαι ξυλο απελεκητο οπως γνωριζεις και γνωριζετε πολυ καλα.........
Ομως παντα μου αρεσει να διαβαζω οσο πιο πολυ γινεται ΕΤΣΙ, για να επιβεβαιωνω που εχω δικιο και που εχω αδικο........

Μια ακομα (νεα) καταθεση που αφορα 17χρονο μαθητη.....μαχαιρωμα γερο....ηξερα την υποθεση αλλα δεν ηξερα το μεγεθος αυτης.......

Παραθετω μερικα αποσπασματα, οποιο ''ξυλο απελεκητο ¨η πελεκημενο'' θελει μπορει να διαβασει ολοκληρο το αρθρο εδω:

Συγκλονιστικές καταθέσεις στις ανακρίτριες που εξετάζουν τη δράση της ΧΑ - Ειδήσεις - Ελλάδα - in.gr

Δεκάδες περιστατικά, ανάμεσά τους και επίθεση σε βάρος ανήλικου μαθητή, μελετούν οι ανακρίτριες της υπόθεσης της Χρυσής Αυγής........................
...........Ο μάρτυρας, πατέρας 17χρονου μαθητή, κατέθεσε ότι ο γιος του δέχτηκε χτύπημα με μαχαίρι από «χρυσαυγίτες», όπως καταγγέλλει ο ίδιος, όταν έγραψε την λέξη «ΑΝΤΙΦΑ» στο θρανίο συμμαθήτριάς του, η οποία είχε σχέση με νεαρό υποστηρικτή της Χρυσής Αυγής.

..........η επίθεση σχεδιαζόταν μία εβδομάδα μετά το περιστατικό με το θρανίο και αυτό προκύπτει από τα γραπτά μηνύματα που αντάλλασσαν ο δράστης, η κοπέλα του.........
Τα επίμαχα μηνύματα περιέχονται στη δικογραφία και σε κάποια από αυτά ο φερόμενος ως δράστης φαίνεται να γράφει προς την φίλη του ότι «η δουλειά πρέπει να γίνει όσο πιο γρήγορα γίνεται» και σε άλλο μήνυμα αναφερόμενος στον μαθητή ότι «δεν θα την γλιτώσει» .

........ η διευθύντρια του σχολείου η οποία περιέγραψε το περιστατικό: «Είδαμε έναν μαθητή μας της Β' Λυκείου να έρχεται αιμόφυρτος προς το σχολείο... Όταν τον ρωτήσαμε ποιοι του επιτέθηκαν μας είπε "ξέρω ποιοι είναι, φόραγαν κουκούλα από το μπουφάν, αλλά δεν θέλω να σας πω". Του είχαν κόψει στη μύτη, στη δεξιά κροταφική χώρα και αριστερά κάτω από το λαιμό του. Οι γιατροί είπαν ότι σχεδόν κόπηκε η μύτη του και το τραύμα στο λαιμό πλησίαζε την καρωτίδα, θέτοντας σε άμεσο κίνδυνο τη ζωή του. Το πρόσωπο που μου κατονόμασαν ως δράστη τον είχαν δει άλλοι μαθητές να περιμένει μια μαθήτρια έξω από το σχολείο. Μου είπαν ότι είναι "χρυσαυγίτης" και ότι της έλεγαν "τι θέλεις με αυτό το φασίστα;".




Φυσικα κ δεν αναφερομουν σε σενα Γιωργο...Δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου...Η αναφορα μου ειναι για οσους δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους κ πιστευουν οτι κανουν την Επανασταση τους με την ΧΑ...

GeorgeP 29-11-2013 17:53

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από PLOIGOS ( 978635)

Φυσικα κ δεν αναφερομουν σε σενα Γιωργο...Δεν βλεπω να διαφωνουμε καπου...Η αναφορα μου ειναι για οσους δεν βλεπουν περα απο την μυτη τους κ πιστευουν οτι κανουν την Επανασταση τους με την ΧΑ...

Το ξερω οτι δεν αναφεροσουν σε εμενα, περιπαικτικα με ευθυμη διαθεση το εγραψα....:)

GeorgeP 29-11-2013 17:55

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 978610)
.......................................................Ακόμα και οι πλέον <<αρνητικές>> δημοσκοπήσεις τους δείχνουν να κρατούν άνετα τα εκλογικά ποσοστά τους και πολλές να έχουν άνοδο…
...ενώ η ζούγκλα του αριστερό-αριστερού Μάκη δείχνει ….άσε καλύτερα…

Ας ελπισουμε οτι μεχρι τις εκλογες θα αλλαξει αυτο.........

ortho 29-11-2013 18:09

Απάντηση: Στο φως άγνωστες καταθέσεις μαρτύρων για την υπόθε
 
Εγώ βλέπω το επόμενο διάστημα να κυριαρχεί το παλιό που πάει να επικαιροποιηθεί....



ΨΩΜΙ, ΕΛΙΑ ΚΑΙ ΚΩΤΣΟ ΒΑΣΙΛΙΑ! ;)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:41.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!