GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Μου τη δίνει που ..... (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=52)
-   -   Διοδια στο Stelvio Pass (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42723)

mio 22-08-2013 15:40

Διοδια στο Stelvio Pass
 
Γιατί οτι ωραίο πρέπει πάντα να εκμεταλλεύεται οικονομικά...


"Όσοι περνούν τον Αυχένα Stelvio θα πρέπει να πληρώνουν

Στους μοτοσυκλετιστικούς κύκλους θρυλείται ως ο ωραιότερος δρόμος του κόσμου. Αναφερόμαστε στην ανάβαση προς τον Αυχένα Stelvio, που είναι γνωστότερη παγκοσμίως ως Stelvio Pass.

Δεν ξέρουμε αν είναι πράγματι το καλύτερο, έχουμε δει αρκετές παρόμοιες αναβάσεις στις Άλπεις που διαθέτουν εκατοντάδες Αυχένες, διασκορπισμένους ανάμεσα σε Ελβετία, Γαλλία και Ιταλία. Το Stelvio Pass είναι πάντως από τους πλέον διάσημους και δημοφιλείς.

Καλύτερος δρόμος ή όχι πάντως, το βέβαιο είναι πως η Ανάβαση του Stelvio είναι από τις πιο υπέροχες ευκαιρίες για να οδηγήσει κάποιος τη μοτοσυκλέτα του. Βρίσκεται στην ιταλική μεριά των Άλπεων και για τους Ευρωπαίους μοτοσυκλετιστές είναι κάτι σαν τη Μέκκα. Όλοι θεωρούν καθήκον τους να το επισκεφτούν τουλάχιστον μία φορά στη ζωή τους. Και δεν τους αδικούμε καθόλου...

Η διαδρομή αποτελείται από 48 διαδοχικές φουρκέτες με κάμποσες στροφές ανάμεσά τους, που σε φέρνουν στον δεύτερο υψηλότερο Αυχένα της Ευρώπης. Δεν προσφέρεται μόνον για απαιτητική οδήγηση, αλλά και για απόλαυση της θέας προς τον υπόλοιπο αλπικό κόσμο.



Το Passo Stelvio είναι τόσο λατρεμένο, που η Moto Guzzi ονομάτισε έτσι την Adventure μοτοσυκλέτα της, ώστε να δημιουργήσει ερεθιστικούς συνειρμούς στους πελάτες της.

Το καλοκαίρι ειδικά οι μοτοσυκλετιστές συρρέουν κατά χιλιάδες στην περιοχή, που βέβαια προσφέρει και εκατοντάδες άλλες ευκαιρίες για γρήγορη οδήγηση.



Τώρα η ιταλική κυβέρνηση θέλει να εκμεταλλευτεί το πάθος των Ευρωπαίων μοτοσυκλετιστών που ανεβοκατεβαίνουν τη διαδρομή μέχρι να τους τελειώσουν τα λάστιχα. Και σχεδιάζει να επιβάλλει διόδια. Με το ίδιο ποσό για αυτοκίνητα και μοτοσυκλέτες.



Η Ιταλική Μοτοσυκλετιστική Ομοσπονδία (CIM FEMA) αντιδρά. Έχει δημιουργήσει μια ιστοσελίδα όπου οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να υπογράψουν ένα έντυπο διαμαρτυρίας που ζητά να μην επιβληθούν τα διόδια.

Μπορείτε και εσείς να υπογράψετε εδώ. Οι απολαύσεις μας είναι ήδη αρκετά ακριβές. Δεν χρειαζόμαστε και άλλες επιβαρύνσεις." http://www.activism.com/it_IT/petizi...-guardare/8170
Πηγή Newsbeast

Al Bandy 22-08-2013 15:56

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Α, καλά! Καμία έκπληξη! Οι κλέφτες είναι ίδιοι σε όλον τον κόσμο. Όχι, που μυρίστηκαν μάσα και θα το άφηναν έτσι.

Για ξαναδές το γιατί δεν ανοίγει το λινκ. Πού μπορούμε να υπογράψουμε? Όχι δηλαδή ότι θα γίνει και τίποτα...

siraxanz 22-08-2013 15:58

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Πολλά πάσα έχουν ήδη διόδια και τσουχτερα μάλιστα:(

phoenix 22-08-2013 16:06

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
δεν ειναι κακο αντι να τα παιρνεις απο τους γεροντες και τους μη εχοντες να ψαχνεις τροπους εναλακτικους
απο την αλλη λυπαμαι γιατι απο αυτο που εχω δει στην ελλαδα και απο αλλα που μου εχουν πει και δεν εχω παει θα μπορουσαμε και εμεις να ονομαζαμε πολλα σημεια σαν πασα και με ενα καλο σερβιριζμα μετα απο λιγα χρονια που ξερετε μπορει να βαζαμε και διοδια:ye33:

AKIS_21 22-08-2013 16:11

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Ευτυχώς υπάρχουν πολλές επιλογές ακόμα δωρεάν....προσωπικα εμένα δε το θεωρώ κορυφαίο οδηγικα απλα εμπειρικά και για να εχει κάποιος το αυτοκόλλητο υπάρχουν δεκάδες καλύτερα και όχι τοσο τουριστικά.
Να σας θυμίσω οτι και στην πανέμορφη Λευκάδα μας εδω και μερικά χρονια στις δημοφιλείς παραλίες της μονο σε ιδιωτικά πάρκινγκ επιτρέπεται να παρκαρεις χωρίς τα πρώτα χρονια να σου έδιναν έστω μια εναλλακτική .....
Υστερα απο παράπονα έδωσαν δικαίωμα να παρακαλεί κάποιος εριπου 300 μέτρα πιο μακριά σε μια ανηφόρα .για εμένα ήταν αρκετός ο λόγος να τους ρίξω Χ και να μη ξανά πάω σε αυτές αν γινόταν κάτι ανάλογο και εκεί ίσως καταλάβαιναν κα έλεος δε ειναι η Ακρόπολη

REK 22-08-2013 16:51

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από phoenix ( 936251)
δεν ειναι κακο αντι να τα παιρνεις απο τους γεροντες και τους μη εχοντες να ψαχνεις τροπους εναλακτικους
απο την αλλη λυπαμαι γιατι απο αυτο που εχω δει στην ελλαδα και απο αλλα που μου εχουν πει και δεν εχω παει θα μπορουσαμε και εμεις να ονομαζαμε πολλα σημεια σαν πασα και με ενα καλο σερβιριζμα μετα απο λιγα χρονια που ξερετε μπορει να βαζαμε και διοδια:ye33:


:ye02:

KostasGSA 22-08-2013 17:08

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Διόδια με υψηλό αντίτιμο φαντάζομαι...
Στο Grossglockner φέτος οι μοτο πλήρωναν 23 και τα αυτοκίνητα 33... Εκει και αν ειναι κλοπή.

Τέλος πάντων,αν το έχουν αποφασίσει θα το κάνουν. Εγω το περίμενα λίγο πιο συναρπαστικό πάντως.
Το passo Gavia που ειναι λίγα χιλιόμετρα νοτιότερα ειναι πιο ωραίο. Μου το είχαν πει,το διαπίστωσα και μόνος μου!

Al Bandy 22-08-2013 17:20

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Δεν είναι τα λεφτά αλλά με χαλάει η ιδέα ότι για να θαυμάσω την φύση πρέπει να πληρώσω.
Αντίτιμο παντού. Στην Αγγλία έπρεπε να πληρώσεις για να ανέβεις στο καμπαναριό μιας εκκλησίας στην οποία, παρεμπιπτόντως, είχες ήδη πληρώσει εισιτήριο για να μπεις μέσα. Με χαλάει όλο αυτό το πράγμα ρε φίλε.
Σε λίγο θα πρέπει να πληρώνουμε και φόρο αναπνοής για τον αέρα για να αναπνέουμε.

Να τα χαίρονται και τα πάσα τους και τις βίδες τους. Κατ' αρχάς ότι γίνεται "must" με απωθεί.
Υπάρχουν άλλα μέρη στον κόσμο εξίσου ωραία και τζάμπα. Μέχρι να γίνουν κι αυτά με εισιτήριο.

mio 22-08-2013 17:51

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 936276)
Δεν είναι τα λεφτά αλλά με χαλάει η ιδέα ότι για να θαυμάσω την φύση πρέπει να πληρώσω.
Αντίτιμο παντού. Στην Αγγλία έπρεπε να πληρώσεις για να ανέβεις στο καμπαναριό μιας εκκλησίας στην οποία, παρεμπιπτόντως, είχες ήδη πληρώσει εισιτήριο για να μπεις μέσα. Με χαλάει όλο αυτό το πράγμα ρε φίλε.
Σε λίγο θα πρέπει να πληρώνουμε και φόρο αναπνοής για τον αέρα για να αναπνέουμε.

Να τα χαίρονται και τα πάσα τους και τις βίδες τους. Κατ' αρχάς ότι γίνεται "must" με απωθεί.
Υπάρχουν άλλα μέρη στον κόσμο εξίσου ωραία και τζάμπα. Μέχρι να γίνουν κι αυτά με εισιτήριο.

:ye02:

panagiotis.farmer 22-08-2013 18:00

Απάντηση: Διοδια στο Stelvio Pass
 
Προχθες ημουνα στο διασελο του Σμολικα πανω απο την Σαμαρινα
εκει να δειτε πασα!!! ;)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:33.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!