GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Αναβάτης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=16)
-   -   Mεταφορα DSLR........... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=36429)

GAGARIN 21-11-2012 09:39

Mεταφορα DSLR...........
 
.....η φωτογραφικη μηχανη ειναι πλεον στανταρ στον εξοπλισμο αναβατη, εκτος λοιπον απο τις κλασσικες compact καποιοι ''μερακληδες'' κουβαλανε DSLR τι γινεται ομως με την μεταφορα της....Ποιος ειναι ο πιο ασφαλης τροπος μεταφορας της ωστε να μην εχει προβλημα απο τους κραδασμους ?

-εννοειτε στην τσαντα της με τις προστασιες......αλλα

-στο tank bag ?
-στις πισω βαλιτσες (κεντρικη ή πλαινες)?
-σε τσαντα πλατης ?

για πειτε γνωμες ?

gepol 21-11-2012 10:48

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Τους λιγότερους κραδασμούς και κοπανήματα έχει στο tank bag και ακόμα καλύτερα στην πλάτη. Η κάμερα δεν νομίζω ότι έχει τέτοια προβλήματα (τα κινητά της μέρη κλειδώνουν), οι φακοί που έχουν μηχανηκά μέρη καταπονούνται περισσότερο ειδικά αν είναι ζουμ.

Εγώ την βάζω πάντα στην κεντρική πίσω σε μια καλή τσάντα με καλά σπογγώδη τοιχώματα, αλλά βέβαια έχω τουρινγκ μοτοσυκλέτα και δεν πάει ποτέ χώμα...

asotosios 21-11-2012 11:26

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
λογο χρησης
δλδ βλεπεις κατι και θα ηθελες να το αποθανατησεις...φανταζομαι οπουδηποτε περα απο τανκ μπαγκ θα ειναι λιγοτερο βολικο ως προς την προσβασιμοτητα...τωρα αν εχει θεμα με τους κραδασμους τοτε τσαντα πλατης...αλλα με τον συνοδηγο τι γινεται...???

aeriko 21-11-2012 11:43

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Η μηχανή αυτή καθ αυτή δεν έχει πρόβλημα αν είναι τοποθετημένη στην θήκη της. Σε φακό όμως μου έτυχε να ξεβιδωθεί εσωτερικό κάτοπτρο από τους κραδασμούς.

Sotos_ 21-11-2012 12:35

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
60% πλατη, 40 % tank bag. στην πισω βαλιτσα ποτε (για τους κραδασμους κατ αρχην, αλλα και για να ειναι ευκολα προσβασιμη)

VDR 21-11-2012 13:13

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Στη θήκη της και στο tankbag...προτείνω..:ye33:

apostolosb 21-11-2012 23:06

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Μια καλή τσάντα η οποία να σφραγίζει μηχανή και φακούς και πίσω στην βαλίτσα.Δεν παθαίνει απολύτως τίποτα.Εγώ χρησιμοποιώ της Lowerpro.

mAthosalas 22-11-2012 01:32

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Θοδωρη τη δικια μου σχεδον παντα τη μεταφερω χωρις εξτρα προστασια μεσα στο tank bag που εχω.Απο μονο του αυτο εχει soft βαση.Βαριεμαι το βαλε-βγαλε σε βαλιτσα ή σε σακο και ετσι δεν παιρνω και ιδιαιτερα μετρα για τη φυλαξη της..μεχρι σημερα δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα μα κοπανηματα ή κραδασμους.Κι οπως ξερεις,απο χωμα δοξα το Θεο...:ye02:

giclas 22-11-2012 09:18

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mAthosalas ( 798925)
Θοδωρη τη δικια μου σχεδον παντα τη μεταφερω χωρις εξτρα προστασια μεσα στο tank bag που εχω.Απο μονο του αυτο εχει soft βαση.Βαριεμαι το βαλε-βγαλε σε βαλιτσα ή σε σακο και ετσι δεν παιρνω και ιδιαιτερα μετρα για τη φυλαξη της..μεχρι σημερα δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα μα κοπανηματα ή κραδασμους.Κι οπως ξερεις,απο χωμα δοξα το Θεο...:ye02:

:ye02::ye02:
η προσβαση ειναι το πιο συμαντηκο !!

GAGARIN 22-11-2012 10:57

Απάντηση: Mεταφορα DSLR...........
 
Μετηστε λοιπον τα tank bag σας και προχωρηστε.......

εγω μαλλον σε κατι τετοιο θα καταληξω........μονο για τα ταξιδια μεσα στο tank bag

και στην κλασσικη τσαντα για την γενικη μεταφορα της

http://www.ebay.ie/itm/110979112150?...#ht_6139wt_952

</title><meta name="description" content="Hot New SLR Camera Backpack Insert Partition Bag Case Cover Inner Pouch With Cap in Cameras , Photographic Accessories , Cases, Bags Covers |eBay"><meta name="keywords" content="Hot New SLR Camera Backpack In

</title><meta name="description" content="Partition Padded DSLR Camera Case Bag Insert Folding Inner Cover Pouch With Cap in Cameras , Photographic Accessories , Cases, Bags Covers |eBay"><meta name="keywords" content="Partition Padded DSLR Camera Ca

βεβαια υπαρχουν κι αλλα αυτα ειναι ενα δειγμα


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 13:29.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!