GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Περι Θερμανσης ο Λογος... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=37556)

asotosios 07-01-2013 16:46

Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Καλησπερα,

θα ηθελα συμβουλες / γνωμες για μια φθηνη και αξιοπιστη λυση για συμπληρωματικη θερμανση...

Και τι εννοει ο ποιητης...
στην πολυκατοικια που μενουμε (νοικιαζουμε) αναβουμε καλοριφερ αλλα 1 ωρα την ημερα...
οποτε απο την μια αυτο δεν ειναι αρκετο...αν και οταν αναβει κατι κανει...
απο την αλλη παλι καλα που αναβουμε και τοσο...:D

Θα ηθελα λοιπον μια λυση (οσο μπορεις να την πεις λυση) για συμπληρωμα στην θερμανση...
Οχι συνολικη λυση μιας και δεν ειναι δικο μας το σπιτι και δεν ειμαστε να βαζουμε ενεργειακα τζακια, γεοθερμιες κτλ κτλ...ασε που δεν πιστευω οτι το ξυλο μπορει να λυσει το θεμα της θερμανσης το ετος 2013...

Χρεαιζομαι κατι που να ζεστενει ενα δωματιο την φορα να μπορουμε να το μετακινουμε απο δωματιο σε δωματιο (το μαγλυτερο δωματιο ειναι γυρω στα 20τετραγωνικα)...να ειναι φθηνο στην αγορα, τοποθετηση (ιδανικα τιποτα μονιμο οποτε ισως και να μην θελει τοποθετηση) και φυσικα να μην θελει συντηριση...
επισης θα εινα κατι το οποιο θα λειτουργει για 2-3 ωρες το πολυ την καθημερινη και λιγο παραπανω (εξαρταται και τον καιρο) το ΣΚ...

Ετσι και αλλιως κοιταμε να παμε σε σπιτι με φυσικο αεριο οποτε και εκει θα παιζει ρολο συμπληρωματικο και αν...

Απο οτι εχω δει κατι μεταξυ των παρακατω:

1. σομπας ηλεκτρικης με λαμπες χαλαζια (λενε οτι αποδιδουν καλυτερα)
2. σομπα ηεκτρικη με λαμπες αλογονου (λενε οτι ειναι μονο για φως απο ζεστη δεν λενε και πολλα).
3. θερμοπομπος
4. κονβεκτορας

Τηνω προς τους κονβεκτορες μιας και η αγορα τους ειναι φθηνη και ψιλοαποδιδουν για την καταναλωση τους...αλλα θα ηθελα να ακουσω γνωμες γενικοτερα...

Θα ηθελα να μου πειτε τι απο τα παραπανω εχετε δοκιμασει και σας καλυψε, δεν περιμενω να καθομαι με το φανελακι.

Αιρ Κοντιτιον εχω ακουσει οτι ειναι καλα για θερμανση με πολυ καλη αποδοση και σχετικα οικονομικα (ινβερτερ) αλλα θα ηθελα να αποφυγω την επενδυση...μιας και ισως στο μελλον να μην το χρειαζομαι...
Καλοριφερ Λαδιου ειχαμε στο παρελθον αργουσε να αποδοση και δεν μπορω να πω οτι ζεσταθηκαμε και ποτε...(ευτυχως χαλασε χεχεχεχεχε)...!!!Οποτε θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο...

napgeo 07-01-2013 16:54

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Γιατί έχεις αποκλείσει την σόμπα με κηροζίνη.
Χρησιμοποιώ στο χωριό και είναι αποδοτική και σχετικά οικονομική με σωστή χρήση βέβαια.
Την ανάβω μόνο 15 με 20 λεπτά. Στο υπόγειο χώρος περίπου 90τμ. Φοβερή απόδοση.
Πιστεύω ότι πρέπει να τη δεις. Προσωπικά την είχα αγοράσει πριν πέντε χρόνια στον Κουτσό από τον Βόλο (μην κάνουμε και διαφήμιση)..........

napgeo 07-01-2013 16:57

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Να συμπληρώσω ότι Πωλείτε κηροζίνη άοσμη τα 18 λίτρα προς 36€..........

Μιχάλης 1988 07-01-2013 17:03

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Πάρε ένα καλοριφέρ λαδιού ή όπως το λένε, με ροδάκια και καθάρισες!
Με κόστος περίπου 60-90 ευρά, Το έχω στο εξοχικό και, το αναβω κάνα δύωρο και γίνεται φούρνος..

stelios1977 07-01-2013 18:26

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Μια καλη λυση που χω εγω ειναι θερμοπομπος,εχω ενα zanker 2501 και γυρναμε με τα φανελακια σε 15 τμ και οικονομικος στην καταναλωση και κοστος 150€:ye02:

giclas 07-01-2013 18:53

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από napgeo ( 819036)
Γιατί έχεις αποκλείσει την σόμπα με κηροζίνη.
Χρησιμοποιώ στο χωριό και είναι αποδοτική και σχετικά οικονομική με σωστή χρήση βέβαια.
Την ανάβω μόνο 15 με 20 λεπτά. Στο υπόγειο χώρος περίπου 90τμ. Φοβερή απόδοση.
Πιστεύω ότι πρέπει να τη δεις. Προσωπικά την είχα αγοράσει πριν πέντε χρόνια στον Κουτσό από τον Βόλο (μην κάνουμε και διαφήμιση)..........

:ye02:

η καλητερη λυση με διαφορα κε μετα που την αναβης βαζης κε μια τσαγερα κε εχεις κε ζεστο νερο για καφε η ακομα βαζης ενα μπολ με νερο κε ρηχνη καπιο λαδακη για ατμοσφερα !!

kokkinos1 07-01-2013 19:10

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Καλησπέρα σόμπα με χάλαζια σαν πρώτη λύση και μετά κόνβεκτορ
Με αυτή την σειρά είναι καλά σε απόδοση και σε μεταφορά από δωμάτιο σε δωμάτιο η σόμπα με κυροζινη τρομερή απόδοση αλλά λίγο δύσκολη στην μεταφορά και το κόστος απόκτησης και χρήσης είναι λίγο ακριβο
:hi14:

platon 07-01-2013 19:18

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
+1 για την kerosun με καθαρό πετρέλαιο (1,6€ φέτος από 1,1 πέρυσι) και δεν μυρίζει καθόλου !!

marioman 07-01-2013 19:29

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Δεν ξερω αν ειναι για συμπληρωμα μονο, αλλα κοιτα και τα Pellet/Πελλετ

asotosios 07-01-2013 21:07

Απάντηση: Περι Θερμανσης ο Λογος...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από napgeo ( 819036)
Γιατί έχεις αποκλείσει την σόμπα με κηροζίνη.
Χρησιμοποιώ στο χωριό και είναι αποδοτική και σχετικά οικονομική με σωστή χρήση βέβαια.
Την ανάβω μόνο 15 με 20 λεπτά. Στο υπόγειο χώρος περίπου 90τμ. Φοβερή απόδοση.
Πιστεύω ότι πρέπει να τη δεις. Προσωπικά την είχα αγοράσει πριν πέντε χρόνια στον Κουτσό από τον Βόλο (μην κάνουμε και διαφήμιση)..........

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από napgeo ( 819039)
Να συμπληρώσω ότι Πωλείτε κηροζίνη άοσμη τα 18 λίτρα προς 36€..........

Ναπο ακριβως για αυτο τον λογο δεν θελω να παρω kerosun, ακριβη η τιμη αγορας της, αλλα και ακριβο καυσημο...η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω ποσο καιει για να ζεστανει ενα χωρο 20τμ...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Μιχάλης 1988 ( 819042)
Πάρε ένα καλοριφέρ λαδιού ή όπως το λένε, με ροδάκια και καθάρισες!
Με κόστος περίπου 60-90 ευρά, Το έχω στο εξοχικό και, το αναβω κάνα δύωρο και γίνεται φούρνος..

καλοριφερ λαδιου ειχα αλλα δεν ειχα μεινει ευχαριστημενος...οποτε θα ηθελα να δοκιμασω κατι αλλο αυτη την φορα...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από stelios1977 ( 819111)
Μια καλη λυση που χω εγω ειναι θερμοπομπος,εχω ενα zanker 2501 και γυρναμε με τα φανελακια σε 15 τμ και οικονομικος στην καταναλωση και κοστος 150€:ye02:

ο Θερμοπομπος ειναι μια απο τις επικρατεστερες λυσεις αν και σε τιμη ξεφευγουν λιγο...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από marioman ( 819138)
Δεν ξερω αν ειναι για συμπληρωμα μονο, αλλα κοιτα και τα Pellet/Πελλετ

Πελλετ αν δεν κανω λαθος ειναι πιο μονιμη λυση...και οπως ειπα το διαμερισμα δεν ειναι δικο μου οποτε ψαχνω για συμπληρωματικη λυση...

Δανειστικα εναν κονβεκτορα απο ενα φιλο να δω τι αποδοση εχει στο διαμερισμα μου...και ισως παω σε αυτη την λυση...ή στον θερμοπομπο...


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:19.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!