GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ελλάδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=54)
-   -   Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44228)

ortho 01-11-2013 14:14

Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Στις 3 Νοεμβρίου γίνεται η πρεμιέρα για να παραμένουν τα εμπορικά καταστήματα ανοιχτά και τις Κυριακές, ενώ για πρώτη φορά μετά από τη δημοσίευση του νέου νόμου θα πραγματοποιηθεί και δεκαήμερο προσφορών.
Το δεκαήμερο προσφορών θα ξεκινήσει την Παρασκευή 1η Νοεμβρίου και θα ολοκληρωθεί το Σάββατο9 Νοεμβρίου.
Σύμφωνα μάλιστα με τον νόμο που δημοσιεύτηκε στις 8 Αυγούστου, τα καταστήματα θα παραμείνουν ανοιχτά και την πρώτη Κυριακή του Νοεμβρίου με προτεινόμενο ωράριο από τις 11:00 – 18:00.
Με βάση τον ίδιο νόμο τα καταστήματα θα παραμείνουν ανοιχτά άλλες δύο Κυριακές πριν από τα Χριστούγεννα, δηλαδή στις 15/12 και στις 22/12.
Σε εκκρεμότητα παραμένει αν θα υπάρξει περαιτέρω απελευθέρωση της λειτουργίας των καταστημάτων και για περισσότερες Κυριακές.

taxalia Θεσσαλονικη: Την Κυριακή 3 Νοεμβρίου η πρεμιέρα του έργου "ανοικτά καταστήματα τις Κυριακές"


Δεν έχει σημασία που η πηγή είναι blog! Το θέμα ότι θα ανοίξουν τα καταστήματα Κυριακή. Το θέμα είναι ότι στο δεκαήμερο 1-10 Νοεμβρίου έβαλαν τα μαγαζιά να κάνουν και προσφορές ώστε να εξαπατήσουν τον κόσμο και να μπεί και να ψωνίσει κυριακάτικα.

Μη γελιόμαστε! Αν αυτή την Κυριακή τα καταστήματα κάνουν κάποιο, έστω και μικρό τζίρο θα είναι γι'αυτούς η αφορμή να τα ανοίγουν όλες τις Κυριακές.

Δυστυχώς είμαι σίγουρος ότι θα βρεθούν κάποιοι να πάνε να ψωνίσουν! Δεν αντιλαμβάνονται ότι οι εργαζόμενοι στα καταστήματα είναι συνάνθρωποί μας οικογενειάρχες. Προσωπικά αν και δεν είμαι θρησκευόμενος δε βλέπω άλλη σκοπιμότητα παρά να διαλύσουν την οικογένεια, το κύτταρο της κοινωνίας.

Καθένας μας περιμένει την Κυριακή για να ξεκουραστεί, να καθήσει γύρω από το τραπέζι με την οικογένειά του, με γνωστούς και φίλους.

Μην πει κανείς ότι οι εργαζόμενοι στα καταστήματα ίσως πάρουν ένα ακόμη ρεπό μέσα στην εβδομάδα! Δεν είναι εκεί το θέμα! Ακόμη κι οικονομικά δε θα έχουν όφελος οι εργαζόμενοι, απλά έξτρα κούραση.....


Πιστεύω πως ένας τρόπος υπάρχει για να αντιδράσουμε, κανείς να μην πάει να ψωνίσει, ακόμη καλύτερα κανείς να μην κινήσει το όχημά του.

Αυτή την Κυριακή το κράτος να μην εισπράξει ούτε ένα ευρώ από ΦΠΑ!

Είμαι σίγουρος ότι κάποιοι θα την κάνουν την κουτουράδα, για να μην εκφραστώ όπως πραγματικά αρμόζει σε τέτοιο όνειδος!

Τουλάχιστον να τους δώσουμε να καταλάβουν ότι το κόστος ανοίγματος την Κυριακή υπερβαίνει τα πιθανά κέρδη.

Κι οι μαγαζάτορες ας μην ανοίξουν εντέλει τα μαγαζιά τους!

Φίλοι μου είμαστε μπροστά σε ένα ακόμη επεισόδιο του διαίρει και βασίλευε, σίγουρα τις επόμενες μέρες θα ακούμε και θα διαβάζουμε συνέχεια για τους ευνοημένους αγρότες, για το πόσοι συνταξιούχοι παίρνουν κάτω από ένα ορισμένο ποσό και θα θιγούν από τις επικείμενες μειώσεις και τελειωμό δεν έχει.

Αυτά τα γράφαμε κάποιοι από το 2010 και δυστυχώς το παιχνίδι συνεχίζεται. Σύντομα θα ακούσουμε πάλι ότι όλα αυτά είναι για να σωθούμε ξανά. Ποιά είναι όμως η σωτηρία;

Τον Ιούλιο το κενό κατά την τρόικα για το επόμενο έτος θα ήταν 5-6 δις, τώρα έχει γίνει 2-2,5......για τον ΥΠΟΙΚ είναι μισό δις.

Ακόμη μιά φορά στο ίδιο έργο θεατές.

Επειδή είμαι σίγουρος ότι ο φίλος μου - και το εννοώ- ΓιώργοςΠ θα φέρει αντίλογο σε κάποια από αυτά που γράφω, θα πω ότι δεν έχω συνολική λύση, δε θα ήταν όμως κακή ιδέα για τον πρωθυπουργό που προχθές ήταν στον καφέ στην Αθήνα, να προχωρήσει άμεσα σε μείωση άμεσων κι έμμεσων φόρων, ειδικών φόρων κι ότι άλλο αδειάζει ότι έχει απομείνει στις τσέπες μας. Η αύξηση των φόρων δε φέρνει αύξηση εσόδων.
Η τρόικα βλέπει μόνο νούμερα, ο πρωθυπουργός όμως πρέπει να βλέπει τους ανθρώπους που κυβερνά.

Κάποιες αποσπασματικές σωστές κινήσεις χάνονται μέσα στην απελπισία των περισσοτέρων.

Σας κούρασα πάλι, αλλά

πριν μισή ώρα πέρασα από το σουπερμάρκετ της γειτονιάς μου κι είδα το χαρτί που έγραφε για το άνοιγμα των καταστημάτων. Μίλησα με τους εργαζόμενους που τους γνωρίζω πλέον όλους, ένιωσα την αγανάκτηση και τον πόνο τους και μου "γύρισαν τα μάτια" από την αναλγησία των υπαλλήλων τεχνοκρατών!

Φίλοι μου είναι στο χέρι μας, έστω σε αυτό το επονείδιστο μέτρο να αντιδράσουμε.

Σήμερα είναι οι εργαζόμενοι στα καταστήματα, αύριο θα είναι ο μηχανικός και μεθαύριο εγώ......

ARGI 01-11-2013 14:30

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Αφού ζούμε στην μοναρχία της Τροίκας,
αυτά θα ακούμε συνέχεια !
Αποφάσεις/διατάξεις χωρίς ουσία...:(:(
Σαν τα δεκάδες άλλα που έχουμε ακούσει....:mad:
Αυτοί έχουν την εντύπωση ότι ο κόσμος
δεν έχει χρόνο να ψωνίσει, και όχι δεν έχει λεφτά να ψωνίσει!!!!
Τροϊκα είναι αυτή, ΟΤΙ ΘΕΛΕΙ ΚΑΝΕΙ....
:u57::u57::u57::u57::u57:

Corvo 01-11-2013 14:45

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Σημαδια αναπτυξης....

μπραβο!

εμ βεβαια ολοι οι βουλευτες δεν καθονται ποτε, αυτοι που εχουν μαγαζια και ζουνε την οικογενεια τους γιατι να εχουν μια μερα να ξεκουραστουνε;
Χαιρομαι που μπαινουν τα πραγματα σε μια σειρα σιγα σιγα

klagenfurt 01-11-2013 21:17

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
ο Σκλαβενιτης ΔΕΝ θα λειτουργησει,
ειναι ενας ακομη λογος για να ψωνιζω, μονο απο εκει...!!!!

Fuji 01-11-2013 21:25

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Σήμερα με ενημέρωσε όταν ψώνιζα, η ταμίας του Μαρινόπουλου, πως θα είναι ανοιχτά αυτή την Κυριακή, και κάποιες άλλες, όχι συνέχεια.
Προσωπικά δεν θα πατήσω σε κανέναν. Να πάρουν το μάθημά τους και να μαζευτούν!

ortho 01-11-2013 22:42

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Πριν μιά ώρα μίλησα με τη μητέρα μιάς ασθενούς που εργάζεται στο leroy merlin. Απ΄ότι μου είπε θα βάλουν να εργαστούν υπάλληλοι των 400 ευρώ κι αυτούς που δουλεύουν 4ωρα.
Συζητούν ήδη για απεργία.

Αλήθεια ο πρωθυπουργός είπε κάτι επ'αυτού στον καφέ; Και μιλάμε για δεξιό πρωθυπουργό.....

Al Bandy 01-11-2013 22:42

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Fuji ( 967738)
Σήμερα με ενημέρωσε όταν ψώνιζα, η ταμίας του Μαρινόπουλου, πως θα είναι ανοιχτά αυτή την Κυριακή, και κάποιες άλλες, όχι συνέχεια.
Προσωπικά δεν θα πατήσω σε κανέναν. Να πάρουν το μάθημά τους και να μαζευτούν!


Για οχτώ κυριακές τον χρόνο έχει ρυθμιστεί αρχικά. Ώσπου σιγά-σιγά θα το κάνουν και μόνιμο.

Εγώ έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μεγάλη αλυσίδα γερμανικών συμφερόντων εδώ και καιρό. Πόσω δε μάλλον τώρα!

ckalfas 01-11-2013 22:44

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 967803)
Εγώ έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μεγάλη αλυσίδα γερμανικών συμφερόντων εδώ και καιρό. Πόσω δε μάλλον τώρα!

:ye02:
Επειδή πρώτα απ' όλα είμαστε πολίτες και όχι καταναλωτές...

MIHALIS TZIMAS 02-11-2013 01:12

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt ( 967729)
ο Σκλαβενιτης ΔΕΝ θα λειτουργησει,
ειναι ενας ακομη λογος για να ψωνιζω, μονο απο εκει...!!!!


ΑΝ ΑΛΗΘΕΥΕΙ ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥΣ!!!



ΥΓ.παντως το εστιατοριο το κλεινω Κυριακες και αργιες,εννοειται οτι κατι χανω αλλα και κατι αλλο κερδιζω...

Gemat 02-11-2013 01:24

Απάντηση: Ανοιχτά τα καταστήματα την Κυριακή 3/11
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 967803)
Για οχτώ κυριακές τον χρόνο έχει ρυθμιστεί αρχικά. Ώσπου σιγά-σιγά θα το κάνουν και μόνιμο.

Εγώ έχω σταματήσει να πηγαίνω σε μεγάλη αλυσίδα γερμανικών συμφερόντων εδώ και καιρό. Πόσω δε μάλλον τώρα!

7 Κυριακες ( 4 εκπτωσεων, 2 χριστουγεννων και 1 πασχα) ηταν το ελαχιστο απο τις 52 ! Περιορισμος στον μεγιστο αριθμο Κυριακων δεν υπηρχε.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:43.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!