GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   Ο φόβος της στροφής. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=17291)

Apirathos 01-02-2011 17:56

Ο φόβος της στροφής.
 
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος:

Φοβάμαι να στρίψω!! Ενώ όλα κυλούν ο#### μέχρι την είσοδο στη στροφή, μόλις μπω σε αυτή, με κυριεύει ο φόβος πως η μηχανή θα γλιστρήσει από την φυγόκεντρο, η αδρεναλίνη ανεβαίνει και έτσι κόβω ταχύτητα ώστε να ελαττώσω την κλίση και καταλήγω να στρίβω σαν αξύριστος γεράκος με δίχρονο "dio" και πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.
Σε στροφές 90 μοιρών στην πόλη, νοιώθω πως αν στρίψω σχετικά γρήγορα, θα γλιστρήσει η μπροστινή ρόδα και θα βρεθώ κάτω σαν πεσμένος γεράκος με δίχρονο "dio" και σπασμένο πλέον, πράσινο καφάσι πίσω, δεμένο με σκοινί.

...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;

MARK 01-02-2011 18:01

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Η μπέμπα δεν φεύγει:D,μην αγχώνεσαι όλοι την ίδια σκέψη και αντίδραση έχουμε...Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...;)

angpass 01-02-2011 18:19

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Φίλε μου το ότι φοβάσαι σημαίνει ότι έχεις ξεκινήσει σωστά.
Όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν μόνα τους με τα χιλιόμετρα και την εμπειρία που θα αποκτάς κάθε ημέρα.


Όπως είπε και ο MARK
Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο
μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...”


gandreas 01-02-2011 18:20

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MARK ( 306447)
Η μπέμπα δεν φεύγει:D,μην αγχώνεσαι όλοι την ίδια σκέψη και αντίδραση έχουμε...Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...;)


:sm8::sm8:
Αν εννοείς το 650 μοντέλο 2002 μια και το είχα και εγώ, την ίδια αίσθηση είχα, (σαν να με βλέπω …..:o) όταν πήρα την 1200 που έστριβε μόνη της , ξανάνιωσα περήφανος άντρας και πιλότος:D.
Αν λες για το τελευταίο μοντέλο δεν ξέρω αλλά και πάλι η αίσθηση είναι, όχι η πραγματικότητα.

nivo 01-02-2011 18:31

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
ειναι καλο που εισαι υποψιασμενος δε χρειαζετε ο φοβος οσο ο σεβασμος στη μοτο σου και να ξερεις τα ορια σου και εγω το σκεφτομαι καποιες φορες και ειμαι πανω σε δυο ροδες απο 14 χρονων σχεδον 27 χρονια

steliosx 01-02-2011 19:01

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Apirathos ( 306445)
Γειά και πάλι λοιπόν, με ένα θέμα που ίσως τρώει πολλούς στο βάθος: Φοβάμαι να στρίψω!! .......
...Και ξέρω πως τίποτε απο αυτά δε θα συμβεί στο τέλος, f650gs βρίσκεται από κάτω μου αλλά, κάτι με φοβίζει!

Να κοιτάξω για "dio" ή για ψυχίατρο;

Τίποτα από τα δύο αγαπητέ Γιάννη (Apirathos). :)
Από την στιγμή που το νιώθεις έτσι, είσαι πλέον έτοιμος και να μάθεις πως να στρίβεις. Έτσι ήμουν και εγώ. Από αυτούς που νόμιζαν ότι ήξεραν. Μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν ήξερα, τότε έμαθα.

Στο δια ταύτα.
Πιστεύω ότι ένα σχολείο είναι ότι καλύτερο μπορεί να κάνεις.
Επίσης μπορείς να αρχίσεις να υποψιάζεσαι για το θέμα, κάνοντας ενα καλό ψάξιμο στο Internet. Θα βρείς πολύ υλικό. Και στo δικό μας forum υπάρχει ενότητα με κάποια πολύ σχετικά θέματα.;)

Δύο link είναι:

http://www.gsforum.gr/%CE%91%CF%83%C...chniques-6044/


http://www.gsforum.gr/%CE%91%CF%83%C...on-torque-619/

panagiotis.farmer 01-02-2011 19:26

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
:sm8:
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από MARK ( 306447)
Η μπέμπα δεν φεύγει:D,μην αγχώνεσαι όλοι την ίδια σκέψη και αντίδραση έχουμε...Το να σεβόμαστε την μηχανή μας τον εαυτό μας και τον δρόμο μας κάνει να σκεφτόμαστε έτσι αλλά και να στρίβουμε ασφαλώς...;)


aeriko 01-02-2011 20:06

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Φίλε μου να σου πώ το πρόβλημα που είχα εγώ: Φοβόμουν να στρίψω αριστερά, δεν ξέρω γιατί. Το καλό είναι ότι αφιέρωσα ένα Σάββατο και πέρασα το ασφάλτινο σχολείο του "Σπανού". Εκτοτε και με την εμπειρία των χιλιομέτρων όλα άλλαξαν.

Capitain 01-02-2011 20:17

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 306513)
Φίλε μου να σου πώ το πρόβλημα που είχα εγώ: Φοβόμουν να στρίψω αριστερά, δεν ξέρω γιατί. Το καλό είναι ότι αφιέρωσα ένα Σάββατο και πέρασα το ασφάλτινο σχολείο του "Σπανού". Εκτοτε και με την εμπειρία των χιλιομέτρων όλα άλλαξαν.

Εγώ και με το Fazer 1000 που είχα, και με το 1150 μου περισσεύει 1 με 1μιση δαχτυλο στο πίσω λάστιχο...(Το θέλει κανείς? :D) Θέλω να μπώ σε μία πίστα να το τερματίσω αλλά ακόμα δεν το έχω πάρει απόφαση...
Νομίζω πάντως ότι όλα τα μηχανάκια στρίβουν όσο έχεις κουράγια, πόσο μάλλον τα δικά μας που είναι στιβαρά και 'πατάνε' καλά στο δρόμο με αναρτήσεις ποιότητος..
Προοδευτικά πάντως θα σταματήσεις να σκέφτεσαι τις στροφές, γίνεται μόνο του...

renovatio 01-02-2011 20:40

Απάντηση: Ο φόβος της στροφής.
 
Kι εγω φοβιτσιάρης είμαι αλλά να μείνει μεταξυ μας ε? :cool:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:08.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!