GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42906)

ADV 31-08-2013 14:26

Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Δεδομένου ότι έρχονται τα πρωτοβρόχια θέλω να κάνω αλλαγή απο τα Heidenau σε ένα ασφάλτινο λάστιχο το οποίο θέλω να έχει πολύ καλή συμπεριφορά σε βρεγμένο και καλή χιλιομετρική απόδοση. Θα τα κρατήσω επάνω μέχρι τον Απρίλιο - Μάιο και μετά θα βάλω για καλοκαίρι πάλι τα Scout μιας και έμεινα πολύ ευχαριστημένος απο την διπλή τους χρήση σε άσφαλτο και χώμα. Θα ήθελα αυτά που θα βάλω να μου κρατήσουν και τον επόμενο χειμώνα.

Απο εδώ έχω διαβάσει ευχαριστημένους για τα Dunlop roadsmart 2
Για τα tourance next απο ότι φάνηκε δεν μείνανε ευχαριστημένοι όσοι τα έβαλαν. Το EXP αναμένετε να αντικατασταθεί αν έχω καταλάβει καλά.

Έχει κάποιος άποψη?

syan 31-08-2013 20:19

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Dunlop Roadsmart τα είχα βάλει σε 2 συνεχείς αλλαγές ελαστικών...πολύ ικανοποιημένος, για τα 2 έχω ακούσει ακόμα καλύτερα λόγια !

phoenix 31-08-2013 20:39

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Ντανλοπ 2 τα καλύτερα εχω φάει δυο ζευγάρια απο 19000 χλμ έκαστο μακράν τα καλύτερα
Κατα την άποψη μου

aeriko 31-08-2013 20:40

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Michelin pilot 3, μετάνοιωσα που δεν τα ξαναέβαλα. Τεσπα στην επόμενη αλλαγή.

jmar 31-08-2013 20:53

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 939641)
Michelin pilot 3, μετάνοιωσα που δεν τα ξαναέβαλα. Τεσπα στην επόμενη αλλαγή.

:ye31: Αυτα μου ''τελειωνουν'' τωρα και ειμαι αναμεσα σ'αυτα και στα roadsmart 2, παντως τα pilot road 3 στην βροχη δεν παιζονται! Κι ενας φιλος που τα χε πριν και εχει τωρα τα roadsmart 2 μου λεει οτι δεν τα φτανουν τα pilot στη βροχη!! Και τα δυο ασφαλτινα με γρηγορες κορωνες τα μεν roadsmart καλυτερα σε πολυ γλυστερους δρομους τα δε pilot road 3 καλυτερα στη βροχη! Τα pilot κρατανε και λιγακι παραπανω σε χιλιομετρα :ye33:

aeriko 31-08-2013 21:05

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jmar ( 939644)
:ye31: Τα pilot κρατανε και λιγακι παραπανω σε χιλιομετρα :ye33:

22.000χλμ και είχαν ακόμη.......

ADV 31-08-2013 22:32

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Ευχαριστώ πολύ για τις γνώμες!!!!

Μάλλον για το pilot3 με βλέπω.

Διάβασα και κάποια σχόλια στο net όπου λένε ότι στην πόλη και στους γλυστερούς μας δρόνους είναι καλύτερα, όπως και στην βροχή.

https://www.youtube.com/watch?v=Bbk6Rxr_1uI από το 3:50 και μετά

για το dunlop λένε ότι είναι ποιό γρήγορα στις εναλλαγές πορείας αλλά μέχρι εκεί. Σε γλιστερούς δρόμους και βρεγμένο είναι πίσω

Με τα 50 50 η οδήγηση τον χειμώνα ήταν εμπειρία πάντως....... αχχααααα

jtnakos 01-09-2013 00:30

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Φιλαρακο το θεμα λαστιχο ειναι αντικειμενικο και ΠΟΛΥ διαφορετικο για τον καθε ενα μας...

Καποιο λαστοιχο για καποιον να ειναι τελειο και σε εσενα να μην κατσει,ΑΛΛΑ και το αντιστροφο..

Ο καθε ενας εχει τον δικο του τροπο οδηγησης και σ'αυτον (τον τροπο) ταιριάζει το λαστιχο που θα αποφασησει ο ιδιος βαση εμπειρίας...Δυστυχώς σαυτο θα πρεπει να αποφασησεις μΑναχος

Εχω αλλαξει πανω απο 10 διαφορετικα λάστιχα και ακομα ΔΕΝ εχω αποφασησει ποιο μου ταιριαζει..:(

Οτι και να παρεις σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..:):)

aeriko 01-09-2013 08:59

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jtnakos ( 939701)
Φιλαρακο το θεμα λαστιχο ειναι αντικειμενικο και ΠΟΛΥ διαφορετικο για τον καθε ενα μας...

Καποιο λαστοιχο για καποιον να ειναι τελειο και σε εσενα να μην κατσει,ΑΛΛΑ και το αντιστροφο..

Ο καθε ενας εχει τον δικο του τροπο οδηγησης και σ'αυτον (τον τροπο) ταιριάζει το λαστιχο που θα αποφασησει ο ιδιος βαση εμπειρίας...Δυστυχώς σαυτο θα πρεπει να αποφασησεις μΑναχος

Εχω αλλαξει πανω απο 10 διαφορετικα λάστιχα και ακομα ΔΕΝ εχω αποφασησει ποιο μου ταιριαζει..:(

Οτι και να παρεις σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..:):)

Γιάννη, δεν είναι 100% υποκειμενικό το ζήτημα, υπάρχουν ελαστικά για τα οποία έχουν εκφρασθεί αρνητικά αρκετοί συμφορουμίτες, μεταξύ των οποίων κι εγώ. Π.χ. τα next που έχω τώρα.

sid2011 01-09-2013 09:25

Απάντηση: Απόψεις για ασφάλτινα ελαστικά
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jtnakos ( 939701)
Φιλαρακο το θεμα λαστιχο ειναι αντικειμενικο και ΠΟΛΥ διαφορετικο για τον καθε ενα μας...

Καποιο λαστοιχο για καποιον να ειναι τελειο και σε εσενα να μην κατσει,ΑΛΛΑ και το αντιστροφο..

Ο καθε ενας εχει τον δικο του τροπο οδηγησης και σ'αυτον (τον τροπο) ταιριάζει το λαστιχο που θα αποφασησει ο ιδιος βαση εμπειρίας...Δυστυχώς σαυτο θα πρεπει να αποφασησεις μΑναχος

Εχω αλλαξει πανω απο 10 διαφορετικα λάστιχα και ακομα ΔΕΝ εχω αποφασησει ποιο μου ταιριαζει..:(

Οτι και να παρεις σου εύχομαι ΚΑΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ..:):)

[COLOR="Blue"]
Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη γιατί ανάλογα με το στυλ οδήγησης και το μηχανάκι πάει και ο τύπος του ελαστικού οι πιέσεις κτλ ! δεν μπορείς δηλαδή να βάλεις ένα χαμηλών προδιαγραφών ελαστικό σε τυπο και ταχύτητα και εσύ να να σπας κοντέρ σε κάθε βόλτα άλλα ούτε και το αντίθετο και ξαναεπαναλαμβανωντας το Γιάννη λέω ξανά οτι εσύ αποφασίζεις το ελαστικό που θα φορέσεις !/COLOR]


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:14.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!