GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Φροντίδα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=27)
-   -   Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44524)

mikochem 14-11-2013 13:28

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Υπάρχει και άλλος τρόπος. Πας σε βενζινάδικο παίρνεις ένα redex, ενισχυτικό βενζίνης, δίνοντας μερικά ευρώ. Πρόσεχε λίγο στην αναλογία που πρέπει να το βάλεις. Κούνα λίγο την μηχανή να ανακατευτεί και ίσως γλυτώσεις την ταλαιπωρία.

Επειδή και εγώ δεν ξέρω πολλά από μηχανικά αλλά βάζω redex όταν μου βάζουν κακή βενζίνη οι ειδήμονες του forum θα μας πουν αν αυτό που σου λέω θα δουλέψει.

PLOIGOS 14-11-2013 18:10

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από TEOSS ( 973210)
Φίλε, για BMW μιλάμε ...όχι για Honda.:lo20:
Τέτοια μαραφέτια η μαμά τα έχει μόνο στο μουσείο!!!

:lo19::lo19::lo19:

Σιγα φιλε μου μην χρησιμοποιει η BMW η οποιαδηποτε αλλη εταιρεια κ διαστημικη τεχνολογια,για να στειλει την βενζινη απο το ρεζερβουαρ στο θαλαμο καυσης!!Εκτος αν εχεις το....Εντερπραιζ!!:D:D:D

ortho 14-11-2013 18:17

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Νίκο δε θα βάλεις λάστιχο από την τάπα του ρεζερβουάρ.
Βγάλε τη σέλα, ξεβίδωσε το καπάκι αφού λύσεις τα κολλάρα, τράβα τη βενζίνη με ένα σωλήνα κι ότι περισσέψει σκούπισέ το με ένα πανί.

Και δεν είναι ανάγκη να ρουφήξεις με το στόμα, στα βενζινάδικα υπάρχουν έτοιμοι σωλήνες με φούσκα.

Fuji 15-11-2013 11:25

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Χμμμμ, ενδιαφέρον, θα συνεχίσουμε μάλλον δια ζώσης για λεπτομέρειες. :)

vpentza 15-11-2013 11:38

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 973400)
Νίκο δε θα βάλεις λάστιχο από την τάπα του ρεζερβουάρ.
Βγάλε τη σέλα, ξεβίδωσε το καπάκι αφού λύσεις τα κολλάρα, τράβα τη βενζίνη με ένα σωλήνα κι ότι περισσέψει σκούπισέ το με ένα πανί.

Και δεν είναι ανάγκη να ρουφήξεις με το στόμα, στα βενζινάδικα υπάρχουν έτοιμοι σωλήνες με φούσκα.


εεεεεεε....έτσι χάνεται η μαγεία της κατ' οίκον παρέμβασης......!!!:lo19:
η διαδικασία θέλει φραπέ, βρώμικα χέρια, γαμwσταυρίδια, κατσαβίδια, πιτσιρίκια να φωνάζουν γύρω γύρω και βίδες που πάντα περισσεύουν....:lo20:

nivam 15-11-2013 12:24

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Σου είχα δώσει πριν 2 χρόνια και το repair manual της ΒΜW και το βιβλίο της ΗΑΥΝΕS.
Ρίξε τους μια ματιά.;):)

Apirathos 15-11-2013 15:27

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Πάρε από φαρμακείο μια μεγάλη σύριγγα των 100ml, κι ένα σωληνάκι για ορό με ακροφύσιο, ένωσέ τα και τράβα μέχρι να το αδειάσεις. Μετά, χύσε στο ντεπόζιτο 50 ml καθαρό άνυδρο ασετόν που θα πάρεις από ένα χρωματοπωλείο και φούλαρε με φρέσκια βενζίνη. Καθάρισες! Υπάρχει πάντως και ειδικό εργαλείο για "μετάγγιση", το πουλάν στα βενζινάδικα. Όπως σωστά αναφέρθηκε νωρίτερα, εμείς έχουμε αντλία και το δοχείο είναι ήδη χαμηλά οπότε, δεν παίζει ρομπινέτο...

Apirathos 15-11-2013 15:33

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 973400)
Νίκο δε θα βάλεις λάστιχο από την τάπα του ρεζερβουάρ.
Βγάλε τη σέλα, ξεβίδωσε το καπάκι αφού λύσεις τα κολλάρα, τράβα τη βενζίνη με ένα σωλήνα κι ότι περισσέψει σκούπισέ το με ένα πανί.

Και δεν είναι ανάγκη να ρουφήξεις με το στόμα, στα βενζινάδικα υπάρχουν έτοιμοι σωλήνες με φούσκα.

Αααααααυτό!:ye33:

Fuji 15-11-2013 20:30

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nivam ( 973657)
Σου είχα δώσει πριν 2 χρόνια και το repair manual της ΒΜW και το βιβλίο της ΗΑΥΝΕS.
Ρίξε τους μια ματιά.;):)

Ναι Νικόλα, τα έχω φυλαγμένα ως κόρη οφθαλμού. Σκέφθηκα κι εγώ να ανατρέξω όταν με το καλό επιστρέψω Βόλο. ;)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 973636)
εεεεεεε....έτσι χάνεται η μαγεία της κατ' οίκον παρέμβασης......!!!:lo19:
η διαδικασία θέλει φραπέ, βρώμικα χέρια, γαμwσταυρίδια, κατσαβίδια, πιτσιρίκια να φωνάζουν γύρω γύρω και βίδες που πάντα περισσεύουν....:lo20:

Σωστόςςς!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Apirathos ( 973727)
Πάρε από φαρμακείο μια μεγάλη σύριγγα των 100ml, κι ένα σωληνάκι για ορό με ακροφύσιο, ένωσέ τα και τράβα μέχρι να το αδειάσεις. Μετά, χύσε στο ντεπόζιτο 50 ml καθαρό άνυδρο ασετόν που θα πάρεις από ένα χρωματοπωλείο και φούλαρε με φρέσκια βενζίνη. Καθάρισες! Υπάρχει πάντως και ειδικό εργαλείο για "μετάγγιση", το πουλάν στα βενζινάδικα. Όπως σωστά αναφέρθηκε νωρίτερα, εμείς έχουμε αντλία και το δοχείο είναι ήδη χαμηλά οπότε, δεν παίζει ρομπινέτο...

Γιάννη, με το ασετόν στη βενζίνη, τι πετυχαίνεις;

ckk 15-11-2013 20:49

Απάντηση: Αλλαγή βενζίνης στο ρεζερβουάρ, μετά από ακινησία.
 
Να ήμουν κοντά να ερχόμουνα να την πάρω... :( :(


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 07:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!