GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=22)
-   -   στροφη με συνεπιβάτη (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=24124)

teo71 01-10-2011 20:55

στροφη με συνεπιβάτη
 
Ερώτηση...

Ποια είναι η σωστή θέση που πρέπει να έχει ο συνεπιβάτης σε ένα κλειστό στροφιλίκι με μεγάλες κλίσεις???

Ok. ξέρω ότι στα supersport αναβάτης και συνεπιβάτης γίνονται ένα σώμα με τον συνεπιβάτη να αγκαλιάζει τον οδηγό και να κρατιέται από το ρεζερβουάρ της μηχανής..

Στο gs όμως η κατασκευή της μηχανής είναι διαφορετική.

Ποια η σωστή θέση για τον συνεπιβάτη????

Επίσης, τι κάνει ο συνεπιβάτης κατά τη διάρκεια της στροφής??? Γέρνει το σώμα μαζί με τον οδηγό ή παραμένει όρθιος???

vpentza 01-10-2011 21:06

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
θεωρώ ότι ο συνεπιβάτης ακολουθεί τη κίνηση του κορμού του οδηγού και με τα χέρια του/της στις λαβές κάτω από τη μπαγκαζιέρα....

egefalikos 01-10-2011 21:10

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Οδηγός - συνοδηγός ένα σώμα μια ψυχή!!!:)

Jefe 01-10-2011 21:16

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Μέχρι τώρα πήγαινες μονός, στροφάριζες σε οξείες γωνίες και δεν σε ένοιαζε.....:rolleyes:
Τώρα που ρωτάς,,,,,,,άλλαξε κάτι??? :D



Jefe

Skyhigh 01-10-2011 21:17

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Εγω παλι και supersport οταν ειχα και τωρα με το θηριακι στην κοπελα μου αλλα και σε οποιον καταλαμβανει θεση καθημενου λεω να ειναι σαν "ενα τσουβαλι με πατατες" και να μην γερνει μαζι μου στις στροφες μιας και δεν μπορω να υπολογισω ποσο θα γειρει η ποσο δυνατα θα πατησει στους μαρσπιεδες του η τελοσπαντων σε πιο σημειο της στροφης θα το κανει..... Ενω αν κάθετε τελείως ακίνητος ξερω τις αντιδράσεις της μοτο ακριβώς ποιες θα ειναι..... Αυτα για εμενα, αλλους δεν τους βολευει καθολου βεβαια...... ;)

teo71 01-10-2011 21:24

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 479347)
θεωρώ ότι ο συνεπιβάτης ακολουθεί τη κίνηση του κορμού του οδηγού και με τα χέρια του/της στις λαβές κάτω από τη μπαγκαζιέρα....

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από egefalikos ( 479350)
Οδηγός - συνοδηγός ένα σώμα μια ψυχή!!!:)

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Skyhigh ( 479360)
Εγω παλι και supersport οταν ειχα και τωρα με το θηριακι στην κοπελα μου αλλα και σε οποιον καταλαμβανει θεση καθημενου λεω να ειναι σαν "ενα τσουβαλι με πατατες" και να μην γερνει μαζι μου στις στροφες μιας και δεν μπορω να υπολογισω ποσο θα γειρει η ποσο δυνατα θα πατησει στους μαρσπιεδες του η τελοσπαντων σε πιο σημειο της στροφης θα το κανει..... Ενω αν κάθετε τελείως ακίνητος ξερω τις αντιδράσεις της μοτο ακριβώς ποιες θα ειναι..... Αυτα για εμενα, αλλους δεν τους βολευει καθολου βεβαια...... ;)


Σας ευχαριστώ για τις απόψεις σας και περιμένω και άλλες...

Οσον αφορά στους υπόλοιπους που παρεμβάλονται στο θέμα, να τους υπενθυμίσω, ότι το θέμα είναι αναρτημένο στο ¨ασφάλεια και τεχνικές οδήγησης¨ και όχι στην κατηγορία ¨τι μας έτυχε¨:);)

frits 01-10-2011 21:26

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από teo71 ( 479342)
Ερώτηση...

Ποια είναι η σωστή θέση που πρέπει να έχει ο συνεπιβάτης σε ένα κλειστό στροφιλίκι με μεγάλες κλίσεις???

Ok. ξέρω ότι στα supersport αναβάτης και συνεπιβάτης γίνονται ένα σώμα με τον συνεπιβάτη να αγκαλιάζει τον οδηγό και να κρατιέται από το ρεζερβουάρ της μηχανής..

Στο gs όμως η κατασκευή της μηχανής είναι διαφορετική.

Ποια η σωστή θέση για τον συνεπιβάτη????

Επίσης, τι κάνει ο συνεπιβάτης κατά τη διάρκεια της στροφής??? Γέρνει το σώμα μαζί με τον οδηγό ή παραμένει όρθιος???

Γιατί δεν ρωτάς τον ΚΑS...:sm7:

Πέρα από την πλάκα η θέση συνεπιβάτη στο GS τον-την φέρνει πίσω και ψηλά καμία σχέση με άλλες μοτό Africa, Vstrom.

Kοριτσάκια πάντως όπως ή Βάνα, η Γιώτα, η Ξανθή δεν αλλάζουν και πολύ τα πράγματα είναι και εξοικιωμένες οπότε όλα καλά, ο κανόνας πάντως είναι ότι ακολουθούν το σώμα του οδηγού....

Εγώ έχω ζοριστεί πολύ με συνεπιβάτη άντρα καμιά 90 κιλά εκεί ούτε καν έχω σκεφτεί να πάω γρήγορα, άσε που στο φρενάρισμα τα πράγματα γίνονται πολύ ζόρικα.:cool:

adventure 01-10-2011 21:34

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Η δική μου άποψη και ιδικά με το έτερον ήμισυ είναι ότι ο συνεπιβάτης ακολουθεί το σώμα του οδηγού και όλα καλά κανένα απολύτως πρόβλημα στο θέμα οδήγηση .

;) ;) :)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 01-10-2011 21:43

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
Η δική μου άποψη ... ν' ακολουθεί τις κινήσεις του σώματος του οδηγού ...

Αλλιώς θα είναι σαν σακί πατάτες, που είπε κάποιος νωρίτερα ... :cool:

skippybi 01-10-2011 21:44

Απάντηση: στροφη με συνεπιβάτη
 
για τη στροφή θα μάθεις, για το φρενάρισμα ελπίζω να ξέρεις...:sm7::sm7::p


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 15:15.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!