GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Χρήσιμα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=47)
-   -   Very short netiquette... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=2073)

NLS 14-04-2009 23:58

Very short netiquette...
 
Στο Internet θα βρείτε πολλές εκδόσεις, πλήρεις ή όχι.

Εγώ θέλω να γράψω 2-3 πραγματάκια που συναντώ κάθε μέρα και να πω την αλήθεια τα θεωρώ βασικά για κάποιον που θέλει να "ζει" λίγο και μέσα στις κοινωνίες του Διαδικτύου.

Λίγα λόγια για τον συγγραφέα: Ασχολούμαι με υπολογιστές από 9 χρονών, πράγμα καθόλου σπάνιο σήμερα, αλλά πολύ σπάνιο (και πολύ διαφορετικοί αλλά και λιγότεροι οι υπολογιστές) πριν 26 χρόνια. Εννοείται ότι ήμουν "εκεί" όταν εμφανίστηκαν τα πρώτα modem "ευρέους κατανάλωσης" στην Ελλάδα (δηλ. όταν άρχισαν να χάνονται τα 1200 και άρχισαν να πέφτουν οι τιμές και να έχουμε 2400MNP5 και μετά 9600, 14400, 28800 klp.), όπως και ήμουν εκεί όταν πρωτοεμφανίστηκε το Internet σε beta δοκιμές σε εκπαιδευτικά ιδρύματα και μετά 1-2 πρώην BBS νυν παρόχους (αυτό που τέσπα λέγαμε Internet, όπου ήταν μια unix κονσόλα όπου θεωρούσαμε κατόρθωμα να βάλεις με text based ftp να σηκώνεται... και περιμέναμε με τις ώρες, μια "τσόντα" εικόνα των 50Kb με ελάχιστα ή καθόλου χρώματα - ήμουν και νέο παιδί τι περιμένατε). Από τότε υπήρξα μέλος, ιδρυτής, διαχειριστής φανερός και κρυφός, σε αναρίθμητα fora (και που παρόλα αυτά πολλοί θα παρατηρήσατε ότι δεν μου έβαλαν μυαλό). Όλο αυτό το μπλα μπλα για να δεχτείτε ότι αυτά που γράφω παρακάτω πραγματικά είναι έτσι και δεν ενοχλούν 1-2 περίεργους, αλλά μεγάλο ποσοστό των "συν-φορουμητών" μας όταν γίνονται (ή δεν γίνονται).

Λοιπόν επί του θέματος.

1) Κλασικό. ΤΑ ΚΕΦΑΛΑΙΑ ΣΗΜΑΙΝΟΥΝ ΦΩΝΑΖΩ. Όχι δεν είναι δικαιολογία ότι μόλις πριν μπεις ήσουν μέσα σε DOS λογιστικό πρόγραμμα (κλασικά λογιστές και caps πάνε παρέα). Άρα δεν γράφουμε ολόκληρα post "φωνάζοντας" αλλά και όταν φωνάζουμε, το κάνουμε όταν πρέπει και χωρίς κατάχρηση γιατί ακόμα και όταν θέλουμε να φωνάξουμε, αν το παρακάνουμε θα ενοχλήσει.

2) Η υπερβολή στα smillies εκτός από κιτς δεν λέει και πολλά για τον συγγραφέα :rolleyes::rolleyes::rolleyes:;);)ΝεύραΝεύρα:hmmm::Απορία::confused::confused::confused::confused::p:cool: - καλή χρήση τους είναι φυσικά πραγματική ένδειξη συναισθήματος ή εικονοποίηση της αντίδρασης που είχατε όταν διαβάσατε κάτι.

3) Δεν κάνουμε quote ένα τεράστιο post, μόνο και μόνο για να πουμε "ααα ναι συμφωνώ και εγώ" ή "χαχαχα τι αστείο" ή "δεν κατάλαβα τι γράφεις" κ.α. τέτοια. Είναι εκνευριστικότατο να σκρολάρεις ένα σωρό σελίδες (μην ξεχνάτε ήρθαν στη μόδα και τα mini laptops με γελοίες αναλύσεις αλλά και τα PDA) που ΗΔΗ έχεις διαβάσει μόνο και μόνο επειδή κάποιος δεν ήξερε ότι ΟΤΑΝ ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ THREAD εννοείται ότι απαντά είτε στον από πάνω του, είτε στο OP (opening/original post) άρα δεν χρειάζεται να το κάνει quote.

4) Σε συνέχεια του παραπάνω, όταν δε πρέπει να κάνεις quote σβήνεις μέσα από τους ωραίους wysiwyg editors που έχουν τα σημερινά forum software ότι περιττό και κρατάς μόνο ότι πράγματι θες να παραθέσεις ως απόσπασμα. Αν θες να απευθυνθείς σε ολόκληρο post, μπορείς είτε να αναφερθείς στον αριθμό του (έχουν όλα), είτε στο συγγραφέα, είτε να κάνεις quote κανονικά αλλά να αντικαταστήσεις όλο το κείμενο με τρεις τελείες like this:

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από nls
...

5) Υπερβολή σε bold, χρώματα και άλλα τέτοια καθώς και τεράστια text, επίσης δεν αντιμετωπίζεται με συμπάθεια.

6) Παλιότερα γινόταν enforce (μια και υπήρχαν πρακτικοί λόγοι χωρητικότητας των databases πράγμα που έχει μειωθεί πολύ αλλά και download bandwidth), αλλά και σήμερα που είναι πιο ελεύθερα τα πράγματα, η υπογραφή μας πρέπει να είναι διακριτική. Δεν μπορεί να είναι ολόκληρο κείμενο με bold μεγάλα γράμματα, ούτε 5 photos από την τελευταία μας εκδρομή. Για να μην πω και πόσο αστείο φαντάζει post μιας γραμμής και από κάτω υπογραφή 8 γραμμών - ή πως δείχνει αυτή η 8 γραμμών υπογραφή όταν έχουμε κάνει 5 post στην ίδια σελίδα!

7) Κάποτε το μέρος του ASCII που πέρναγε με ασφάλεια μεταξύ διαφορετικών μηχανών, ήταν 7 bits μόνο, άρα ήταν λογικό να γράφουμε κεφαλαία (βλέπε #1) και φυσικά να μην γράφουμε Ελληνικά (ακόμα και όταν υπήρχαν, που δεν ήταν αυτονόητο). ΣΗΜΕΡΑ ΟΜΩΣ σπανίως κάποιος δεν μπορεί να γράψει στη γλώσσα του. Πχ. η γλώσσα αυτού του forum είναι Ελληνική και άρα περιμένεις να διαβάσεις ΕΛΛΗΝΙΚΑ και όχι να σου βγουν τα μάτια με greeklish. Φυσικά εξαιρέσεις υπάρχουν (πχ. στο Internet PC στο lobby του ξενοδοχείου που ήμουν στο Amsterdam πριν 10 μέρες), αλλά είναι ακριβώς αυτό: εξαιρέσεις.

8) Σε συνέχεια του παραπάνω. Ξέρω ότι πολλοί το κάνουν λόγω ανορθογραφίας. Πρώτα απ' όλα κανείς δεν θα μας φάει αν κάνουμε 1-2 λάθη ή λάθος το -ε με το -αι (πράγμα που νομίζω χρειάζεται δικό του post γιατί το βλέπω ΣΥΝΕΧΩΣ λάθος ακόμα και σε τυπωμένα κείμενα και πινακίδες και είναι τόσο απλό να ξεχωρίσει κανείς πότε μπαίνει -ε και πότε -αι). Οι περισσότεροι από εμάς δεν ήμαστε φιλόλογοι και πιστεύω ότι και οι περισσότεροι δεν τα πηγαίναμε καν πολύ καλά στο σχολείο σε αυτά. ΟΜΩΣ τη σήμερον ημέρα, υπάρχουν πολλοί τρόποι να γράφει κανείς με Ελληνική διόρθωση στον browser του (και μιλώντας για browser εννοείται προτείνω Firefox). Δοκιμάστε το και θα είμαστε όλοι καλύτερα. Δεν είναι θέμα ρατσισμού ή κόμπλας "εμάς των σωστών" (τρομάρα μας) είναι θέμα το πόσο ευανάγνωστο είναι αυτό που γράφουμε και αν τελικά ΘΕΛΟΥΜΕ να το διαβάσει ο άλλος (γΙατΗ αΜά δε μς νιαζοι τώτενες n0 probL3m0) και όχι να του βγουν τα μάτια.

9) Το "bumping" είναι κακό πράγμα (ΣΥΝΗΘΩΣ - όχι πάντα). Δηλ. γράφουμε κάτι αλλά επειδή κανείς δεν απάντησε, ξαναλέμε το ίδιο και το ίδιο (ή γράφουμε για να "ξαναξυπνήσει" δικό μας thread αλλά χωρίς να λέμε στην πραγματικότητα τίποτα νέο). Συνήθως αντιμετωπίζεται εχθρικά (μέχρι και με ban σε κάποια fora).

10) Τον άλλον (συνήθως) δεν τον ξέρεις. Ξέρεις μόνο μια "εικονική" του πλευρά μέσα από μια οθόνη. Αυτό σημαίνει πολλά:
α) Δεν μπορεί να του μιλάς σαν να είστε κολλητοί (εκτός αν σου έχει σαφώς δώσει το δικαίωμα).
β) Δεν τον προσβάλεις προσωπικά - μάλιστα εδώ γίνεται ένα κλασσικό (ειδικά στην Ελλάδα) να συγχέουμε μια αόριστη προσβολή με μια προσωπική. Οι δυο τους απέχουν χιλιόμετρα. Όταν κάποιος σου βρίσει την 1200GS ή την ΑΕΚ, ΔΕΝ βρίζει εσένα και άρα αντίστοιχα δεν μπορεί να λάβει ως απάντηση για το πόσο μα(μ)άκας είναι.
γ) Δεν ξέρεις τι μπορεί να συμβαίνει στη ζωή του. Ο άλλος μπορεί να είναι ##### επειδή πέθανε η μανά του, δεν σημαίνει λοιπόν ότι πρέπει να χαρεί επειδή εσύ έβαλες νέα εξάτμιση (γελοίο παράδειγμα αλλά απλά παράδειγμα).
δ) Δεν ξέρεις την ηλικία του ή και αν την ξέρεις "ξεχνιέται" εύκολα. Face 2 face ένας 14χρονος (τουλάχιστον ενός νορμάλ επιπέδου) δεν θα μίλαγε σε έναν 60χρονο σαν να είναι συμμαθητής του στην πίσω αυλή του σχολείου που κάνει κρυφά τσιγάρο. Έτσι θα έπρεπε και μέσα στο forum.
...Ξαναγυρνώντας στο "κεντρικό" #10, ακόμα και αν ΞΕΡΟΥΜΕ τον άλλον, σε επίπεδο "που σε ρε μα(μ)άκα", "εδώ ρε μα(μ)άκα βρίσκομαι", "α τι κάνει ο άλλος ο μα(μ)άκας ο Μπάμπης;" κλπ. δεν σημαίνει ότι οι άλλοι θέλουν να το διαβάζουν. Κρατήστε το μεταξύ σας prive και δημοσίως κρατήστε ένα επίπεδο που δεν θα ενοχλούσε και εσάς αν το έκαναν άλλοι μεταξύ τους.

11) Σε συνέχεια ουσιαστικά του #10, δεν είμαστε έτοιμοι για παρεξήγηση. Είπαμε δεν ξέρουμε πάντα πως μιλάει ο άλλος και πως εννοεί κάτι που είπε ο άλλος. Μπορεί να έχει προσωπικό πρόβλημα και ακόμα και αν το κρατάει μέσα του, να του βγαίνει ελαφρώς κάπως. Μπορεί να μην ξέρει να "μιλήσει" (= γράψει) έτσι ώστε να περάσει σωστά αυτό που θέλει (αυτό btw το παθαίνω συχνά). Μπορεί αυτά που γράφει "με ήχο" να ήταν τελείως διαφορετικά και να φαίνονται τελείως αλλιώς σε κείμενο. Δεν είμαστε με το π... εεε... σπαθί έξω συνεχώς.

12) Και πάλι σε συνέχεια του #10. Αν παρεξηγηθούμε τελικά ή παρεξηγήσουμε, υπάρχουν οδοί για να αντιδράσουμε σωστά. Υπάρχουν τα PM που πολύ συχνά λύνουν παρεξηγήσεις (αλλά και γιατί ΔΕΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ το πρόβλημα σας), υπάρχουν τα reports προς τους moderators κλπ. Ο λάθος τρόπος είναι να αρχίσουμε τις τσαντίλες και ΕΙΔΙΚΑ τις αντεγκλίσεις. Πράγμα που μπορεί να γυρίσει και μπούμερανγκ. Πολλοί νομίζουν ότι η οθόνη και το πληκτρολόγιο τους δίνει ανωνυμία και δεν είναι και ψέμα πια πολλές φορές (αντίθετα παλιότερα στις BBS, ήσουν ο τάδε συνδρομητής από το τάδε τηλέφωνο, δεν ήταν τίποτα κρυφό). Αν τελικά καταφέρεις και αρχίσεις τα γαυγίσματα και να παραμείνεις κριμένος πίσω από την οθόνη σου, αυτό δεν σε κάνει και το πιο σοβαρό άτομο στα μάτια των υπολοίπων. Να το κάνω χειρότερο; Αν σπάσει ο διάολος το ποδάρι του και παρεξηγηθείς με έναν τρελό που θα έρθει δήθεν στην καλή χαρά στην επόμενη συγκέντρωση και τελικά φροντίσει να φύγεις με μερικά δόντια λιγότερα τι γίνεται; Και δεν σε νοιάζει αν μετά τον μαζέψουν οι άλλοι ή η αστυνομία, σε νοιάζει τι θα έχεις πάθει μέχρι τότε. Επίσης εσύ μπορεί να έκανες 2 χρόνια taekwon-do αλλά ο άλλος μπορεί να έχει τρια πρωταθλήματα στα κιλά του (που να είναι και τα 80+). Ή εσύ μπορεί να ήσουν κομάντο, αλλά ο άλλος μπορεί να είναι μόνιμος εκπαιδευτής στη ΜΥΚ. Ή μπορεί εσύ να είσαι μάγκας και ο άλλος να είναι τρελός... - και για πρακτικούς λόγους λοιπόν, ΗΡΕΜΙΑ.

13) Για να ηρεμίσουμε πάλι. Όταν παραθέτουμε κάτι που μάθαμε κάπου επώνυμα/δημοσιευμένα (όχι "μου το είπε η θεία μου"), είναι ΠΑΝΤΑ σωστό να αναφέρουμε την πηγή μας. Αυτό δεν είναι για ένα ανέκδοτο που είπε χτες ο χοντρός στο Θέμο, αλλά είναι βασικότατο για το νέο μοτέρ που δουλεύει με πίτουρα και παραθέτουμε ολόκληρο άρθρο χωρίς να λέμε που το βρήκαμε (εκτός αν ήταν η Σούπερ Κατερίνα και ντρεπόμαστε να το πούμε). Τέσπα, τελείως not cool η μη παράθεση πηγής.

14) Δεν διπλο/τριπλο/κλπ.-ποστάρουμε σε ένα forum για το ίδιο θέμα. Μια φορά σε ΕΝΑ μέρος αρκεί. Αν νομίζουμε ότι κάτι ταιριάζει και αλλού, το πολύ πολύ (με το ζόρι) να φτιάξουμε ένα post με link στο αρχικό μας. Όχι δυο παράλληλα thread.

15) Βάζουμε ΣΑΦΕΙΣ τίτλους στα post μας και φυσικά δεν χρειάζεται να το πω, αλλά θα το πω, φροντίζουμε να είναι και στο σωστό μέρος. Πολλοί από εμάς, διαβάζουμε μόνο ότι μας ενδιαφέρει και δεν σαρώνουμε ότι έχει γραφτεί. Όλοι έχουμε και πραγματικές ζωές (ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ για να απαντήσω και σε εκείνον που αναρωτιόταν αν είμαι άνεργος, τον οποίο και παραπέμπω στο #10 παραπάνω). Είναι και εκνευριστικό για μένα να διαβάσω ένα post με τίτλο "να σας πω" και μέσα να λέει "ήπια δυο ολόκληρα μπουκάλια νερό σήμερα!", αλλά σίγουρα αναποτελεσματικό και για εσάς να καίγεστε για το πόσο πήραν οι "συν-φορουμήτες" σας την εξάτμιση τους γιατί σας παρουσιαστήκε ένας πωλητής και θέλει απάντηση σε 30 λεπτά και εσείς να γράψετε ένα post με τίτλο "πώληση εξάτμισης" (άρα δεν θα μπει κανείς που έχει ήδη αγοράσει και ζητάτε την εμπειρία του) ή "βιάζεται!" (όπου ο τάδε παντογνώστης γύρω από εξατμίσεις, δεν θα μάθει ποτέ ότι θες να μάθεις τιμή για εξάτμιση αν δεν μπει να διαβάσει μέσα στο κείμενο, που δεν θα μπει και άρα εσύ θα έχεις χάσει) ή ακόμα και "πληροφορία για τιμή εξάτμισης" αλλά στο... "άλλες εταιρίες" (γιατί η εξάτμιση είναι Akra :D:D:D). Καλά με το τελευταίο μπορεί και να μην πάθετε τελικά ζημιά μια και πολλοί πατάνε το "νέες δημοσιεύσεις", αλλά όποιοι δεν το πατάνε και απλά δεν ενδιαφέρονται για "άλλες εταιρίες", απλά δεν θα σας διαβάσουν και εσείς μάλλον θα χάσετε.

16) Σε αντίθεση με το παρόν post, φροντίζουμε να είμαστε περιεκτικοί, ουσιώδεις και σύντομοι. Επίσης περιγραφικοί και σαφείς. Όλα αυτά πρώτα για εμάς είναι (δεν θα γράφαμε αν δεν θέλαμε να μας διαβάσουν).

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν. Ελπίζω σε κάποιους να έμαθαν κάτι και στους υπόλοιπους να θύμισαν. Ελπίζω επίσης να συμπληρώσετε αν έχετε κάτι παραπάνω να πείτε. Αμφιβάλλω ότι πολύ φτάσατε εδώ κάτω :D, αλλά αν φτάσατε, με την ευκαιρία ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ, μια και φεύγω αύριο για νησί μέχρι την άλλη Τρίτη. Τυχεροί, την γλιτώσατε από μένα για 6 μέρες!

NLS 15-04-2009 00:12

Απάντηση: Very short netiquette...
 
(btw ο mod αφήνει edits μόνο 10 λεπτά μετά το post, οπότε κάποια λάθη μου που είδα μετά στο διάβασμα, δεν μπορώ πια να τα διορθώσω, συγχωρέστε με)

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 15-04-2009 00:14

Απάντηση: Very short netiquette...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NLS ( 24722)
.
.
.
.
.
.
.
.
Τυχεροί, την γλιτώσατε από μένα για 6 μέρες!


Ο NLS ... φεύγειειειειειειειειειει ..............

http://i247.photobucket.com/albums/g...2/DIAF71-1.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/g...2/DIAF71-1.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/g...2/DIAF71-1.gifhttp://i247.photobucket.com/albums/g...2/DIAF71-1.gif


...έστω για 6 μέρες ....:hmmm:




.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 15-04-2009 00:16

Απάντηση: Very short netiquette...
 
:sm7: Καλή Ανάσταση Νίκο κ με το καλό να επιστρέψεις .....;)


Όλα όσα γράφεις είναι σωστά

κ συμπεριλαμβάνονται στους κανόνες του GS Forum ......

(τους οποίους - απ' ότι φαίνεται - δεν έχεις διαβάσει ...;))





.





.

Arkas 15-04-2009 00:20

Απάντηση: Very short netiquette...
 
Νικόλα,
κατ' αρχήν σε ευχαριστούμε που μπήκες στον κόπο να γράψεις ένα τόσο μακροσκελές post.
Για μένα σημαίνει πως νοιάζεσαι και ενδιαφέρεσαι γι' αυτήν εδώ τη "μικρή" γωνιά του διαδικτύου.
Οι επισημάνσεις σου σωστές, περιεκτικές και με παραδείγματα.
Αν κάποια στιγμή κάνεις τον κόπο και διαβάσεις τους όρους χρήσης του forum θα βρεις πολλά κοινά σημεία με τα σημερινά γραφόμενά σου. Οι συγκεκριμένοι όροι δεν προήλθαν από μια αντιγραφή (copy paste, ελληνιστί :D) από άλλα forums αλλά ήταν προϊόν επίπονης εργασίας αρκετών ημερών.
Σου εύχομαι κι' εγώ με τη σειρά μου Καλή Ανάσταση και νά' σαι σίγουρος ότι θα μας λείψεις.;)

NLS 15-04-2009 00:21

Απάντηση: Very short netiquette...
 
σαφώς

(μετά τα 60 forum βαριέσαι να διαβάζεις τους όρους)

btw ωραίο το gifάκι, το είχα μόνο με το spiderman

---

αρκά σόρρυ αν είναι μπορώ και να το σβήσω αν το βλέπετε ως πλεονασμό

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 15-04-2009 00:29

Απάντηση: Very short netiquette...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NLS ( 24729)

(μετά τα 60 forum βαριέσαι να διαβάζεις τους όρους)

..πάντως, όταν έχουμε απαίτηση από ~500 μέλη

να διαβάσουν ένα κείμενο με ~2000 λέξεις,

μπαίνουμε στον κόπο,

να διαβάσουμε - έστω εν συντομία - τους όρους του Forum ...

Φιλικά,

Νίκος



.

kostas_366 15-04-2009 00:33

Απάντηση: Very short netiquette...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NLS ( 24722)
Αυτά μου έρχονται προς το παρόν. Ελπίζω σε κάποιους να έμαθαν κάτι και στους υπόλοιπους να θύμισαν. Ελπίζω επίσης να συμπληρώσετε αν έχετε κάτι παραπάνω να πείτε. Αμφιβάλλω ότι πολύ φτάσατε εδώ κάτω :D, αλλά αν φτάσατε, με την ευκαιρία ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ, μια και φεύγω αύριο για νησί μέχρι την άλλη Τρίτη. Τυχεροί, την γλιτώσατε από μένα για 6 μέρες!

Να παίξουμε και λόττο? :p:p (σε πειράζω).
Καλή Ανάσταση και σε εσένα..

Να συμπληρώσω δεν έχω κάτι, άλλωστε είναι και πιο ειδικά αυτά που γράφεις, απλά σαν μέλος σε λίγα φόρουμ (3-4 θα έλεγα), ερασιτέχνης, ψυχαγωγούμενος, δεν έχω δει έτσι ποτέ κάτι, δηλ. ότι όλα σημαίνουν κάτι. Όχι ότι αυτά που παραθέτεις είναι λάθος και τώρα που το σκέφτομαι, γενικότερα, όλοι, ή σε εργασία ή σε ψυχαγωγία κλπ κλπ, έχουν κάποιον <<κώδικα>> επικοινωνίας.. και χρησημοποιούν λέξεις ή σύμβολα που κάτι σημαίνουν..
Θα έλεγα όμως ότι θα μου άρεσε μια ελευθερία, που να μην ενοχλεί τους άλλους βέβαια, αλλά να μην μετράω και πόσα σμάιλ θα βάλω..
Τεσπα, ωραίο ποστ.

gnik 15-04-2009 00:54

Απάντηση: Very short netiquette...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από NLS ( 24722)
Σε αντίθεση με το παρόν post, φροντίζουμε να είμαστε περιεκτικοί, ουσιώδεις και σύντομοι. Επίσης περιγραφικοί και σαφείς. Όλα αυτά πρώτα για εμάς είναι (δεν θα γράφαμε αν δεν θέλαμε να μας διαβάσουν).

Αυτά μου έρχονται προς το παρόν. Ελπίζω σε κάποιους να έμαθαν κάτι και στους υπόλοιπους να θύμισαν. Ελπίζω επίσης να συμπληρώσετε αν έχετε κάτι παραπάνω να πείτε. Αμφιβάλλω ότι πολύ φτάσατε εδώ κάτω :D, αλλά αν φτάσατε, με την ευκαιρία ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ, μια και φεύγω αύριο για νησί μέχρι την άλλη Τρίτη. Τυχεροί, την γλιτώσατε από μένα για 6 μέρες!


Δάσκαλε που δίδασκες .....................;)
ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ ....:D:D:D

gs1150 15-04-2009 01:14

Απάντηση: Very short netiquette...
 
Ωχ-ωχ, μας την είπε τώρα ;;;;

Να ξέρεις όμως συμφορουμίτη NLS (αφού όπως λες απαγορεύεται το φίλε:cool:) ότι ΟΛΟΙ εδώ μέσα, είμαστε εργαζόμενοι και κανένας μας δεν κάθεται στο καφενείο σερφάροντας. Όλοι το κάνουμε σαν χόμπυ, ανάμεσα στη δουλειά μας και στερούμενοι τον ελεύθερο χρόνο μας .....
Για αυτό, ας υπάρχουν και λίγα "ελαφρυντικά" .....;)

Κομμάτια να γίνει ......Μ Βδομάδα είναι ....

ΚΑΛΗ ΑΝΑΣΤΑΣΗ και από μένα παληκάρι μου ......;)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:51.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!