GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Απαραίτητα έγγραφα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=29)
-   -   Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=32328)

I.K 14-06-2012 08:29

Εξαγωγή μοτοσικλέτας στο εξωτερικό
 
KAT'ARXHN SYGNOMH GIA TA GREENGLISH, ALLA BRISKOME HDH STO EXOTERIKO KAI GRAFO APO SYSKEYH KINHTOY XORIS ELLHNIKOYS XARAKTHRES.THA HTHELA NA MOY PEI KAPOIOS AN GNORIZEI THN DIDIKASIA EXAGOGHS OXHMATOS APO THN ELLADA PROS TO EXOTERIKO OSON AFORA TO GRAFEIOKRATIKO KOMMATI THS ELLADOS.
EDO NA KANO MIA PERENTHESH KAI NA EPISHMANO POS TORA KATALABAINO AYTO POY ELEGAN KAPOIOI OS THETIKH SYNEPEIA THS KRISHS KAI DIEXODO APO AYTHN, THN TONOSH TON EXAGOGON THS XORAS. POIOS NA TO FANTAZOTAN OTI THA SYZHTOYSAME TORA KALH ORA, GIA EXAGOGH GERMANIKHS BMW APO THN ELLADA, PROS TH GERMANIA. TO MONO POY LEIPEI EINAI NA BALOYME ENA SHMEIOMA H SFRAGIDA PANO STO "PROION" ME THN ENDEIXH "EPISTROFH".
SYNEXIZO LOIPON KAI THETO DYO SENARIA-PERIPTOSEIS.
1. H MHXANH NA ANEBEI EDO XORIS ELLHNIKES PINAKIDES OS EMPOREYMA.
2. KAI H ALLH PERIPTOSH OPOY THA ANAIBEI ME TIS PINAKIDES OS EXOYN KAI ME PROOPTIKH NA EKDOTHOYN PINAKIDES EDO STH GERMANIA. SE AYTH THN PERIPTOSH THA PREPEI NA EPISTREPSO ME KAPOION TROPO TIS ELLHNIKES PISO ISOS?
TELOS AN GNORIZEI KAPOIOS KAPOIA AXIOLOGH KAI AXIOPISTH METAFORIKH APO THESSALONIKI, POY NA EXEI EMPEIRIA KAI GNOSH APO TETOIOY EIDOYS APOSTOLES.
EIDALOS OPOIOS THELEI NA DEI TIS ALPEIS PANO SE MIA GS, AS MOY TH FEREI EDO;-)

vasorfa 14-06-2012 09:00

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Παντως για την επιστροφή πινακίδων σε πρόσφατη βάπτιση ελληνικου ιχ σε Βουλγάρικου-Επεστρεψαν Υπηρεσιακα σε συννενοηση των 2 υπουργειων....

θεωρω οτι Στην Γερμανια θα ισχυει το ιδιο πραγμα...;)

siraxanz 14-06-2012 09:04

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από I.K ( 704560)
KAT'ARXHN SYGNOMH GIA TA GREENGLISH, ALLA BRISKOME HDH STO EXOTERIKO KAI GRAFO APO SYSKEYH KINHTOY XORIS ELLHNIKOYS XARAKTHRES.THA HTHELA NA MOY PEI KAPOIOS AN GNORIZEI THN DIDIKASIA EXAGOGHS OXHMATOS APO THN ELLADA PROS TO EXOTERIKO OSON AFORA TO GRAFEIOKRATIKO KOMMATI THS ELLADOS.
EDO NA KANO MIA PERENTHESH KAI NA EPISHMANO POS TORA KATALABAINO AYTO POY ELEGAN KAPOIOI OS THETIKH SYNEPEIA THS KRISHS KAI DIEXODO APO AYTHN, THN TONOSH TON EXAGOGON THS XORAS. POIOS NA TO FANTAZOTAN OTI THA SYZHTOYSAME TORA KALH ORA, GIA EXAGOGH GERMANIKHS BMW APO THN ELLADA, PROS TH GERMANIA. TO MONO POY LEIPEI EINAI NA BALOYME ENA SHMEIOMA H SFRAGIDA PANO STO "PROION" ME THN ENDEIXH "EPISTROFH".
SYNEXIZO LOIPON KAI THETO DYO SENARIA-PERIPTOSEIS.
1. H MHXANH NA ANEBEI EDO XORIS ELLHNIKES PINAKIDES OS EMPOREYMA.
2. KAI H ALLH PERIPTOSH OPOY THA ANAIBEI ME TIS PINAKIDES OS EXOYN KAI ME PROOPTIKH NA EKDOTHOYN PINAKIDES EDO STH GERMANIA. SE AYTH THN PERIPTOSH THA PREPEI NA EPISTREPSO ME KAPOION TROPO TIS ELLHNIKES PISO ISOS?
TELOS AN GNORIZEI KAPOIOS KAPOIA AXIOLOGH KAI AXIOPISTH METAFORIKH APO THESSALONIKI, POY NA EXEI EMPEIRIA KAI GNOSH APO TETOIOY EIDOYS APOSTOLES.
EIDALOS OPOIOS THELEI NA DEI TIS ALPEIS PANO SE MIA GS, AS MOY TH FEREI EDO;-)

Αν μου πληρώσεις το εισητήριο να επιστρέψω Ελλάδα σου τη φέρνω....

κάλλιστα που έλεγε και ο Παστούν:D

Αν μάθω θα σε πληροφορήσω και για το πρώτο σκέλος της ερώτησης...

έχω ακούσει ότι έχει γραφειοκρατία αυτό το θεμα της εξαγωγης...
__________________

I.K 14-06-2012 09:40

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 704579)
Αν μου πληρώσεις το εισητήριο να επιστρέψω Ελλάδα σου τη φέρνω....

κάλλιστα που έλεγε και ο Παστούν:D

Αν μάθω θα σε πληροφορήσω και για το πρώτο σκέλος της ερώτησης...

έχω ακούσει ότι έχει γραφειοκρατία αυτό το θεμα της εξαγωγης...
__________________

Να στο θέσω αλλιώς;
Μήπως να συζητούσαμε κατα πόσο αναγκαίο είναι να γυρίσεις στην Ελλάδα και το ενδεχόμενο μιας άλλης προοπτικής να γίνεις κι εσύ "εξαγωγέας" Γερμανικών οικοσκευών και οχημάτων από Ελλάδα προς Γερμανία; Λέμε τώρα μια ιδέα ρίχνω, μήπως και γλυτώσω το εισιτήριό σου.:cool:


Υ.Γ Το οτι γράφω ξανά σε Ελληνικά, δε σημαίνει ότι έφτασα πίσω στην πατρίδα, αλλά απλά στο laptop όπου έχω Ελληνικούς χαρακτήρες.;)

vpentza 14-06-2012 09:46

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
:wha13::wha13::wha13: δεν αντελήφθην....:rolleyes:

I.K 14-06-2012 09:56

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 704625)
:wha13::wha13::wha13: δεν αντελήφθην....:rolleyes:

Ούτε κι εγώ αντελήφθην, τι δεν αντελήφθεις :confused::confused:

vpentza 14-06-2012 10:03

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από I.K ( 704616)
...το ενδεχόμενο μιας άλλης προοπτικής να γίνεις κι εσύ "εξαγωγέας" Γερμανικών οικοσκευών και οχημάτων από Ελλάδα προς Γερμανία; ...

αυτό δεν κατάλαβα φίλε μου...:)

siraxanz 14-06-2012 10:08

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από I.K ( 704616)
Να στο θέσω αλλιώς;
Μήπως να συζητούσαμε κατα πόσο αναγκαίο είναι να γυρίσεις στην Ελλάδα και το ενδεχόμενο μιας άλλης προοπτικής να γίνεις κι εσύ "εξαγωγέας" Γερμανικών οικοσκευών και οχημάτων από Ελλάδα προς Γερμανία; Λέμε τώρα μια ιδέα ρίχνω, μήπως και γλυτώσω το εισιτήριό σου.:cool:


Υ.Γ Το οτι γράφω ξανά σε Ελληνικά, δε σημαίνει ότι έφτασα πίσω στην πατρίδα, αλλά απλά στο laptop όπου έχω Ελληνικούς χαρακτήρες.;)

Ε λοιπόν είσαι μέγας!!:re25:

Το γλύτωσες το εισιτήριο...:ye02:

Μου έδωσες ιδέα... γραφείο εξαγωγών Ελληνικών οχημάτων Γερμανία κ λοιπή Ευρώπη....
Μήπως σε ενδιαφέρει να με αντιπροσωπεύσεις στην Αλεμμάνια?:ye33:

Σου έρχομαι:D:):):)

siraxanz 14-06-2012 10:10

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 704641)
αυτό δεν κατάλαβα φίλε μου...:)

Βρε Βασίλη σε εμένα μιλά ο άνθρωπος....:eek::confused::):):)

εσύ τι?

και γιατί να καταλάβεις κάτι???:D:D:D

I.K 14-06-2012 10:43

Απάντηση: EXAGOGH MOTOSYKLETAS STO EXOTERIKO
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 704644)
Ε λοιπόν είσαι μέγας!!:re25:

Το γλύτωσες το εισιτήριο...:ye02:

Μου έδωσες ιδέα... γραφείο εξαγωγών Ελληνικών οχημάτων Γερμανία κ λοιπή Ευρώπη....
Μήπως σε ενδιαφέρει να με αντιπροσωπεύσεις στην Αλεμμάνια?:ye33:

Σου έρχομαι:D:):):)

Μην το γελάς καθόλου φίλε μου.
ή πρώτη σκέψη μου ήταν να πουλήσω τη μηχανή στην Ελλάδα και να πάρω άλλη από εδώ όταν πραγματικά θα έχω και το χρόνο να τη χαρώ εδώ, μιας και τώρα τρέχω για άλλα πιο βασικά ζητήματα.
Πρώτον, δε υπήρχε περίπτωση να βρεθεί κάποιος την εποχή που έφευγα να διαθέσει ένα αξιοπρεπές ποσό, αλλά ακόμη και μισοτιμής να την έδινα από αυτό που θα περίμενε κανείς, πάλι δε θα ήταν σίγουρο αν θα βρισκόταν κανένας έγκαιρα να την πάρει αλλά και να εκτιμήσει κι αυτά που έχει επάνω της που κοστίζουν άλλη μια περιουσία. Και δεύτερον σε ένα γρήγορο ψάξιμο που έκανα εδώ στη Γερμανία, πιάνει αισθητά καλύτερη τιμή και το βασικότερο μπορείς να διαπραγματευτείς τα εξτρα της μηχανής πολύ εύκολα σε σχέση με την ελλάδα γιατί πολύ απλά αν αυτός που αγοράζει το όχημα δεν τα εκτιμήσει, τα βγάζεις από πάνω και τα εμπορεύεσαι στα ίσα στο e-bay βγάζοντας έτσι τα λεφτά σου ακόμη καλύτερα.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 22:45.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!