GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πολιτική επικαιρότητα στην Ελλάδα & στον κόσμο (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=131)
-   -   "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=45114)

ortho 15-12-2013 23:34

"Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Διάβαζα κομμάτια του φορολογικού κι είπα να "ξεκαπνίσω" λίγο!



Στο τέλος με τις παπάρες που νομοθετούν και τους δυσβάσταχτους πλέον φόρους όλοι θα παραχωρήσουμε τα σπίτια μας στο κράτος.
Ποιός καταπληκτικός στουρναροεγκέφαλος αποφάσισε ότι ο Ελληνας ΕΕ δε δικαιούται αφορολόγητο, ούτε καν για τα παιδιά;! Με τι μεγαλώνουν τα παιδιά κύριε ( λέμε τώρα ) Στουρνάρα; Πάντως όχι με αέρα κοπανιστό που απορώ πως δεν τον έχετε φορολογήσει ακόμη!

Το απλό αμερικανικό σύστημα δε σας κάνει; Εσοδα συνολικά - έξοδα συνολικά και στο καθαρό υπόλοιπο ας βάλει και 50%. Αλλά όχι βέβαια, διότι θα πρέπει να τα πάρετε από τα αφεντικά σας και ποιός το θέλει αυτό;

Ντροπή! Του χρόνου τέτοιο καιρό η πλειοψηφία των ΕΕ κι όχι μόνο θα είναι στην ουρά για είσοδο στον Κορυδαλλό!


Και δεν ψοφάνε κιόλας! Αλλά πολύ σύντομα θα είναι παρελθόν. Με τις ευρωεκλογές θα πέσει πολύ κλάμα!

Διάβασα και μιά συνέντευξη του Γεωργιάδη για το πόσο καλό είναι το μνημόνιο και σιχτιριάστηκα ακόμη περισσότερο!
Αλήθεια ο ΓΑΠ κυκλοφορεί ακόμη ελεύθερος; Κάθε πότε είναι στην Ελλάδα; Πληρώνεται κανονικά το μισθό του βολευτή;

Τα έχω πάρει!

Αλλά επειδή είμαι παιδί από σπίτι με το πιάνο και τα γαλλικά μου, θα βρίσω γερμανικά, να το καταλάβει κι η ανεκδιήγητη Μέρκελ!


Κύριε Γεωργιάδη και σινάφι, du kannst mich mal......ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

GeorgeP 16-12-2013 13:46

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983067)
Διάβαζα κομμάτια του φορολογικού κι είπα να "ξεκαπνίσω" λίγο!



Στο τέλος με τις παπάρες που νομοθετούν και τους δυσβάσταχτους πλέον φόρους όλοι θα παραχωρήσουμε τα σπίτια μας στο κράτος.
Ποιός καταπληκτικός στουρναροεγκέφαλος αποφάσισε ότι ο Ελληνας ΕΕ δε δικαιούται αφορολόγητο, ούτε καν για τα παιδιά;! Με τι μεγαλώνουν τα παιδιά κύριε ( λέμε τώρα ) Στουρνάρα; Πάντως όχι με αέρα κοπανιστό που απορώ πως δεν τον έχετε φορολογήσει ακόμη!

Το απλό αμερικανικό σύστημα δε σας κάνει; Εσοδα συνολικά - έξοδα συνολικά και στο καθαρό υπόλοιπο ας βάλει και 50%. Αλλά όχι βέβαια, διότι θα πρέπει να τα πάρετε από τα αφεντικά σας και ποιός το θέλει αυτό;

Ντροπή! Του χρόνου τέτοιο καιρό η πλειοψηφία των ΕΕ κι όχι μόνο θα είναι στην ουρά για είσοδο στον Κορυδαλλό!


Και δεν ψοφάνε κιόλας! Αλλά πολύ σύντομα θα είναι παρελθόν. Με τις ευρωεκλογές θα πέσει πολύ κλάμα!

Διάβασα και μιά συνέντευξη του Γεωργιάδη για το πόσο καλό είναι το μνημόνιο και σιχτιριάστηκα ακόμη περισσότερο!
Αλήθεια ο ΓΑΠ κυκλοφορεί ακόμη ελεύθερος; Κάθε πότε είναι στην Ελλάδα; Πληρώνεται κανονικά το μισθό του βολευτή;

Τα έχω πάρει!

Αλλά επειδή είμαι παιδί από σπίτι με το πιάνο και τα γαλλικά μου, θα βρίσω γερμανικά, να το καταλάβει κι η ανεκδιήγητη Μέρκελ!


Κύριε Γεωργιάδη και σινάφι, du kannst mich mal......ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

Εχεις δικιο αλλα, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
Και μην ακουσω οτι μπαινει δεν βγαινει..........
ολα αυτα που πληρωνουμε ειναι εκτακτα για να φιταχτει το πολυποθητο πλεονασμα και να προχωρησουμε επιτελους μονοι μας.......ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ.
πως να στο πω, ειναι οπως η οικογενεια βρισκεται σε δυσκολη οικονομικη θεση και στερειται τα παντα για να ανταπεξελθει.......μολις το πετυχει τα παντα εξωμαλυνονται.

Μην τρελαινεσαι ρε φιλε, καταλαβαινω και βλεπω την αδικια αλλα δες το σαν ενα πολεμο, ολοι οι πολεμοι ειναι αδικοι κι αχρηστοι ομως γινονται.......και σε αυτους σκοτωνονται ανθρωποι που ΔΕΝ φταινε σε τιποτα.......καποτε τελειωνουν και ολα επιστρεφουν σιγα σιγα εκει που αρχισαν και με την παροδο του χρονου γινονται ΚΑΛΥΤΕΡΑ.

Δεν θα διαρκεσει για παντα αυτο που συμβαινει σημερα..........
.......οπως και δεν θα ξαναμοιραστουν χρηματα ετσι οπως μοιραζοντο 30 χρονια!!!!

ortho 16-12-2013 16:03

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Φίλε Γιώργο το χαράτσι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μονιμοποιήθηκε!
Η εισφορά αλληλεγγύης λένε ότι θα είναι μέχρι το 2017 αν δεν κάνω λάθος, παραπέμπω στην αντίστοιχη γερμανική.
Το τέλος επιτηδεύματος ουσιαστικά μονιμοποιήθηκε.

Οι καραγκιόζηδες θεωρούν ότι αρκεί να αναπνέουμε για να ζήσουμε και να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας.

Μέχρι τώρα ήμουν σχετικά μετριοπαθής. Αυτό άλλαξε φίλε. Φροντίζουν μόνο τους κρατικοδίαιτους φίλους τους, όλους τους υπόλοιπους θα μας αφήσουν με τα άκρως απαραίτητα για να συνεχίσουν να πλουτίζουν οι κρατικοδίαιτοι φίλοι τους.

Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών θα είναι τέτοια που θα μας οδηγήσουν και σε εθνικές εκλογές αν δεν τις κάνει νωρίτερα ο Σαμαράς. Ο μπαμπούλας της δραχμής δεν περνάει πιά. Λες να ενδιαφέρει αυτόν που δεν έχει πιά τίποτε;

Οι τύποι είναι για γέλια! Ποιές επενδύσεις θα γίνουν; Πως και γιατί; Με το σταθερό φορολογικό καθεστώς που έχουμε; Μη λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια!

GeorgeP 16-12-2013 17:48

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983236)
Φίλε Γιώργο το χαράτσι με τον ένα ή τον άλλο τρόπο μονιμοποιήθηκε!
Η εισφορά αλληλεγγύης λένε ότι θα είναι μέχρι το 2017 αν δεν κάνω λάθος, παραπέμπω στην αντίστοιχη γερμανική.
Το τέλος επιτηδεύματος ουσιαστικά μονιμοποιήθηκε.

Οι καραγκιόζηδες θεωρούν ότι αρκεί να αναπνέουμε για να ζήσουμε και να μεγαλώσουμε τα παιδιά μας.

Μέχρι τώρα ήμουν σχετικά μετριοπαθής. Αυτό άλλαξε φίλε. Φροντίζουν μόνο τους κρατικοδίαιτους φίλους τους, όλους τους υπόλοιπους θα μας αφήσουν με τα άκρως απαραίτητα για να συνεχίσουν να πλουτίζουν οι κρατικοδίαιτοι φίλοι τους.

Τα αποτελέσματα των ευρωεκλογών θα είναι τέτοια που θα μας οδηγήσουν και σε εθνικές εκλογές αν δεν τις κάνει νωρίτερα ο Σαμαράς. Ο μπαμπούλας της δραχμής δεν περνάει πιά. Λες να ενδιαφέρει αυτόν που δεν έχει πιά τίποτε;

Οι τύποι είναι για γέλια! Ποιές επενδύσεις θα γίνουν; Πως και γιατί; Με το σταθερό φορολογικό καθεστώς που έχουμε; Μη λέμε συνέχεια τα ίδια και τα ίδια!

καλα............
Θεωρεις δικαιο που ΕΓΩ δεν πληρωνα τιποτα για ενα διαμερισμα 110τ.μ, τρια οικοπεδα στην Μανη, ενα σπιτι σε οικοπεδο 1στρ.σην Σαλαμινα κι ενα καλλιεργησιμο αγροτεμαχιο με 6000 ριζες ελιες στην Κρητη?
Εγω οχι......αλλα δεν ελεγα κουβεντα.........χαζος ειμουν?

Το τελος αλλυλεγγυης χαρηκα πολυ οταν μπηκε διοτι ηταν η αμεση συνεισφορα μου στην χωρα μου....ηλιθιος? ΝΑΙ, ΟΚ κανενα προβλημα......

Το τελος επιτηδευματος....νομιζω οτι ειμασταν η μονη χωρα που δεν υπηρχε.......

εκλογες, οποιο και να ειναι το αποτελεσμα των ευρωεκλογων δεν θα γινουν.......μην αυταπατασαι.
Αν θα γινουν, θα γινουν την Ανοιξη του 2015 λογω ασυμφωνιας εκλογης ΠτΔ. Αλλα κι εκει να εισαι σιγουρος οτι το προτεινομενο προσωπο για ΠτΔ θα ειναι τετοιο που η αριστερα δεν θα μπορει να πει οχι διοτι θα ειναι σαν να απαρνειται αυτα που λεει απο ΤΟΤΕ μεχρι ΣΗΜΕΡΑ.......

αναπτυξη, νομιζεις οτι ολα αυτα που γινονται δεν ειναι προς την κατευθυνση του σταθερου φορολογικου συστηματος? Για ποιο σταθερο φορολογικο μιλαμε οταν δεν υπαρχουν χρηματα να το υποστηριξουν? Αυτο κανουν τωρα συμπιεζοντας ολους τους ελληνες, λεφτα μαζευουν για να ειναι βιωσιμο ενα ''σταθερο φορολογικο συστημα''.
Στο ξαναλεω, το ΧΑ αθηνων δεν ανεβαινει χωρις λογο καθημερινως κι απο το πουθενα!!!!!

Και στο ξαναλεω, πολλοι απο αυτους τουε φορους δεν ειναι για παντα........

ortho 16-12-2013 19:21

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Η πεθερά μου πλήρωνε κάθε χρόνο για τις ελιές που έχει.
Πες μου μια χώρα που έχει τέλος επιτηδευματος. Η Γερμανία σίγουρα δεν έχει. Εκλογές θα γίνουν σίγουρα, εκτός αν μαγειρέψουν πάλι κάτι. Οι ευρωεκλογές θα είναι κόλαφος.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

GeorgeP 17-12-2013 14:46

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983343)
Η πεθερά μου πλήρωνε κάθε χρόνο για τις ελιές που έχει.
Πες μου μια χώρα που έχει τέλος επιτηδευματος. Η Γερμανία σίγουρα δεν έχει. Εκλογές θα γίνουν σίγουρα, εκτός αν μαγειρέψουν πάλι κάτι. Οι ευρωεκλογές θα είναι κόλαφος.

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

Το ποσον του τελους επιτηδευματος ¨η με αλλη ονομασια ¨η με αλλο τροπο εισπρατεται σε ολες τις χωρες.
π.χ διοδια δεν εχει η γερμανια αλλα τα τελη χρησης των δρομων πληρωνονται στην βενζινη, στην ασφαλεια και αλλου......

Εκλογες, πες μου μια φορα που οι ευρωεκλογες ηταν σημειο αναφορας για να γινουν εθνικες εκλογες.......

Ξεχασε τες...........

οσο για την πεθερα σου, πληρωνε για την παραγωγη και διαθεση του αγροτικου προιοντος οχι για το χωραφι που ηταν οι ελιες.......τωρα θα πληρωνουμε ΚΑΙ για το χωραφι, κι αν εχει και κανα καλυβι μεσα ηλεκτροδοτουμενο.....ανεβαινει το ποσον!


ortho 17-12-2013 15:44

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Λοιπόν άλλη μία! Γερμανός ΕΕ με ένα παιδί και 20.000 ευρώ φορολογητέο πληρώνει περίπου 670 ευρώ φόρο και τέρμα.

Ο αντίστοιχος εδώ για τα έσοδα του 2013 θα πληρώσει 5.200 ευρώ φόρο συν 650 τέλος επιτηδεύματος και 400 εισφορά αλληλεγγύης.

Είπες κάτι;

Ο γερμανός για το accent 1.4 που έχω εγώ πληρώνει νομίζω 80 ευρώ φόρο κυκλοφορίας, η βενζίνη του δεν είναι πολύ ακριβότερη από τη δική μας κι όσο για τα ασφάλιστρα, μόνο στους πολύ νέους οδηγούς είναι πολύ υψηλά.



Ε όχι ρε Γιώργο να μας πηδάνε και να λέμε κι ευχαριστώ! Μπορούσαν να γίνουν αλλιώς τα πράγματα.

GeorgeP 17-12-2013 17:46

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983577)
Λοιπόν άλλη μία! Γερμανός ΕΕ με ένα παιδί και 20.000 ευρώ φορολογητέο πληρώνει περίπου 670 ευρώ φόρο και τέρμα.
Ο αντίστοιχος εδώ για τα έσοδα του 2013 θα πληρώσει 5.200 ευρώ φόρο συν 650 τέλος επιτηδεύματος και 400 εισφορά αλληλεγγύης.

Είπες κάτι;

Aντε παλι....παμε αλλη μια!! Φυσικα και θα πω κατι, ολοι εχουμε μαθει να γκρινιαζουμε χωρις να βλεπουμε ουτε τι γινεταιδιπλα μας αλαλ ουτε και κατα ποσο ευθυνομαστε γι αυτο που γινεται διπλα μας, αρκει εμεις να ειμαστε καλα!! Στην Γερμανια απο ανεκαθεν πληρωνουν ΟΛΟΙ!!!! Αρα δικαιως και σωστα ο με 20,000 πληρωνει 600ε.....κι εδω αν πληρωναν ΟΛΟΙ τοτε δεν θα ληρωναμε τοσους φορους......ξερεις πολυ καλα οτι το 8% των εργαζομένων πληρώνει το 70% των φόρων!!!! από σχεδον παντα! Στην Γερμανια συμβαινει ¨η συνεβαινε ποτε ααυτο? ΠΟΤΕ!!! αρα μην γκρινιαζεις.....οταν φτασουν οι ελληνες να πληρωνουν ΟΛΟΙ το αναλογο τους και συνεχισουν οι φοροι να ειναι υψηλοι τοτε το συζηταμε!!!!!!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983577)
Ο γερμανός για το accent 1.4 που έχω εγώ πληρώνει νομίζω 80 ευρώ φόρο κυκλοφορίας, η βενζίνη του δεν είναι πολύ ακριβότερη από τη δική μας κι όσο για τα ασφάλιστρα, μόνο στους πολύ νέους οδηγούς είναι πολύ υψηλά.

Εμ βεβαια, οταν ο Γερμανος ''εκτιζε'' και ''δημιουργουσε'' για να μπορει να πληρωνει ΣΗΜΕΡΑ 80ε φορο κυκλοφοριας και να κρατα την βενζινη στα ιδια επιπεδα με την ελλαδα εμεις οι Ελληνες αναλισκομασταν σε δημιουργικες πολιτικες αντιπαραθεσεις σοσιαλιστικου τυπου. Ο γερμανος εκτιζε εργοστασια και τα εθετε σε παραγωγη κλεινοντας συμβολαια ανα τον κοσμο την δεκαετια του '60 κι εμεις εδω τσακωνομασταν για τον Καραμανλη και τον Γερο της δημοκρατιας!!!!! και φυσικα το 1963 ψηφισαμε ολοι οι Ελληνες τον Γερο επειδη εταξε, κι εδωσε, 50% αυξηση στους δημοσιους υπαλληλους δανειζομενος απο την Γερμανια!!!!ΝΑΙ!!! Αυτοι ειμαστε!! Αυτα πληρωνουμε σημερα! Πως λοιπον θελεις εσυ σημερα να πληρωνεις μονον 80ε για το 1.4 και να εχεις δρομος χωρις διοδια?


Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983577)
Ε όχι ρε Γιώργο να μας πηδάνε και να λέμε κι ευχαριστώ! Μπορούσαν να γίνουν αλλιώς τα πράγματα.

Αν θελεις να γευτεις κατι απο την Γερμανια και στην ελλαδα πρεπει να κατσεις να σε πηδηξουν οπως πηδιοντουσαν και οι Γερμανοι τοτε.......
Σημερα, οι τοτε Γερμανοι απολαμβανουν την συνταξη τους που ΠΛΗΡΩΝΑΝ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΑΡΚΟ (οχι σαν κι εμας εδω που κλεβαμε και την τελευταια δραχμη απο την συνταξη μας) ενω οι μεταγενεσταιροι απολαμβανουν το οικοδομημα των παλιων εκσυγχρονιζοντας το συνεχως, γιαυτο πληρωνουν 80ε τελη κυκλοφοριας.

και ΟΧΙ, δεν μπορουσε να γινει αλλιως, διοτι το ''αλλιως'' χρειζοταν και χρειαζεται χρημα αλαλ και μοργανωση. το χρημα δεν υπηρχε η οργανωση δεν γινοταν να γινει μεσα σε μια νυκτα οποταν καθομαστε στο αγγουρι τωρα.

Ας προσεχαμε τοσα χρονια για να εχουμε σημερα.........

Ελπιζω να γινεται κατανοητο αυτο...........

ortho 17-12-2013 20:37

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Είσαι σίγουρος ότι πηδιόντουσαν οι Γερμανοί τότε;


Επιμένεις στο μαζί τα φάγαμε Γιώργο! Δεν είναι έτσι τα πράγματα.


Δεν νομίζω ότι ήθελαν οι εργαζόμενοι να φυλάσσονται ατόκως οι ασφαλιστικές τους εισφορές, ούτε ότι είχαν εξουσιοδοτηθεί οι διοικήσεις να τα παίζουν όπου γουστάρουν, ούτε ότι έπρεπε να είναι και στα ασφαλή ομόλογα του ελληνικού δημοσίου.

Σε έχουνε πείσει Γιώργο ότι τα φάγαμε μαζί με τον Τσοχατζό, δεν είναι έτσι φίλε.


Κι όσο για τους Γερμανούς και την εργατικότητά τους και την αγάπη τους στους νόμους, επέτρεψέ μου να έχω την άποψή μου έχοντας ζήσει και εργαστεί 6 και χρόνια εκεί και δεν έχω και την καλύτερη γνώμη....:)Εχουν όμως κράτος σοβαρό και μην πεις κανείς ότι έχουμε αυτούς που αξίζουμε...... Το έγραψα ξανά, οι Ελληνες πολιτικοί πρέπει να είναι ιδιαίτερο είδος ανθρώπου, με την απάτη στα γονίδιά τους, δεν εξηγείται αλλιώς....

GeorgeP 18-12-2013 13:43

Απάντηση: "Ξεκάπνισμα" Ar...lecken!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 983685)
Είσαι σίγουρος ότι πηδιόντουσαν οι Γερμανοί τότε;


Επιμένεις στο μαζί τα φάγαμε Γιώργο! Δεν είναι έτσι τα πράγματα.


Δεν νομίζω ότι ήθελαν οι εργαζόμενοι να φυλάσσονται ατόκως οι ασφαλιστικές τους εισφορές, ούτε ότι είχαν εξουσιοδοτηθεί οι διοικήσεις να τα παίζουν όπου γουστάρουν, ούτε ότι έπρεπε να είναι και στα ασφαλή ομόλογα του ελληνικού δημοσίου.

Σε έχουνε πείσει Γιώργο ότι τα φάγαμε μαζί με τον Τσοχατζό, δεν είναι έτσι φίλε.


Κι όσο για τους Γερμανούς και την εργατικότητά τους και την αγάπη τους στους νόμους, επέτρεψέ μου να έχω την άποψή μου έχοντας ζήσει και εργαστεί 6 και χρόνια εκεί και δεν έχω και την καλύτερη γνώμη....:)Εχουν όμως κράτος σοβαρό και μην πεις κανείς ότι έχουμε αυτούς που αξίζουμε...... Το έγραψα ξανά, οι Ελληνες πολιτικοί πρέπει να είναι ιδιαίτερο είδος ανθρώπου, με την απάτη στα γονίδιά τους, δεν εξηγείται αλλιώς....

Oχι μαζι με το Τσοχα δεν τα φαγαμε......αλλα ετρωγε αυτος κι αλλα ετρωγαμε εμεις!!!
εμεις βεβαια πιο πολλα διοτι ειμαστε περισσοτεροι και τρωγαμε επι πολλα χρονια με διαφορους τροπους.
Ο Τσοχα ειναι ενας κι ετρωγε με εξοπλιστικο τροπο....!
Εμενα δεν με εχει πεισει κανεις και για τιποτα, εγω ξερω ακριβως απο που και πως ετρωγα αλλα και ποσα εχω φαει (στο περιπου), οπως και ολοι οι ελληνες φυσικα, μονον που δεν το παραδεχονται ολοι. Αν το παραδεχοντουσαν δεν θα ηταν ελληνες.......;)

Οσο για τα υπολοιπα Γερμανικα μπορει να εχεις δικιο, εγω ξερω οτι η Γερμανια εχει χρηματα και παρεχει κοινωνικες παροχες.......δεν μπορει να ειναι μονον απο το εμποριο της αλλα και απο του φορους....κυριως απο τυος φορους.

Για τις ασφαλιστικες εισφορες αυτος ηταν ο νομος......σωστος ¨η λαθος (λαθος κατ εμε) αυτο ηταν. Τωρα πληρωνουμε και αυτο μεσα σε ολα τα αλαλ.......αλλα δεν ειναι αυτο το μειζον. Δεν πληρωνουμε αυτο σημερα........


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:35.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!