GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτο φαγητό (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44829)

ortho 29-11-2013 14:43

Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτο φαγητό
 
Η αγγελία δημοσιεύθηκε σε εφημερίδα και αφορά ιδιοκτήτη ξενοδοχείου στην Αίγινα που αναζητεί καμαριέρα για ένα πιάτο φαί

http://i1.prth.gr/images/8CE8BDEA83E...270E01646C.jpg



Σάλος έχει προκληθεί στα μέσα ενημέρωσης από αγγελία που δημοσιεύεται σε εφημερίδα και σύμφωνα με την οποία, ιδιοκτήτης ξενοδοχείου στην Αίγινα αναζητεί καμαριέρα που όμως να μην πληρώνεται, αλλά να εργάζεται για ένα πιάτο φαγητό.

Μιλώντας στην πρωινή τηλεοπτική εκπομπή του MEGA, ο πρόεδρος των ξενοδόχων της Αίγινας, Σταύρος Καλαμάκης, χαρακτήρισε προκλητικό για τον κλάδο, αλλά και για το νησί, αυτό το γεγονός.

Ο κ. Καλαμάκης δήλωσε: «Δεν εκφράζει την Ένωση ξενοδόχων ο συγκεκριμένος, δεν είναι καν μέλος. Αυτοί οι επαγγελματίες αμαυρώνουν την όποια προσπάθεια κάνουμε εμείς σε αυτή την περίοδο τη δύσκολη να συγκρατήσουμε το πελατολόγιό μας και, παράλληλα, να το διευρύνουμε».


Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτο φαγητό



Προτιμώ να μη σχολιάσω! όπως γράφει η αγγελία ψάχνουν υπάλληλο για εθελοντική εργασία και προσφέρει διαμονή και φαγητό.

Το αφεντικό μάλλον μεγάλωσε στη Γερμανία κατά το πρώτο κύμα μεταναστών που εργάζονταν σε εστιατόρια και κοιμούνταν σε καμαράκι. Εκεί έπαιρναν και μερικά μάρκα.


ΝεύραΝεύραΝεύραΝεύραΝεύρα

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 29-11-2013 14:58

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Ευτυχώς που δεν ζήτησαν απ' τον εργαζόμενο να τους πληρώσει κιόλας,

μιας κ θα είναι προνομιούχος σαν εργαζόμενος ...



Edit: το θέμα μεταφέρθηκε στα διάφορα !

GeorgeP 29-11-2013 15:12

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
πλακα εχουν καποιοι......εργοδοτες εννοω.
Αυτος ο συγκεκριμενος πιστευει ακραδαντα οτι ο κοσμος δεν εχει στ' αληθεια να φαει οποταν ''ελα, δουλεψε εθελοντικα κι εγω σου εξασφαλιζω το φαι''.......εξυπνο αν πραγματικα πεινουσαμε.!!!!
Παντως και η αποκατω ακριβως αγγελια πανω-κατω τα ιδια ζηταει, παραλειπει μονον το ''εθελοντικη εργασια'' το οποιο ευθεως παραπεμπει στο ''δεν θα [πληρωνεσαι αλλα θα τρως''.......δεν ξερουμε οταν φθασει εκει ο εργαζομενος τι θα του πει ο ξενοδοχος, εγω το κοβω να του πει κι αυτος τα ιδια με τον Αιγινητη........

evo 29-11-2013 15:47

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
..............

frits 29-11-2013 16:02

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
.............

jmar 29-11-2013 16:24

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
..........................

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 29-11-2013 16:58

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από evo ( 978592)
..............

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 978596)
.............

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jmar ( 978605)
..........................


http://www.adslgr.com/forum/images/smilies/ontopic.gif

Al Bandy 29-11-2013 16:59

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Και δεν είναι η μόνη περίπτωση. Διάβαζα τις προάλλες για το νέο φρούτο, τις "συμβάσεις εκπαιδευομένου" όπου η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να καταβάλλει χρήματα στον εργαζόμενο για τρεις μήνες βαφτίζοντάς τον εκπαιδευόμενο.
Φυσικά, στους τρεις μήνες τον απολύει και προσλαμβάνει άλλον "εκπαιδευόμενο" κ.ο.κ.

Κι όλα αυτά με το έδαφος που τους έχει δώσει με νόμο η κυβέρνηση γερμανών και προδοτών ελλήνων.

Αμ, έχουμε να δούμε πολλά ακόμη. Τώρα μόλις αρχίζει το έργο!

GeorgeP 29-11-2013 17:27

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 978617)
Και δεν είναι η μόνη περίπτωση. Διάβαζα τις προάλλες για το νέο φρούτο, τις "συμβάσεις εκπαιδευομένου" όπου η εταιρεία δεν είναι υποχρεωμένη να καταβάλλει χρήματα στον εργαζόμενο για τρεις μήνες βαφτίζοντάς τον εκπαιδευόμενο.
Φυσικά, στους τρεις μήνες τον απολύει και προσλαμβάνει άλλον "εκπαιδευόμενο" κ.ο.κ.

Κι όλα αυτά με το έδαφος που τους έχει δώσει με νόμο η κυβέρνηση γερμανών και προδοτών ελλήνων.

Αμ, έχουμε να δούμε πολλά ακόμη. Τώρα μόλις αρχίζει το έργο!

Που το ειδες αυτο? Εννοω σε ποια νομοθεσια.......
Για να μην ψαχνεις σου λεω τι στην εργατικη νομοθεσια, προσφατη με τις αλλαγες και παλαιοτερη, δεν υπαρχει τετοιο πραγμα......
Αυτο βεβαια ειναι ασχετο με τ ιδιωτικα συμφωνητικα που υπογραφουν εργοδοτες κι εργαζομενοι...εκει δεν επεμβαινει ο νομος αλαλ το μυαλο του καθε ανθρωπου, υπαλληλου ¨η εργοδοτη....
Εφοσον το ιδι. συμφωνητικο θα αναφερει το νομιμο μισθιο και ο υπαλληλος αποδεχθει το ΠΟΤΕ ¨η ΚΑΘΕ ΠΟΤΕ αυτο θα καταβαλλεται (συμφωνα με την επιθυμια του εργοδοτη) το κρατος δεν εχει καμια δουλεια και δεν επεμβαινει.

Al Bandy 29-11-2013 17:39

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Να μερικά στοιχεία που δημοσιεύονται στην έγκυρη οικονομική εφημερίδα "financial press" που χρησιμοποιεί, μάλιστα, και ονόματα εταιρειών.

Φαί και ύπνο αντί για μισθό ή μισθό βάσει...τζίρου; Τα όργια των συμβάσεων :: fpress

Al Bandy 29-11-2013 17:44

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Και εδώ μπορείτε να δείτε και το ίδιο το κείμενο τής σύμβασης τρίμηνης εργασίας χωρίς μισθό.

Συμβάσεις της... ντροπής με μηδενικό μισθό | gazzetta.gr

κωστης 29-11-2013 18:09

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Να παμε στο ξενοδοχειο του για εθελοντικη διαμονη το καλοκαιρι και να τον πληρωσουμε με ενα πιατο φακες.

GeorgeP 29-11-2013 18:12

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 978629)
Να μερικά στοιχεία που δημοσιεύονται στην έγκυρη οικονομική εφημερίδα "financial press" που χρησιμοποιεί, μάλιστα, και ονόματα εταιρειών.

Φαί και ύπνο αντί για μισθό ή μισθό βάσει...τζίρου; Τα όργια των συμβάσεων :: fpress

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 978634)
Και εδώ μπορείτε να δείτε και το ίδιο το κείμενο τής σύμβασης τρίμηνης εργασίας χωρίς μισθό.

Συμβάσεις της... ντροπής με μηδενικό μισθό | gazzetta.gr


Ειδες που ειχα δικιο? ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΙΣΘΩΣΕΩΣ λεει...ιδ. συμφωνητικο με αλλα λογια.

Μιλαει για επιχειρησιακες συμβασεις, δλδ ιδ. συμφωνητικα.......
Αυτη που δημοσιευεται στο gazzeta λεει αυτα που λεει και οι δικες μας λενε, ''Τα δυο μερη ρητως συμφωνουν στα κατωθι....'' και στο τελος των ''κατωθι'' συνεχιζει ''...τα µέρη έχουν κατανοήσει και συµφωνήσει ρητώς τους όρους, τις υποχρεωσεις και τις προυποθεσεις των ως ανω........'' γραφει η καθε μια απο αυτες.........αυτο που συμφωνουν δεν ειναι απαραιτητο να ειναι μεσα στην νομοθεσια. Η νομοθεσια βαζει το πλαισιο, δεν αναφερει πουθενα πως, ποτε και ποσο θα πληρωνεσαι περαν του κατωτερου βασικου. Αν ο εργοδοτης θελησει και βαλει την λεξη ''αμισθι'' και ο εργαζομενος την αποδεχθει σε αυτην την ''επιχειρησιακη συμβαση το κρατος δεν εχει καμια δουλεια να την προσβαλλει, ακομα και στο δικαστηριο εφοσον υπεγραφη απο τον εργαζομενο η αποφαση θα ειναι εναντιον του.
Στο λεω γιατι κι εμεις με τετοιες δουλευουμε...... οχι ομως με τετοιους απαραδεκτους ορους αλλα μονον ως προς το υψος του μισθου και των ωρων εργασιας καθως και την μεταφορα μας, αν χρειαστει, σε αλλη πολη της χωρας μας αφου εχουμε γραφεια σε ολη την ελλαδα.

Al Bandy 29-11-2013 20:58

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Ιδιωτικό συμφωνητικό, ιδιωτικό @@@@@@, πες το όπως θες!:mad: Δεν έχουν σημασία οι λέξεις, σημασία έχει ότι συμβαίνει.
Και συμβαίνει γιατί η κυβέρνηση γερμανών-προδοτών τούς έδωσε το έδαφος-δικαίωμα να συμβαίνει καταργώντας με νόμο την Ε.Σ.Ε.Ε (Εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας).

Δεν υπάρχει ΕΣΕΕ = κάνουν ό,τι θέλουν και αν σ' αρέσει σού λέει, διαφορετικά περιμένει ο επόμενος άνεργος.

MIHALIS TZIMAS 30-11-2013 10:49

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Δεν νομίζω ότι δημιουργεί πρόβλημα ο συγκεκριμένος ξενοδόχος.
Δεν πιστεύω ότι κάποιος θα παει να δουλέψει για φαγητό και διαμονή...ή μήπως θα παει;

GeorgeP 30-11-2013 10:58

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Al Bandy ( 978697)
Ιδιωτικό συμφωνητικό, ιδιωτικό @@@@@@, πες το όπως θες!:mad: Δεν έχουν σημασία οι λέξεις, σημασία έχει ότι συμβαίνει.
Και συμβαίνει γιατί η κυβέρνηση γερμανών-προδοτών τούς έδωσε το έδαφος-δικαίωμα να συμβαίνει καταργώντας με νόμο την Ε.Σ.Ε.Ε (Εθνική συλλογική σύμβαση εργασίας).

Δεν υπάρχει ΕΣΕΕ = κάνουν ό,τι θέλουν και αν σ' αρέσει σού λέει, διαφορετικά περιμένει ο επόμενος άνεργος.

καλα οτι πεις, αλλα να ξερεις ΠΑΝΤΑ συνεβαινε, νομιμα, τουλαχιστον απο το 1981 που ειμαι στην αγορα εργασιας......
Απο το 1986 μεχρι σημερα εχω συνεντευξιαθει και προσλαβει πανω απο 120 υπαλληλους στις διαφορες ναυτιλιακες επιχειρησεις που υπηρετησα, οι 100 ηταν με Ιδ. Συμφωνητικο το οποιο προεβλεπε τους ορους συνεργασιας κι εργασιας......
Το ιδιο ειχα υπογραψει κι εγω το 2001, ανανεωσιμο καθε χρονο, οταν μεταπηδησα απο μια εταιρεια σε αλλη..........
Οριζε μεσα τα παντα, οπως τα ηθελε ο εργοδοτης........ωρες εργασιας π.χ. εγραφε οτι αποδεχομαι να με κρατα μεχρι νεωτερας.......για τα Σ/Κ ελεγε ''εφοσον το πλοιο ειναι εις λιμενα ο Κος Georgep υποχρεουται στην εργασια κι απαγορευεται να φυγει σε αποσταση μεγαλυτέρα των 30κμ.......'', επαναλαμβανω το 2001.....
Στο μονο που ειχα λογο εγω, κι αυτο αν συμφωνουσε κι αυτος, ηταν η μισθοδοσια.......
Στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα περαν το πιο πανω αναφερει οτι ''η εταιρεια εχει το δικαιωμα να με μεταφερει προσωρινα ¨η για μεγαλο χρονικο διαστημα οπουδηποτε στην Ελλαδα και Κυπρο......'' αν παραστει αναγκη σε καποιο απο τα διασπαρτα γραφεια της....
Η Ε.Σ.Ε.Ε δεν καταργηθηκε απλα αλλαξε, και καλως αλλαξε διοτι δεν μπορει να υποχρεωνεται ο εργοδοτης να πληρωνει μισθια που δεν εχει να πληρωσει.....
Ετσι ναι μεν μπορει να πληρωνει λιγοτερα σαν εγοδοτης αλλα ετσι του δινεται η ευκαιρεια να κρατησει το προσωπικο το οποιο επισης θα κανει αναλογες θυσιες στα οικονομικα του.......η αλλη λυση για τους υπαλληλους ειναι ¨η θα ηταν ο δρομος.

Τα παραπανω στα λεει ενας υπαλληλος που βρισκεται σε αυτην την θεση 30 χρονια τωρα........ο οποιος προτιμα να εχει δουλεια με λιγα λεφτα παρα να μην εχει καθολου δουλεια.

siraxanz 30-11-2013 14:36

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Γιώργο, αυτό που λες εντάξει, πας να δουλέψεις κ ανάλογα με την ανάγκη που έχεις δέχεσαι κάποιους όρους,
αλλά περιμένεις τέλος του μήνα το μισθό που έχεις συμφωνήσει.
Αυτό που μας μεταφέρει το παρόν νήμα, μιλάει για μια σύγχρονη μορφη Δουλείας. Πάνω σε αυτό πρέπει να τοποθετηθούμε, στηλιτευοντας την διοίκηση
κ την Κυβέρνηση γιατί δεν μπόρεσε να κρατήσει
έστω μία βασική μορφή ελέγχου τέτοιων πρακτικών ...
Επίσης δεν μπόρεσε να κρατήσει μια μορφή κοινωνικού κράτους. .,,,

Το ότι έχει κάποιος ανάγκη ένα πιάτο φαί,
κάποιος ανελέητα το εκμεταλλεύεται και κανείς δεν τον ελέγχει.


R1200GlamorusSpecial

Al Bandy 30-11-2013 14:56

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Κι άλλες αποκαλύψεις χτες στον Σκάϊ. Εταιρείες καθαριότητας υπογράφουν σύμβαση με νοσοκομεία για 100 άτομα και προσλαμβάνουν μόνο 50 και καρπώνονται την διαφορά.
Και μετά καλύπτουν τις ελλείψεις τού προσωπικού βάζοντας τις γυναίκες να δουλεύουν σε 3-4 πόστα. Φυσικά, δεν υπάρχει κανείς να τους ελέγξει.

Και το πράγμα δεν σταματάει εδώ, έχει και συνέχεια. Εκβιαστικά, τους ζητούν πίσω 200 ή 300 ευρώ (δεν συγκράτησα το νούμερο) από τον μισθό τους. Μισθό που έχουν υπογράψει οι εργαζόμενοι ότι έχουν πάρει και φορολογούνται για ποσά τα οποία δεν έχουν λάβει ενώ παράλληλα η εταιρεία εμφανίζει να έχει πληρώσει έξοδα που επιστρέφουν μαύρα πίσω στα ταμεία της.
Και κανείς δεν τολμά να μιλήσει υπό την απειλή ότι θα χάσει την δουλειά του. Θυμηθείτε την γυναίκα που τής έριξαν βιτριόλι πριν μερικά χρόνια.

Σάς είπα ότι τώρα μόλις αρχίζει το ματς. Θα ακούσουμε πολλάααααα από 'δω και 'μπρος.




Για τις παραπάνω αγγελίες, τώρα, που προσφέρουν φαΐ και στέγη αντί λεφτά. Ναι, υπάρχουν και απευθύνονται σε συγκεκριμένο κοινό: στους άστεγους. Ξέρουν αυτοί που χτυπούν.
Ο άστεγος τι θα κάνει? Καλύτερα είναι να κοιμάται σε παγκάκι? Θα πάει! Τουλάχιστον εκεί, σού λέει, θα έχω ένα πιάτο φαΐ και ένα δωμάτιο.

Αυτή είναι η νέα Ελλάδα που έχουν δημιουργήσει. Καλή λευτεριά Έλληνες!

Al Bandy 30-11-2013 15:01

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Να εδώ μερικά στοιχεία:

Πόστα-βιτριόλι και στη μετά Κούνεβα εποχή | Άρθρα | Ελευθεροτυπία

PLOIGOS 30-11-2013 15:01

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Τωρα που βρηκαμε παπα θα θαψουμε κ τους ζωντανους...

Δεν ειδα να σχολιαζεται το γεγονος,οτι την συγκεκριμενη αγγελια την εχει ανεβασει ξενοδοχος!!Αν θυμαμαι καλα ο τουρισμος ειχε αυξηση φετος κ πολυ μαλιστα,ενω ειναι κ η "βαρια μας βιομηχανια",κατ ομολογιαν ολων!!!

Αν λοιπον αυτα συμβαινουν σε αυτον τον κλαδο που πανε καλα,η "ΑΝΑΠΤΥΞΗ" συνεχιζεται στον δρομο που εχει χαραχθει...;)

Εγω τα ξερω κ τα βλεπω καθε μερα,απλα για να μην παραμυθιαζομαστε μεταξυ μας...


Al Bandy 30-11-2013 15:11

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Α, καλά! Άσε, ας μην μιλήσουμε τώρα για το τι συμβαίνει στον τουρισμό, που τυγχάνει να τα ξέρω κι εγώ από πρώτο χέρι, γιατί είναι μεγααααάλο θέμα. Και βρωμερό!
Ξενοδόχος, βέβαια, την έβαλε την αγγελία. Ποιος ήθελες να την βάλει? Βρίσκουν και τα κάνουν. Και δεν είναι το μόνο, είναι πολλάαααααα!

Να δω αν θα βρεθεί κανείς ποτέ να καθαρίσει αυτόν τον τόπο. Νεύρα

GeorgeP 30-11-2013 16:05

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 978879)
Γιώργο, αυτό που λες εντάξει, πας να δουλέψεις κ ανάλογα με την ανάγκη που έχεις δέχεσαι κάποιους όρους,
αλλά περιμένεις τέλος του μήνα το μισθό που έχεις συμφωνήσει.
Αυτό που μας μεταφέρει το παρόν νήμα, μιλάει για μια σύγχρονη μορφη Δουλείας. Πάνω σε αυτό πρέπει να τοποθετηθούμε, στηλιτευοντας την διοίκηση
κ την Κυβέρνηση γιατί δεν μπόρεσε να κρατήσει
έστω μία βασική μορφή ελέγχου τέτοιων πρακτικών ...
Επίσης δεν μπόρεσε να κρατήσει μια μορφή κοινωνικού κράτους. .,,,

Το ότι έχει κάποιος ανάγκη ένα πιάτο φαί,
κάποιος ανελέητα το εκμεταλλεύεται και κανείς δεν τον ελέγχει.


R1200GlamorusSpecial

Xαρη,

το ειπα και πιο πριν και το σιγουρευω με ολα μου τα ποστ στο νημα αυτο.
Τα ιδ. συμφωνητικα ειναι νομιμα χαρτια με τα οποια δεσμευονται οι συμβαλλομενοι σε αυτα.
Αν ο εργοδοτης θελει να βαλει ''πληρωμη σε 3 μηνες ¨η σε 6'' ειναι δικαιωμα του ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ, το θεμα ειναι αν ο εταιρος συμβαλλομενος το δεχθει......ετσι αν το αποδεχθει δεν θα περιμενει πληρωμη τελος του μηνα αλλα στο τελος των 90 ημερων οπου θα πληρωθει 3 μηνιατικα μαζεμενα....
Ειναι σωστο? τα παντα ειναι σωστα εφοσον ειναι απ΄ολα τα συμβαλλομενα μερη αποδεκτα.
Ειναι ηθικο? τιποτα δεν ειναι ηθικο σε αυτον τον κοσμο.....οταν ομως γινονται απο ολους αποδεκτα τοτε ειναι και ηθικα!!
Σκεψου το απλα, για μας ειναι αδιανοητον να μας απατησει η συζυγος μας χωρις να υποστει συνεπειες, το ιδιο φυσικα συμβαινει και αναποδα.......καποιοι ομως συζυγοι αλληλοδανειζονται δεξια κι αριστερα με την εγκριση αμφοτερων, τους αρεσει κι ολας......ειναι σωστο? ειναι ηθικο? για μας οχι, για εκεινους ομως ουδεν φυσικοτερον.....:)

Θα μου πεις οτι το πιο πανω παραδειγμα ειναι ασχετο, οχι τελειως θα σου πω εγω, διοτι εστιαζει στο ηθικον και σωστον που για τον καθενα ειναι διαφορετικο....
Αλαλ αν το παραπανω παρδειγμα ειναι ασχετο για μερικους τι θα ελεγες να αναφεραμε τους μαθητευομενους δικηγορους? Ξερεις πως δουλευουν και ποσο αμοιβονται τον χρονο της πρακτικης τους εξασκησης σαν ασκουμενοι? Ενα χρονο ειναι η πρακτικη τους και δουλευουν απο το πρωι μεχρι το βραδυ αμισθι αν δεν απατωμαι!!! Ναι ΝΟΜΙΜΩΣ αμισθι!!! αν θελει ο μεγαλοδικηγορος τους δινει ενα χαρτζηλικι......γιαυτους ομως δεν λεει κανεις κουβεντα......ειναι παιδια ενος κατωτερου θεου αυτοι? δεν εχουν δικαιωματα σαν ολους τους εργαζομενους?

Η εργασια σημερα Χαρη υποκειται στον κανονα προσφορα και ζητηση....η ζητηση τεραστια και η προσφορα ελαχιστη αρα........

ortho 30-11-2013 16:43

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 978896)
Xαρη,

το ειπα και πιο πριν και το σιγουρευω με ολα μου τα ποστ στο νημα αυτο.
Τα ιδ. συμφωνητικα ειναι νομιμα χαρτια με τα οποια δεσμευονται οι συμβαλλομενοι σε αυτα.
Αν ο εργοδοτης θελει να βαλει ''πληρωμη σε 3 μηνες ¨η σε 6'' ειναι δικαιωμα του ΑΠΟ ΠΑΝΤΑ, το θεμα ειναι αν ο εταιρος συμβαλλομενος το δεχθει......ετσι αν το αποδεχθει δεν θα περιμενει πληρωμη τελος του μηνα αλλα στο τελος των 90 ημερων οπου θα πληρωθει 3 μηνιατικα μαζεμενα....
Ειναι σωστο? τα παντα ειναι σωστα εφοσον ειναι απ΄ολα τα συμβαλλομενα μερη αποδεκτα.
Ειναι ηθικο? τιποτα δεν ειναι ηθικο σε αυτον τον κοσμο.....οταν ομως γινονται απο ολους αποδεκτα τοτε ειναι και ηθικα!!
Σκεψου το απλα, για μας ειναι αδιανοητον να μας απατησει η συζυγος μας χωρις να υποστει συνεπειες, το ιδιο φυσικα συμβαινει και αναποδα.......καποιοι ομως συζυγοι αλληλοδανειζονται δεξια κι αριστερα με την εγκριση αμφοτερων, τους αρεσει κι ολας......ειναι σωστο? ειναι ηθικο? για μας οχι, για εκεινους ομως ουδεν φυσικοτερον.....:)



Πολύ νταβραντομένο σε βρίσκω τελευταία! :D

Δεν έχει σημασία αν δεν είναι παράνομο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη. Δεν έχουν καμία διαφορά από τους μαυραγορίτες στην κατοχή. Και γνωρίζουμε ότι πολλούς από αυτούς τους έφαγε το μαύρο φίδι.


Οσο για τον τουρισμό και τα έσοδα από αυτόν ακόμα περιμένουν οι τοπικές κοινωνίες τουριστικών προορισμών να δουν το μέρισμα στην αγορά.

Ευτυχώς που έχουμε την Ολγα που προτάσσοντας τα στήθη της προσελκύει τουρίστες από την Τουρκία!:ye33:

GeorgeP 30-11-2013 16:50

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 978906)
Πολύ νταβραντομένο σε βρίσκω τελευταία! :D

Δεν έχει σημασία αν δεν είναι παράνομο, αυτό που έχει σημασία είναι ότι προσπαθούν να εκμεταλλευτούν την ανάγκη. Δεν έχουν καμία διαφορά από τους μαυραγορίτες στην κατοχή. Και γνωρίζουμε ότι πολλούς από αυτούς τους έφαγε το μαύρο φίδι.


Οσο για τον τουρισμό και τα έσοδα από αυτόν ακόμα περιμένουν οι τοπικές κοινωνίες τουριστικών προορισμών να δουν το μέρισμα στην αγορά.

Ευτυχώς που έχουμε την Ολγα που προτάσσοντας τα στήθη της προσελκύει τουρίστες από την Τουρκία!:ye33:

Κατ αρχην εχει γινει edit στο μηνυμα μου......
Κατα δευτερον ποιος σου ειπε οτι οι τοπικες κοινωνιες δεν βλεπουν το μερισμα στην αγορα?
Για πανε Κατακολο, Ροδο, νησια, Κρητη.....κι ελα πες μου!!!

γιαννη εγω μοναχα, μονον απο τα δικα μου βαπορια (150 το συνολο αφιξεις) υπογραφτηκαν απο τα κατα τοπους τελωνεια επιστροφες ΦΠΑ (υπηκοοι τριτης χωρας) σε ειδη αξιας 25εκ ευρο!!!!!!! Δλδ στην Κρητη, στην Μυκονο, Σαντορινι, Ροδο, Κατακολο, Λημνο, Μυτιληνη κ.α. οπου προσεγγιζουν τα δικα μου Κ/Ζπλοια αγοραστηκαν ειδη (χρυσος, σουβενιρ και ρουχα) αξιας 25εκ ευρο.......μην ακους τον καθε πικραμενο που κλαιγεται.

ortho 30-11-2013 16:56

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Το edit ανεμοδαρμένε :lo19::lo19::lo19::lo19: το έκανες όσο έγραφα! και κακώς το άλλαξες, εμένα μου άρεσε αυτός ο σέξυ τόνος σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ!:p


Στα σοβαρά τώρα, ξέρω Γιώργο ότι κλαίγονται, κι ότι έχουν βγάλει χρήμα, προς το παρόν όμως δεν έχει κυκλοφορήσει. Μία με δύο φορές το μήνα είμαι στα Χανιά ρε συ, ξέρω τι λέω.




PS. μη βγάλετε τα μάτια σας χωρίς εμένα, πάω να παίξω με τον Κωνσταντίνο κι επανέρχομαι! ;)

GeorgeP 30-11-2013 17:01

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 978910)
Το edit ανεμοδαρμένε :lo19::lo19::lo19::lo19: το έκανες όσο έγραφα! και κακώς το άλλαξες, εμένα μου άρεσε αυτός ο σέξυ τόνος σε μοτοσυκλετιστικό φόρουμ!:p


Στα σοβαρά τώρα, ξέρω Γιώργο ότι κλαίγονται, κι ότι έχουν βγάλει χρήμα, προς το παρόν όμως δεν έχει κυκλοφορήσει. Μία με δύο φορές το μήνα είμαι στα Χανιά ρε συ, ξέρω τι λέω.




PS. μη βγάλετε τα μάτια σας χωρίς εμένα, πάω να παίξω με τον Κωνσταντίνο κι επανέρχομαι! ;)


δεν θα βγαλουμε τα ματια μας, θα σε περιμενουμε........:p

Παντως ηδη στο Κατακολο και Ολυμπια τα μαγαζια εκλεισαν και οι ιδιοκτητες πανε Σευχελλες......

PLOIGOS 30-11-2013 17:14

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 978913)
δεν θα βγαλουμε τα ματια μας, θα σε περιμενουμε........:p

Παντως ηδη στο Κατακολο και Ολυμπια τα μαγαζια εκλεισαν και οι ιδιοκτητες πανε Σευχελλες......



Aν αυτοι πηγαινουν Σευχελλες,ολα βαινουν καλως Γιωργο μου...Αυτοι ανεκαθεν πηγαιναν εκει,αλλα δεν ειναι ουτε αντιπροσωπευτικο δειγμα,ουτε κυριως εντιμοι οι περισσοτεροι εξαυτων κ μιλαω επειδη γνωριζω...Πολυ θα ηθελα να δω τις φορολογικες τους δηλωσεις...;)

ortho 30-11-2013 18:14

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Μα γι' αυτό πάνε Σεϋχέλλες! :D

JohnGS1100 30-11-2013 20:36

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Ήρεμα παίδες, αν υπάρχει σεβασμός μεταξύ των ανθρώπων θα ξεπεραστεί ανώδυνα κ η κρίση και όλα τα δεινά.

Προσωπικά δούλεψα κ για 1 πιάτο φαί και για έναν ύπνο και για 50 δραχμές μεροκάματο σε εποχές που οι έλληνες είχαν αρχές, γνώριζαν τα της φιλοξενίας και οι εργάτες είχαν φιλότιμο. Οι νόμοι του κράτους λίγη σημασία είχαν, οι άνθρωποι τα έβρισκαν λίγο πολύ μεταξύ τους ένιωθες το δίκιο, είχες μία σφάλεια, είχες ελπίδα.

Υήρχαν σίγουρα και οι επιτήδειοι που εκμεταλεύονταν τον κόπο σου, αλλά το φιλότιμο ήταν τόσο πολύ στη χώρα που ένιωθες να σε προστατεύει κάτι, ήσουν χαλαρός, πίστευες και οι δυσκολίες περνούσαν. Έλεγες δε βαριέσαι, δε θα τον καταγγείλω, πήγαινες αλλού κ συνέχιζες τη δουλειά σου.

Θυμάμαι επίσης που δε ΦΟΒΟΜΟΥΝΑ επάνω στη μηχανή. Ούτε το κράνος, ούτε τα λάστιχα, ούτε οι δρόμοι, ούτε τα φρένα κύριοι δε με ενέπνεαν τόση ασφάλεια, όσο το γεγονός ότι ήξερα ότι υπήρχαν άνθρωποι που θα με φρόντιζαν ότι και να πάθαινα, ώπου και να ήμουν. Έβλεπες το αίμα και γελούσες, έλεγες ή θα με γιατρέψουν ή θα με κλάψουν σαν άνθρωπο :p.
Πήγαινα στο νοσοκομείο και έβλεπα την αγωνία στα πρόσωπα των γιατρών και νοσοκόμων να με κάνουν "καλά", έβλεπα τρόπους, ένιωθα άνθρωπος, χωρίς να ήμουν σε κλίνες α' κατηγορίας.

Γινόταν ένα ατύχημα θυμάμαι, μαζεύονταν κόσμος κ δε περίμεναν ασθενοφόρο, με βουτούσαν και με πετούσαν στο πρώτο αμάξι που περνούσε και με πήγαιναν σφαίρα.

Πείτε μου (ΓιώργοΠ) πόσοι νόμο έχουν παραβεί σε αυτά που ανέφερα πιο πάνω ή πόση βλακεία υπήρχε τότε ..σύμφωνα με τα λεγόμενά σου? :lo20:
Κ μιλάμε ότι οι εποχές τότε πρακτικά ήταν πιο δύσκολες, υπήρχε πραγματική φτώχεια.

Σήμερα αλλάζω όλα αυτά που προσφέρει η σύγχονη ευρωπαική "κοινωνία" την υποτιθέμενη ασφάλεια που ορίζεται με αυστηρούς νομους και ψεύτικο σύνταγμα.

Δε γνωρίζω, αλλά δε θα κρίνω που ένας κακόμοιρος ξενοδόχος, στην αναδουλειά του μέσα στο χειμώνα προσφέρει εργασία και φαγητό σε ανθρώπους που σίγουρα έχουν αυτή την ανάγκη, που πεινάνε κ κρυώνουν στην Αθήνα, δε χρειάζεται όλα να οριστούν από το κράτος.

Σόρρυ αλλά σαβατιάτικα θυμήθηκα παλιές καλές εποχές.. :cool:

Εποχές πιο δύσκολες που δε λειτουργούσαν όλα με νόμους αλλά το φαγητό και ο ύπνος ήταν στανταρ, κανείς δεν έμενε στο δρόμο..

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 30-11-2013 21:12

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 978947)
Προσωπικά δούλεψα κ για 1 πιάτο φαί και για έναν ύπνο και για 50 δραχμές μεροκάματο .....

... ναι Γιάννη ... έτσι είναι ... και στην εποχή των πατεράδων μας,

υπήρχαν πάααααρα πολοί που είχαν πάει στις μεγάλες πόλεις

κ δούλευαν σε ένα ανήλιαγο υπόγειο, μόνο για την στέγη ... και ίσως για ένα πιάτο/πιατάκι φαγάκι ...

Αλλά σήμερα, πιστεύω πως κάποιοι - όχι όλοι - εκμεταλεύονται την κρίση,

για να εφαρμόσουν τις ίδιες πρακτικές κ προς ίδιον όφελος ...

JohnGS1100 30-11-2013 21:20

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ ( 978959)
... .......

κ δούλευαν σε ένα ανήλιαγο υπόγειο, μόνο για την στέγη ... και ίσως για ένα πιάτο/πιατάκι φαγάκι ...

Αλλά σήμερα, πιστεύω πως κάποιοι - όχι όλοι - εκμεταλεύονται την κρίση,

.......... ...

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν υπήρχαν άστεγοι, ώστε να φτάσουν κάποιοι ασύδοτοι σε σημείο να έχουν το "πλεονέκτημα" να προσφέρουν φαί κ ύπνο για εργασία χωρίς κανόνες.

Όσο για το ποιοι εκμεταλεύονται την κρίση, είναι αυτοί οπυ επιβάλλουν τους σημερινούς κανόνες κ όχι οι κακομοιροι που προσπαθούν να κρατήσουν τις επιχειρήσεις τους, οι οποίοι χρωστούν τα πάντα.. Και ναι πάντα θα υπάρχουν επιτείδιοι.

Άνοιξε την TV, στο δελτίο, θα δεις ότι έρχονται πλειστηριασμοί. 300.000 χιλ. τα κόκινα στεγαστικά, η μικρασιάτικη καταστροφή που είπε ένας εισαγγελέας στη Φλώρινα. Πόσοι από αυτούς πιστεύεις ότι θα σώσουν τα σπίτια τους ?
Που σημαίνει ότι θα γεμίσουμε άστεγους, και η σημερινή αγγελία θα φαντάζει σωτηρία, εκεί μας καταντούν οι σύγχρονοι ευρωπαίοι φωστήρες.. Τι νόμοι πρέπει να βγουν τότε για να φέρουν την τάξη ?

Edit : Στα υπόγεια είναι η θέα Νίκο.. :rolleyes:



GeorgeP 01-12-2013 17:28

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 ( 978961)
Αυτό που προσπαθώ να πω είναι ότι δεν υπήρχαν άστεγοι, ώστε να φτάσουν κάποιοι ασύδοτοι σε σημείο να έχουν το "πλεονέκτημα" να προσφέρουν φαί κ ύπνο για εργασία χωρίς κανόνες.

Όσο για το ποιοι εκμεταλεύονται την κρίση, είναι αυτοί οπυ επιβάλλουν τους σημερινούς κανόνες κ όχι οι κακομοιροι που προσπαθούν να κρατήσουν τις επιχειρήσεις τους, οι οποίοι χρωστούν τα πάντα.. Και ναι πάντα θα υπάρχουν επιτείδιοι.

Άνοιξε την TV, στο δελτίο, θα δεις ότι έρχονται πλειστηριασμοί. 300.000 χιλ. τα κόκινα στεγαστικά, η μικρασιάτικη καταστροφή που είπε ένας εισαγγελέας στη Φλώρινα. Πόσοι από αυτούς πιστεύεις ότι θα σώσουν τα σπίτια τους ?
Που σημαίνει ότι θα γεμίσουμε άστεγους, και η σημερινή αγγελία θα φαντάζει σωτηρία, εκεί μας καταντούν οι σύγχρονοι ευρωπαίοι φωστήρες.. Τι νόμοι πρέπει να βγουν τότε για να φέρουν την τάξη ?

Edit : Στα υπόγεια είναι η θέα Νίκο.. :rolleyes:

ΣΤΑ ΥΠΟΓΕΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΘΕΑ - ΠΑΣΧΑΛΗΣ ΤΕΡΖΗΣ - YouTube


Kαλα, αμα δεις εναν πληστειριασμο κατετρεγμενου, ανημπορου ¨η ανεργου εγω θα κατσω να μου κανεις ξερεις τι.........δεν προκειται, το γνωριζουν οι παντες και η Τροικα πρωτη και καλλυτερη. Το εχουν εξαλλου δηλωσει παμπολλες φορες κι ακριβως οπως το λεω, το εχω ποσταρει σε αλλο νημα με επισημες δηλωσεις τους. Οι πληστειριασμοι δεν αφορουν τον λαουτζικο αλλα αυτους που εχουν και δεν πληρωνουν.........

Οσο για τα υπολοιπα που λες στο προηγουμενο απο αυτο ποστ σου, εγω νομιζεις οτι σε αλλη κοινωνια μεγαλωσα?
Προσεληφθην την 2/2/1981 και δουλεψα αμισθι μεχρι την 31/08/1981 ''για να μαθω την δουλεια'' οπως μου ειπαν.....τοτε ετσι ειθισται και κανεις δεν γκρινιαζε οπως κανουν τωρα......κι εκανα πολυ καλα!! και τοτε ΔΕΝ υπηρχε ανεργια, μολις 4% συμφωνα με τα
στοιχεια της ΤτΕ...εμεινα 17 χρονια σε αυτην την εταιρεια.

Εχθες εκανα ιστορια με την κορη μου, στο Βυζαντιο λεει οσα αγορια δεν ηταν φιλομαθη εμαθαιναν μια τεχνη κοντα σε αλλους τεχνιτες. Μεχρι να μαθουν την δουλεια (οσο κι αν κρατουσε αυτο, ηταν στην κριση του ''μαστορα'') ηταν αμισθοι, μετα ¨η επιαναν στον ιδιο μαστορα δουλεια ¨η πηγαιναν αλλου. Τα παιδια αυτα, κι εδω ειναι το μεγα ηθος/ιδανικο που ολοι εχουμε χασει, ειχαν απεριοριστο σεβασμο προς τους μαστορες που τους εμαθαν την τεχνη που κρατουσε για ολη τους την χωη...ολη την ζωη των παιδιων αυτων εννοειται!!!

Σημερα αυτα τα ηθη και ιδανικα εχουν χαθει, σημερα με το που βγαινουμε απο το Πανεπιστημιο θελουμε 5000ε μισθο και θεση Δ/ντου, σημερα ΜΟΝΟΝ να απαιτουμε ξερουμε και ΠΟΤΕ να ΔΙΕΚΔΙΚΟΥΜΕ μεσα απο την εργασια μας......

Ας παραδειγματιστουνε τουλαχιστον οι απο εδω και περα απο το.......Βυζαντιο.

ortho 01-12-2013 19:02

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Οι εκπρόσωποι των δανειστών, σύμφωνα με ασφαλείς πληροφορίες του «Εθνους της Κυριακής», σοκάρουν με την απαίτησή τους για την άρση της απαγόρευσης των πλειστηριασμών της κύριας κατοικίας και αδιαφορούν για τις επιπτώσεις σε όσους αδυνατούν να πληρώσουν τις δόσεις τους λόγω της οικονομικής ύφεσης: «Αμα θέλετε να κάνετε κοινωνική πολιτική, βρείτε καταλύματα σε όσους χάνουν τα σπίτια τους», φέρονται κατά τις πληροφορίες να είπαν οι Πολ Τόμσεν, Ματίας Μορς και Κλάους Μαζούχ στους υπουργούς Οικονομικών Γιάννη Στουρνάρα, Ανάπτυξης Κωστή Χατζηδάκη, υφυπουργό Θανάση Σκορδά και γενικό γραμματέα Καταναλωτή Γιώργο Στεργίου.
«Οι τράπεζες είναι υπό κρατικό έλεγχο και το Δημόσιο έχει το δικαίωμα να προστατεύσει αυτούς που έχουν πραγματικά ανάγκη» αντέτεινε η ελληνική πλευρά, στη διάρκεια μίας από τις τελευταίες συναντήσεις που πραγματοποιήθηκαν πριν από περίπου δέκα μέρες.
Η στιχομυθία αυτή, την οποία μετέφερε στο «ΕτΚ» αξιωματούχος που μετέχει στις διαπραγματεύσεις, δείχνει την ένταση των διαπραγματεύσεων αλλά και την τακτική που ακολουθούν οι δύο πλευρές σε μία προσπάθεια να υπερασπίσουν τις θέσεις τους. Ταυτόχρονα, αποκαλύπτει και την προκλητική στάση των εκπροσώπων των δανειστών αλλά και την περίεργη επιμονή τους να τορπιλίζουν... το κλίμα των συζητήσεων. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο διάλογος αυτός επιβεβαιώνεται και από πηγές της Κομισιόν.
Πριν από την ανταλλαγή αυτών των βαριών εκφράσεων είχε προηγηθεί η παράθεση επιχειρημάτων από τη μεριά της ελληνικής κυβέρνησης σχετικά με την αναγκαιότητα της διατήρησης των διατάξεων περί προστασίας της κύριας κατοικίας με βάση τα αντικειμενικά κριτήρια, στα οποία η ηγεσία του υπουργείου Ανάπτυξης προχώρησε σε προσαρμογή τους προς τα κάτω. Σήμερα είναι μέχρι 450.000 ευρώ.
Το «Εθνος της Κυριακής» αποκαλύπτει ορισμένα από αυτά τα στοιχεία. Ενα στα 10 νοικοκυριά κατέχει στεγαστικό δάνειο για την κύρια κατοικία. Δηλαδή πρόκειται για 351.309 οικογένειες. Από αυτές εκτιμάται ότι περισσότερες από 84.000 (24%) αδυνατούν να αντεπεξέλθουν στην πληρωμή, δηλαδή καθυστερούν τις δόσεις.
Εβαλαν όριο τα 100.000 ευρώ
Επίσης μόλις το 25% των 351.309 νοικοκυριών έχει κατοικία άνω των 111 τετραγωνικών και οι μισές οικογένειες απέκτησαν με δάνειο σπίτι αντικειμενικής αξίας κάτω των 140.000 ευρώ. Τρεις στους τέσσερις δεν έχουν δεύτερη κατοικία.
Ηταν ορισμένα από τα επιχειρήματα που χρησιμοποιούν τα δύο υπουργεία προκειμένου να αποδείξουν την αναγκαιότητα της μεταβατικής περιόδου μέχρι την πλήρη απελευθέρωση των πλειστηριασμών. Με άλλα λόγια υπάρχει μεγάλη ανάγκη της προστασίας της κύριας κατοικίας των φτωχών και μεσαίων νοικοκυριών, καθώς η ύφεση και η ανεργία έχει μειώσει τη δυνατότητά τους να ανταποκριθούν εγκαίρως στις υποχρεώσεις τους.
Η ελληνική πλευρά επιμένει στη θέση της για τριετή διατήρηση της προστασίας της κύριας κατοικίας από τους πλειστηριασμούς. Βάζει ως προϋποθέσεις την αντικειμενική αξία στα 150.000 ευρώ καθώς και τη δυνατότητα πληρωμής έστω ενός μέρους από τη δόση του στεγαστικού δανείου.
Επίσης η κυβέρνηση δέχεται ότι με την κατάργηση της δεύτερης διάταξης που απαγορεύει τους πλειστηριασμούς οποιουδήποτε ακινήτου για οφειλές έως 200.000 ευρώ αποκαλύπτονται δανειολήπτες που ενώ έχουν τη δυνατότητα να είναι συνεπείς δεν το κάνουν.
Η τρόικα αν κι έδειξε στην αρχή, όταν ήλθε πριν δέκα μέρες στην Αθήνα, ότι δέχεται να συζητήσει μεταβατική περίοδο για την προστασία της κύριας κατοικίας, γνωστοποίησε, την περασμένη εβδομάδα τη θέση της που προκάλεσε σοκ: Μόνο για ένα εξάμηνο να προστατεύεται η κύρια κατοικία με αξία μόλις 100.000 ευρώ κι εφόσον το εισόδημα δεν ξεπερνά τις 13.000 ευρώ.
Ο κ. Χατζηδάκης όταν ενημερώθηκε, λένε οι πληροφορίες, ενημέρωσε τον πρωθυπουργό Αντώνη Σαμαρά κι έδωσε εντολή στον κ. Στεργίου να απορρίψει την πρόταση και να στείλει εκ νέου τη θέση της ελληνικής πλευράς. Η τρόικα διατείνεται ότι ουδέποτε έθεσε ζήτημα της οριζόντιας άρσης της απαγόρευσης των πλειστηριασμών. Μιλά, λένε οι πληροφορίες, για την αλλαγή του σημερινού καθεστώτος που δεν ξεχωρίζει τους κακοπληρωτές από τους πραγματικά ευάλωτους.
Υποστηρίζει ότι ο νόμος Κατσέλη από μόνος του αρκεί για την προστασία της κύριας κατοικίας των οικονομικά αδύναμων. Και μάλιστα μετά τις τελευταίες τροποποιήσεις του καλοκαιριού όσοι υποβάλουν αίτηση στο ειρηνοδικείο κερδίζουν μέχρι την εκδίκαση της υπόθεσής τους την παύση οποιουδήποτε καταδιωκτικού μέσου σε βάρος τους. Περίπου 80.000 έχουν υποβάλει αίτηση στον νόμο.
Ξορκίζουν και οι ελληνικές τράπεζες το «σφυρί»
Αν καταργούνταν η προστασία των ακινήτων από τους πλειστηριασμούς, οι τράπεζες δεν θα έβγαζαν στο... σφυρί κατοικίες ή ακίνητα.
Με την άρση της απαγόρευσης, λένε τραπεζικά στελέχη, θα ασκηθεί πίεση στους δανειολήπτες που έχουν περιορισμένα εισοδήματα, έτσι ώστε να ζητούν ρυθμίσεις. Με τον τρόπο αυτό θα εξυπηρετείται έστω και ένα ελάχιστο μέρος της μηνιαίας δόσης του στεγαστικού ή του καταναλωτικού τους δανείου.
Στην περίπτωση των επιχειρηματιών και των ιδιωτών που έχουν καταθέσεις ή/και υψηλά εισοδήματα και δεν πληρώνουν εκμεταλλευόμενοι τον νόμο της απαγόρευσης κατάσχεσης ακινήτων, θα εφαρμοστεί, σύμφωνα με πληροφορίες, σκληρή στάση από τις τράπεζες. Δηλαδή, οι τραπεζίτες σε αυτήν την περίπτωση θα είναι αμείλικτοι και θα προχωρούν σε κατασχέσεις, εφόσον τελικά αρθεί η απαγόρευση των πλειστηριασμών.
Οι μαζικές κατασχέσεις και οι πλειστηριασμοί θα ήταν καταστροφικοί για την αγορά ακινήτων, αλλά κυρίως για τους ισολογισμούς των τραπεζών, αναφέρουν πηγές, αφού θα έπρεπε να εγγράψουν σημαντικές ζημίες, οι οποίες θα επηρέαζαν σε μεγάλο βαθμό την κεφαλαιακή τους επάρκεια. Η αναπλήρωση των κεφαλαίων αυτών θα ήταν μία πολύ δύσκολη υπόθεση, δεδομένου ότι οι αγορές είναι κλειστές.
Ο «χάρτης»
Οι αριθμοί και το «άνοιγμα» από το 2009 έως σήμερα
Χρήσιμα συμπεράσματα για την αναγκαιότητα της προστασίας της κύριας κατοικίας των νοικοκυριών που έχουν πάρει στεγαστικό δάνειο κι έχουν βρεθεί σε δύσκολη θέση λόγω της οικονομικής ύφεσης, βγαίνουν από τα στοιχεία που διαθέτουν τα υπουργεία Οικονομικών και Ανάπτυξης αλλά και οι τράπεζες.
Σύμφωνα με αυτά, το πρώτο εξάμηνο του έτους τα καθυστερούμενα δάνεια είχαν ανέλθει στο 29,3% του συνόλου από μόλις 7,7% που ήταν το 2009. Περίπου 65 δισ. ευρώ είναι το συνολικό ποσό που αντιστοιχεί στα καθυστερούμενα δάνεια.
Οι καθυστερήσεις
Η έκρηξη των καθυστερήσεων σημειώθηκε από το 2010, οπότε άρχισαν οι επιπτώσεις της ύφεσης, με το ποσοστό να ανέρχεται στο 10,4%, να ανεβαίνει το 2012 στο 24,5% και σήμερα, όπως προαναφέρθηκε, να έχει εκτιναχθεί στο 29,3%. Το ποσοστό στα στεγαστικά εκείνων που δεν πληρώνουν είναι στο 24%, στα καταναλωτικά δάνεια πιο ψηλό, στα 43,8%, και στα επιχειρηματικά δάνεια στο 29,2%.
Η ακτινογραφία των δανειοληπτών έχει ως εξής:
Ενα στα 10 νοικοκυριά, με βάση τα στοιχεία του ΥΠΟΙΚ, κατέχει στεγαστικό δάνειο για την κύρια κατοικία του (351.309 νοικοκυριά).
Περισσότεροι από το 50% των δανειοληπτών έχουν κατοικία αντικειμενικής αξίας μικρότερης των 140.000 ευρώ.
Το 75% των δανειοληπτών έχουν κατοικία μικρότερη των 111 τ.μ.
Το 7% των δανειοληπτών έλαβε το δάνειο πριν από το 1995, το 55% την περίοδο 1995-2004, ενώ στην επόμενη 4ετία (2005-2008) έλαβε δάνειο το 35%. Μόνο 3% των δανείων έχουν ληφθεί μετά το 2008.
Τρεις στους τέσσερις δανειολήπτες δεν έχουν δεύτερη κατοικία.
ΧΡΗΣΤΟΣ ΚΟΛΩΝΑΣ
ckolonas@pegasus.gr


Τρόικα: «Αμα θέλετε κοινωνική πολιτική, βρείτε καταλύματα για τους αστέγους!» | οικονομια | ethnos.gr



δεν κάνω σχόλιο, είναι εκτός ενότητας......

Papadopaidi 01-12-2013 22:43

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 978813)
καλα οτι πεις, αλλα να ξερεις ΠΑΝΤΑ συνεβαινε, νομιμα, τουλαχιστον απο το 1981 που ειμαι στην αγορα εργασιας......
Απο το 1986 μεχρι σημερα εχω συνεντευξιαθει και προσλαβει πανω απο 120 υπαλληλους στις διαφορες ναυτιλιακες επιχειρησεις που υπηρετησα, οι 100 ηταν με Ιδ. Συμφωνητικο το οποιο προεβλεπε τους ορους συνεργασιας κι εργασιας......
Το ιδιο ειχα υπογραψει κι εγω το 2001, ανανεωσιμο καθε χρονο, οταν μεταπηδησα απο μια εταιρεια σε αλλη..........
Οριζε μεσα τα παντα, οπως τα ηθελε ο εργοδοτης........ωρες εργασιας π.χ. εγραφε οτι αποδεχομαι να με κρατα μεχρι νεωτερας.......για τα Σ/Κ ελεγε ''εφοσον το πλοιο ειναι εις λιμενα ο Κος Georgep υποχρεουται στην εργασια κι απαγορευεται να φυγει σε αποσταση μεγαλυτέρα των 30κμ.......'', επαναλαμβανω το 2001.....
Στο μονο που ειχα λογο εγω, κι αυτο αν συμφωνουσε κι αυτος, ηταν η μισθοδοσια.......
Στην εταιρεια που εργαζομαι τωρα περαν το πιο πανω αναφερει οτι ''η εταιρεια εχει το δικαιωμα να με μεταφερει προσωρινα ¨η για μεγαλο χρονικο διαστημα οπουδηποτε στην Ελλαδα και Κυπρο......'' αν παραστει αναγκη σε καποιο απο τα διασπαρτα γραφεια της....
Η Ε.Σ.Ε.Ε δεν καταργηθηκε απλα αλλαξε, και καλως αλλαξε διοτι δεν μπορει να υποχρεωνεται ο εργοδοτης να πληρωνει μισθια που δεν εχει να πληρωσει.....
Ετσι ναι μεν μπορει να πληρωνει λιγοτερα σαν εγοδοτης αλλα ετσι του δινεται η ευκαιρεια να κρατησει το προσωπικο το οποιο επισης θα κανει αναλογες θυσιες στα οικονομικα του.......η αλλη λυση για τους υπαλληλους ειναι ¨η θα ηταν ο δρομος.

Τα παραπανω στα λεει ενας υπαλληλος που βρισκεται σε αυτην την θεση 30 χρονια τωρα........ο οποιος προτιμα να εχει δουλεια με λιγα λεφτα παρα να μην εχει καθολου δουλεια.

Σε διαβάζω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καιρό κ πραγματικά σου βγάζω το καπέλο
για την προπαγάνδα που κάνεις υπέρ του μνημονίου κ της κυβερνητικής πολιτικής.
Μάλλον δεν έχεις επαφή με την φτώχεια-την ανασφάλιστη εργασία.
Φρέναρε λίγο, δεν είναι έτσι ο εργασιακός βίος στην Ελλάδα.
Υπερασπίζεσαι το ΠΑΡΑΛΟΓΟ, δικαιώματα που έχουν κατακτηθεί,
σε κάποιες περιπτώσεις, με αίμα πάνω από 100 χρόνια κ ξαφνικά
μας λες κ εσύ που είσαι εργαζόμενος κ όχι εργοδότης ότι
"οκ, έτσι έχουν τα πράγματα, σε όποιον αρέσει ΔΙΟΤΙ
εγώ το 1845 που με προσλάβανε στα λιμάνια έτρωγα σφαλιάρες
κ δεν μίλαγαααα..." Καλά λέμε πολύ Βασιλάκης Καΐλας...:cr13:
Δηλαδή να περάσουν ΟΛΟΙ ότι πέρασε εσύ κ η γενιά σου που
μας ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ:wo20::wo20: :wha13::wha13::wha13::wha13::wha13:

Όχι ΔΕΝ θέλουμε κ άμα λάχει επειδή έχουμε (οι περισσότεροι)
της γενιάς μου κ προσόντα κ κουράγιο θα την κάνουμε για άλλες
παραλίες κ θα μείνετε με τα κουβαδάκια στο χέρι.Άμα πια
βαρέθηκα να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το μνημόνιο
σώζει την Ελλάδα μας.

tsak8 01-12-2013 23:21

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi ( 979263)
Σε διαβάζω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καιρό κ πραγματικά σου βγάζω το καπέλο
για την προπαγάνδα που κάνεις υπέρ του μνημονίου κ της κυβερνητικής πολιτικής.
Μάλλον δεν έχεις επαφή με την φτώχεια-την ανασφάλιστη εργασία.
Φρέναρε λίγο, δεν είναι έτσι ο εργασιακός βίος στην Ελλάδα.
Υπερασπίζεσαι το ΠΑΡΑΛΟΓΟ, δικαιώματα που έχουν κατακτηθεί,
σε κάποιες περιπτώσεις, με αίμα πάνω από 100 χρόνια κ ξαφνικά
μας λες κ εσύ που είσαι εργαζόμενος κ όχι εργοδότης ότι
"οκ, έτσι έχουν τα πράγματα, σε όποιον αρέσει ΔΙΟΤΙ
εγώ το 1845 που με προσλάβανε στα λιμάνια έτρωγα σφαλιάρες
κ δεν μίλαγαααα..." Καλά λέμε πολύ Βασιλάκης Καΐλας...:cr13:
Δηλαδή να περάσουν ΟΛΟΙ ότι πέρασε εσύ κ η γενιά σου που
μας ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ:wo20::wo20: :wha13::wha13::wha13::wha13::wha13:

Όχι ΔΕΝ θέλουμε κ άμα λάχει επειδή έχουμε (οι περισσότεροι)
της γενιάς μου κ προσόντα κ κουράγιο θα την κάνουμε για άλλες
παραλίες κ θα μείνετε με τα κουβαδάκια στο χέρι.Άμα πια
βαρέθηκα να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το μνημόνιο
σώζει την Ελλάδα μας.

Ευλογητος....:re25:

GeorgeP 01-12-2013 23:24

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Papadopaidi ( 979263)
Σε διαβάζω ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καιρό κ πραγματικά σου βγάζω το καπέλο
για την προπαγάνδα που κάνεις υπέρ του μνημονίου κ της κυβερνητικής πολιτικής.
Μάλλον δεν έχεις επαφή με την φτώχεια-την ανασφάλιστη εργασία.
Φρέναρε λίγο, δεν είναι έτσι ο εργασιακός βίος στην Ελλάδα.
Υπερασπίζεσαι το ΠΑΡΑΛΟΓΟ, δικαιώματα που έχουν κατακτηθεί,
σε κάποιες περιπτώσεις, με αίμα πάνω από 100 χρόνια κ ξαφνικά
μας λες κ εσύ που είσαι εργαζόμενος κ όχι εργοδότης ότι
"οκ, έτσι έχουν τα πράγματα, σε όποιον αρέσει ΔΙΟΤΙ
εγώ το 1845 που με προσλάβανε στα λιμάνια έτρωγα σφαλιάρες
κ δεν μίλαγαααα..." Καλά λέμε πολύ Βασιλάκης Καΐλας...:cr13:
Δηλαδή να περάσουν ΟΛΟΙ ότι πέρασε εσύ κ η γενιά σου που
μας ΚΑΤΕΣΤΡΕΨΕ:wo20::wo20: :wha13::wha13::wha13::wha13::wha13:

Όχι ΔΕΝ θέλουμε κ άμα λάχει επειδή έχουμε (οι περισσότεροι)
της γενιάς μου κ προσόντα κ κουράγιο θα την κάνουμε για άλλες
παραλίες κ θα μείνετε με τα κουβαδάκια στο χέρι.Άμα πια
βαρέθηκα να προσπαθείς να μας πείσεις ότι το μνημόνιο
σώζει την Ελλάδα μας.

Αμ εγω, δεν βγαζω το καπελο σε ολους αυτους και για τα ''κεκτημενα'' τους που ηταν τοσο ακριβα που δανειζοταν ο εργοδοτης για να τα πληρωνει? Κι αμα δεν τα πληρωνε να το χειροφρενο στα λεωφορεια, στην εφορια, στο Δημοσιο γενικα.......
Τους βγαζω το καπελο πραγματικα........με την φοβερα περνουσαν τα θελω......δημοκρατικοτατα.

Αλλα τωρα παει τελειωσε, λεφτα δεν υπαρχουν, να δανειστει ο εργοδοτης δεν μπορει οποταν πραγματικα η ''αλλη'' παραλια ειναι μια λυση για τους αντιμνημονιακους.......τα κοτσια ομως ποιος εχει δεν μας εχουν πει.

Με την φτωχεια εχω πληρη επαφη........ΔΕΝ υπαρχει, οση υπηρχε πριν υπαρχει και τωρα αυξημενη κατα 15% και μονον σε οτι αφορα την αγοραστικη δυναμη του ελληνα, οχι οτι ζητιανευει. Το οτι η αγοραστικη δυναμη μειωθηκε δεν συμαινει οτι πειναμε κι ολας. Δες τις ερευνες (τις εχω δημοσιευσει πολλακις) , να κι αλλη μια απο την eurostat

Η ανασφαλιστη εργασια? μαλιστα, σωστα, 64,000 ''ξαφνικες'' προσληψεις μονον τον Οκτωμβριο......φανταζομαι γνωριζεις οτι ηταν μυστικα εργαζομενοι κι ανασφαλιστοι!!! Κατι γινεται και σε αυτο............

Στο κατω κατω τι γκρινιαζεις? η χωρα χρεωκοπησε, που θα βρει να τα μοιρασει? Με μνημονιο ειμαστε οπως ειμαστε και οπως θεωρει ο καθενας, χωρις μνημονιο μηπως θα ειμασταν χειροτερα αφου χρηματα δεν υπαρχουν?

Α, αν μιλας για μενα δεν προσεληφθην το 1845 αλλα μολις το 1981......κι εφαρμοζοτανε αυτο που σημερα τρεμετε και να το ξεστομισετε.......αμισθι για κανα χρονο και μετα βλεπουμε.......εγω εκατσα αμισθος και μπατηρης για 7 μηνες, ειχα βλεπεις καλο αφεντικο και γιαυτο εκατσα στην δουλεψη του 17 χρονια.

Οταν λες ''εσεις της γενιας σου εχετε και προσοντα και κουραγιο'' τι εννοεις? δλδ η δικη μου γενια δεν εχει προσοντα ουτε κουραγια.......?
Δεν ξερω αγαπητε μου αν εισαι παντρεμενος κι αν εχεις παιδια αλλα ΣΗΜΕΡΑ για να επιβιωσεις με παιδια και παντρεια πρεπει να εχεις πολλα προσοντα και ειδικα κουραγιο. Φανταζομαι οτι οταν λες προσοντα δεν μιλας για πτυχια ετσι?;)

Αν εγω φιλε μου καλε κανω προπαγανδα εσυ (εσεις) τι κανετε που προσπαθειτε να πεισετε ολους, εδω και 4 χρονια, κι απο Πειραια μεχρι Εκαλη οτι οι Ελληνες πεινανε?


blast 02-12-2013 00:36

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Δεν σχολιάζω αν έχεις λίγο χρόνο διάβασε το παρακάτω λινκ http://pekp.gr/?p=28847 καληνύχτα ...

frits 02-12-2013 00:38

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 979274)

Αν εγω φιλε μου καλε κανω προπαγανδα εσυ (εσεις) τι κανετε που προσπαθειτε να πεισετε ολους, εδω και 4 χρονια, κι απο Πειραια μεχρι Εκαλη οτι οι Ελληνες πεινανε?


Όχι μόνο εμείς, και οι φίλοι μας οι Γερμανοί...

Ινστιτούτο Γερμανικής Οικονομίας: Τρίτη φτωχότερη χώρα της Ε.Ε. η Ελλάδα

Στα τρία φτωχότερα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης συγκαταλέγεται η Ελλάδα, μαζί με τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία, σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Γερμανικής Οικονομίας (IW).
Στον αντίποδα, το μικρότερο πρόβλημα φτώχειας αντιμετωπίζουν οι σκανδιναβικές χώρες - Δανία, Σουηδία, Φινλανδία- οι οποίες καταλαμβάνουν τις πρώτες θέσεις της κατάταξης. Ακολουθούν το Λουξεμβούργο, η Ολλανδία και η Αυστρία, ενώ η Γερμανία απαντά στην 7η θέση.
Όπως επισημαίνεται στην έρευνα, εντονότερο πρόβλημα φτώχειας αντιμετωπίζουν οι άνεργοι, οι ανύπαντροι γονείς και οι μετανάστες. Προτείνεται δε η λήψη μέτρων στον εργασιακό τομέα και η κοινωνική στήριξη των ευπαθών ομάδων προκειμένου να αυξήσουν τις πιθανότητες εξεύρεσης εργασίας πλήρους απασχόλησης.
Η έρευνα του IW προσδιόρισε τη φτώχεια βασιζόμενη σε τέσσερις βασικούς δείκτες: τη σχετική εισοδηματική φτώχια, η οποία πλήττει όσους διαθέτουν εισόδημα κάτω από το 60% του μέσου όρου της χώρας στην οποία ζουν, την υποκειμενική εισοδηματική φτώχια, που βασίζεται στην ατομική εκτίμηση, τον λεγόμενο παράγοντα της στέρησης (χαμηλό επίπεδο διαβίωσης) και τέλος την οικονομική στενότητα, η οποία δείχνει το βαθμό επάρκειας του εισοδήματος ενός νοικοκυριού.

frits 02-12-2013 00:47

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 979274)

Αν εγω φιλε μου καλε κανω προπαγανδα εσυ (εσεις) τι κανετε που προσπαθειτε να πεισετε ολους, εδω και 4 χρονια, κι απο Πειραια μεχρι Εκαλη οτι οι Ελληνες πεινανε?


Όχι μόνο εμείς, αλλά και η αγαπημένη σου ΕΛ.ΣΤΑΤ.

ΕΛΣΤΑΤ: Στο όριο της φτώχειας ένα στα τέσσερα νοικοκυριά το 2012

Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου 2013 22:34
UPD:23:19

http://www.naftemporiki.gr/fu/p/6115...ina-krisis.jpgICON PRESS/ΓΙΑΝΝΗΣ ΛΙΑΚΟΣ

Η Ελλάδα είναι η χώρα με το υψηλότερο ποσοστό μεταξύ των κρατών μελών της Ε.Ε. όπου ο πληθυσμός της βρίσκεται σε κίνδυνο φτώχειας ή κοινωνικό αποκλεισμό.







  • shortlink
  • inShare




Δείτε ακόμα



Ζοφερή είναι η εικόνα για τις συνθήκες διαβίωσης των νοικοκυριών στην Ελλάδα, καθώς σύμφωνα με στοιχεία της Ελληνικής Στατιστικής Αρχής (ΕΛΣΤΑΤ) το έτος 2012, τo 23,1% του συνολικού πληθυσμού της χώρας ήταν σε κίνδυνο φτώχειας.
Σημειώνεται ότι το όριο φτώχειας ορίζεται στο 60% του μέσου ετήσιου εισοδήματος του νοικοκυριού.
Έτσι σύμφωνα με τα στοιχεία που παρουσιάζονται στην έρευνα εισοδημάτων και συνθηκών διαβίωσης των νοικοκυριών για το 2012 της ΕΛΣΤΑΤ, το μέσο ετήσιο ατομικό ισοδύναμο εισόδημα ανέρχεται σε 10.676 ευρώ και το μέσο ετήσιο διαθέσιμο εισόδημα των νοικοκυριών της χώρας σε 17.977 ευρώ. Τα νοικοκυριά που βρίσκονται σε κίνδυνο φτώχειας εκτιμώνται σε 914.873 και τα μέλη τους σε 2.535.700. Δηλαδή ένα στα τέσσερα νοικοκυριά, από τα 914.873, ζουν με εισόδημα κάτω των 1.000 ευρώ το μήνα.
Ευρωπαϊκή πρωτιά
Η Ελλάδα είναι η χώρα με το υψηλότερο ποσοστό μεταξύ των κρατών μελών της Ε.Ε. όπου ο πληθυσμός της βρίσκεται σε κίνδυνο φτώχειας ή κοινωνικό αποκλεισμό.
Συγκεκριμένα τα υψηλότερα ποσοστά των Ευρωπαϊκών χωρών εμφανίζουν η Βουλγαρία (49,3%), η Λετονία (36,6%) και η Ελλάδα (34,6%). Τα χαμηλότερα ποσοστά εμφανίζουν η Ισλανδία (12,7%), η Νορβηγία (13,8%) και η Ολλανδία (15.0%).
Άλλες διαπιστώσεις
  • Ο κίνδυνος φτώχειας για παιδιά ηλικίας 0-17 ετών (παιδική φτώχεια) ανέρχεται σε 26,9% και είναι υψηλότερος κατά 2,8 ποσοστιαίες μονάδες από το αντίστοιχο ποσοστό του συνολικού πληθυσμού.
  • Ο κίνδυνος φτώχειας για άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών ανέρχεται σε 17,2% και είναι μειωμένος κατά 6,4 ποσοστιαίες μονάδες σε σχέση με το 20113.
  • Ο πληθυσμός που διαβιεί σε νοικοκυριά που δεν εργάζεται κανένα μέλος ή εργάζεται λιγότερο από 3 μήνες, συνολικά, το έτος, ανέρχεται σε 1.010.900 άτομα ή σε 16,1% του πληθυσμού ηλικίας 18- 59 ετών, ενώ το προηγούμενο έτος (2011) ανερχόταν σε 837.300 άτομα.

http://www.naftemporiki.gr/fu/t/7367...urion-2012.jpg ΕΛΣΤΑΤ

ΕΛΣΤΑΤ: Έρευνα εισοδήματος και συνθηκών διαβίωσης των νοικοκυριών 2012


Το ποσοστό του πληθυσμού που απειλείται από τη φτώχεια ως προς το σύνολο του πληθυσμού για κάθε μία από τις παρακάτω ομάδες είναι: Μονογονεϊκά νοικοκυριά με, τουλάχιστον, ένα εξαρτώμενο παιδί (66,0%) - Άνδρες άνεργοι (52,1%)
- Λοιποί μη οικονομικά ενεργοί (εκτός συνταξιούχων (33,3%)
- Παιδιά ηλικίας 0-17 ετών (26,9%)
- Μονοπρόσωπα νοικοκυριά με μέλος θήλυ (24,1%)
- Νοικοκυριά με έναν ενήλικα ηλικίας 65 ετών και άνω (23,5%)
Ο πληθυσμός σε κίνδυνο φτώχειας ή κοινωνικό αποκλεισμό ανέρχεται σε 3.795.100 άτομα ή σε 34,6% του συνόλου του πληθυσμού (το έτος 2011 ήταν 3.403.300 άτομα).
Χαρακτηριστικά πληθυσμού σε κίνδυνο φτώχειας
  • Το ποσοστό κινδύνου φτώχειας είναι υψηλότερο στις γυναίκες σε σχέση με τους άνδρες,συγκεκριμένα 23,6% και 22,5%, αντίστοιχα
  • Τα μονοπρόσωπα νοικοκυριά με θήλυ μέλος απειλούνται από τη φτώχεια σε ποσοστό 24,1%, ενώ τα αντίστοιχα με άρρεν μέλος σε ποσοστό 19,3%
  • Ο κίνδυνος φτώχειας για άτομα ηλικίας άνω των 65 ετών υπολογίζεται σε 17,2%, ενώ για άτομα ηλικίας έως 17 ετών σε 26,9%
  • Ο κίνδυνος φτώχειας για άτομα ηλικίας άνω των 75 ετών υπολογίζεται σε 20,0%, ενώ για άτομα ηλικίας κάτω των 75 ετών σε 23,4 %
  • Ο κίνδυνος φτώχειας των μονογονεϊκών νοικοκυριών με, τουλάχιστον, ένα εξαρτώμενο παιδί ανέρχεται σε 66,0%, ενώ ο αντίστοιχος δείκτης για τα νοικοκυριά με δύο γονείς και ένα εξαρτώμενο παιδί ανέρχεται σε 25,3%
  • Οι εργαζόμενοι κινδυνεύουν λιγότερο από τους ανέργους και τους οικονομικά μη ενεργούς (συνταξιούχους, νοικοκυρές κλπ.). Το ποσοστό κινδύνου φτώχειας στους εργαζομένους ανέρχεται σε 15,1% (άνδρες 16,5% και γυναίκες 13,1%), στους λοιπούς οικονομικά μη ενεργούς (δεν περιλαμβάνονται οι συνταξιούχοι) σε 33,3% και στους ανέργους σε 45,8%
  • Ο κίνδυνος φτώχειας για τους εργαζομένους με πλήρη απασχόληση ανέρχεται σε 13,4%, ενώ για τους εργαζομένους με μερική απασχόληση ανέρχεται σε 27,3%.

Papadopaidi 02-12-2013 01:13

Απάντηση: Απίστευτη αγγελία: Δίνουν αντί για μισθό, ένα πιάτ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP ( 979274)
Αμ εγω...

Μάλλον δεν είναιν τυχαίο ότι οδηγείς Varkadero... :sm3:
Στο έγραψα κ αλλού κ στο υπενθυμίζω:

"Μας φτύνουν κ λέμε ότι βρέχει".



Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από blast ( 979292)
Δεν σχολιάζω αν έχεις λίγο χρόνο διάβασε το παρακάτω λινκ Μαθητές λιποθυμούν από ασιτία στα σχολεία (βίντεο) � e-Πύλη Εκπαίδευσης καληνύχτα ...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 979293)
Όχι μόνο εμείς, και οι φίλοι μας οι Γερμανοί...

Ινστιτούτο Γερμανικής Οικονομίας: Τρίτη φτωχότερη χώρα της Ε.Ε. η Ελλάδα

Στα τρία φτωχότερα κράτη της Ευρωπαϊκής Ένωσης συγκαταλέγεται η Ελλάδα, μαζί με τη Βουλγαρία και τη Ρουμανία, σύμφωνα με έρευνα του Ινστιτούτου Γερμανικής Οικονομίας (IW)...

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από frits ( 979295)
Όχι μόνο εμείς, αλλά και η αγαπημένη σου ΕΛ.ΣΤΑΤ.

ΕΛΣΤΑΤ: Στο όριο της φτώχειας ένα στα τέσσερα νοικοκυριά το 2012

Παρασκευή, 29 Νοεμβρίου 2013 22:34...

Τα διαβάζεις αυτά που σου ανεβάζουν τα παιδιά;
Καταλαβαίνεις τι διαβάζεις ή απλά μουρμουράς το "ποιήμα";
Γιατί αν ναι όφειλες απλά να σιωπήσεις.
(Στη Θεολογία κ στην ασκητική προσέγγισή της αυτό
ονομάζεται ο "κανόνας της σιωπής". )
Τον εφαρμόζουν πολλά μέλη κ έχει επιτυχία. :cool:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:35.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!