GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Κοινωνική ευαισθησία (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=7)
-   -   Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=607)

skippybi 18-01-2009 19:09

Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Ρεκόρ ζωής σημειώθηκε το 2008 στο θέμα των μεταμοσχεύσεων. Σύμφωνα με τον Εθνικό Οργανισμό Μεταμοσχεύσεων, παρατηρήθηκε αύξηση της τάξης του 54% στον αριθμό των δοτών οργάνων και 89% στις πραγματοποιούμενες μεταμοσχεύσεις, σε σχέση με το 2007. Πιο συγκεκριμένα μέσα στο 2008, 97 εκλιπόντες δότες χάρισαν ζωή σε 264 ασθενείς.

Στα σημαντικά γεγονότα της χρονιάς που πέρασε ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων συγκαταλέγει το περιστατικό της Δωρεάς Οργάνων, από την οικογένεια του 20χρονου Αυστραλού Ντουζόν Ζάμιτ, ο οποίος έχασε τη ζωή του στη Μύκονο, ύστερα από άγριο ξυλοδαρμό. H Ακαδημία Αθηνών, ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχέυσεων και ο Πανελλήνιος Σύνδεσμος Νεφροπαθών βράβευσαν τον Αυστραλό Όλιβερ Ζάμιτ, που δώρισε τα όργανα του γιου του σε 4 Έλληνες ασθενείς, δίνοντας το μήνυμα ότι ο θεσμός της Δωρεάς Οργάνων αποτελεί την ύψιστη μορφή αλτρουισμού.

«Πάντα η Ελλάδα είχε μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά μου. Τώρα, όμως, έχει μια μοναδική θέση, αφού εκεί κτυπά η καρδιά του Ντουζόν», δήλωσε ο κος Ζάμιτ, ο οποίος δεν μπόρεσε να παραβρεθεί στην εκδήλωση. Η απόφαση του πατέρα του Ντουζόν, να δοθούν τα όργανα του παιδιού του, οδήγησε στην δημιουργία ενός φιλανθρωπικού οργανισμού στην Αυστραλία, του «The Doujon Zammit - Transplant Australia Gift Fund», που έχει ως σκοπό την ευαισθητοποίηση των Αυστραλών στο ζήτημα της δωρεάς οργάνων.

Ομάδα TVXS

NNN 19-01-2009 00:43

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Πολύ καλό θέμα Βασίλη !

Arkas 19-01-2009 00:49

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Μπράβο Βασίλη, ωραίο post!

Dionisis 19-01-2009 00:54

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Πολυ καλο Βασιλη αξιζουν πολυ τετοια ποστ μας <ξυπνανε>......λιγακι;);)

Bmwnek 19-01-2009 01:14

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Πάρα πολύ καλό θέμα Βασίλη, για να μας θυμίσει πως όταν φύγουμε από το μάταιο τούτο κόσμο, δεν μας χρειάζονται ορισμένα πράγματα που σε κάποιους ανθρώπους είναι υπερπολύτιμα! 'Έχουμε γίνει με τη σύζυγο μου δωρητές οργάνων από το 1999!
Προσοχή,...άλλο δωρητής σώματος(το παίρνει όπως είναι η επιστήμη και κάνει πειράματα) και άλλο δωρητής οργάνων!

skippybi 19-01-2009 16:49

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Bmwnek ( 6086)
Πάρα πολύ καλό θέμα Βασίλη, για να μας θυμίσει πως όταν φύγουμε από το μάταιο τούτο κόσμο, δεν μας χρειάζονται ορισμένα πράγματα που σε κάποιους ανθρώπους είναι υπερπολύτιμα! 'Έχουμε γίνει με τη σύζυγο μου δωρητές οργάνων από το 1999!
Προσοχή,...άλλο δωρητής σώματος(το παίρνει όπως είναι η επιστήμη και κάνει πειράματα) και άλλο δωρητής οργάνων!

εύστοχη παρατήρηση που αν δεν γνωρίζεις μπορεί να σε εκμεταλευτούν.;)

VILLY 22-01-2009 09:58

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από skippybi ( 6181)
εύστοχη παρατήρηση που αν δεν γνωρίζεις μπορεί να σε εκμεταλευτούν.;)

Πολύ σωστά και όχι μόνο.
Εχουν παρατηρηθεί παρατράγουδα αλλά καλό είναι να τα αναπτύξουμε σε άλλο θέμα μιας και το εδώ ποστ που άνοιξε ο Βασίλης-Skippybi και μπράβο του, αποτελεί κοινωνική ευαισθησία.
Από τα σημαντικότερα δώρα του ανθρώπου είναι η ίδια ... η ΖΩΗ!
http://www.agorapress.gr/cms_files/i.../mitrotita.JPG
Οταν χαρίζεις το δικαίωμα στη ζωή σε ένα συνάνθρωπό σου... δε μπορώ να σκεφτώ άλλο καλύτερο τρόπο να πας στο Παράδεισο!
Νεκτάριε πολύ σωστή η επιλογή σου και της γυναίκας σου. Είστε άνθρωποι με ευαισθησίες.

gs1150 23-01-2009 22:59

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
Πολύ καλό ποστ. Μπράβο

wolferin 26-01-2009 12:03

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
πολυ καλο θεμα!!!!
και με σωστη ενημερωση πιστευω οτι θα ευαισθητοποιηθουμε περισσοτεροι

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 26-01-2009 12:48

Απάντηση: Έχασαν τη ζωή τους, αλλά, χάρισαν μια νέα ζωή σε συνανθρώπους τους
 
.


Γέλιο ...η γυναίκα μου κι εγώ,

είμαστε ήδη δωρητές από το 1985 .....Γέλιο

Κάποια στιγμή θα γίνουν κ τα παιδιά μου ....:)

Βασίλη, πολύ καλό ποστ !!!!






.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:56.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!