GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=67)
-   -   GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=15184)

CPretenteriS 08-11-2010 01:06

GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Αγαπητοί συμφορουμίτες... επειδή οι εκδρομές ήταν ανέκαθεν στο πετσί μου (πολλά χρόνια πριν... προ μηχανής)... και επειδή βλέπω συνεχώς καινούριες εικόνες τις οποίες ζω στιγμιαία.... αποφάσισα να κάνω κάτι για να μπορώ να τις καταγράφω και να τις απολαμβάνω σε κάποια άλλη στιγμή πίνωντας το ποτάκι μου στο σπίτι !!! ;)

Κάνοντας λοιπόν εκτεταμένη έρευνα... κατέληξα στην GoPro...και λίαν συντόμως θα την αποκτήσω (μέσω συγγενούς μου στη NYC) !! Είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή σε αδιάβροχη HD camera... με διάφορες εκδόσεις... για κράνος... για αυτοκίνητο... κλπ...

Δείτε ακολούθως τα χαρακτηριστικά της... στα Αγγλικά... Για περισσότερες πληροφορίες, μπορείτε να ανατρέξετε στο GoPro Official Store: Wearable Digital Cameras for Sports όπου θα δείτε και εντυπωσιακά βιντεάκια με το τι μπορεί να κάνει εντός και εκτός νερού!!!

----------------------------------------------------------------------------------------

GoPro’s HD Helmet HERO is the world’s highest performance wearable 1080p HD video and still photo camera. Professional quality 1080p / 960p / 720p HD resolutions record at 30 and 60 frames per second (60 fps in 720p). Record up to 2.5 hours on a single charge and up to 9 hours total on a 32GB SD card (not included).

The camera can also shoot automatic 5MP photos at 2/5/10/30 and 60 second intervals during your activity, hands free. Press the shutter button once at the start of your activity and record up to 2.5 hours of poster-print quality photos of you and your friends, living it up.

Included are mounts for attaching the camera to three helmets and two pieces of gear or vehicles, as well as a head strap allowing you to wear the camera like a headlamp. You can also pull this strap over helmets for easy camera sharing between friends. One of the above mentioned helmet mounts is a lace-through strap-mount designed for vented helmets.

The HD Helmet HERO is compatible with all other GoPro HERO camera mounting accessories, so it's very easy to expand the functionality of your camera to also suction cup to vehicles, clamp to bike handlebars and seat posts, mount to surfboards, and even be worn on the wrist or chest.

Waterproof to 180’ / 60m and protected from rocks and other hazards thanks to its removable polycarbonate housing. Replacement housings and lens kits are available, making repairs or refurbishing your HD HERO camera affordable and convenient. It's a GoPro...go for it.™


What's Included:

  • 1 HD HERO Camera (5 megapixel)
  • 1 Rechargeable 1100 mAh Lithium-Ion Battery
  • 1 Waterproof Quick-Release Housing (180’/60 m)
  • 1 Headlamp-Style Head Strap
  • 1 Vented Helmet Strap
  • 2 Curved, 3M™ Adhesive Mounts
  • 2 Flat, 3M Adhesive Mounts
  • 1 Three-Way Pivoting Side Arm Assembly
  • 2 Quick-Release Buckles
  • 1 USB Cable
  • 1 Component Video (HDTV) Cable
  • 1 Composite Video + Audio Out Cable
  • Warranty: One Year

Tech Specs:


Camera Optics

  • Lens Type: Fixed Focus (2ft/.6m – ∞), glass
  • Aperture: f/2.8 (high performance in low-light situations)
  • Angle of View: 170º ultra wide angle in WVGA, 720p, or 960p mode
  • Angle of View: 127º wide angle in 1080p mode

Video

  • HD Video Resolution Modes: (subject to change, pending final firmware release)
    • 1080p = 1920x1080 pixels (16:9), 30 fps, 15 Mbit/s data rate
    • 960p = 1280x960 pixels (4:3), 30 fps, 12 Mbit/s data rate
    • 720p = 1280x720 pixels (16:9), 60 fps, 15 Mbit/s data rate
    • 720p = 1280x720 pixels (16:9), 30 fps, 8 Mbit/s data rate
    • WVGA = 848x480 pixels (16:9), 60 fps, 8 Mbit/s data rate
  • Sensor Type: 1/2.5" HD CMOS, 2.2µm-sized pixels
  • Light Sensitivity: Super low-light sensitivity (>1.4 V/lux-sec)
  • Video Format: H.264 compression, saved as Windows- & Mac-compatible MPEG4 (.mp4) file
  • Exposure Control: Auto with user selectable center weighted average and spot metering settings
  • White Balance: Auto

Audio

  • Microphone: Built-in, mono with AGC (automatic gain control)
  • Audio Format: 48 kHz, AAC audio compression

Photo

  • Resolution: 5 megapixel
  • Capture Modes: Single shot, photo every 2, 5, 10, 30 or 60 secs.; 3 photo burst; self-timer

Storage

  • Memory: SD card, up to 32GB capacity (SDHC)
  • Average recording times (using 32GB SD card):
    • 1080p (30 fps): 4h 21m
    • 960p (30 fps): 5h 26m
    • 720p (60 fps): 4h 21
    • 720p (30 fps): 8h 09m
    • WVGA (60 fps): 8h 09m

Camera Connectors & Cables

  • PC Connection: USB 2.0 (data connection and battery charging)
  • HDTV Out: HD NTSC & PAL (component cable incl.)
  • Audio Out: Combo 2.5mm jack with stereo audio and composite video out
  • PC Compatibility: Windows® Vista or Windows® 7; Mac OS® X 10.4.11 and later

Power & Battery

  • Battery Type: Rechargeable 1100 mAh lithium-ion
  • Battery Life: Approx. 2.5 hrs
  • Charging: via USB to computer or optional power adapter
  • Charge Time: 80% capacity after 1 hour with optional power adapter; or 2 hours with a computer’s USB port

Waterproof Camera Housing

  • Depth Rating: Up to 180 feet / 60 meters
  • Construction: Polycarbonate and stainless steel
  • Hardware: Stainless steel

Size & Weight

  • Dimensions (H x W x D): 1.6” x 2.4” x 1.2” (42mm x 60mm x 30mm)
  • Weight: 3.3oz (94g) incl. battery, 5.9oz (167g) incl. housing

Optional Accessories

  • Additional Rechargable 1100 mAh Lithium-Ion Battery
  • Full Line of Mounting Accessories

Optional Expansion BacPacs™


An innovative expansion port on the back of the camera, the HERO Bus™ accepts optional Expansion BacPacs to expand the functionality of HD HERO cameras:
  • LCD BacPac for on-camera preview and playback (not yet available for pre-order)
  • Endurance Battery BacPac for double battery life (not yet available for pre-order)
  • More BacPacs and expansion devices coming soon


Arkas 08-11-2010 01:08

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Με το καλό Κωστή!

commander 08-11-2010 01:09

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
:sm8:

CPretenteriS 08-11-2010 01:12

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Arkas ( 244978)
Με το καλό Κωστή!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από comander ( 244980)
:sm8:

Thank U guys... :):)

Δεν τσοντάρετε...... να την πάρουμε ρεφενέ??? :D

ckalfas 08-11-2010 01:12

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Πόσο το μαλλί;

CPretenteriS 08-11-2010 01:18

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ckalfas ( 244986)
Πόσο το μαλλί;

H έκδοση για κράνος κοστίζει US$299 αλλά ψάχνω άκρη για να στοιχίσει οικονομικότερα.

Να μου την ψωνίσει κάποια συγγενής μου εξ' Αμερικής και να μου τη στείλει... 2-3 κομμάτια... αλλά ακόμα δεν έχω εικόνα!!!

Θα έχω σύντομα...

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 08-11-2010 06:59

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 244990)
H έκδοση για κράνος κοστίζει US$299 αλλά ψάχνω άκρη για να στοιχίσει οικονομικότερα.

Να μου την ψωνίσει κάποια συγγενής μου εξ' Αμερικής και να μου τη στείλει... 2-3 κομμάτια... αλλά ακόμα δεν έχω εικόνα!!!

Θα έχω σύντομα...


Κάνε γρήγορα μόνο, γιατί έρχονται εκδρομές .... :D

adventure 08-11-2010 09:03

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 


Από βίντεο φαίνεται καλή αλλά από φώτο έχει τουλάχιστον κατεμε αυτό το ενοχλητικό μπάρελ παραμόρφωση .:(

Τώρα αν εσένα σου αρέσει εμένα μου περισσεύει .:) :)

CPretenteriS 08-11-2010 09:08

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από adventure ( 245073)


Από βίντεο φαίνεται καλή αλλά από φώτο έχει τουλάχιστον κατεμε αυτό το ενοχλητικό μπάρελ παραμόρφωση .:(

Τώρα αν εσένα σου αρέσει εμένα μου περισσεύει .:) :)

Δε με απασχολει το κομματι φωτο καθως τη θελω για video...;)

Capitain 08-11-2010 09:16

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Σίγουρα είναι καλή ποιοτικά Κώστα, αλλά ρε συ μήπως είναι λίγο μεγάλη σαν μέγεθος για να την φοράς στο κράνος? Είναι 4x6 εκατοστά...Την έχεις δει live?

CPretenteriS 08-11-2010 09:19

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Capitain ( 245095)
Σίγουρα είναι καλή ποιοτικά Κώστα, αλλά ρε συ μήπως είναι λίγο μεγάλη σαν μέγεθος για να την φοράς στο κράνος? Είναι 4x6 εκατοστά...Την έχεις δει live?

Την έχω δει πάνω σε κράνος σκι το οποιο ειναι και μικρότερο και ελαφρυτερο απο της μηχανης... Ασε που εχει και αλλα πακετα εκτός κρανους..;)

xurxes 08-11-2010 09:52

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Κωστή δες λίγο και τιμές από amazon.com, παίζει να την βρεις και με
229,00 $ περίπου...
Είναι σωστή επιλογή, πολύ καλύτερη και από την contourHD
τρέχει στο YouTube και ένα βιντεακι συγκρισης των δυο...
Στην Gopro Hero τα χρώματα είναι πιο ζωντανά...
άντε με το καλό...

mjtir 08-11-2010 09:54

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 245096)
Την έχω δει πάνω σε κράνος σκι το οποιο ειναι και μικρότερο και ελαφρυτερο απο της μηχανης... Ασε που εχει και αλλα πακετα εκτός κρανους..;)

Φιλε Κωστα , ακουμπας ενα θεμα που με εχει απασχολησει πολυ αλλα δυστυχως ή ευτυχως οι οικονομικες συγκυριες για την ωρα εχουν αποτρεψει την υλοποιηση του.

Μιας και εισαι διατεθειμενος να δωσεις αρκετα χρηματα και να επιλεξεις HD + αδιαβροχη λυση , θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο ακομα και να επιλεξεις την σαφως πιο ακριβη καινουργια υλοποιηση του κορυφαιου κατασκευαστη στο χωρο που μολις εσκασε στην αγορα .

VIO POV HD Action Camera

Απο το τμημα marketing της εταιριας τα τρια σημεια που πιστευω πως υπερτερει του ανταγωνισμου :

At long last V.I.O. has released a 1080p HD version of their signature camera, offering extreme versatility in filming situations requiring the very best in technology. An ideal choice for extreme sports due to its separate camera head and recording unit, the V.I.O. POV.HD provides stable footage, minimizing camera shake and vibration. With the recording unit mounted to your body, excellent shock absorption is provided, allowing you to excel with your skills, without worry of encountering skipping, jittery video upon review.

Sporting the widest field of view on the wearable camera circuit, the POV.HD films through a 142º lens when filming in true 1080p, but the field of view drops to a significantly narrower 95º lens when you swap down to 720p. Also equipped with an omnidirectional mic, the POV.HD captures excellent audio, while boasting a built in speaker, so you can playback what you just recorded to ensure that the sound is up to par.

This rugged camera is easy to use thanks to its fool proof navigation and straight forward controls, but it's also extremely durable, standing up to hard hitting situations with its shock, water and dust proof construction. An extremely versatile option, the POV.HD offers users the convenience of modular mounting and a wireless remote, while the unit conveniently draws its power from 4 AA batteries or power hatch .

Σε καθε περιπτωση περιμενω με αγωνια τις καταγραφες σου για να μας ταξιδεψεις ....

MARK 08-11-2010 10:04

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Θα παίξει κάτι τις επόμενες μέρες περιμένω.....:yz

pkiriakos 08-11-2010 10:20

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Δείτε και αυτήν : Βρείτε Motion Activate Mini DV Spy Camera w/ Hi-Res Video DVR στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγο

και αυτή : Βρείτε Mini DV Camcorder DVR Video Camera Spy webcam MD80 στη Διεθνή Αγορά του eBay, με παγκόσμιες προσφορές για αντικείμενα από όλες τις αγαπημένες σας κατηγορί


Εχουν το μέγεθος ενός bluetooth.Είναι φθηνές πράγμα που σημαίνει οτι μπορείς να αγοράσεις δυό.Εχουν πολύ καλή λήψη.Είναι εύχρηστες.Δέχονται SD card μέχρι 8 γίγα(2 με 2,5 ωρες εγγραφή).Και μην ξεγελιέστε απο την τιμή.Στην ελλάδα πωλούνται προς 80 ευρώ.Και για να μην παρεξηγηθώ δεν λεω οτι του φίλου δεν είναι καλή.Απλά στις εποχές που ζούμε γιατί να μην αγοράσουμε κάτι το οποίο είναι φθηνό και δοκιμασμένα καλό.Τώρα αν κάποιος μπορεί να διαθέσει τα χρήματα γιατί οχι??Εγώ πάντως εχω την δεύτερη την md 80 και είμαι παρα πολύ ευχαριστημένος.Μάλιστα εχω βοηθήσει 20 ατομα να παραγγείλουν μεχρις στιγμής και ολοι είναι ευχαριστημένοι.Αυτά τα ολίγα και η απόφαση είναι δική σας.:)

Επειδή τα μάτια μου εχουν διαβάσει πολλά και δεν θα ηθελα να γίνει καμιά παρεξήγηση δεν κάνω διαφήμιση.Απλά με διάθεση για βοήθεια παραθέτω ενα προιόν το οποίο το εχω δοκιμάσει και είμαι πολύ ευχαριστημένος απο την λειτουργεία του και απο την τιμή του.Με εκτίμηση.

xurxes 08-11-2010 11:24

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
καποια βιντεακια...ετσι για χαζι...




CPretenteriS 08-11-2010 11:34

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από xurxes ( 245119)
Κωστή δες λίγο και τιμές από amazon.com, παίζει να την βρεις και με
229,00 $ περίπου...
Είναι σωστή επιλογή, πολύ καλύτερη και από την contourHD
τρέχει στο YouTube και ένα βιντεακι συγκρισης των δυο...
Στην Gopro Hero τα χρώματα είναι πιο ζωντανά...
άντε με το καλό...

Στο μόνο που υπερτερεί η contour.. είναι στο μέγεθος... :hmmm:

CPretenteriS 08-11-2010 11:37

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από mjtir ( 245121)
Φιλε Κωστα , ακουμπας ενα θεμα που με εχει απασχολησει πολυ αλλα δυστυχως ή ευτυχως οι οικονομικες συγκυριες για την ωρα εχουν αποτρεψει την υλοποιηση του.

Μιας και εισαι διατεθειμενος να δωσεις αρκετα χρηματα και να επιλεξεις HD + αδιαβροχη λυση , θα σου προτεινα να περιμενεις λιγο ακομα και να επιλεξεις την σαφως πιο ακριβη καινουργια υλοποιηση του κορυφαιου κατασκευαστη στο χωρο που μολις εσκασε στην αγορα .

VIO POV HD Action Camera

Απο το τμημα marketing της εταιριας τα τρια σημεια που πιστευω πως υπερτερει του ανταγωνισμου :

At long last V.I.O. has released a 1080p HD version of their signature camera, offering extreme versatility in filming situations requiring the very best in technology. An ideal choice for extreme sports due to its separate camera head and recording unit, the V.I.O. POV.HD provides stable footage, minimizing camera shake and vibration. With the recording unit mounted to your body, excellent shock absorption is provided, allowing you to excel with your skills, without worry of encountering skipping, jittery video upon review.

Sporting the widest field of view on the wearable camera circuit, the POV.HD films through a 142º lens when filming in true 1080p, but the field of view drops to a significantly narrower 95º lens when you swap down to 720p. Also equipped with an omnidirectional mic, the POV.HD captures excellent audio, while boasting a built in speaker, so you can playback what you just recorded to ensure that the sound is up to par.

This rugged camera is easy to use thanks to its fool proof navigation and straight forward controls, but it's also extremely durable, standing up to hard hitting situations with its shock, water and dust proof construction. An extremely versatile option, the POV.HD offers users the convenience of modular mounting and a wireless remote, while the unit conveniently draws its power from 4 AA batteries or power hatch .

Σε καθε περιπτωση περιμενω με αγωνια τις καταγραφες σου για να μας ταξιδεψεις ....

500 GBP ???????? Πανάκριβη !!! Συμφωνώ ότι είναι πολύ καλή αλλά η τιμή... εξωφρενική!!

xurxes 08-11-2010 11:49

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 


εχω και εγω αυτη την spycam που μοιαζει με μπρελοκ συναγερμου
δεν συγκρινεται με τις παραπανω
μου κοστισε 11,80 euros...
δεν ειναι αδιαβροχη αλλα κατι χαζο βιντεακια τα τραβαει...:cool:



http://www.bmwbikers.org/forum/attac...6&d=1273669207


http://www.bmwbikers.org/forum/attac...7&d=1273669207




yns 08-11-2010 11:57

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Το'χετε δει αυτό; Με GoPro το έχει γυρίσει ο τύπος με το F800GS και η ποιότητα εικόνας είναι απλά καταπληκτική!


(Πατήστε στο HD αν δεν είναι ενεργοποιημένο)

CPretenteriS 08-11-2010 12:42

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 245254)
Το'χετε δει αυτό; Με GoPro το έχει γυρίσει ο τύπος με το F800GS και η ποιότητα εικόνας είναι απλά καταπληκτική!


(Πατήστε στο HD αν δεν είναι ενεργοποιημένο)

Τρομερό!!! Προφανώς έχει το κιτ για το κράνος...

yns 08-11-2010 13:16

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 245287)
Τρομερό!!! Προφανώς έχει το κιτ για το κράνος...

Το οποίο δεν παθαίνει τίποτα όσες φορές κι αν πέσει!! Και πέφτει αρκετές! :D:D



Edit: Στο 12:14 φαίνεται το κιτ

CPretenteriS 08-11-2010 13:19

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 245331)
Το οποίο δεν παθαίνει τίποτα όσες φορές κι αν πέσει!! Και πέφτει αρκετές! :D:D

Πιο πολύ είναι κάτω ο τύπος... παρά όρθιος... :D

Capitain 08-11-2010 17:22

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 245334)
Πιο πολύ είναι κάτω ο τύπος... παρά όρθιος... :D

Για πήγαινε κάντα και μετά μιλάς....:sm7:
Εγώ ούτε θα δοκίμαζα να μπω σ'αυτά τα ρίσκα...Εκτός αν είχα ένα XR 600, το πετάς κάτω και στα @@ σου..Το σκρίνιο μας που να το πετάξεις και ποιός πληρώνει μετά?:D

CPretenteriS 08-11-2010 17:24

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Capitain ( 245525)
Για πήγαινε κάντα και μετά μιλάς....:sm7:
Εγώ ούτε θα δοκίμαζα να μπω σ'αυτά τα ρίσκα...Εκτός αν είχα ένα XR 600, το πετάς κάτω και στα @@ σου..Το σκρίνιο μας που να το πετάξεις και ποιός πληρώνει μετά?:D

Σιγά μην πάω να τα κάνω αυτά στη μπουμπού μου... δε σφάξανε... :hmmm:

gemara 08-11-2010 17:30

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Βρε του την πέσατε του παιδιού όλοι για το πια κάμερα να πάρει!

Τις έχω όλες αυτές τις μικρούλες κάμερες - είναι της πλάκας βέβαια - και δεν είναι δυνατόν να συγκριθεί μία κάμερα των 40€ με αυτήν των 300€, ούτε και η 300€ με αυτήν των 500€ ούτε και όλες αυτές μαζί με τη
Sony HXR-MC1

ΚωστήΠ, είναι πολύ καλή η GoPro, πάρτην, την έχω βάλει και γω στο μάτι και σύντομα θα την πάρω. Αν στην φέρουν από την Αμερική, κανόνισε το πακέτο να μην γράφει ότι είναι κάμερα, αλλά κάποιο δώρο, αλλιώς θα πληρώσεις μαζί με τα φύλακτρα του τελωνείου και τους δασμούς, περισσότερα από την αξία της...





CPretenteriS 08-11-2010 17:44

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 245534)
Βρε του την πέσατε του παιδιού όλοι για το πια κάμερα να πάρει!

Τις έχω όλες αυτές τις μικρούλες κάμερες - είναι της πλάκας βέβαια - και δεν είναι δυνατόν να συγκριθεί μία κάμερα των 40€ με αυτήν των 300€, ούτε και η 300€ με αυτήν των 500€ ούτε και όλες αυτές μαζί με τη
Sony HXR-MC1

ΚωστήΠ, είναι πολύ καλή η GoPro, πάρτην, την έχω βάλει και γω στο μάτι και σύντομα θα την πάρω. Αν στην φέρουν από την Αμερική, κανόνισε το πακέτο να μην γράφει ότι είναι κάμερα, αλλά κάποιο δώρο, αλλιώς θα πληρώσεις μαζί με τα φύλακτρα του τελωνείου και τους δασμούς, περισσότερα από την αξία της...





Thank U George!!! :)

Συνήθως μου βάζει βιβλία η θεία και δεν πληρώνω τίποτα... ;)

gemara 08-11-2010 17:53

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 245545)
Thank U George!!! :)

Συνήθως μου βάζει βιβλία η θεία και δεν πληρώνω τίποτα... ;)

Οκ, καλό... διάβασμα!;)

evanslam 08-11-2010 19:17

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Με μπρίζωσες τώρα και λέω να την παρω και εγώ τώρα που έχω την γιαγιά και τον παππου στην Βαλτιμόρη!

CPretenteriS 08-11-2010 21:21

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από evanslam ( 245581)
Με μπρίζωσες τώρα και λέω να την παρω και εγώ τώρα που έχω την γιαγιά και τον παππου στην Βαλτιμόρη!

Την ψάχνω καιρό τώρα την ιστορία.... και δεν κατέληξα τυχαία σ'αυτήν...!!

evanslam 08-11-2010 22:14

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Είχα παλαιότερα και την mini DV 100 της Albrecht αλλά πολύ μέτρια σε ποιότητα και αρκετά δύσχρηστη και με πολύ λίγα εξαρτήματα στερέωσης και όπως είναι φυσικό την έστειλα!!!!

kostasx 09-11-2010 11:00

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 245534)

Αν στην φέρουν από την Αμερική, κανόνισε το πακέτο να μην γράφει ότι είναι κάμερα, αλλά κάποιο δώρο, αλλιώς θα πληρώσεις μαζί με τα φύλακτρα του τελωνείου και τους δασμούς, περισσότερα από την αξία της...

Για δες τι λέει:
International Shipping: I am an international buyer. Will you mark my package as a gift so that I can avoid duty/VAT/import costs in my country?

We are sorry, but we cannot mark your package as a gift since this is unlawful and could jeopardize GoPro's ability to continue exporting products.

Πάντως πολύ καλή επιλογή χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία μιας και είμαι
και γω σε αντίστοιχη αναζήτηση.Το μόνο που με προβληματίζει, είναι το
μέγεθός της και αν θα είναι κουραστική πάνω στο κράνος :confused::confused: και το
γεγονός της αποστολής εξ Αμερικής(τελωνεία κτλ) :(:(

CPretenteriS 09-11-2010 11:31

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostasx ( 246061)
Για δες τι λέει:
International Shipping: I am an international buyer. Will you mark my package as a gift so that I can avoid duty/VAT/import costs in my country?

We are sorry, but we cannot mark your package as a gift since this is unlawful and could jeopardize GoPro's ability to continue exporting products.

Πάντως πολύ καλή επιλογή χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία μιας και είμαι
και γω σε αντίστοιχη αναζήτηση.Το μόνο που με προβληματίζει, είναι το
μέγεθός της και αν θα είναι κουραστική πάνω στο κράνος :confused::confused: και το
γεγονός της αποστολής εξ Αμερικής(τελωνεία κτλ) :(:(

Γι' αυτό είπα εξ'αρχής ότι θα πω στη θεία να μου το στείλει σαν δώρο... ή βιβλία... για να μην πληρώσω τελωνείο.. ;)

Όσο για το βάρος... αν δεν ενοχλεί σε κράνος του σκι που την έχω δοκιμάσει... και είναι στο 1/3-1/4 του βάρους του δικού μας κράνους... τότε δε νομίζω να έχει θέμα...

siraxanz 09-11-2010 22:25

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 246094)
Γι' αυτό είπα εξ'αρχής ότι θα πω στη θεία να μου το στείλει σαν δώρο... ή βιβλία... για να μην πληρώσω τελωνείο.. ;)

Όσο για το βάρος... αν δεν ενοχλεί σε κράνος του σκι που την έχω δοκιμάσει... και είναι στο 1/3-1/4 του βάρους του δικού μας κράνους... τότε δε νομίζω να έχει θέμα...

Έλα Κωστάκη άσε τη θεία σου και τα βιβλία της, στην ησυχία τους και όρμα, πάνε οι καλές εποχές του Μπάμπα Σαμ, εδώ μιλάει η Μέρκελ, πάρε κόσμε, τζάμπα πράμα:sm7:

GoPro HD HERO 960 Camera - FC-Moto Shop

Γιά δες αν είναι η ίδια και προχώρα το σαιτ απεχτο και δοκιμασμένο και αν σου γλύτωσα ευρά, κερνάς όταν ανταμώσουμε! :)

YΓ. Πολλοί προσπάθησαν να σε πάνε σε φτηνές λύσεις, αλλά δεν μάσησες, γιά δες και αυτές, η ακριβή φαίνεται πολύ καλή(είναι και δικός μας;)):
photoagora.gr - Action Cameras

CPretenteriS 09-11-2010 22:31

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 246599)
Έλα Κωστάκη άσε τη θεία σου και τα βιβλία της, στην ησυχία τους και όρμα, πάνε οι καλές εποχές του Μπάμπα Σαμ, εδώ μιλάει η Μέρκελ, πάρε κόσμε, τζάμπα πράμα:sm7:

GoPro HD HERO 960 Camera - FC-Moto Shop

Γιά δες αν είναι η ίδια και προχώρα το σαιτ απεχτο και δοκιμασμένο και αν σου γλύτωσα ευρά, κερνάς όταν ανταμώσουμε! :)

Το βλέπω το κέρασμα να 'ρχεται... :D:D

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχει μόνο μπροστινή βάση κράνους...:hmmm:

evanslam 09-11-2010 23:04

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από siraxanz ( 246599)
Έλα Κωστάκη άσε τη θεία σου και τα βιβλία της, στην ησυχία τους και όρμα, πάνε οι καλές εποχές του Μπάμπα Σαμ, εδώ μιλάει η Μέρκελ, πάρε κόσμε, τζάμπα πράμα:sm7:

GoPro HD HERO 960 Camera - FC-Moto Shop

Γιά δες αν είναι η ίδια και προχώρα το σαιτ απεχτο και δοκιμασμένο και αν σου γλύτωσα ευρά, κερνάς όταν ανταμώσουμε! :)

YΓ. Πολλοί προσπάθησαν να σε πάνε σε φτηνές λύσεις, αλλά δεν μάσησες, γιά δες και αυτές, η ακριβή φαίνεται πολύ καλή(είναι και δικός μας;)):
photoagora.gr - Action Cameras

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 246605)
Το βλέπω το κέρασμα να 'ρχεται... :D:D

Το μόνο που με ανησυχεί είναι ότι έχει μόνο μπροστινή βάση κράνους...:hmmm:

Πρόσεξε Κώστα δεν είναι ακριβώς η ίδια! Η συγκεκριμένη δεν τραβάει σε αναλύσεις 1080p! Η μέγιστη ανάλυση είναι τα 960 γι'αυτό και ονομάζεται και 960 με χαμηλότερο επίσης Bitrate. Αν δεν σε πειράζει αυτό τότε προχώρα! Απο διαθέσιμα αξεσουαρ και τρόπους στερέωσης στο κράνος έχει κατι λίγότερα. Η συγκέκριμένη υπάρχει και στο site της GoPro με 179 δολάρια δηλαδή περίπου 130 ευρώ!
Μπράβο πάντως στον Χάρη που έκανε το κόπο να ψάξει! Νομίζω οτι το κέρασμα το δικαιούται!

CPretenteriS 10-12-2010 03:42

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Λοιπόν φιλαράκια..... πριν από μερικά λεπτά ολοκλήρωσα την παραγγελία....

ΟΧΙ για την GoPRO τελικά αλλά για την Contour HD1080p...

Contour >> ContourHD - HD Helmet Camera and 1080p Helmet Cam

Ο λόγος ήταν το βάρος και ο όγκος... Η GoPro εξέχει πολύ απ' το κράνος και σίγουρα θα έχει μεγάλη αντίσταση στον αέρα... περισσότερο απ' την contour τουλάχιστον...

Ελπίζω να έρθει το συντομότερο... για να αρχίσω να τραβάω βιντεάκια... :) ;) :sm2:

Θα ενημερώσω απευθείας... :cool:

CPretenteriS 10-12-2010 03:46

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Να μην αμελήσω να ευχαριστήσω βεβαίως δημόσια το Ζήση (z_atomic) που εξαιτίας του εξοικονόμησα περίπου 30 € (μέσω FC-moto.de και Facebook coupon code) !!!

evanslam 10-12-2010 10:56

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 269970)
Λοιπόν φιλαράκια..... πριν από μερικά λεπτά ολοκλήρωσα την παραγγελία....

ΟΧΙ για την GoPRO:yz τελικά αλλά για την Contour HD1080p...

Contour >> ContourHD - HD Helmet Camera and 1080p Helmet Cam

Ο λόγος ήταν το βάρος και ο όγκος... Η GoPro εξέχει πολύ απ' το κράνος και σίγουρα θα έχει μεγάλη αντίσταση στον αέρα... :Απορία::Απορία::Απορία:περισσότερο απ' την contour τουλάχιστον...

Ελπίζω να έρθει το συντομότερο... για να αρχίσω να τραβάω βιντεάκια... :) ;) :sm2:

Θα ενημερώσω απευθείας... :cool:

Αν θές να συγκρίνεις μεγέθη και διαστάσεις και βάρη για δες λίγο εδώ:

Go Pro HD
Size & Weight
  • Dimensions (H x W x D): 1.6” x 2.4” x 1.2” (42mm x 60mm x 30mm)
  • Weight: 3.3oz (94g) incl. battery, 5.9oz (167g) incl. housing


και εδώ βλέπεις την Contour:

http://img20.imageshack.us/img20/5929/contour.png


Οσο για αντίσταση στον αέρα μπορώ να σου πώ απο προσωπική εμπειρία με την GoPRO πώς είναι αμελητέα ειδικά όταν βρίσκεσαι πίσω απο τή ζελατίνα τών GS!

Για την ποιότητα τών βίντεο μπορούμε να κάνουμε ενα συγκριτικό αν θές!

tattoopanther 10-12-2010 17:53

Απάντηση: GoPro Camera καταγραφής HD Video - Αδιάβροχη !!!
 
ρε συ Κώστα..,παίζει να πάρεις ακόμη μια.,.,.
.,.η το είδα λίγο αργά το ποστ.,.,


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:00.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!