GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Μοτοσυκλέτα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39526)

spitiko 26-03-2013 20:04

Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Μια έρευνα του αμερικάνικου οργανισμού Consumer Reports παρουσίασε ενδιαφέροντα αποτελέσματα, όσον αφορά στην αξιοπιστία των μοτοσικλετών συγκεκριμένων κατασκευαστών. Ένα από τα σημαντικότερα συμπεράσματα της έρευνας του Consumer Reports (από τους μεγαλύτερους παγκοσμίως οργανισμούς δοκιμής προιόντων) που έγινε στις Η.Π.Α., είναι πως οι μοτοσικλέτες της Harley Davidson, αλλά και της BMW είναι λιγότερο αξιόπιστες από τις ιαπωνικές μοτοσικλέτες.

Περίπου ένας στους τέσσερις ιδιοκτήτες Harley-Davidson βρέθηκε μπροστά σε κάποιο σοβαρό πρόβλημα με τη μοτοσικλέτα του, τα περασμένα τέσσερα χρόνια. Αντίστοιχα, ένας στους τρεις ιδιοκτήτες μιας μοτοσικλέτας BMW είχε σοβαρό πρόβλημα με τη μοτοσικλέτα του, για την ίδια χρονική περίοδο.

Όμως, μόνο ένας στους δέκα ιδιοκτήτες Yamaha είχε σοβαρό πρόβλημα με τη μοτοσικλέτα του τα προηγούμενα τέσσερα χρόνια, ενώ από κοντά ακολουθούν Honda και Kawasaki.

Το παράδοξο είναι πως παρά τον μεγαλύτερο αριθμό προβλημάτων, οι ιδιοκτήτες των Harley και των BMW ήταν ανάμεσα στους αναβάτες που δήλωσαν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι με τη μοτοσικλέτα τους!

Κι όταν ρωτήθηκαν αν θα αγόραζαν ξανά τη μοτοσικλέτα τους σήμερα, 75% των ιδιοκτητών Harley δήλωσαν "ναι", 74% των ιδιοκτητών BMW δήλωσαν επίσης "ναι", και 72% των ιδιοκτητών Honda δήλωσαν και αυτοί "ναι". Αντίθετα μόνο 63% των ιδιοκτητών Yamaha δήλωσαν πως θα αγόραζαν ξανά τη μοτοσικλέτα τους, και μόνο 60% των ιδιοκτητών Kawasaki δήλωσαν το ίδιο.

Τελικά, θα μπορούσαμε να παρατηρήσουμε πως η μέγιστη αξιοπιστία δεν αποτελεί πάντα απόλυτο κριτήριο αγοράς μεταξύ των ιδιοκτητών μοτοσικλέτας, τουλάχιστον όσον αφορά στο δείγμα της συγκεκριμένης έρευνας που έγινε στην αμερικάνικη αγορα.
www.mototriti.gr

aeriko 26-03-2013 20:08

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Ειμαστε βιτσιόζοι, προσοχή έτοιμοι να αντιμετωπίσουμε τον Νάπο.

anegis 26-03-2013 20:19

Επιβεβαιώνεται το αυτονόητο:πως η ευχαρίστηση να καβαλάς μια μηχανή δεν εξαρτάται μόνο απο την αξιοπιστία της...

Giannme 26-03-2013 20:28

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από anegis ( 870266)
Επιβεβαιώνεται το αυτονόητο:πως η ευχαρίστηση να καβαλάς μια μηχανή δεν εξαρτάται μόνο απο την αξιοπιστία της...

:ye36:5.450 (+ extra)...!!

Γιάννη (Spitiko) τι είναι αυτά που δημοσιεύεις..??? Moderator στο GS Forum είσαι .. Φτάνει που κυκλοφορείς με Tiger....:u58:

SenseiG 26-03-2013 21:02

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Και μετα φταιει ο φιλος μου ο Ναπο...:p

giclas 26-03-2013 21:07

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από SenseiG ( 870298)
Και μετα φταιει ο φιλος μου ο Ναπο...:p

ye02::ye02::ye02::ye02:
πεστα Γιωργη πεστα διοτι θελω να το ακουω αυτο !!! :sm3:

mario 26-03-2013 21:12

Βρε Γιάννη μην βάζεις τέτοια θεματα..

Στάλθηκε απο μένα βρε!!

jmar 26-03-2013 22:10

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Απο εκει να καταλαβετε τι οδηγικη απολαυση προσφερει μια BMW...:ye33:

evo 26-03-2013 23:11

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Πολυ ενδιαφέρον. Αξιοπιστία, οδηγικη ευχαρίστηση και χρηστικοτητα, ως κριτήρια επιλογής, που αξιολογούνται με διαφορετική βαρύτητα απο τον κάθε αγοραστή ανάλογα με τις ανάγκες του και την οικονομική του δυνατότητα.

Και αμέσως έρχεται στο μυαλο μου το 4τροχο "εργαλείο" μου, που συνδυάζει μέγιστη αξιοπιστία και μέγιστη ευχαρίστηση... :D

napgeo 26-03-2013 23:17

Απάντηση: Συγκριτική έρευνα αξιοπιστίας μοτοσικλετών
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από evo ( 870368)
Πολυ ενδιαφέρον. :Απορία::u56:Αξιοπιστία, οδηγικη ευχαρίστηση και χρηστικοτητα, ως κριτήρια επιλογής, που αξιολογούνται με διαφορετική βαρύτητα απο τον κάθε αγοραστή ανάλογα με τις ανάγκες του και την οικονομική του δυνατότητα.

Και αμέσως έρχεται στο μυαλο μου το 4τροχο "εργαλείο" μου, που συνδυάζει μέγιστη αξιοπιστία και μέγιστη ευχαρίστηση... :D


:Απορία:Αδερφέ έχω μπερδευτεί. Αξιοπιστία το Γερμανικό κατασκεύασμα που ταλαιπωρεί τόσα χρόνια τους έλληνες.

:re26: Τότε ο Λούρος πηγάζει από τον Θερμαικό…………..


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:23.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!