GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Φιμε για 1200GS Adventure (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=39911)

ablithik 11-04-2013 19:54

Φιμε για 1200GS Adventure
 
Φιμε για 1200GS Adventure εννοω φιμε για τη ζελατινα, τα πλαινα flaps και για τη προεκταση (εγω touratech εχω) της ζελατινας.
Γραφω οτι πληροφορια εχω μαζεψει (pm και διασπαρτα ποστς) χωρις να σημαινει οτι ειναι απολυτα σωστες ... Οποιος γνωριζει το σωστο η αλλο τροπο ... καλοδεχουμενος

Σημασια εχει σε περιπτωση ατυχηματος να μην υπαρξουν θραυσματα τα οποια μπορουν να τραυματισουν τον οδηγο (εχω δει ζελατινα after market να εχει γινει λεπιδα μετα απο ατυχημα) :u57:


ΖΕΛΑΤΙΝΑ > Υπαρχει γνησια BMW φιμε ζελατινα (πιο φτηνη που βρηκα ειναι απο eshop Γερμανιας - 207 ευρω). Υπαρχουν και αρκετες after market για τις οποιες δε γνωριζω προδιαγραφες. Απο οσα εχω διαβασει, δε γινεται να μπει φιμε μεμβρανη στη ζελατινα (εχω ρωτησει και στη Lumar). Βαφεται? :wha13:


Πλαινα flpas > Φιμε μαμισια flaps δεν υπαρχουν. Απο οσους ενοχλησα με pm μου ειπαν οτι τα φτιαξαν μονοι τους στη Καλλιθεα καπου (νομιζω) με κοστος περιπου 40 ευρω αλλα δε ξερω σε περιπτωση προσκρουσης πως θα συμπεριφερθει το συγκεκριμενο υλικο. Καπου διαβασα οτι καποιος τα εβαψε. Βαφονται? Φιμε μεβρανη περναει? :wha13:


Προεκταση ζελατινας Touratech > Φιμε touratech δεν υπαρχει. Εχω δει καποιες φωτο με φιμε αλλα δεν εχω ιδεα πως. Βαψανε το τζαμακι? Μεμβρανη? Αντικαταστησανε με αλλο φιμε τζαμακι? :wha13:

anegis 11-04-2013 20:26

Λοιπόν έχουμε και λέμε...
1. Η μαμά φιμέ ειναι ότι καλύτερο... Απο lexan. Ομως ειναι και πολυ ακριβότερη. Στο eBay υπαρχουν μαμά καινούριες που ξεκινούν απο 200 ευρω...
2. Τα φλαπς φιμέ aftermarket δεν νομιζω οτι εχουν κανενα θέμα ασφαλειας.
3. Στο ίδιο μαγαζί στην Καλλιθέα μπορείς να αντικατάστησεις το διαφανες της Touatech και να βάλεις φιμέ...


Sent from my iPad using Tapatalk HD

squad 11-04-2013 20:59

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
φιλε μου σε περιπτωση προσκρουσης της μηχανης,εχουν διαλυθει τα παντα οχι μονο τα φλαπς.

ablithik 14-04-2013 14:32

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από squad ( 879391)
φιλε μου σε περιπτωση προσκρουσης της μηχανης,εχουν διαλυθει τα παντα οχι μονο τα φλαπς.

Εχεις δικιο για τα φλαπς,πιο πολυ με ανυσηχει το φτερο της touratech, λογω θεσης

Κανενας δεν εχει περασει μεμβρανη?

vasorfa 14-04-2013 22:51

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
Σπαμ....



Απεφυγε τα plexi glass βλεπε τουρατεκ και....μαγαζι καλλιθεας.....



Προσωπικα θα εβαζα μεμβρανη στα φλαπς...με....ενα .....γυναικειο φινιρισμα βλεπε pm και μπροστα ζελατινα μαμισια.....το φτερακι της τουρα.....επειδη ειναι και αυτο plexi.....προσωπικα εχω αγορασςι σπασμενη ζελατινα lexan... και οταν μπορεσω θα το....κοψω...στα μετρα μου.........




Το πλεξι γκλας...μπορει να σε .....σφαξει........:u55:

ablithik 15-04-2013 10:44

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
Θενκς για το pm και για τη πληροφορια

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vasorfa ( 880867)
Σπαμ....
.....το φτερακι της τουρα.....επειδη ειναι και αυτο plexi.....
ο πλεξι γκλας...μπορει να σε .....σφαξει........:u55:

Αυτο εψαχνα να μαθω (το υλικο)

Οποιος εχει δει σπασμενο πλεξι γκλας :cr13:

figus 27-04-2013 00:48

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
Σε περιπτωση που δεν εχετε υπ'οψην, υπαρχουν φυμε φλαπς της Ermax.

forester 27-04-2013 01:00

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
ΟΚ καλό το lexan δε λέω.
Αλλά όλα τα άλλα μηχανάκια δεν έχουν τέτοιο.....
Και τα προηγούμενα μηχανάκια μας, είχαν???
Μη μου πείτε πως γεννηθήκατε με GS ανάμεσα στα σκέλια....:u58::u58::u58::u58:

Δε λέω να μην το ψάχνουμε. Αλοίμονο!
Αλλα ΜΨΜ και τόοοοσο πολύ:D:D:D:D:D:D






























































































ΜΨΜ: Μην Ψειρίζεις τη Μαϊμού:cool2:

siraxanz 27-04-2013 17:18

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
Το λεξαν δν σφαζει?

vasorfa 27-04-2013 17:39

Απάντηση: Φιμε για 1200GS Adventure
 
Ολα σφαζουν....και τραυματιζουν.....


απλα το Lexan ειναι πολύ καλύτερο.....δλδ (δηλαδη:p)θα είναι το τελευταίο που θα.....σπάσει...ή καλύτερα θα πετάξει τα θραυσματα.....δυστυχώς είχα την ατυχία να δώ αυτα τα κολο plexi glass......ακίδα καρφωμένη σε .....αστραγαλο:mad::mad::mad:




είναι κάτι σαν το πολυεστέρα ένα πραμα.....γοξ (για οποιον ξέρει:p:p:sm7::sm7:)


οι...() για τον frstr (φορεστερ:o---πολύ μου αρέσει να σε πειράζω:rolleyes::rolleyes:)Π.Μ.Α.Ν.Σ.Π.:ye33:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 21:21.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!