GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Να αποπειραθώ ή οχι...... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42663)

dmnds 19-08-2013 14:20

Να αποπειραθώ ή οχι......
 
Ερώτηση κρίσεως που λέγαμε και παλαιά

Μέχρι στιγμής έκανα κάποια βασικά πράγματα μόνος μου όσον αφορά το service της μηχανής (f650gs μονοκυλινδρη) δηλ. αλλαγή λαδιών, φίλτρων, ψυκτικά, λάμπες ,λαμπάκια κτλ. Τώρα όμως ερχόμαστε στα ζόρικα. Θέλω αλλαγή δίσκου συμπλέκτη ( η μηχανή ρετάρει) , αλλαγή βαλβίδας στο πλαϊνό stand (έχει σπάσει και την έχω βραχυκυκλώσει για να παίρνει μπρος) αλλαγή πίσω δισκόφρενου.

Να κάνω απόπειρα να ασχοληθώ ή κατά την γνώμη σας αυτά τα πράγματα θέλουν ποιο έμπειρα χέρια. Περνάω την ποιο δύσκολη φάση της ζωής μου κυριολεκτικά και υπολογίζω και το παραμικρό ευρώ. Μου έκαστε κάπως όταν μου είπαμε από εξουσιοδοτημένο ότι πχ για την αλλαγή δισκοπλακας η μαμά θέλει κοντά στα 200€ μόνο για το ανταλλακτικό (εκτός η εργασία).

Αν η πρόταση σας είναι να αποπειραθώ έχει κανένας την καλοσύνη να μου πει πέντε πράγματα βασικά, ή αν έχει κάποιο link για κάποιο οδηγό, πως θα τα κάνω (δισκοπλακα-δίσκος συμπλέκτη-βαλβίδα πλαϊνού). Θέλω ιδιαίτερα εργαλεία ;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων



Sorry για το μήνυμα στα ''τεχνικά'' . Έκανα προσπάθεια να το ανεβάσω στα ''τεχνικά θέματα DIY'' αλλά για κάποιο λόγο δεν έχω δικαιώματα να δημιουργήσω θέμα στην ενότητα αυτή ( κοινώς έφαγα πόρτα)

Al Bandy 19-08-2013 16:16

Απάντηση: Να αποπειραθώ ή οχι......
 
Εσύ ξέρεις μέχρι πού φτάνουν οι δυνατότητές σου. Εμείς τι να σού πούμε? Μπορούμε να σού πούμε όμως τι κάνουμε εμείς.

Εγώ, ας πούμε, κάνω τα περισσότερα βασικά μόνος μου, λάδια, ξύδια μέχρι ρύθμιση βαλβίδων (στο τωρινό μηχανάκι δεν το έχω κάνει ακόμη αλλά θα το κάνω και αυτό).

Παλαιά το έκανα από ευχαρίστηση και χόμπυ -αν και έχω και μια μικρή προϊστορία ως τεχνικός- αλλά τώρα πλέον το κάνουμε και από ανάγκη.

Αν είχα τον κατάλληλο χώρο -παλαιά τον είχα και αυτόν- θα άλλαζα και δίσκο συμπλέχτη μόνος μου που χρειάζομαι όπου να 'ναι.

saitman 19-08-2013 18:31

Απάντηση: Να αποπειραθώ ή οχι......
 
Ότι ΜΠΟΡΕΙΣ καλό είναι.αλλά θέλει εργαλεια.ο δίσκος θέλει να ξέρεις.

Giof 19-08-2013 21:24

Απάντηση: Να αποπειραθώ ή οχι......
 
Ψάξε να βρεις το reprom για τη μηχανη σου. Θα σε βοηθήσει αρκετα.
Για την δίσκοπλακα και τη βαλβίδα νομίζω ότι εύκολα θα το κανεις.
Ο δίσκος μου φενεται λίγο δυσκολακι.

phoenix 19-08-2013 21:37

Απάντηση: Να αποπειραθώ ή οχι......
 
Κάποιος εδώ μεσα που παλια ασχολείτο με ποδήλατα έχει ιδιωτικό συνεργείο και ειναι και καλο παιδι μόνο που τρώει λίγο παραπάνω
Georgek1 γράφει
Η ειδικότητα του ειναι τα 1200 αλλα πιστεύω οτι η μεγάλη του καρδιά θα σε βολέψει :ye33:
Στείλε του ένα pm

dmnds 20-08-2013 10:17

Απάντηση: Να αποπειραθώ ή οχι......
 
Σας ευχαριστώ παιδιά....


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:31.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!