GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Yπολογιστές - Διαδίκτυο - Consol - Games (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=43)
-   -   Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=16322)

MARK 24-12-2010 18:32

Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer


Προειδοποίηση στους χρήστες του Internet Explorer εξέδωσε ηMicrosoft, μετά τον εντοπισμό ενός σοβαρού κενού ασφαλείας σε όλες τις εκδόσεις του browser.

Το κενό αυτό επιτρέπει τις κακόβουλες επιθέσεις από χάκερς, καθώς μέσω αυτού είναι δυνατή η απόκτηση του ελέγχου ενός μη προστατευμένου υπολογιστή.

Η εταιρεία αναφέρει ότι δεν έχει ακόμη στοιχεία για τον τρόπο με τον οποίο ο κώδικας λογισμικού χρησιμοποιείται από τους χάκερς, ενώ έχει δημιουργήσει μία προσωρινή λύση και εργάζεται για τη δημιουργία μίας μόνιμης

Capitain 24-12-2010 19:55

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Χρονια τωρα χρησιμοποιώ Mozilla firefox, και αυτο οχι επειδη εχει πορτοκαλι χρωματα, αλλα οσους κομπιουτεραδες εχω δει αυτο χρησιμοποιουν, κατι θα ξερουν παραπανω..

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 24-12-2010 21:11

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Thanks John ... ;)

yns 24-12-2010 21:19

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Τον Internet Explorer τον χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ όταν θέλω να τσεκάρω αν τα sites που φτιάχνω λειτουργούν γιατί ερμηνεύει με δικό του τρόπο τα διάφορα πρωτόκολλα :mad:. Κενά ασφαλείας έχουν όλα τα προγράμματα, το θέμα είναι πόσο γρήγορα βρίσκονται και διορθώνονται.

adventure 24-12-2010 22:57

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 279519)
Κενά ασφαλείας έχουν όλα τα προγράμματα, το θέμα είναι πόσο γρήγορα βρίσκονται και διορθώνονται.

:sm8:

John1150 24-12-2010 23:55

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Safari .. !

Sakis 25-12-2010 03:39

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Ευχαριστούμε Γιάννη

Capitain 25-12-2010 04:16

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από yns ( 279519)
Τον Internet Explorer τον χρησιμοποιώ ΜΟΝΟ όταν θέλω να τσεκάρω αν τα sites που φτιάχνω λειτουργούν γιατί ερμηνεύει με δικό του τρόπο τα διάφορα πρωτόκολλα :mad:. Κενά ασφαλείας έχουν όλα τα προγράμματα, το θέμα είναι πόσο γρήγορα βρίσκονται και διορθώνονται.

Γιάννη στην τελική έχω καταλήξει ότι μάλλον δεν υπάρχει και κανείς που να θέλει να εισβάλλει στο pc μου...Το μόνο που θα μπορουσε να μου υποκλέψει είναι την πιστωτική μου κάρτα, γι'αυτο και κάνω σπανίως και πολύ προσεκτικα διαδικτυακές αγορές..
Από κει και πέρα, λόγω εμπειρίας απλά προσέχω που μπαίνω και που πατάω..Γι αυτό και δεν έχω αντιvirus...
Tο πολυ πολύ να κανω ένα φορματ στο δισκο με τα windows, εχω τα αρχεια μου σε ξεχωριστους δισκους.
Ας μη μπαινουμε σε τριπακια κι ας ασχοληθούμε λιγο πιο βαθεια απο την πολιτικη προωθησης των εταιριων, το να πληρώνεις τα windows και τα antivirus γνησια ειναι πλεον χαζο...
Ασε τα σερβις στους τεχνικους, απο 50 και βαλε...

kostasx 25-12-2010 13:08

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Έχουν μεγαλήτερο συνφέρον να πλήξουν-δυσφημίσουν κάτι σχετικό με την Microsoft,
μια και τα προιόντα της τα χρησιμοποιούν πολλοι περισσότεροι απ'ότι π.χ. της Apple.
Που σημαίνει μεγαλήτερος πανικός,μεγαλήτερος ντόρος και τζήρος γύρο από τα
προιόντα τους..:(:mad:

yns 25-12-2010 13:42

Απάντηση: Σοβαρό κενό ασφαλείας στον Internet Explorer
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Capitain ( 279657)
Ας μη μπαινουμε σε τριπακια κι ας ασχοληθούμε λιγο πιο βαθεια απο την πολιτικη προωθησης των εταιριων, το να πληρώνεις τα windows και τα antivirus γνησια ειναι πλεον χαζο...

Συμφωνώ, το κατάλαβα πριν 4 χρόνια και έβαλα Linux! Το κυρίως pc (το θηρίο) έχει Ubuntu, το laptopίδιο έχει Mint και το κατεβαστήρι έχει Archlinux κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του. :)
Θέλει αρκετό ψάξιμο στην αρχή για να καταλάβεις τι και πώς (αν και λιγότερο από παλαιότερα) αλλά πλέον τα Windows δεν τα χρειάζομαι. Υπάρχει μεγάλη και ενεργή κοινότητα για να βοηθήσει σε απορίες και προβήματα που θα προκύψουν.
Το θέμα είναι οι εταιρίες και οι επαγγελματίες που χρειάζονται συγκεκριμένα προγράμματα για τα οποία δεν υπάρχει κάτι ανάλογο σε Linux. Και σε αυτό υπάρχει λύση και λέγεται open source (ανοικτού κώδικα και δωρεάν). Είναι προγράμματα αντίστοιχα των σπασμένων/πειρατικών ή (αν είσαι τίμιος ή/και φοβάσαι το ΣΔΟΕ) ακροβοπληρωμένων που θα έβαζες στο pc σου. Αντί για MS Office το OpenOffice αντί για Photoshop (για ερασιτέχνες) το Gimp κτλ. ΕΔΩ μπορείτε να βρείτε το αντίστοιχο open source πρόγραμμα για κάποιο που χρησιμοποιείται και να το δοκιμάσετε. Με τους καιρούς που διανύουμε η στροφή στο open source γίνεται ολοένα και πιο επιτακτική.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:27.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!